Avrupa Parlamentosu'ndan AB'ye 'Türkiye'nin müzakereleri dondurulsun' çağrısı

Avrupa Parlamentosu Türkiye-AB üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunmaya hazırlanıyor. Gerekçe ise 16 Nisan'da referandumla onaylanan anayasa değişikliğinin Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması... Avrupa Parlamentosu'nun (AP) yıllık olağan Türkiye raporu parlamentonun bugün Strasbourg'da Genel Kurul toplantılarında tartışılacak.

Avrupa Parlamentosu'ndan AB'ye 'Türkiye'nin müzakereleri dondurulsun' çağrısı

AP Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından kaleme alınan karar tasarısı şeklindeki raporun bu yılki özelliği, üyelik müzakerelerinin başladığı 2005 yılından bu yana ilk defa bir AB kurumunun bu müzakerelerin resmen askıya alınması çağrısında bulunacak olması.

Taslak kararda, “16 Nisan anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde” Türkiye ile üyelik müzakerelerinin “derhal ve resmen askıya alınması” için AB devletleri ve Avrupa Komisyonu'na çağrıda bulunuluyor.

AP’ye göre anayasa değişikliği paketi, Venedik Komisyonu görüş raporlarında da belirtildiği gibi, kuvvetler ayrılığı ilkesi ve Kopenhag kriterleriyle uyumlu değil. AP Kasım 2016'da aldığı bir diğer kararda da üyelik müzakerelerinin “dondurulması” çağrısında bulunmuştu.

AP'DEN ÜYELİK YERİNE KUVVETLİ İŞBİRLİĞİ

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; AP, üyelik müzakereleri yerine “kuvvetli işbirliğinin mümkün olabileceği ortak çıkar alanları üzerine Ankara ile samimi ve açık bir tartışma başlatılmasını” savunuyor.

“Ortak çıkar alanları” olarak terörle mücadele, göç, enerji, ekonomi ve ticaret örnek gösteriliyor.

Ancak, gümrük birliğinin güncellenmesi de dahil olmak üzere, tüm bu alanlarda işbirliğinin “insan hakları ve temel özgürlüklere saygı koşuluna bağlanması” talep ediliyor.

AP, Türkiye'ye verilen üyelik öncesi AB fonlarının da gözden geçirilmesinden yana.

Üyelik müzakerelerinin askıya alınması halinde bu fonların da askıya alınmasını, bu paranın doğrudan Türkiye'de sivil toplum ve sığınmacılar için kullanılmasını istiyor.

Erasmus programındaki öğrenciler, akademi dünyası ve gazetecilerle ilgili programlara yatırılmasını savunuyor.

Müzakerelerin durdurulup, yerine müşterek çıkarlara dayalı işbirliğine gidilmesine yönündeki bu yeni çizgi AP içindeki tüm siyasi gruplar tarafından savunuluyor.

Buna rağmen siyasi gruplar arasında Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği konusunda görüş ayrılıkları da var. Sosyal demokratlar ve Yeşiller müzakerelerin “AKP ile mümkün olamayacağını” belirtmekle birlikte üyelik perspektifi kapısının her şeye rağmen açık tutulmasını savunurken, başta parlamentonun en kalabalık grubu konumundaki Hıristiyan demokratlar olmak üzere sağ eğilimli gruplar Ankara için üyelik perspektifinin bittiğini söylüyorlar.

Hıristiyan demokratların lideri Alman parlamenter Manfred Weber, Salı günü Strasbourg'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin “uzun süre önce Avrupa yolundan saptığını” ve “üyelik sürecinin geçmişte kaldığını” söyledi.

RAPORDA NELER VAR?

Karar taslağında 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye'de gerçekleşen terör eylemleri kınanıyor, Türk hükümetinin sorumluları hukuk devleti ve adil yargı hakkı çerçevesinde yargılama hak ve sorumluluğu olduğu belirtiliyor.

Buna karşılık, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında alınan önlemlerin temel özgürlüklerin korunması ve birçok vatandaş üzerinde “büyük çaplı, uzun vadeli, orantısız ve olumsuz etki yarattığı” görüşü not ediliyor.

Karar taslağında, Türk vatandaşları için Schengen alanında vize serbestisinin Türkiye terörle mücadele yasalarında temel hak ve özgürlükleri güvence altına alıcı revizyona gitmediği sürece mümkün olamayacağını belirtiyor.

ERDOĞAN'IN NAZİ SUÇLAMASINA KINAMA

Taslak metinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı Avrupalı liderlere yönelik “Nazi” suçlamalarına da yer veriliyor. “Meşru olmayan bu tür ifadelerin devamının Türkiye'nin siyasi ortak olarak saygınlığını baltaladığı” ifade ediliyor. Türkiye'nin iç sorunlarının ihracının “önemli sayıda Türk kökenlinin yaşadığı AB üyesi toplumlar içindeki barışçıl birlikte yaşamı tehdit ettiği” dile getiriliyor.

Taslak metinde Türk hükümetinden “kendi ihtiyaçları için AB ülkelerindeki Türk diasporasını sistematik biçimde seferber etmekten kaçınması da isteniyor.

Türk makamlarının “Türk diasporasına baskı yaptığına dair iddiaların” kaygıyla izlendiği belirtilip, “yurt dışında yaşayan çifte vatandaşların Türk makamları tarafından takibe alınması” kınanıyor. Kimi AB ülkelerinin OHAL sonrası sığınma talebinde bulunan Türk uyrukluların iltica dosyalarını hızlandırması “memnuniyet verici” olarak tanımlanıyor.

RAPORDA AB'YE PKK ÇAĞRISI

Raporda, AB terör örgütleri listesinde olduğu hatırlatılan PKK'nın “yeniden şiddete başvurması” kınanıyor. PKK'ya “silah bırakma” ve “taleplerini barışçıl ve yasal yollardan dile getirme” çağrısında bulunuluyor.

Avrupa devletlerinin AB terör örgütleri listesindeki örgütlerin sembol ve işaretlerini yasaklayan yasal mevzuatı uygulamaları isteniyor. Buna karşılık, Kürt sorununa barışçıl çözümün “Türkiye'nin demokratik geleceği için gerekli” olduğu vurgulanıyor.

Raporun Kıbrıs sorunuyla ilgili bölümünde ise her yıl olduğu gibi büyük ölçüde Rum ve Yunan tezlerine yer veriliyor.

Rapor Çarşamba günü akşama doğru Genel Kurul’da tartışıldıktan sonra yarın öğle saatlerinde oylamaya sunulacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
ÇOK DOĞRU BİR KARAR.YASAMA,YÜRÜTME VE YARGININ BİR KİŞİNİN ELİNDE OLDUĞU,DİKTATÖRLÜKLE YÖNETİLEN BİR ÜLKENİN DEMOKRASİ İLE YÖNETİLEN ÜLKELER ARASINDA OLMASI DOĞRU DEĞİLDİR.TÜRKİYE SUUDİ ARABİSTAN,KATAR GİBİ İLKEL YÖNETİME SAHİP ÜLKELER İLE BİRLİK KURMALIDIR.
@astran ulan salak bütün kriterleri yerine bile getirse aday olamaz diyen avusturya ve halk oylamasına götürmeden onay vermem diyen bir fransa var sen hala demokratik yönetimden bahsediyorsun
TOPUNUZ GELİN !
TIIIINNNNNNNNNNNNN
TAM İSABET
DÜNYA SİYASETİNDEN UZAK KALAN AB DUMUR OLDU ABD SİLAH TEHDİTLE DÜNYAYI HARCA KESİYOR VATİKAN AB iç bir savaştan korkuyor AB ABD Türkiye Rusya nın dağılmasını beklerken kendileri dağılacaklar AB Güvenliği Türkiye den geçer Göçmenleri salarsa AB ne olduğunu anlamadan yamulur kalır RUSYA daha AB vereceği ceza var GÜRCİSTAN UKRANYA unutmadı her an Rusya İngiltere ile gizli planı devreye sokar an meselesi
@ogelmez sen ne içtin.adamlar bey gibi yaşıyor.kan,vahşet,işid müslüman ülkelerde.
türkiye 5 şey yapmalı 1- ülkemizde olan tüm suriyelileri istisna göstermeden sınırdışı yapmak, 2- Ayasoyayı camiye çevirmek ve 3- kuzey kore gibi balistik füze denemelerine başlamaktır. 4- ülkemizde bulunan tüm nato üslerini denetim altına almak sonra kapatmak 5- incirliği tamamen kapatmaktır. nokta.
Diğer Haberler