Avrupa'daki 'zehirli yumurta' skandalının ardından bakanlıktan inceleme

İnsan sağlığına zararlı 'fipronil' maddesinin bazı Avrupa ülkelerindeki yumurtalarda tespit edilmesi üzerine söz konusu yumurtaların üretildiği Avrupa'daki çiftliklerin faaliyetleri durduruldu, yumurtalar da raflardan kaldırılarak imha edildi. Talimat çerçevesinde yumurta üretiminin yoğun olduğu yerlerden numuneler alınarak analizler gerçekleştirilecek. Gıda Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, AB ve Türkiye mevzuatı gereği fipronilin gıda değeri olan hayvanlarda kullanımına izin verilmiyor.

Avrupa'daki 'zehirli yumurta' skandalının ardından bakanlıktan inceleme

Türkiye'de bu madde kedi, köpek gibi gıda değeri olmayan hayvanlarda antiparaziter olarak kullanılmak üzere, sprey veya deriye damlatma formlarında ruhsatlandırılıyor.

Bitki koruma ürünü olarak ise 500 g/l fipronil aktif maddesini ihtiva edenler tohum ilaçlaması olarak mısır ve ayçiçeğinde ruhsatlı olarak kullanılabiliyor.

Her türlü hayvan barınaklarında uygulanan böcek ilaçları biyosidal ürün olarak Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılıyor, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu amaçla ruhsatlandırılmış bir ürünü ise bulunmuyor.

ULUSAL KALINTI İZLEME PLANI YÜRÜTÜLÜYOR

Türkiye, 2005 yılından itibaren AB'nin direktifiyle uyumlaştırılmış yönetmelik esaslarına göre Ulusal Kalıntı İzleme Planı (UKİP) yürütüyor.

UKİP, hayvansal birincil ürünlerin AB'ye ihracı için AB Konseyi tarafından alınan kararla tüm ihracatçı ülkelerce uygulanması mecburi tutulan bir plan statüsünde bulunuyor ve bir önceki yılın üretim verileri esas alınarak her yıl yeniden hazırlanıyor, düzenlenen planlar mart ayı sonuna kadar AB'ye gönderiliyor.

Türkiye, 2006 yılından itibaren kanatlı hayvanlar, su ürünleri, süt ve balda UKİP'i kabul edilen üçüncü ülkeler listesinde yer alırken, 2010 yılında plana yumurta da dahil edildi.

UKİP kapsamında veteriner ilaç kalıntısı, pestisit, bulaşan ve kullanımı yasaklı maddelerin analizleri yapılıyor. Planlanan numune sayısı, üretim verileri esas alınarak AB direktifine göre belirleniyor ve AB tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya başlanıyor.

'ORTA DERECE TEHLİKE'

Fipronil, karıncalar, böcekler, hamam böcekleri, pireler, keneler, termitler, bitki zararlıları, kök kurtları, zararlı böcekleri ve diğer böcekleri kontrol amacıyla kullanılıyor.

Bu maddeden, mısır ve ayçiçeği üretiminde de tel kurtlarıyla mücadelede yararlanılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, fipronil maddesini 'orta derecede tehlikeli' olarak tanımlıyor.

Almanya Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü, yumurtada tespit edilen 1,2 mg/kg f ibronille çocuklar için geçerli "İnsan sağlığı üzerinde kayda değer bir sağlık riski yaratmayan tek bir öğünle alınabilecek miktar (Akut Referans Doz) değeri"nin aşıldığı sonucuna vardı. Bu durum, söz konusu ilacın bulaştığı tavuk yumurtalarını tüketen çocukların bir sağlık riskiyle karşılaşmalarının muhtemel olduğuna işaret ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Bakan canlı yayına çıkıp haşlanmış yumurta yer konu kapanır.
@noktacom yanında çay olmazsa olmaz.
uyanık tacirlerin bu zehirli yumurtaları sudan ucuz fiyata alıp mesela 10 tanesi 1 kuruşa alıp halkımıza 30 tanesi 10 tl den satmadıkları ne malum.%333 zam.tatlı kar iyi para.
sıvılaştırıp mayonez fabrikalarına satmışlardır ne imhası
15 gün kadar önce migrosta cp büyük boy yumurta 8,5 a satıldı 2 kolide ben aldım acaba
avrupa çiftliği kapatıyor bizimkilerde bize biley olmaz der geçer kendi aikeleri avrupada abd de okur yaşar fakirin halkın akliyla dalga geçer olay kapanır bizde olsa
Ülkemizdeki kanser vakalarının çoğu çernobil faciasından kaynaklıdır o zaman soylarının biri çıkıp tv de çay içmesiyle konu kapanmıştı şimdide çıkıp yumurta yesinler
Diğer Haberler