Avustralya'da uçakta büyük panik! Yolcular aşağı atladı

Avustralya'da terör örgütü IŞİD saldırısından saatler sonra bu kez bir havaalanında olağanüstü anlar yaşandı. Avustralya Albury'de bir havaalanındaki uçakta bulunan tehdit notu, yolcuların aşağı atlamasına yol açtı. Notun şaka amacıyla bırakıldığı ortaya çıktı. Melbourne kentinde bir kişiyi öldürüp bir kadını saatlerce rehin tutan saldırgan, IŞİD teröristi çıktı. Yerel bir televizyonu arayıp IŞİD adına hareket ettiğini söyleyen ve uzun bir suç geçmişi bulunan saldırgan öldürüldü.

Şaka için uçağın tuvaletine bırakılan bir not, Yeni Güney Galler eyaletindeki Albury'de bulunan havalimanının tahliye edilmesine yol açtı.

42 yolcusu bulunan küçük uçaktaki panik anını anlatan bir yolcu, bir kişinin "Bagajlarınızı bırakın. Dışarı koşun, koşun, koşun" diye bağırdığını söyledi. Bunun üzerine, bazı yolcular panikle uçaktan piste atladı. Polis yetkilileri, uçağın tuvaletine notu bırakan erkeğin bir erkeğin tutuklandığını aktarıyor ancak bırakılan notun ne olduğu açıklanmış değil.

Avustralya'nın Melbourne kentinde bir kişiyi öldüren ve bir kadını rehin alan saldırganın ölü ele geçirildiği, 3 polisin de yaralandığı rehine krizini IŞİD'in üstlenmesi üzerine olayla ilgili terör soruşturması açıldı.

Victoria polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Melbourne'un Brighton semtinde apartman girişinde bir erkeği öldüren ve bir kadını rehin aldıktan sonra polisin düzenlediği operasyonda ölü ele geçirilen kişinin şartlı tahliye edilen 29 yaşındaki Yacub Khayre olduğu belirlendi.

"HİÇ KİMSEYE KARŞI BİR TEHDİT YOKTU"

Reuters haber ajansına konuşan polis sözcüsü, "Hiçbir şey bulunmadı, hiç kimseye karşı bir tehdit yoktu, yalnızca bir nottu" dedi.

BAŞBAKAN: BU ADAM NASIL ŞARTLI TAHLİYE EDİLDİ?

Polis, 3 polis memurunun yaralandığı ve 39 yaşındaki ismi açıklanmayan kadın rehinenin kurtarıldığı olayı IŞİD'in üstlenmesi üzerine soruşturmayı terör kapsamında değerlendirmeye aldı.

Açıklamada, olayda hayatını kaybeden ve kimliği hakkında herhangi bir bilgi verilmeyen erkek mağdurun ise 36 yaşında olduğu belirtildi.

Öte yandan Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Melbourne'deki rehine krizi ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, suç geçmişi olduğu bilinen şüphelinin şartlı tahliye edilmesine tepki gösterdi. Turnbull, "Çok uzun bir şiddet geçmişi var, bu adam nasıl şartlı tahliye edildi?" diye sordu.

SUÇ DOSYASI KABARIK

Khayre, 2009 yılında Sydney'deki Holsworthy askeri üssüne arkadaşlarıyla saldırıda bulunacakları suçlaması ile yargılanmış, 3 arkadaşı terör saldırısı düzenlemeye teşebbüsten suçlu bulunarak mahkum edilmiş ancak kendisi serbest bırakılmıştı.

Uyuşturucu bağımlısı olduğu iddia edilen Khayre, daha sonra Melbourne'de işlediği silahlı soygun, kundaklama, gasp ve hırsızlık gibi suçlardan 5 yıl hapse mahkum edilmiş ancak daha sonra şartlı tahliye ile salıverilmişti.

IŞİD ÜSTLENDİ

Avustralya'nın Melbourne kentinde Pazartesi günü yaşanan rehine krizininın arkasından IŞİD çıktı.

Yacqub Khayre adındaki saldırgan, bir kişiyi öldürdü ve ardından bir kadını rehin aldı. Bir apartmanın içindeki korku dolu saatlerin ardından kadın kurtarıldı.

Polisle çatışan Yacqub Khayre adlı saldırgan öldürüldü. Saldırganın, eylemi gerçekleştirmeden önce yerel bir televizyon kanalını arayarak IŞİD adına hareket ettiğini söyledi.

Saldırıyı üstlenen terör örgütü IŞİD, Avustralya'nın IŞİD karşıtı koalisyona asker gönderdiği için hedef seçildiğini duyurdu.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull olayın bir terör saldırısı olduğunu söyledi.

Yacqub Khayre'nin uzun bir suç geçmişi var. Bundan sekiz yol önce Sydney'deki bir askeri kışlaya düzenlenen saldırıdan sorumlu tutuldu ancak mahkemede aklandı. Khayre son olarak geçen yıl başka bir suçtan cezaevine girip çıkmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Şartlı tahliye = katillerin dışarı salıverilmesi. avustralya da da aynı türkiye de de aynı. şartlı tahliyenin hukuk dünyasından çıkartılması gerekiyor. hapishanelerde yuer kamadıysa zincirleyin ayaklarından dışarda yatsınlar.
Diğer Haberler