Bakan Işık: Rusya ile S-400 çalışmaları nihai noktaya geldi

Savunma Bakanı Fikri Işık düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, "Rusya ile S-400 savunma sistemi ile ilgili çalışmalar nihai noktaya geldi ancak halen her iki ülke tarafından yürütülmesi gereken süreçler var" dedi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımına dair görüşmelerin nihai aşamaya geldiğini söyledi ama bunun hemen bir anlaşma imzalanacağı anlamına gelmediğini de kaydetti.

Işık, "S-400 füzeleriyle ilgili çalışmalar nihai aşamasına geldi. Ama nihai aşama demek 'yarın sabah anlaşma imzalayalım' demek değildir" diye konuştu.

'YARIN SABAH ANLAŞMA İMZALAYALIM DEMEK DEĞİLDİR"

Işık, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında "Türkiye'nin füze savunma sistemine ihtiyacı olduğu açık; ancak NATO üyesi ülkeler mali açıdan etkili bir teklif sunmadı. S-400'ün çalışmaları son noktaya geldi ancak son aşamada 'yarın sabah anlaşma imzalayalım' anlamına gelmiyor" dedi.

Bakan Işık buna karşılık "Türkiye'nin S-400'ü NATO sistemine entegre etmeyecek" dedi.

"NATO'DAN BİR TALEBİMİZ YOK"

Savunma Bakanı Fikri Işık düzenlediği basın toplantısında, S-400 hava savunma sistemine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

-Türkiye'nin bir füze savunma sistemine ihtiyacı olduğu açık, ancak NATO ülkeleri bize maliyet etkin öneri sunmadı.

-(Rusya ile) S-400 savunma sistemi ile ilgili çalışmalar nihai noktaya geldi.

-Nihai anlaşma noktasında önemli adım atılmış oldu ancak bu konuda hem Rusya hem Türkiye tarafından yürütülmesi gereken süreçler var.

-S-400'leri NATO savunma sistemine entegre edemeyeceğimizin farkındayız.

-Bununla ilgili olarak NATO'dan bir talebimiz de yok.

-Hem teknoloji paylaşmayacaksınız hem de maliyet etkin teklif vermeyeceksiniz; o zaman NATO bu konuda anlayışlı olmak durumunda.

ERDOĞAN, PUTİN İLE 3 MAYIS'TA GÖRÜŞECEK

Öte yandan bugün Kremlin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in 3 Mayıs'ta Soçi'de bir araya geleceğini açıkladı. Görüşmeye ilişkin başka detay verilmedi.

ÇİN'İN KAZANDIĞI İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Türkiye 2015'te, Çin'in kazandığı bir uzun menzilli füze ihalesini iptal etmişti.

3 milyar 400 milyon dolar tutarındaki bu anlaşma, Türkiye tarihinin en büyük savunma ihalesiydi ve ABD ile diğer NATO üyesi ülkeleri endişelendirmişti.

Türkiye daha sonra kendi füze sistemini geiştirmeyi düşündüğünü açıklamış fakat sonra Rusya'dan S-400 füzeleri alımı konusu gündeme gelmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
OĞLUM PUTİN BUNLARA GÜVENME...ÇOK YANAR DÖNERLER...
dedeyi medeyi bırak da putin'e söyle,önce sana sahip çıksın..
1959 yılında bandırmada lise öğrencilerinin açtığı füze kulübünü kapatan ve yangın çıkararak tüm belgeleri yakan vatan hainleri yüzünden bu durumlara düştük, şimdi sadece gaz atarak füze attığını sanan topluma döndük.
Birleşmiş milletlerde kim oluyor, onlar ancak silahsız insanları katliamcılara teslim ederler başka bir boka yaramaz
Birleşmiş milletlerde kim oluyor, onlar ancak silahsız insanları katliamcılara teslim ederler başka bir boka yaramaz .
t.c nin manfaatı neyse o yapılmalı natonun canı cehenneme onun dostluğunu gördük şemsiye gibi yağmur yağmaya başlayınca ortadan kayboluyor.
Birleşmiş milletlerde kim oluyor, onlar ancak silahsız insanları katliamcılara teslim ederler başka bir boka yaramaz ..
AKP NİN İPİ İLE KUYUYA İNİLMEZ İSPATLIDIR.BENZER DURUM ÇİN İLE ANLAŞMAYA VARILDIĞINI SÖYLEMİŞLERDİ ABD TEHDİT EDİNCE KUZU KUZU İPTAL ETTİLER.
valla nato 15 temmuzu yaptı aynı nato kuzeyde cekıc guc adıyle kuzey kurdıstanı kurdu aynı nato yıllarca pkk sılah verdı bız ona ne dedıysek oda bıze aynını desın
Bakanın görüşleri isabetli
Diğer Haberler