Bakan Işık: Rusya ile S-400 çalışmaları nihai noktaya geldi

Savunma Bakanı Fikri Işık düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, "Rusya ile S-400 savunma sistemi ile ilgili çalışmalar nihai noktaya geldi ancak halen her iki ülke tarafından yürütülmesi gereken süreçler var" dedi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımına dair görüşmelerin nihai aşamaya geldiğini söyledi ama bunun hemen bir anlaşma imzalanacağı anlamına gelmediğini de kaydetti.

21 Nisan 2017 13:46
PAYLAŞ
TWITTER

Işık, "S-400 leriyle ilgili çalışmalar nihai aşamasına geldi. Ama nihai aşama demek 'yarın sabah anlaşma imzalayalım' demek değildir" diye konuştu.

'YARIN SABAH ANLAŞMA İMZALAYALIM DEMEK DEĞİLDİR"

Işık, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında "Türkiye'nin füze savunma sistemine ihtiyacı olduğu açık; ancak NATO üyesi ülkeler mali açıdan etkili bir teklif sunmadı. S-400'ün çalışmaları son noktaya geldi ancak son aşamada 'yarın sabah anlaşma imzalayalım' anlamına gelmiyor" dedi.

Bakan Işık buna karşılık "Türkiye'nin S-400'ü NATO sistemine entegre etmeyecek" dedi.

"NATO'DAN BİR TALEBİMİZ YOK"

Savunma Bakanı düzenlediği basın toplantısında, S-400 hava savunma sistemine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

-Türkiye'nin bir füze savunma sistemine ihtiyacı olduğu açık, ancak NATO ülkeleri bize maliyet etkin öneri sunmadı.

-( ile) S-400 savunma sistemi ile ilgili çalışmalar nihai noktaya geldi.

-Nihai anlaşma noktasında önemli adım atılmış oldu ancak bu konuda hem Rusya hem Türkiye tarafından yürütülmesi gereken süreçler var.

-S-400'leri NATO savunma sistemine entegre edemeyeceğimizin farkındayız.

-Bununla ilgili olarak NATO'dan bir talebimiz de yok.

-Hem teknoloji paylaşmayacaksınız hem de maliyet etkin teklif vermeyeceksiniz; o zaman NATO bu konuda anlayışlı olmak durumunda.

ERDOĞAN, PUTİN İLE 3 MAYIS'TA GÖRÜŞECEK

Öte yandan bugün Kremlin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in 3 Mayıs'ta Soçi'de bir araya geleceğini açıkladı. Görüşmeye ilişkin başka detay verilmedi.

ÇİN'İN KAZANDIĞI İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Türkiye 2015'te, Çin'in kazandığı bir uzun menzilli füze ihalesini iptal etmişti.

3 milyar 400 milyon dolar tutarındaki bu anlaşma, Türkiye tarihinin en büyük savunma ihalesiydi ve ABD ile diğer NATO üyesi ülkeleri endişelendirmişti.

Türkiye daha sonra kendi füze sistemini geiştirmeyi düşündüğünü açıklamış fakat sonra Rusya'dan S-400 füzeleri alımı konusu gündeme gelmişti.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir