Bakan Kaya Hollanda'da yaşadığı olayı ilk kez anlattı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Hollanda'da yaşadığı skandal gece ile ilgili bu ayrıntıyı ilk kez anlattı.

Bakan Kaya Hollanda'da yaşadığı olayı ilk kez anlattı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda'da yaşanan diplomatik skandala ilişkin bilinmeyenleri anlattı. Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan'a konuşan Bakan Kaya, "Bir bakanın muhatabı polis olabilir mi? Karşımızda muhatap olarak polis vardı. Korumalarımıza "ilerlerseniz vururuz" dediler. Namluya mermi sürme sesleri duyduk. 7 saat mahsur kaldık. Çekici gelince araçtan indik. İhtiyaçlarımızı gidermemize bile izin verilmedi. Hala Hollandalı tek bir yetkiliden özür gelmedi. Avrupa'nın bu düşmanca tavrı birçok gerçeği ortaya koydu" dedi.

İşte Bakan Kaya'nın anlattığı o krizle ilgili çarpıcı detaylar:

"TERBİYESİZCE VE SERT BİR TAVIRLA…"

-Hollanda'ya giderken böyle skandal bir muamele ile karşılaşacağınızı tahmin edebiliyor muydunuz?

Tahmin edebilmemize imkan yoktu. Hollanda'ya geçtikten sonra Konsolosluk aracı ile Konsolosluk binamıza geçiyorduk. Uçuş iznimizi ve salonumuzu daha önceden iptal etmişlerdi. Ben araba ile konsolosluk binamıza gidiyordum. Bizim topraklarımız sayıldığı için zaten vatandaşlarımızın girişinde sorun yoktu. Benim girişim de serbest doğal olarak. Hiçbir olağanüstü durum yoktu bizim için.

-Peki sizi durduran polisler gerekçe olarak ne gösterdiler?

Karşımızda muhatap olarak polis vardı. Bir bakanın muhatabı polis olabilir mi? Bir polis bizi durdurdu ve pasaportuma el koydu. Bize baştan itibaren 'Almanya'ya geri döneceksiniz, sizin bu binaya girişiniz yasaklandı' dediler. Parmaklarını sallayarak, terbiyesizce, sert bir tavır gösterdiler ama hiçbir gerekçe söylemediler. Çünkü mantıklı, hukuki bir cevap verme şansları yoktu. Sonra bir anda sayısı arttı polislerin, arkasından sivil polisler de geldi. Birkaç kez yürüyerek geçme girişimimiz oldu ama bu mümkün olmadı.

"ARACIMIZIN İÇİNE SİLAH DOĞRULTTULAR"

-Özel timin gelmesiyle tansiyon daha da yükseldi sanırım?

Evet, Özel Timin gelmesiyle birlikte korumalarımız araca dayandı, üzerleri arandı ve gözaltına alındılar. Sonra içinde olduğumuz araca yöneldiler. Aracımıza, üzerimize silah doğrulttular, güçlü ışıklar yönelterek bizi psikolojik baskı altına almaya çalıştılar. 2 saat boyunca devam etti bu durum. Hollanda TV'lerini de görüntü almak için çağırmışlar. Türk basınını ve uluslararası basını bize yaklaştırmayan polisler, olayın en başında kendi TV'lerini bizim bulunduğumuz alana çağırarak görüntülerimizi aldırdılar. Daha sonra çekici geldi ve aracı çekiciye yüklemeye başladılar. Bunun üzerine ben kapıyı açtım ve araçtan indim. O gece hiçbir insani ihtiyacımızı karşılamamıza izin vermediler. Sınırdaki polis karakolunda da bir buçuk saat bekletildik. Orada yukarı çıkabileceğimizi söylediler. O kadar insanlık dışı müdahaleden sonra bu teklifi zaten reddettik. "Yukarıda çay içebilirsiniz" dediler, "çayınızı da istemiyoruz" dedik.

"CUMHURBAŞKANIMIZ SABAHA KADAR BİZİMLE BİRLİKTE AYAKTAYDI"

-O anlar yaşanırken Cumhurbaşkanımızla sürekli görüştüğünüzü öğrendik.

Evet, Cumhurbaşkanımızla o gece birkaç kez görüştük. Gece 4.30'a kadar gelişmeleri takip etti ve biz Hollanda'yı terk edene kadar ayaktaydı. Onun dön demesi üzerine oradan ayrıldım, yoksa herhangi bir baskı ya da tehdit beni oradan çıkartamazdı. Sayın Başbakanımızla da gece boyu görüşmelerimiz oldu, o da sürekli destek verdi bize.

"MERMİYİ NAMLUYA SÜRDÜLER"

-Yürüyerek konsolosluk binasına geçmek isteseydiniz neler olabilirdi?

Dediğim gibi; birkaç kez denedik ama mümkün değildi. Korumalarımıza "yanlış bir hareket yaparsanız vururuz" dediler. Mermiyi namluya sürme sesini duyduk. Önümüze etten bir duvar ördüler. 7 kişilik ekiptik ve yanımızda tek bir silah yoktu. Konuşma tarzları gayet kaba ve insanlık dışıydı. Yani ısrar etseydik neler olabileceğini tahmin etmek zor değil.

"HALA TEK BİR ÖZÜR GELMEDİ"

-Daha sonra Hollandalı yetkililerden sizi arayan veya özür mesajı gönderen oldu mu?

Hayır hiçbir yetkili beni aramadı. Bırakın özür dilemeyi, neler yaşandığını öğrenmek için bile arayan olmadı. Çocuk psikiyatristi olan eşim İtalya'da bir kongrede. Orada Hollandalı bir profesör "vatandaşlarımız adına özür diliyorum, böyle bir şey nasıl yapılabilir" demiş.

"ELLERİNDE RESİMLERLE BENİ ARAMIŞLAR"

-Kısa sürede Rotterdam sokaklarında binlerce Türk bayrağı dalgalanmaya başladı. Türklerin bu duyarlılığı sizi de şaşırttı mı?

Hayır, şaşırmadım. Beni şaşırtan olayların bu aşamaya gelmesi oldu. Bütün bu süreci başından itibaren anlatmam gerekirse; bizim Perşembe günü Hollanda programımız yetkililer tarafından iptal edilince ben Dışişleri Bakanımızı aradım. Bakanımız "benim cumartesi günü Rotterdam programım var" dedi. Konsolosluk bizim topraklarımız olduğu için, bu program iptal edilemez düşüncesiyle ben de Rotterdam'a gitmeye karar verdim.

Hollandalı Türk kardeşlerimizi görmek istiyordum. Düsseldorf'tan kara yoluyla ile Rotterdam'a geçtik. Araçlarımızın konsolosluk girişinde durdurulacağı aklımızdan bile geçmedi. Zaten bizden önce benim konvoyumdaki kadın kardeşlerimizin olduğu bir aracı durdurmuşlar ve beni aramışlar. Sanki biz onları kandırmışız da farklı bir aracı önden göndermişiz gibi. Böyle haberler de yapıldı. Öyle bir şey yok. O hanımlar, konvoyumuzdaki hanımlardır. Konvoyu durdurarak ellerinde resimlerle beni aramışlar, bir kadın bakanı nasıl tehdit olarak görüyorlarsa kendilerine! Ellerindeki resimlerle benim konvoyumdaki araçlara bakarak, beni aramışlar.

Sanki ben adi bir suçluymuşum gibi, çevik kuvvetle birlikte o kadınları sorgulayarak beni aramışlar. Onları hemen sınır dışı etmişler. Danışman arkadaşlarım, konsolosumuz, maslahatgüzarımız da gözaltına alındı, hapishaneye götürüldü ve hücrede tutuldu.

"BİR KADIN BAKAN İÇİN OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETTİLER"

-Konsolosluk bahçesinde yapılan bir toplantıdan neden bu kadar korktular.

Bu sorunuzla ilgili ilginç bir olay daha var, Allah nasıl gözlerine korku salmışsa… Danışmanlarım, özel kalemim, korumam hepsi, yaklaşık benim boyumda kişiler ama '12 iri omuzlu geniş yapılı adamla gelmişti Türk bakan' diye açıklama yaptılar.

Hollanda, bir kadın Bakanın, vatandaşlarıyla kendi toprakları sayılan Konsolosluk binasında buluşmak istemesi üzerine bir gecede Olağanüstü Hal ilan etti. İnanılmaz bir olay gerçekten.

"VATANDAŞLARIMIZLA GURUR DUYUYORUM"

-Rotterdam caddeleri vatandaşlarımızla dolunca neler hissettiniz?

Tabii bu kadar çirkin olay yaşanınca, vatandaşlarımız bize destek olmak için Rotterdam'a akın etmeye başladı. Gecenin ilerleyen saatlerinde büyük bir kalabalık oluştu. O gece Rotterdam sokaklarını dolduran vatandaşlarımızla gerçekten gurur duyduk. Caddelerdeki "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları gerçekten çok etkileyiciydi. O gece duygu dolu anlar yaşandı.

Tabii Hollanda polisi, vatandaşlarımıza vahşice saldırarak bize olan düşmanlığını, hazımsızlığını bir kez daha gösterdi. Köpeklerle, atlarla saldırdılar vatandaşlarımıza. Çok çirkin, çok utanç verici manzaralar yaşandı. Her daim basın özgürlüğünden dem vuran Hollanda, basın mensuplarını yerlerde sürükledi, vatandaşlarımızla birlikte onlara da saldırdı. Yaralananlar oldu, Türkiye'ye döndükten sonra da oradaki vatandaşlarımızın durumunu takip etmeye çalıştım. Hüseyin Kurt kardeşimizi aradım telefonla, geçmiş olsun dedim. Bizim için fedakarlık yaptılar, kendilerini riske attılar. Hepsine bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

"YANLIŞ BİR HAREKETİNİZ OLURSA VURURUZ DEDİLER"

-O gece sizi en çok etkileyen ne oldu?

Olay başından sonuna kadar zaten etkileyiciydi. 15 Temmuz'da da ben aynı şeyi yaşamıştım. Allah insana bir güç ve cesaret veriyor. 6 aylık bebeğim vardı ve evdeydi. İki küçük çocuk annesiydim. 15 Temmuz'da Meclis bombalanırken Allah korkuyu üzerimizden almıştı. O geceyi ben Hollanda'da yeniden yaşadım. Onlarca polis üzerimize silah doğrulttu. 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi hiç korkmadık. Arkadaşlarımıza "yanlış bir hareketiniz olursa vururuz" denildi. Onlar da korkmadı. O duygularla milletimize yakışır şekilde durmamız gerekirdi. Caddelerden vatandaşlarımızın sesleri geliyordu. O sesler de bize güç verdi.

"DÜNYA DİPLOMASİ TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ DÜŞMANLIK!"

-Avrupa'daki izleniminiz nedir? Vatandaşlarımızda referandum konusunda bir heyecan var mı?

Ben bu yaşanan olayların vatandaşlarımızın 16 Nisan referandumunun önemini daha iyi anlamasına vesile olacağını düşünüyorum. Avrupa neden bunu yapıyor, durup düşünmek gerekir. Teröristlerle birlikte 'Hayır' kampanyalarına izin veriyorlar ama bir kadın Bakan'a yapılan kötü muameleye bakın. Benim şahsım önemli değil. Burada Türkiye'nin geleceği hedef alınıyor. Gerçekten çok onur kırıcı ve kabul edilebilir bir şey değil. Dünya diplomasi tarihinde görülmemiş bir olay. Neden bizim halkımıza bu Anayasa değişikliğini anlatmamızı istemiyorlar. Bunun tek bir açıklaması olabilir. Cumhurbaşkanımızın şahsıyla ilgili yapılan saldırıların arkasında da bu gerçek var. Güçlenen Türkiye'yi istemiyorlar.

"AVRUPA ADALET DİVANI'NIN BAŞÖRTÜSÜ KARARI TAM BİR SKANDAL"

-Avrupa'da Türkiye düşmanlığı yükselirken Avrupa Adalet Divanı'nda başörtüsü konusunda skandal bir karara imza atıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğünün beşiği olduğunu söyleyen Avrupa'nın başörtüsü yasağını destekleyen bir karara imza atması gerçekten inanılmaz bir durum. Avrupa'nın geleceği gerçekten çok sıkıntılı. Irkçılık ve İslamofobi giderek yükselirken artık gelecek için Avrupa'da özgürlük ve demokrasiden bahsedilemez. Yasakçı zihniyetle nereye varabilirsiniz? Bunu biz ülkemizde de yaşadık. Yıllarca başörtüsü ile okumak, çalışmak yasaklandı da ne oldu? İnsanlarımız çile çektiler, birçok mağduriyet yaşandı. Toplumsal barış zedelendi, ülkemizin enerjisi boşa harcandı. Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çözdük bu meseleyi çok şükür, bakın bugün hiçbir sorunumuz yok bu konuda. Kadın hakları savunucusu olduğunu söyleyen ve bize bu konuda sürekli parmak sallayan Avrupa, Müslüman kadını kariyeri ile inancı arasında bir tercih yapmaya zorluyor. Bu tamamen insan haklarına aykırı bir durum.

"BM GENEL KURULU'NDA ANLATTIK VE ÇOK ŞAŞIRDILAR"

-Hollanda'dan sonra BM Genel Kurulu'nda bu diplomatik skandalı anlattınız. Orada neler yaşandı?

BM Genel Kurulu'nda Hollanda Hükümeti'nin bize karşı insan hakları, özgürlükler ve uluslararası diplomasiye uygun olmayan müdahalesini bütün ayrıntılarıyla anlattık. Ayrıca Avrupa Adalet Divanı'nın başörtüsü konusunda aldığı kararın da insan haklarına ve inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu Genel Kurul'da ifade etme imkanı bulduk. Çok olumlu tepkiler aldık. 12 ülkenin bakanları ile görüştük.

Hollanda'da bize ve konsoloslarımıza yapılan insanlık dışı muameleye inanamadılar. "Bir kadın bakandan neden bu kadar korkmuşlar" dediler.

"İÇİMİZDEKİ HOLLANDALILAR BANA SALDIRIYOR"

-Siz bunları yaşarken içimizdeki Hollandalılar da boş durmuyor. Bazı gazeteler birkaç gündür manşetten sizi hedef alıyorlar.

Bu gazetelerin yayın politikalarını biliyorsunuz. Gezi'de, 17/25 Aralıkta, MİT tırlarının durdurulması ihanetinde bu gazetelerin yaptığı yayınları biliyorsunuz. Türkiye'yi hedef alan bu gazeteler Hollanda'da yaşanan skandalla ilgili olarak benim şahsımı hedef alıyorlar. Bu konunun benim şahsımla bir ilgisi yok, bu bir ülke meselesi. 15 Temmuz'da 249 şehit verdik. Ben duruşuyla bu millete layık olmaya çalışan bir insanım. Milletime hizmet etmekten büyük bir onur duyuyorum. Bu olaydan sonra bu tür haberler yapılması, onların bizim duruşumuzdan ne kadar rahatsız olduğunu gösteriyor. Rahatsız olsunlar, biz ülkemize ve milletimize yakışır şekilde milli bir duruş sergilemeye devam edeceğiz.

"GÜÇLÜ BİR EVET BEKLİYORUM"

-16 Nisan yaklaşırken heyecan giderek yükseliyor. Referandum konusunda bir tahmininiz var mı?

Ben Avrupa'daki Türk vatandaşlarımızın o gece gösterdiği reaksiyondan çok etkilendim. Bayrağı alan konsolosluğa koştu. Artık halkımız 16 Nisan'ın yeniden diriliş mücadelesi olduğunun farkında. Avrupa'nın bu tavrının ardından vatandaşlarımız bu gerçeği daha iyi gördü. Milletimize inancımız tam. Güçlü bir evet sonucu çıkacağına inanıyorum.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 75 yorum
Mağdurum..... :))) Allahın güzel dinini dünyalık pis menfaatleri için kullanmak, Riyakarlık, yalan, iftira , menfaatçilik, yolsuzluk bu iktidarın temel özellikleri..
@adilolmayacalisan allah korusun orda silah patlamış olsa bizim görevli çocuklara birşey olsa sevineceksiniz. ölen hollandalılar olsa yasını tutacaksınız.
salla bakalım salla yalan lar artık sizlerin sizin gibilerin olmazsa olmazı oldu
SANA ÖYLE SÖZLER SÖYLERDİM Kİ O İĞRENÇ KELİMELERİ BİLE HAKKETMİYORSUN... BU KADAR UTANMAZ, ARLANMAZ OLABİLİR İNSANLAR.. OLDU OLACAK GAZİ ÜNVANI ALSAYDIN C.BAŞKANIN GİBİ.. HAYATINIZ KOLPAÇİNO FİLMİNDEN FARKI YOK...
gel sanada gazilik ünvanı verelim.
yeni maduremiz hep madur olunmuyor birazda madure olmak lazım
mağdur edebiyatı artık sokmuyor mide bulandiriyor
mağdurum da mağduruuuuuuuum mağdurum da mağduruuummm. akpli 26 bakan var 1 i kadın. 25 erkek bakan kavgaya 1 kadın bakanı gönderiyor. amaç ne dert ne gerisini anlayın artık.
senın ne işin var hollandada yalan tüccarı hıcmı utanmadın bu ülkeyı bu hale getırmeye yazıklar olsun ülkemıze cok büyük bır kara leke sürdünüz
sadece güleceğim:)))))))))))))))))
Neden yalan söyler insan yazık
eveeet içimizdeki hollanda kafalılara inat eveeet eveeet içimizdeki hollanda kafalılara inat eveeeet
avrupaya karşı eveeet
@kaya5737 düşünme koyun gibi meeeee de geç sen. Avrupa'nın çok da umrunda senin evet ya da hayır demen sanki. cahilsiniz keşke ölseniz :)
@yalcindeniz umurlarında olmadıgı için ugraşıyorlar zaten
ŞU ÜLKENİN EKMEĞİNİYİ SUYUNU İÇEN OKADAR ÇOK HAİN VARKİ YORUMLARA BAKINCA TİKSİNİYORUM BUNLARDAN..LİDERLERİN LİDERİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN..TÜRK HALKI YANINDA HAİNLERE İNATTT
@albayrakmurat ülkeyi peşkeş çeken,heryeri satıp savuran,din sömürüsü yapan,ülkeyi cahilleştiren,para için ülkeyi mültecilerle dolduran buraya yorum yazanlar olduğu için haklısın bunlar vatan haini.sizler vatanseversiniz.belli oluyor ne kadar sevdiğiniz.hangi menfatiniz evet demenize sebep kimbilir.
maduriyetiniz aklı selim insanların artık midesini bulandırıyor iki ayaklı k....larda tık yok onlarda midedde vicdanda kalmamış
o nasıl isim ya sen meksikaya gitsene yabancılık çekmezsin.
bu ne uyku da ve üstü açık kalmış.ya da fazla polisiye filim seyrediyor..komik kadın..
Başbakan ın azarladığını niye söylemiyorsun...
TÜM ÇİRKİNLİĞİNİZİ KUSTUNUZ EV AVRUPA BİRLİĞİNİZ BATSIN
Ne kadar adii bir mahluk bu ya .Insan suratina bakinca midesi bulaniyor. Allah sizin gibilere ön vermez insaallah .MIKROP
kadının nasıl dövüleceğini anlatan belediye yayını kitaplar meclis kürsüsünden bu bakana gösteriliyor ve kendisi de bilmiyorum görmedim haberim yok kem küm ham hum şaralop deyip geçiyor böyle anlayış olamaz ne demek kadın dövmek için için kitap bastırmak o kitabı bana verin derhal inceleyelim gerekeni yapalım böyle bir kitabı bastırıp dağıtan akp li başkan dahi olsa cezası neyse verelim demiyor bakanlar kendi alanları dışında ahkamlar kesiyor dünyanın en pahalı benzin doğalgaz su elektriği ülkemizde enerji bakanı bunları düzelteceğine kredi kuruluşlarıyla dalaşıyor herkes kendi işini yapsa....
Skandaldan biz sorumluyuz. Hollandalilar degil.
ülkede huzur ve güvenliği sıfırladınız gurbetcilerinde huzurunu bozdunuz
Sizi oraya özellikle seçip kim gönderdi....
Asil hollandali sensin.Gelmeyin denilen yerde ne BOK isin vardi?Bizleri rezil ettiniz.
Korktunmu yoksa şeydecekler diye. Ama korkma bir kereden bir şey olmaz.
Yedi saat ihtiyacını gidermeden arabada kalan bakan olarak rekorlar kitabına girmeye hak kazandın ,tebrikler.....Allah bu memlekete zeval vermesin
ben bu kadında bakan hali göremiyorum...siz görüyormusunuz....
Neişin vardı orda babanmı sana git orda mağdurları oyna, referanduma faydalı olur dedi.
ne var o mermiyi kafana sıkalardı :(((((
Ellerinde deri eldiven de var mıydı bacı?
ALLAHIM KEŞKE SİZE VE EKİBİNİZE ŞEHİTLİK NASİP ETSEYDİ
DİLEK DOĞAN PATLICAN OLDU .SEN ŞEHİT OLURDUN DAHA NE İSTİYORSUN.YOKSA İSTEMİYORMUSUN.DOĞRU SÖYLE BAK.
SAYIN BAKAN BAYANSIN KADINSIN BACIMIZSIN AMA ÜÇ GÜNLÜK DÜNYA İÇİN HELE MEMLEKTİN GELDİĞİ HALİ DEVLETTE OLMANIY HASEBİYLE DAHA İYİ BİLİR DURUMDA İKEN ÇIKIP YALAN SÖYLEME YAKIŞMIYOR ÇOLUĞUN ÇOCUĞUN VAR SİZ ABD YE GİDEBİLİRSİNİZ AMA BİZ ÇOCUKLARIMIZ BURDAYIZ BURDA KALACAZ YALAN KONUŞMAYIN MÜSLÜMAN BİR BAYANA HİÇ Mİ HİÇ YAKIŞMIYOR İSTİĞFAR ET BIRAK BU İŞLERİ
Turkiyeyi niye bukadar rezil ediyorsunuz?adamlarin ropraklarina giriyon ve zorla Miting yapacan senin nasil bi beynin var acaba ?????
Ülkede kadın cinayetleri, çocuk istismarları, cinsel istismarlar tavan yapmış, ilgili bakanımız Hollandalarda oy avcılığına çıkmış. Bu arada yorumcu arkadaşlar, Bakan hanımın güzelliği çirkinliği boyu posu bizi alakadar etmiyor. Şahsıyla bir sorunumuz yok. Şahsına yönelik olumsuz yorumlar hoş değil. Aklı selim düşünenlere yakışmaz bu tip yorumlar. Sorunumuz fikirleri ve icraatları ile ilgilidir. Fikirlerini beğenmiyorum. İcraatlarından hiç memnun değilim. Eleştiririz. Yaptıklarınız doğru değil siz bu işi yapamıyorsunuz diyebiliriz. Ama şahsına yönelik yanlış konuşmamalıyız.
Çok çirkinsin
sen bu ülkede sana muhalefet eden insanlara yapıyorsun aynısını, o zaman bişey olmuyor dimi. ha hansları kollayacak halim yok, kimse bizim dostumuz değil de gelme dendiği halde niye gittin? patronun talimatı ile. ayrıca merminin sesini sen nerden bilyorsun acaba, hayatınız roman, mağduriyet romanı yazmakta bir numarasınız.
Seni adam yerine koymamaları çok doğal. Sen Türkiye yi ve beni asla temsil etmiyorsun. Senin de hissettiğin gibi ,senin gibilerin sığ arzularını tatmin etmeye çalışıyorsun.
Videolarda ise polisin gayet kibar davrandığı görülüyor..
tabi senin muhatabın bakan olamaz siz türkiye'de kanun ve yasa bırakmadığınız için hiç bir yasa ve kanunun adamı görevini yapamıyor insanları aşağıyarak,ezerek dışlayarak zaten bölüyorsunuz hey bayan yurt dışını türkiyemi sandın sen birde mağduriye oynayıp duygu sömürüsü yapıyorsun yorumlardan da görüyor çok şükür artık halk gerçekleri görmeye başladı.
Diğer Haberler