Barzani'den Ankara'ya mesaj: Kürdistan, sırtınızı verebileceğiniz güvenli bir yer

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kahire merkezli El Ahram gazetesine verdiği mülakatta, 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunu, “Referandumun tek kelimelik anlamı var: Bağımsızlık” ifadeleriyle özetledi. Barzani, Ankara'ya yönelik verdiği mesajda, “Kürdistan, sırtınızı verebileceğiniz güvenli ve müreffeh bir yerdir. Türk arkadaşlarımız kendileri açısından Kürdistan Bölgesi'nin önemli olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu yüzden bizimle devam ediyorlar” dedi.

“Ankara'ya mesajınız nedir?” sorusuna Barzani, “Kürdistan, sırtınızı verebileceğiniz güvenli ve müreffeh bir yerdir” yanıtını verdi. Kürt Bölgesi Başkanı, Sykes Picot anlaşmasına ilişkin, “Sykes Picot anlaşması bir suç değilse de büyük bir yanlıştır. Bu olumsuz tavır, aynı zamanda anlaşmayı imzalayan dört ülkenin karşılaştığı sorunların temel sebebidir” ifadelerini kullandı.

“Kürtler, içinde yaşadıkları 4 devlette siyasi olarak başarılı oldu mu?” sorusuna ise Barzani şu yanıtı verdi: “Halk tamamen başarılı. Ancak felsefe ve bakış açısı bakımından partiler ve hareketler arasında ihtilaf olabilir. Ancak hepsi, haklarının ellerinden alındığına ve dünyadaki milletler gibi onların da kaderini tayin etme hakkına sahip olduğuna inanıyor.”

MEDYADA YER ALAN AÇIKLAMALAR ÇELİŞKİLİ

Barzani, “Referandum ile ilgili Türkiye'nin tavrı nedir?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Medyada yer alan açıklamalar çelişkili. Ama genel olarak Kürdistan halkının haklarına karşı değiller. Bildiğiniz gibi, Birleşmiş Milletler'in üyesidirler. Üyelerinin egemenlik hakkı ve toprak bütünlüğüne saygı göstermek, örgütün prensiplerindendir. Aslında bölgeden gelen açıklamalar, büyük bir bölümünün karşı olmadığı yönünde. Referandumun tarihiyle ilgili o devletlerin tavrını anlıyoruz.”

KÜRDİSTAN İLE KOMŞUMUZ TÜRKİYE'NİN İLİŞKİLERİ ÇOK İYİ

Barzani, “Erdoğan ile ilişkileriniz nasıl? Türkiye'ye yaptığınız son ziyarette Erdoğan sizden ne talep etti?” sorusuna, “Kürdistan ile komşumuz Türkiye'nin ilişkileri çok iyi. Her iki taraf olarak ticari ve ekonomik ilişkilerimizin güçlü olmasından memnunuz” cevabını verdi.

KÜRDİSTAN'DA MİLYAR DOLARLIK YATIRIMLAR YAPIYORLAR

Devamında ise Barzani, şunları söyledi: “Türk arkadaşlarımız kendileri açısından Kürdistan Bölgesi'nin önemli olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu yüzden bizimle devam ediyorlar ve halen Kürdistan'da milyar dolarlık yatırımlar yapıyorlar. Dev projelerin büyük bir bölümünde ortaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerimiz hem yeni hem de eski. Bizimle beraber Uluslararası Erbil Havalimanı'nın açılışını yaptı. Bizden ilişkilerimizin güçlendirilmesi ve geliştirilmesinden başka bir şey istemedi.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
akpkk diye boşuna demiyoruz. miting meydanlarında tu kaka deyip kapalı kapılar ardında ilişkilerini güçlendiriyorlar. nede olsa kürdistan bayrağını ilk tanıyandır tayyip
chp pkk hdp haçlı abd hepsi aynı,
Hele bi teşebbüs edin de... O zaman kim kime neyini veriyor bi görelim.
hayaldi gerçek oluyor
sen öyle san Barzicik, sen Türkü birde cenk meydaninda gör, bak o sey senin söyledigin gibimi oluyor. Simdilik lazimsin, yarin belli olmaz, Türkiye ile oynanmaz, had bilmeyen cok oldu, onada zaten olan oldu. Tarih yalan söylemez, ben demiyorum, bak Tarih diyor.
ikisi zaten aynı amaca hizmet ediyor BOP
@kalyon77 ilk senin desteklediğin parti
YA OLM SÖYLE HABERLER YAPIP ADAMI DINDEN İMANDAN ÇIKARTMAYIN.... KÜRDİSTAN NE LAAA... a m kodumun ogulları ellerine bez paçası almış . AKLINIZI BAŞINIZA ALIN LEN İT SÜRÜLERİ... ERMENİ DÖLLERİ... GEBERMEK İSTİYORSUNUZ HERALDE... FAZLA ZIPLAMAYIN ŞARJÖRÜ GIRTLAGINIZA BOŞALTIRIZ... KAŞINTILARINIZ TUTTU HERALDE
@fthkrkmz_2016 .sana söylenecek çok şey var ama bu mubarek günde günaha girmicem
@deyvani10 nNE DİCEN LEN SÖYLE ERMENİ DÖLÜMÜSÜN SENDE.... OLM BU ÜLKEYİ KİMSE BÖLEMEZ SİZİ ATOMLARINIZA AYIRIR YİNEDE BÖLDÜRTMEYİZ....
HAYAL DÜNYASI İÇİNDE YAŞIYORSUNUZ.... GEBERMEK İSTİYORSUNUZ HERALDE.... İT SÜRÜLERİ..
Ulan it işareti yaparsınız ama başkasına it sürüsü dersiniz
@beyza_can_s3 BEYZA SENİNLE DAHA SONRA İLGİLENECEĞİM.... KURTLARIN OLDUĞU YERDE İT SÜRÜLERİ YAŞAYAMAZ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerimiz hem yeni hem de eski. Bizimle beraber Uluslararası Erbil Havalimanı'nın açılışını yaptı. Bizden ilişkilerimizin güçlendirilmesi ve geliştirilmesinden başka bir şey istemedi.” bu sözlerini bahçeli ve akkurtlar okusun ama anlayacaklarını zannetmiyor.
Bop bir dantel gibi ince ince ve sabırla örülüyor. Bu Bop meselesi daha başımıza çok çorap örer.
Hatırlar mısınız Türkiye bunlardan petrol alıp güya satmaya götürüyordu. AB ve ABD dur sen ne yapıyorsun bizden izinsiz ha demişti gemi denizin ortasında kalmıştı ki İsrail satın alırım gel demişti. Bir daha da bunu yapmadık zaten. Düşünün yanıbaşımızda petrolü alıp satamıyoruz
ayıdan post, kürt ten dost olmaz. barzanlar o coğrafyada müslümanlığı kullanarak cahil ve eğitimsiz insanları tarikat kurarak bu günlere kadar kandırmıştır. fetönün tarikatı da barzanların kurduğu tarikattır. cahil halkı kkandırıp, hem ülkemize ihanet şebekesi kurmuşlar, hemde ceplerine milyarlarca dolar indirmişlerdir. onun için kürt her zaman güvenli değildir, ihanet etmekte sınır tanımazlar. tek amaçları vardır. çok eşli bir hayat ve çok çocuk yaparak üremektir. amaçları budur.
@monamiks müslümanlığı kullanıp cumhurbaşkanı yaverine kadar hain yetiştiren sen,amerkanın altına yatan sen,rusun altından kalkmayan sen,dostu bırak düşman bile olamıyacak kadar haysiyetsizleşen yine sen çıkmış bunca reziiliğine rağmen yazan yine sen.dünya alem biliyor bileceğini.paçamızdan akan rezillikle bakalım nereye gideceğiz.
@monamiks seni gidi dini kullanan fetöcü çakal seni.senin damarlarındaki kanda var dini kullanmak başkasınama laf ediyorsun
Bu moruk kafayı yedi . Bizim dostumuz belli . Askeri polisi arkadan vuran katillere ost demek saçma
şeytan ABD nin projeleri..
ben bir trakyalıyım ama tarihi bilen akıllı bir insan iyi bir müslüman şunu bilir mezapotamya peygamber s.a.v zamanının öncesinde kürt bölgesi idi osmanlı ile işbirliği yapmış hem tevhid hem fetih yıllarında beraberdiler ama ne olduysa cumhuriyet kurulunca oldu ondan sonra kan gözyaşı vr fitne iki kardeş olan halkı karşı karşıya getirdi. pkk denen itler güneydoğu halkının büyük kısmından destrk görmüyor hatta zarar verdiğinin bilincinde. ve hdp ye oy ise tepki dir bugün doğuda yakalım yıkalım kafası siyonizme hizmettir. cumhuriyet yıllarında gördük biz onun hala sıkıntısını yaşıyoruz.
kürt türk birbirini sevmediği sürece bu diyarlara huzur gelmez
@deyvani10 TÜRKE SALDIRAN KİM? TÜRKÜ ALANA İNDİRDİKLERİ GÜN YOK OLACAKLAR...
Sen kimsin ki seninle görüşeceğim sen benim bir valime bile görüşemezsin diyen ecevitten Kürdistan'ın kurulmasına evet diyen Recep Tayyip Erdoğan'ı vah Ülkem vah
eeeyyy irak yönetimi askerlerimiz basika da diye bize artislik yapiyodunuz. bak adam topraginizi bölüp bağımsızlık ilan ediyor sesiniz cikmiyor. ne namert ne nankör bir toplumsunuz siz arkadas. pesmergeyi yenecek gücünüz bile yok. size iyi oluyor. 100 sene içinde barzani ailesi irak diye bir devlet birakmayacak haberiniz olsun.
adam birlikte yürüyoruz akp ile der kendi ağzından kendi isteğiyle ama bu akzibidiler halen inanmaz erdoğanın tam bir kürt milliyetcisi ve pkklı olduğuna.
Kürt politikamızı değiştirmemiz gerekir, kürtlerin Nizam-ı Ceditten buyana her iki milletin ortak milli değeri olan askerimize silah sıkmak hastalığından vaz geçmesi gerekir, vaz geçmeyenler teröristiyle siyasetçisiyle vatan haini ermeni uşaklarıdır.Orta doğuda en etikli halklar olarak Arap,Fars,Kürt ve Türk' ler var,arap ile fars'a mı güvenirsin yoksa ülkenin neredeyse %40 ' a yakını kürt olan bir millet ile gelecek tayin edersin.Üstelik misaki milli denilen yerde onlar hakim,kafayı çalıştırmayı ne zaman öğreneceğiz,ancak suriyede akçakale cephesini ve afrini biran evvel halletmeliyiz.
@cemo3641 YAHU YALANINDA BİR SINIRI OLMALI.... ÜLKEMİZDE kürt NUFUS yüzde 40 DEMEKLE BU OLURMU? NASIL BİR YALANDIR BU? BİRİ YÜZDE 10,Ü BİRİ 20, BİRİ 30, BİRİ 40 DER! YUH... DOĞU VE GÜNEYDOĞUDAKİ ŞEHİRLERİN YARISINDA TÜRK NUFUS YÜZDE 98; GAZİANTEP, KAHRAMANMARAŞ, MALATYA, ERZURUM, ELAZIĞ, ERZİNCAN, KİLİS VB... kürtlerin YÜZDE 50 - 80 ORANDA YAŞADIĞI 11 İLİN 2015 YILI RESMİ NUFUS SAYIM TOPLAMI 6,5 MİLYON DEĞİL.... ŞANLIURFA; YÜZDE 60 ARAP -- YÜZDE 28 kürt -- YÜZDE 12 TÜRKMEN.... ÜLKEMİZİN NUFUSU KAÇ? 83 MİLYON... ABD DEMOGRAFİK SAYIM YAPTI ÜLKEMİZDE HALKIN YÜZDE 90 NI TÜRKÜM DEDİ..
Kürdistan güvenli yer de Kandil nerede acaba? Bir yetkili de Barzaniye EYY Barzani Kandili boşalt diyor mu acaba?
kyunlar varya biraz çalışsaydı akp kıçında yama olmazdı
@lakerda34 Chp adındaki parti adam gibi kişlerce yönetilseydi saylam bir muhalefet olurdu oklu troller işe yaradı
AYAKLAR BAŞ OLUNCA....
ne olacak türkiye 10 ili versek, 71 ille yaşanmazmı? hem şehit haberi gelmez hergün, anneler sürekli ağlıyor, ülke ekonomisinin çoğu tsk ya ayrılıyor, şehit ailelerine ödenen paraların, tsk ya ayrılan bütçenin haddi hesabı yok, hem barış olursa hem türkiyede işssizlik azalır şuan işsizlik son safada, ülke ekonomisi canlanır, tskya ayrılan bütçe senden benden çıkıyor , savaş biterse ekonomi canlanır, insanlar daha refah zengin bir hayat yaşar, hem o bölgenin insanlarıda belki terör yüzünden bıkmış , belki oralarda canlanır , hem türkiye için, hem kürdistan için iyi sonuçlar doğurur,
@lik7klhme3 Bu nasıl bir mantık. Adam gidip Kıbrısı aldı sen 10 il verelim diyosun. 1 il versen değil bir metre toprak versen bir daha geri dönemezsin herşeyi hepsini isterler. Bir kere taviz verirsen bir daha vereceğini bilirler. Kanı canı pahasına vatanı savunmak bu yüzden şarttır. Atatürk gençliğe hitabesinde işte senden bahsediyor birazda.
düşünsene 71 illi , tskya ayrılan bütçe, ülkeye dağıtsa askeri ücret 2000-2500 tl olduğu, işşizliğin neredeyse bittiği, televizyonlarda şurda bomba patladı 5 asker şehit oldu, annelerin şehit haberini alıp kendini yerlere atıp cinnet geçirmediği, türküyle , arabıyla,zazasıyla huzur dolu , ekonomisi daha refah bir ülke, sen hiç vatanı için savaşan diyarbakırlı, şırnaklı, batmanlı biri duydunmu? hepsi dağda senin askerini şehit ediyor, araçlarını yakıyor yıkmıyormu? molotof atmıyormu?huzurlu 71 şehir, huzursuz 81 şehir, ben huzurlu 71 şehirli bir türkiye seçerim
elin conisi senin yeraltı zenginliklerini alır, milli hasılatı 20.000 le yaşar senin elinede 10.000 verirler onla yaşarsın salak kendi savaşını kazanıp kendi yeraltı zenginliklerini kendin kullansan da sen 20.000 le yaşasan olmazmı da elin conisine teslim oluyorsun.
Allahını seversen ne var orda dağdan , taşdan başka, gören der petrol kaynıyor,taş toprak başka bi bok varmı? yada benim coğrafyam kötü
@lik7klhme3 Bir Vakitler Kılıçtaroğluda Verelim Gitsin Tarzında Bir Açıklamada Bulunmuştu O Aklıma Geldi, Her Ne İse Şu Yazını Okuyunca Zaten Bu Mahlukatlara Sempati Duyduğun Aşikar Peki Şu Yorumu Şöyle Düzeltsek, Kürdistan Dediğiniz Bölgeleri Hep Birlikte Olup Fetih Etsek Topraklarımıza Katsak, Petrol Kaynaklarına Sahip Olsak 81 İl Değilde 91 İl Olsak Petrolden Gelen Gelir Hem Ekonomiyi Canlandırır İnsanlar İşsizlik Biter, Refah Seviyesi Yükselir, Terörde Biter Bu Sayede Tüm Dünyanın Paylaştığı Irak Petrollerini Biz Sahiplenir Türk Kürt Arap Birlikte Daha İyi Yaşamış Oluruz ? Olma mı?
KADİM TÜRK MİLLETİYLE kafamı buluyorsun ABD BOPCUSU barizyen? ETEKLİ GAVUR pkk Yİ BESLE... 4 PARÇA KIRODİSTAN DE... KERKÜKTE HER TÜRLÜ ALÇAKLIKLARI YAP... SONRADA BU ANIRTI!!!! BİLİYORUZ SENİ DESTEKLEYEN ABD CİLERİ... PEKİ ONLAR GİTTİĞİNDE SENİN SONUN NE OLACAK? IRAKIN etekli pkk gavuru da SENSİN.... ZAMANINDA SINIRDA ONBAŞIMIZIN BOTUNU SİLDİĞİN BEZE SÖZDE BAYRAK DEMİŞSİNİZ... TARİH KAYDEDİYOR BUNLARIN TÜM İNTİKAMLARI ALINACAK..... kürt KIZLARINI ABDLİ CONİLERE VERMEKTEN GURUR DUYDUĞUNU MEDYA ÖNÜNDE AÇIKLAYAN BİR NAMUSUN VAR.. AYNI DAĞA KÜRT KADIN KIZLARINI ÇIKARMANIZ GİBİ..... YUH ULAN YUH...
Barzani, sıra sana gelmeden aklını başına al. ki; zamanı ve sıran geldiğinde acınasın.
Arkadaşlar bırakın boş boş konuşmayıda GOOGLE'a girip PKK'nın ABD ve İsrail desteğiyle 1978'de Diyarbakır Lice ilçesi Fis köyünde Kuruluş Kongresinde aldığı Büyük Kürdistan Stratejisini bi okuyun. Bırakın bu stratejiye giden yoldaki Taktiklerle uğraşmayı, 40 yıldır devleti yönetenler bile bunu bilmediğinden ve örgütün taktikleriyle boğuştuğundan netice alamadı, adamlar Birleşik Kürdistan Konfederasyonu için üç aşamalı Stratejik Savunma Stratejik Denge ve Stratejik Saldırı aşamalarının üçüncü aşamasına geldiler bu strateji Türkiye, İran, Irak ve Suriye Kürtlerini kapsar, BOROZANİ'nin söyle..
AKDENİZ'E ULAŞIMI OLMADIĞI SÜRECE KÜRDİSTAN TÜRKİYE UYDUSU KALMAĞA MAHKUMDUR. NE URETİM, NE COĞRAFİ NE DE ETNİK YAPI GÜÇLÜ ÜLKE OLMAĞA UYGUN DEĞİL. BAĞIMSIZ DEVLET OLMUŞ, UMURUMDA DA DEĞİL. BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALIRLAR.
bu durumda akp teroristlerle is yapmis oluyor turkiyeyi adam gibi yonetecek biri gelir umarim artik
Barzani hala bir şeyi anlamıyor kendisini bütün Kürdistan ın yöneticisi zannediyor ama asıl mesele pkk ve pyd nin Irak ve Suriye de ki işleri bitince kime göz dikecekler Türkiye ye mi zannediyor önce Barzani aşireti ne dikeceklerdir sonuçta Barzani aşireti şu anda onlarla birlikte çatışmalara katılmıyor Suriyede yardımları yok denecek kadar az ve aşiret i yönetenler rahatça yaşıyorlar gününü gün ediyorlar onlara göre buda bir sorun ilk önce aşiret yönetimi yok edilir ki aşiret kendilerine bağlanır böylelikle Kürdistanın tek yöneticileri onlar olurlar
Yılan eğitmeni tipine la Barzani
Diğer Haberler