Barzani'ye soğuk duş

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi, 25 Eylül'de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istedi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yi telefonla arayarak 25 Eylül tarihinde planlanan bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istemişti.

Barzani'ye soğuk duş

Goran tarafından yayımlanan açıklamada, hareketin üst düzey yetkililerinin Süleymaniye kentindeki parti merkezinde bir araya gelerek, IKBY'deki siyasi durum ile bağımsızlık referandumu meselesini ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, IKBY'de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu kararının yasal, ekonomik, siyasi ve toplumsal zemine uygun olmayan bir durumda alındığından dolayı ertelenmesi istenilerek şu ifadelere yer verildi:

KONSENSÜS VURGUSU

"Referandum, bağımsızlıktan önce atılan bir adımdır. Ancak 25 Eylül'de yapılması için alınan referandum kararı, özellikle tartışmalı bölgeler hususu başta olmak üzere (Kerkük ve 140'ıncı maddeye giren bölgeler) mevcut siyasi, güvenlik, ekonomik ve toplumsal duruma uygun değildir, yasa dışıdır ve konsensüs sağlanmadan alınmıştır. Bu yüzden referandum daha uygun zamana ertelenerek meclise taşınmalıdır."

AFP'ye göre bazı Iraklı Kürtler, bağımsızlık referandumunun Bağdat'a karşı diğer konularda müzakerelerde kullanılacak bir kart olması amacıyla ilan edildiğini düşünüyor.

Referanduma ABD'nin yanı sıra bölgede Kürt nüfusuna sahip olan Türkiye, Irak, İran ve Suriye de karşı çıkıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
zorla bişeyler yaptıracak kendine çete başını buraya geldiğinde kırmızı halıyla karşılarsan bununda kıçının kalkması normal heeeyyyy barzani neyapmaya çalışıyon
barzani kurt bolgesi refarandumunu sadece tepkiler gorecekmi diye tapti daha babasi israil etmetmedi cunku buyuk israil projesi tamamlan sin babasi soyliycek
YETKİM OLSA SANA GÜN BİÇERİM BURADA PKK İLE KOL KOLA GEZ ASKERİM HER GÜN KAYIP VERSİN YA BU PKK YI BİTİRİRSİN YADA BEN SENİ DERİM KISADA BİR ZAMAN TANIRIM BAKALIM NE YAPACAK MERAK EDİYORUM
Turkiyenin 40 yildir bitiremediği orgutu bu adam nasil bitirsin.
@faruk_akbay_1991 beslemesin yeter
önce koreye girelim bizle işleri bitince yaptıracaklar referandumu bunu mitte biliyo.
Diğer Haberler