Beyaz Saray'dan Esad'a: Kimyasal silah kullanırsa bunun bedelini ağır öder

Beyaz Saray Sözcüsü Spicer yaptığı yazılı açıklamada Suriye'de yeni bir kimyasal saldırı hazırlığı yaptığını iddia ederek, "Eğer böyle bir saldırı düzenlerse Esad ve ordusu bunun bedelini ağır ödeyecektir" dedi. ABD, Esad rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde kimyasal silah saldırısı gerçekleştirdiği iddiasıyla rejime ait Şayrat Hava Üssü'nü 7 Nisan'da Tomahawk füzeleriyle vurmuştu.

ABD yönetimi, Suriye'de Beşşar Esad rejiminin, kitlesel sivil ölümlerine neden olabilecek yeni bir kimyasal silah saldırısı hazırlığı yaptığını iddia etti ve böyle bir saldırı durumunda rejimin "ağır bir bedel ödeyeceğini" açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Suriye'de yeni bir kimyasal silah saldırısı hazırlığı olduğuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

"ÖNCEKİLERE BENZİYOR"

Açıklamada, "ABD, Esad rejimi tarafından, masum çocuklar dahil kitlesel sivil ölümlerine neden olabilecek muhtemel bir kimyasal silah saldırısı hazırlıklarının olduğunu tespit etmiştir. Bu hazırlıklar, 4 Nisan 2017'deki kimyasal silah saldırısından öncekilere benzemektedir." ifadelerine yer verildi.

ABD'nin Suriye'de bulunma amacının, IŞİD'i Suriye ve Irak'tan temizlemek olduğu vurgulanan açıklamada, "Ancak eğer Bay Esad, kimyasal silahlar kullanarak yeni bir kitlesel ölüm saldırısı düzenlerse, o ve ordusu bunun bedelini ağır ödeyecektir." uyarısı yapıldı.

TOMAHAWK'LARLA VURMUŞTU

ABD, Esad rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısına tepki olarak rejime ait Şayrat Hava Üssü'nü 7 Nisan'da Tomahawk füzeleriyle vurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, "Suriyeli diktatör Beşşar Esad, salı günü korkunç kimyasal saldırıyı gerçekleştirdi. Esad yardıma muhtaç erkek, kadın ve çocukların canını aldı. Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına hiç şüphe yok." ifadelerini kullanmıştı.

Suriye hükümeti ise, saldırıyı kendilerinin düzenlediği iddialarını reddetmişti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
esad gebermeden Suriye ye rahat yok...abd-rusya ortak karar alıp bu peze*engi ortadan kaldırmalı, yerine tam demokratik bir suriye devleti kurulmalıdır...
uyarı demek yaptığına hak vermek göz yummaktır
Suriye bu savaşta hiç bir zaman kimyasal silah kullanmadı !! ABD Suriye 'yi vurmak için yeni bir tiyatro peşinde. Kimyasal silahları ABD muhaliflere kullandırıp Suriye devletini haksız bir biçimde vuruyor ve bunu defalarca yaptı..!! Suriye 'nin kimyasal silah kullandığına dair en küçük bir delil yok, kaldı ki ABD son kullanılan kimyasal silahların Suriye tarafından kullanılmadığını dile getirdi..
@mcepozdemir evet abd kendi katilliğini örtmek için ve kaos çıkasını sağlayarak yeni katilliker peşinde. amaç bölgeye oturmak. pkk yıda bu amaçla kullanıyor. pkk öfkeliyim ancak kürtler akıllı olsa bizler beraber yaşamak zorundayız elalem bizerin gözyaşını bölgeye kaos yaymak için kullanıyor yoksa avrupanı abd nin kimsenin gözyaşını silme diye bi derdiyok. şmdi bana sanamı kaldı desede.insani açıdan söylemek biryana asyaya yayılan ateş kaos şahsen birgün benide vurur.insani açıdan söyleyince hadi derler. gelde haber anlat.bugün öldürülenler yarın tüfek atar inanın ölülerde silah atar
abd sen kullanmadınmı israil kullandı nefsi müdafa dedin israili vur sonra esadı vur dünya seni alkışlar ama sıkar hemde kabız olana kadar sıkar
Diğer Haberler