HABER

Bilimadamları Uyardı: ‘Geleceğimiz Tehlikede’

Dünyanın 184 ülkesinden 15 bin bilimadamı, Fransız Le Monde Gazetesi ve “Bioscence” bilim dergisinde, “Bilimadamlarından İnsanlığa Uyarı” başlıklı bir makale yayınladı. Makaleyle tüm ülkeleri çevre sorunlarının geldiği ciddi boyut konusunda uyaran imzacı bilimadamları “tüm göstergelerin alarm verdiğini” söyledi.

Bilimadamları Uyardı: ‘Geleceğimiz Tehlikede’

Yerkürenin içinde bulunduğu duruma ilişkin verileri 25 yıllık bir süreçte karşılaştıran ve yeni bir durum haritası çıkaran 15 bin bilimadamı, su kaynakları, ormanların yok edilmesi, küresel ısınma gibi somut verileri gözler önüne seren bir raporun sonuçlarını paylaştı. Bilimadamları, geçen süre içinde insanlığın çevre problemlerini çözme konusunda yeterli ilerlemeyi sağlamak şöyle dursun, bu sorunların önemli bir bölümünün bu gün daha ciddi bir boyuta ulaştığını vurguladı.

Dünyanın 184 ülkesinden 15 bin bilimadamı, Fransız Le Monde Gazetesi ve "Bioscence” bilim dergisinde, "Bilimadamlarından İnsanlığa Uyarı” başlıklı bir makale yayınladı. Makaleyle tüm ülkeleri çevre sorunlarının geldiği ciddi boyut konusunda uyaran imzacı 15 bin bilimadamı "gezegenin durumunu tespit eden tüm göstergelerin alarm verdiğini” söyledi. Biyo-çeşitlilikteki kayıplarla giderek daha da geri dönülmez hale gelen çevresel kayıplara dikkat çeken bilimadamları, "Büyük bir insanlık sefaletinden kaçınmak istiyorsak, gezegeni yönetme biçimi ve günlük hayat alışkanlıklarımıza ilişkin radikal değişiklikler yapılması şart” uyarısında bulundu.

Daha önce 1992 yılında benzer bir uyarı yapan dünyanın en önemli bin 700 bilim adamının başlattığı inisiyatifi (Union of Concerned Scientists), 25 yıl sonra yenileyen 15 bin bilimadamı, "Gezegenimizin ekolojik geleceğini tehdit eden tehlikeye karşı acilen harekete geçecek bir ahlaki zorunlulukla karşı karşıyayız” dedi.

Bilimadamları; uzmanlar, politikacılar ve karar vericileri uyarmak ve seslerini onlara duyurmak istediklerini belirttikleri makalede, sera gazı, ormansızlaşma ve tarımsal üretim hacmindeki artışın rakamsal sonuçlarına atıfta bulunarak, yerküredeki "kitlesel yokoluşa" dikkat çekti ve bunun devam etmesi durumunda pek çok hayat biçiminin yok olacağı uyarısında bulundu.

"İnsanlığa ikinci uyarı”

Metinde, bu kaygılar "İnsanlığa bugün ikinci bir uyarı gönderiyoruz. Yoğun maddi tüketim ve küresel nüfusun hızlı ve sürekli artışı veya kirliliğin önlenmesi ve doğal hayatın korunması alanlarındaki eylemlerimizle, farkında olmadan geleceğimizi riske atıyoruz. İnsanlık, nesli tükenmekte olan biyo-çeşitliliğimizi korumak için gereken acil önlemleri alamıyor" ifadesiyle özetleniyor.

Bilimadamları makalede, medya mensupları ve sivil halkın çeşitli eylemlerle bu sorunu ülke politikacılarının gündemine getirmeleri için çağrıda bulunuyorlar.

Politik eylemlerin yanısıra, bireysel tüketim alışkanlıklarımızın ve eylemlerimizin de gözden geçirilmesinin zamanının geldiğini belirten 15 bin imzacı, "Kendi üreme haklarımız da dahil, fosil yakıtların, et tüketiminin ve diğer kaynakların tüketimi konusundaki davranışlarımızı gözden geçirmeliyiz. Bu bizim şu andaki ve gelecek kuşaklarımıza ve diğer canlılara ahlaki bir borcumuzdur. Pek çok unsur, kararlılıkla hareket ettiğimizde olumlu değişiklikleri yapabildiğimizi göstermiştir” dedi.

Çözüm yolları

Atılması gereken çeşitli önlem ve adımları da listeleyen bilim insanları, özetle "Türlerin çeşitliliğinin korunması, ekolojik süreçleri onarmak, özellikle bitki kaynaklı gıda israfını azaltmak, fosil enerji kullanımını azaltıp yeşil enerji tüketmek ve en sonunda insan nüfusunun fazlalığının tartışmaya açılmasını” önerdi.

Makalenin sonuç bölümünde ise, "Başarısızlığın bizi götüreceği yoldan geri dönmek için neredeyse çok geç ve zaman da giderek azalıyor. Genele yayılan bir acıdan ve biyo-çeşitliliğin felakete yol açabilecek kaybından kaçınmak için günlük eylemlerimiz değişmek zorunda. Bunun yolu da bilinçlenmekten, farkında olmaktan geçiyor. Yerküre, barındırdığı bütün yaşamlarla birlikte bizim tek evimizdir” ifadelerine yer verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
küresel ısınma bir yalandır,
Çözüm bizde, en az 3 çocuk, ormanları yok edip otel konak konut, nerde terörist hırsız varsa toprağa al cezalardan muaf tut... Aslında Türkiyeye önlem alsanız hem dünya hem biz kurtuluruz
pili toprağa atmak bence teroriste yaltaklık edip toprağına ihanetle aynı pilleri doğa atmayalım topraklarımız kirlenmesin bunlar çocuklarımızda lazım
Tüm dünyayı uyarmalarını gerek yok , amerika , çin , almanya , kore , japonya ve hindistanı uyarsınlar yeteri. Dünya pırıl pırıl olur.
Ormanlarımız rant uğruna yok ediliyor, bilinçsizce su tüketimi yapıyoruz, katı atıklarımız toprağı zehirliyor, kimyevi atık sularımız göletleri zehirliyor, her taraf beton her taraf yapılaşma. Yaşıyoruz, ama öyle ama böyle...
Dünya nufusu katlanarak artıyor her geminin bir yolcu kapestesi gibi dünyanında var hesap yapılırsa dünya bu hızda insan kalabalıgını nasıl tasır dogal kaynaklar yok oluyor cevre inanılmaz sekilde insan atıklarıyla kirleniyor yesil alanlar ormanlar yok oluyor bunun sonunun felaket olacagını bilmemek için beyinsiz olmak lazım dünyada İnsanlar dogurganlıgı bırakmalı en fazla 1 cocuk 1 nesil gidiyor 3 nesil geliyor hesap ortada
Her etkinin birde tepkisi olur ve herşey başlar büyür olgunlaşır ve yok olur.
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak. Kızılderili Atasözü
çok ilginç değilmi dünyanın bu güne kadar böyle ileri gitmesi bilim adamların sayesinde değilmi şimdi adamlar uyarıyor bak kötüye gidiyoruz bu kadar teknoloji bu kadar silah niye kim buluyor bunları hepsini insalığı yok etmek için kullanılıyor yok virüsler falan kime neyi anlatıyorlar
zengin olupta parasını yemeyen ler düşünsün
egedeki akdenizdeki ormanları yok ettiren o rantçı paraya doymayan patronlara allahtan tek dileğim nefessiz kalırlar
millet toprak kavgasını bırakmış uzaydan kötülük bekliyor, bizimkiler hala kurak bölgelerde çatışıyor.
BİLİM ADAMIYSANIZ ÇARE BULUN
insanlığın bittiği böyle bir dünya bir an önce batsın bitsin bu dünya
Son ağaç kesildiğinde,son balık tutulduğunda,son ırmak kuruduğunda beyaz adam paranın yenen birşey olmadığını anlayacak demiş kızılderili reisi. Doğru,ancak bunlar olduğunda çok geç olacak. Çok geç olmadan Dünyamıza ve doğamıza sahip çıkalım.
Diğer Haberler