Bir ilk gerçekleşti: Trump direkt uçuşla İsrail'e gitti

Reuters'a konuşan İsrail Havacılık Kurumu'ndan bir yetkili, İsrail’e iki günlük resmi ziyarette bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın ziyaretinin asil sebebinin ülkesiyle İsrail arasındaki ilişkinin bozulmasının imkânsızlığını teyit etmek olduğunu söylediğini ifade etti. Ayrıca, Trump'ın Suudi Arabistan'dan İsrail'e yaptığı direkt uçuşun, söz konusu rotada gerçekleşen ilk uçuş olabileceği belirtildi.

İsrail’in Başkenti Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion havalimanında düzenlenen karşılama töreninde konuşan ABD Başkanı Trump, "İsrail’e ziyaretimin asıl sebebi, ABD ile İsrail arasındaki ilişkinin bozulmasının imkânsız olduğunu göstermek içindir" dedi.

Suudi Arabistan’da düzenlenen Riyad zirvesine de değinen Trump, "Son günlerde yaptığım ziyaretler sırasında yeni umutlar gördüm. Önümüzde, bu bölgede terörü bitirmek, güven, istikrar ve barışı sağlamak için eşsiz bir fırsat var. Ancak bunu birlikte çalışarak yapabiliriz. Başka yolumuz yok. Biz İsrail’i seviyor ve saygı duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

İsrailli havacılık yetkilileri, diplomatik ilişkileri bulunmayan Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki direkt uçuşun bu konudaki 'ilk' uçuş olduğunu düşündüklerini aktardı.

Öte yandan karşılama töreninde bir konuşma yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Trump’ın İsrail’e ziyaretini, "tarihi" olarak nitelendirerek, "Daha önce hiçbir ABD lideri ilk yurtdışı gezisini İsrail’e yapmamıştı. Bu bizim için tarihi bir ziyarettir." dedi.

ABD Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan’dan sonraki ikinci durağı olan İsrail’de, Ben Gurion havalimanında düzenlenen karşılama töreninde, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Başbakan Netanyahu ve üst düzey İsrailli yetkililer hazır bulundu.

Karşılama töreninden sonra Batı Kudüs’teki Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı ofisine geçen Trump’ın, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün eski şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’nın batı duvarı olan Burak Duvarı (Ağlama Duvarı) ile Kıyamet Kilisesi’ni ziyaret edecek. Trump’ın İsrailli yetkililerle yapacağı görüşmelerin ardından, yarın, işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytullahim kentine geçmesi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Trump ile W Bush tavır ve davranışları ABD ve batının müslüman ülkelere bakışları tam özüdür, elerinde kırbaç ve terlikle geziyor sesi çıkan ki sesi çıkan yok zaten. yaw hayde müslüman ülkelerin liderleri kokmuş Batının bir dediği iki etmezler, ya insanlar, halk? daha bir kaç ay geçmedi Trump islamı müslümanı terörist ilan etmişti, 50 den fazla müslüman ülke lideri çiçeklerle karşıladılar bu aptalı, ulan bunlar sadece kokmuş haysiyetlerini kaybetmiş değil korkak hain din duşmanı kendi halklarının duşmanları bunlar kırbaça alışık bunlar Vur trum kokmuş terlikle vur beylki uyanırlar!
sayın trumpa güveniyoruz.fetöyü kulağından tutup erdoğana teslim edecektir.
İSRAİLDE.. AĞLAMA DUVARINI. ZİYARETİNDE.. YAHUDİ GİBİ.. SUUDİ ARABİSTANDA NEDEN NAMAZ KILMIYOR.. ? HER DİNE SAYGISI YOK...
SUUDİ İLE İSRAİL ARASINDA NE FARK VARKİ DERSENİZ ÇOK FARK VAR.... SOYDUĞU YER VE HİZMETKARI SUUD DUR...... SOYDUKLARINI VERDİĞİ YER VE PATRONU İSRAİLDİR...... SAPIK VAHHABİ SUUDLARADA BU YAKIŞIR.....
Diğer Haberler