BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Moumtzis: İki milyon kişi Türkiye sınırına yığılacak

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, İdlib'de çatışmaların devam etmesi durumunda iki milyon kişinin Türkiye sınırına doğru yöneleceğini belirterek, bunun Türkiye üzerinde muazzam baskı oluşturacağı uyarısında bulundu.

BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Moumtzis: İki milyon kişi Türkiye sınırına yığılacak

Moumtzis, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de savaşın başladığı 2011 yılından beri insani durumun hiç olmadığı kadar kötüleştiğini ve bu yılın başından beri 700 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

'TÜRKİYE ÜZERİNDE MUAZZAM BASKIYA NEDEN OLUR'

İdlib'de geçen aralık ayından beri 400 binden fazla kişinin kentin güneyinden merkezine kaçtığını, Doğu Guta'dan ayrılan 60 bin kişilik muhalif grubun da aileleriyle İdlib'e geldiğini ve iki milyondan fazla kişinin bulunduğu İdlib'de insanları barındırmakta güçlük çektiklerini anlatan Moumtzis, "İdlib'de çatışmalar sürerse Türkiye sınırında iki milyon kişi görme ihtimalimiz var. Bu da Türkiye üzerinde muazzam bir baskıya neden olur.'' dedi.

'BİR KISMI GERİ DÖNDÜ'

Moumtzis, Afrin'deki gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede de şunları söyledi:

"Afrin'den ayrılanların bir kısmı geri döndü. Afrin'e dönmek isteyenlerin bir kısmı Tel Rıfat'taki kontrol noktalarında rüşvet vermek zorunda kaldıklarını, PYD/PKK'nın ayrılmalarına izin vermediğini anlattı.''

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
elimizdeki suriyeli az biraz daha gelsinler... devlet kendi halkına bakmaz itibayla suriyelileri besliyoruz.
zaten sokağa cıkıyorsun sağ sola bakıyorsun suriyeli afganmı ırak kürdümü dedıgın bı dolu insan var azınlık olduk iyice
gelmeyin ne olur savaşın ülkeniz için biraz biz o kadar şehit vermemize rağmen vatanımızı kimseye bir karış toprağını bile vermiyoruz sizde çaba gösterin çözüm kaçmak degil
bir zahmet kendileri baksın ben üniversite mezunuyum iş bulamıyorum bunların karnını mı doyuracaz gitsin vatanını korusunlar ben türküm vatanıma böyle işgal edecekler ben kaçaçağım vaybe ölürüm daha iyi
niye türkiye alsın america aldın yola cıkan genilerine bindirsin memleketine götürsün
Allah aşkına yapmayın, kim bilir ne durumdalar, bugün onlar mağdurlar allah korusun yarın bizimde başımıza gelebilir, allah'ın bize sunduğu nimetleri kimlerden kıskanıyoruz bir bakin.
Lübnan iç savaşı Ürdün'ün kovduğu Filistinlilerin Lübnan'daki sosyal düzeni ve ekonomiyi alt üst etmesiyle çıkmıştı ve tam 15 sene sürdü..Bilmem anlatabildim mi?
Benzinin litresini 15 TL yapariz, sorun yok. Bu halk 20 TL yede benzin alir, Ensarlar cok, sorun yok. Evinde zor durumda yasasa bile, Markadan taviz vermez bu halk, heyt be.
@drturhan bol bol heykel diker ülke idare ederiz nasılsa
gelin gelin ekmek su bol burada aylıkta var daha ne olsun biz sizi bakacaz hepiniz gelin
tek müslüman biziz AŞ evimi bura savaş çıksa hepsi satar Osmanlı'da olduğu gibi
lanet olsun yol geçen hanına döndü üldü
yallah irana ırağa. Türkiyede tek bir suriyeli görmek istemiyorum
Napalım yani? Suriyeden çıkalım mı? Çok beklersiniz, yemezler...!
ülke ne hale geldi allahım yardım et
YAZIK ADAMLARA YA .AKEPE DERHAL BUNLARA ÖZEL UÇAK GÖNDERİP ALDIRMALI VE HEMEN MAAŞA BAĞLAMALIDIR.!!!!!
Geleni gideni alıyor bu ülke. 3 milyon 10 milyon fark etmez. Acımızdan ölüyoruz onlarda ölür gelsinler
onlarada bakarız evelallah, kutulardaki dolarların birazını bozdururuz...
neden öleceklerki devlet maaş bağlar kira yardımı gıda ilaç ohh ne güzel cennet türkiye diyip kovsanda gitmez
gelsin gelsin daha yokmu
gelin gelin
Esat altı ayda gidecek, koyunların efendisi öyle demişti. durmak yok yalana ,talana devammmmmm
şimdi asrın liderimiz seslenir suriyeli kardeşlerimize kapımız açık nereden kardeşimiz oluyor hala anlamış değilim vatanını kaçarak terk edenlerden kardeş olur mu, yazık bu ülkeye işsizlik almış başını gidiyor dolar ero nerelere geldi her gün akaryakıta zam enflasyon çift hanelerden aşağı düşmüyor birde suriyeli vatan hainlerini besliyoruz, bravo asrın liderimiz eserinle övünürsün artık.
2019'a kadar bunlar Suriye'ye gönderildi gönderildi. Aksi takdirde istikrarlı bir şekilde Ak Parti'ye verdiğim oylar bundan sonra başka partiye gidecek.
her fırsatda abd yalakalığı yapan ve savaş naraları atan avrupa devletlerine sınırları açarak milyonlarca sığınmacıyı göndermenin tam zamanıdır.
Türkiye resmen mülteci çöplüğüne dönmüş durumda. İçerideki 5 milyon Suriyeli dahil Iraklı, Türkmen, Gürcü doldu her yer. İran sınırına yığılmış 2 milyon Afganlıyı söylemiyorum bile. Amerika yıksın, faturası bize çıksın. Hükümet bunları ülkelerine göndermezse bak gör sen o zaman etnik kaos ve sosyal patlamayı.
Gelin gelin nargileler boş kaldı. Arap sevicisi sizi bekler.
Kaos yaratıp iç savaş çıkarma peşindeler BOP projesi tıkır tıkır işliyor. Türkiye Cumhuriyetini yok etmek niyeti. Sonumuz hiç iyi görünmüyor ...
GELSİNLER GELSİNLER İPİNİ KOPARAN SOLUĞU ÜLKEMİZDE ALIYOR ZATEN.YOL GEÇEN HANI TÜRKİYE NE OLACAK.KENDİ İNSANIMIZA BAKMAYIZ BUNLARA BAKARIZ.SAĞLIK BEDAVA,YİYECEK BEDAVA,HER ŞEYLERİ KARŞILANIYOR.GELİN ANAM GELİN SİZLERİN SEVABI YETER.BİZDEN BAŞKA İSLAM ÜLKESİ, MÜSLÜMAN YOK ZATEN.
bu saatten sonra farketmez giren girdi artık,
bundan sonra geleceklerı amerıka fransa ve ıngıltereye gönderecez yok öyle yagma artık canımıza tak ettı be arkadaş
Yeter artık gelmesinler ülkeleri için savaşsınlar. ülkemiz mülteci çöplüğüne döndü. birtane bile mülteci sokmayın nekadar mülteci varsa acilen sınır dışı edilmeli mülteci sorununa bir çözüm bulun milletin sabrı kalmadı.
4 milyon var 2 milyon daha giriyor 3 te AFGANLI GIRIYOR MÜLTECİ KAMPINA hoşgeldiniz seçim üstü secim üstü
sızın nerenız bm teror ve katlıam şebekeleri bılıyodunda çare neden bulmadın yol geçen hanı mı
nerede bu devlet!!! aranıyor biz türkleri bir yerlere göndermek gibi bir düşünceleri varmı acaba memleket kaos cumhuriyetine döndü
açalım sınırı ab baksın başının çaresine.
verin silah ellerine suriye için savaşsınlar Türk askerleri şehit oluyor bunlar ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyorlar...
çok döşşekli ükleyiz bunlarıda yedirir içiririz vatandaş yaparız reiz çözer bu işi
hadi suriyeliler sınır komşumuzda afganlıları anlamadım.pakistan iran varken taa bizim ülkemize gelmenin ne anlamı var.
Ne olduğunuz belli değil . Kaçmayın , savaşın kendiniz için . Ama hainsiniz.Tarih böyle yazıyor . Tarihte Osmanlıyı satan ırksınız .
yapmayın beyler günahtır, zavallı adamlar aç kalacak zor durumdalar ne olacak ki 2 milyon kişiymiş , daha önce 4 milyon geldi ne olduki 2 daha gelsin sorun etmeyin bak RTE kazana bilmesi için bunların gelmesi lazım, lütfen kötü düşünmeyin bizler Suriye niye 55 şehit verdik halada veriyoruz bunlar rahat etsin diye, gariban yardım etmek sevaptır.
Ensar-muhacir safsataları ile bu halk kandırılamaz. Suriyeliler bu tanıma uymuyor maalesef.
Diğer Haberler