BM: Suriye uçağı Han Şeyhun'a sarin gazı attı

Birleşmiş Milletler savaş suçu araştırmacıları, Nisan ayında onlarca sivilin ölümüne yol açan hava saldırısında sarin gazı kullanıldığını açıkladı. Hatırlanacağı üzere, söz konusu saldırıyı rejime ait savaş uçakları gerçekleştirmiş ve muhaliflerin kontrolündeki İdlib kentindeki kasabada, en az 89 sivil yaşamını yitirmişti. Suriye ve müttefiki Rusya, kimyasal saldırı iddialarını reddediyor.

Birleşmiş Milletler'in görevlendirdiği savaş suçları inceleme heyeti, Suriye hükümetine bağlı güçlerin 2011'de başlayan iç savaşta 30'a yakın kimyasal silah saldırısı yaptığını tespit etti.

BM heyetinin bugün açıklanan raporunda Nisan ayında muhaliflerin elindeki Khan Sheikhoun'a yapılan kimyasal saldırının failinin de Suriye hükümeti olduğu tespit edildi.

Suriye iç savaşında kimyasal silah kullanılan saldırılar hakkında inceleme yürüten heyet, bulgulara dayanan ve bugüne kadarki en kesin çıkarımların yapıldığı raporunda Suriye hükümetine ait bir savaş uçağından İdlib vilayetindeki Khan Sheikhoun kasabasına sarin gazı atıldığını ve 80'den fazla sivilin öldüğünü belirledi.

Khan Sheikhoun'da sarin gazı kullanıldığı daha önce Kimyasal Silahların Engellenmesi Örgütü (OPCW) keşif heyeti tarafından belirlenmişti. Ancak OPCW sarin gazını hangi tarafın kullandığını tespit etmemişti.

BM heyeti aynı raporda, ABD'nin Halep kırsalındaki el Jina camisine yaptığı ve aralarında çocukların da bulunduğu 38 kişinin ölümüne yol açan hava saldırısında gerekli tedbirleri almayarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti.

Raporda "Hükümet muhalefetin elindeki bölgelerde sivillere karşı kimyasal silah kullanma alışkanlığını sürdürmüştür. En ağır örneği Suriye hava kuvvetlerinin İdlib'de Khan Sheikhoun'da kullandığı ve çoğu kadın ve çocuk olan düzinelerce kişinin öldüğü olaydır" denilerek saldırının savaş suçu olduğu belirtildi.

BM heyeti, 2011 yılından bu yana yayımladıkları bu 14'üncü raporda iç savaş süresince 33 kimyasal silah saldırısı yapıldığı tespitine yer verdi.

Kimyasal silah saldırılarından 27'si Cumhurbaşkanı Beşar Esad hükümetince yapılırken, bunlar yedisi 1 Mart ile 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti. Daha önce yapılmış altı kimyasal saldırının failleri ise henüz tespit edilemedi.

Kimyasal silah kullandığını daha önce defalarca reddeden Esad hükümeti, Khan Sheikhoun'da muhaliflere ait kimyasal silah deposunu vurduğunu iddia etmişti. BM heyeti bu araştırmacıları bu iddiayı yalanladı. (Reuters)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
baktılar Suriye ordusu her tarafı alıyor hemen iftira ve karalama. siz hep aynı fabrikadan çıkmışsınız. size bu talimatları kim veriyor ise Allah cezasını versin inşallah
ölenler Müslüman nasılsa, üç maymunu oynamaya devam..
SARİN GAZI ATILMADI TERÖRİSTLERİN SİLAH DEPOSU VURULDU VE ORADAKİ MÜHİMMAT PATLADI. ASIL SORU TERÖRİSTLERİN ELİNE SARİN GAZI NASIL GEÇTİ VE SORUMLULARI KİMLER?????
Diğer Haberler