Bu miğfer tarihi değiştirebilir

İngilizler, tarih kitaplarından 2 bin yıl önce topraklarını işgal eden Romalılara karşı atalarının kahramanca savaştığını öğrense de 10 yıl önce bulunan bir miğfer bu gerçeği tersine çevirebilir.

Bu miğfer tarihi değiştirebilir

Sadece üst rütbeli askerlere verilen gümüş kaplı süvari miğferi, İngiliz kabile liderlerinin birinin mezarlığında bulundu. İngiliz arkeologlara göre, göz alıcı el işlemelerine sahip olan miğfer, tarihe bakış açısını önemli şekilde değiştirebilir.

Leicestershire kentinin eteklerinde bulunan ve parçaları 10 yıl süren ve 1 milyon dolara mal olan çalışmaların sonunda bir araya getirilen miğfer, işgal yıllarında bazı İngilizlerin Romalıların safında savaşmayı tercih ettiğinin kanıtı olarak görüldü.

Miğferin sergilendiği İngiltere Müzesi’nde yürütülen araştırmanın başkanı Dr. J.D Hill, “Bu miğfer, İngilizlerle Romalılar arasındaki ilişkiyi yeniden değerlendirmemiz gerektiğini gösteren çok önemli bir keşif. Bundan sonra Romalılarla ilgili tüm tarih kitaplarında bu miğferden bahsedilecek” dedi.

ASLANLARIN EŞLİK ETTİĞİ TANRIÇA

Hallaton Miğferi olarak adlandırılan kalıntı, M.S. 43 yılında İmparator Cladius’un döneminde başlatılan sefer sırasında kullanılmış. Miğferin üzerinde, aslanların eşlik ettiği bir Roma tanrıçası ve barbarları ayaklarının altında çiğneyen Roma İmparatoru tasviri bulunuyor.

Miğfer, 2000 yılında 400 dolarlık bir metal detektörüyle hazine avına çıkan Ken Wallace tarafından keşfedildi. Wallace, “O gün şanslı günümdü. Miğfere rastlamadan önce 200 tane metal para buldum… Sonra ilk gördüğüm şey gümüş bir kulak oldu” dedi.

İngiltere Hazine Bakanlığı, bugün 71 yaşında olan Wallace ve arazi sahibine 230 bin dolar para ödülü verdi.

Miğferin bulunduğu mezarlıkta ayrıca 5 bin 500 sikke bulundu. Arkeologlar, sikkelerin İngiltere’de Demir Çağı’ndan kalan en büyük hazine olduğunu belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Vay salaklar vay... 1 milyon doları tabak çanak bulmakta kullanıyorlar :)))) Şöyle Recebim gibi bi başbakanları olacağıdı da, ne cemaat hastanesi yapılırdı o parayla beeee.... :))))))))))))))
sizin gibi öröümcek kafalılar oldugu surece gerı kalmaya mahkum bı toplumuz...
puta tapsa nolur milletin inancından sana ne. allahın polisi sen misin. insan paraya tapmasın yeter. senin başındaki para tapıcılar yüzünden bu haldeyiz. öimeye bile para istiyolar artık .
BİR KISMINI İSVİÇRE BANKALARINA YATIRIRDI.AZICIKTA GEMİCİĞE...
46 ÖRÜMCEKLERİ ŞAŞIRDINIZ GALİBA..
Sen put'amı tapıyorsun?
atla atların üstüne...aç sefil...sırtında ok veya kılıçlar...çık birilerinin karşısına...gücü yeten yetmeyeni kılıçtan geçirsin...kazanana kahraman de...insanlık tarihi çok tuhaf...
atla son model arabana...Karnın Tok tıkabasa...Sırtında en iyi mont üzerinde kıyafetler...çık fakirlerin karşısına...parası olan fakiri ezsin rezil etsin....parası olana Beyfendi olmayana amele de...insanlık hala daha çok tuhaf pek değişen birşey yok galiba!!!!
birkısmının romalaılar tarafında savaşa girmesi.İngilizlerin kahramanca savaştığını yalanlamaz. Sonuçta bir kısmı. Ana unsur savaşmış. Sakarya savaşından da kaçanlar oldu. bugün iktidardalar.
çok güzel yorum... -:))
ingilterede, ararlar ararlar romalıların miğferini bulurlar tarihimiz derler. biz kendi atalarımıza sahip çıkmaktan aciziz
10 yıl önce bulunan eseri şimdi mi haber ediyorsunuz ?
Ben şahsen yazının bulunmasından önceki döneme dair insan oğlunun hiç bir şey bilmediğini düşünüyorum. Binlerce yıllık piller, dişliler vs. şeyler bulunuyor. Hiç kimse bunlara mantıklı bir cevap veremiyor. Bize eski insanları, konuşmasını bile doğru dürüst bilmeyen, kap, çanak, mızraktan başka buluşu olmayan, kıllı tüylü yaratıklar gibi gösteriyorlar kitaplarda yıllardır. Düşünsenize, insanların binlerce yıldır hiç bir buluşu yok, bir arpa boyu yol kat edemiyorlar ama ne hikmetse son 200 yılda uzay çağına girmişiz. Sizce de garip değil mi ? Tarih öncesi dönemler tam bir muamma..
tarihi tersine çevirmek için bi mifere gerek yok fransızlar bunu tek yasayla başardı
tüm tarihi yok sayıp yeniden başlamak gerek yoksa BU SAVAŞ LAR BU İNTİKAMLAR BİTMEYECEK..
Diğer Haberler