Bulgaristan, Ankara Büyükelçisi'ni Sofya'ya çağırdı

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçisi'ni istişare için çağırdı. Bulgar medyasına göre çağırmanın nedeni Türk hükümetinin Bulgaristan'daki seçimlere karışması.

16 Mart 2017 18:35
PAYLAŞ
TWITTER
Bulgaristan, Ankara Büyükelçisi'ni Sofya'ya çağırdı

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynski’nin istişaretler için Sofya'ya çağrıldığını bildirdi.

Bulgar medyasına göre, Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçisini istişareler için geri çağırdığını tek cümlelik bir açıklama ile duyururken karar için herhangi bir gerekçe göstermedi.

Odatv'nin aktardığına göre, buna karşı Bulgar medyası, kararın Türkiye’nin, Bulgaristan’da 26 Mart’ta yapılacak erken parlamento seçimlerine karıştığı iddialarına ilişkin tartışmaların yaşandığı bir dönemde alındığına dikkat çekti.

The Sofya Globe bu konudaki haberinde “Sofya’daki Türk Büyükelçisi Süleyman Gökçe, 7 Mart’ta Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını” belirtirken Gökçe’ye “Bir Türk Bakanının Türkiye’deki Bulgar vatandaşlarını Lütfi Mestan’ın (liderliğindeki) DOST Partisi için oy kullanmaya çağırması nedeniyle bir protesto” iletildiğini yazdı.

Haberde Türk Dışişleri Bakanlığı’nın ise Bulgaristan’ı “Türkiye’deki oy kullanma olanaklarını kısıtlayarak azınlıkların aleyhinde ayrım yapmakla" suçladığı belirtildi.

SON 24 SAATTE NELER YAŞANDI?