Çavuşoğlu'ndan son dakika Trump-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında, Erdoğan ve Trump'ın kritik görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, ABD ile YPG anlaşmazlığına ilişkin "İçinde YPG'lilerin olduğu yerde biz olmayız. YPG'ye karşı angajman kurallarını uygularız" diye konuştu. Çavuşoğlu, ayrıca "YPG'yi vururuz ifademiz olumsuz karşılamadı" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rakka operasyonu için "'YGP'yi vururuz' ifademiz olumsuz karşılanmadı. YPG'nin olduğu yerde biz olmayız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV canlı yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini değerlendirdi.

"KENDİLERİ BİLİR, YALVARACAK DEĞİLİZ"

Bakan Çavuşoğlu, terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan misyoner papaz Andrew Craig Brunson için, "Bu konuda yargı süreci işliyor. Terör örgütleriyle, PKK ile bağlantısı var" dedi. Bakan Çavuşoğlu, Almanya ile yaşanan İncirlik gerilimi için ise, "İncirlik'ten çekilirlerse kendileri bilir. Yalvaracak değiliz" diye konuştu.

"YPG'YE VERİLEN SİLAHLAR BİZE KARŞI KULLANILMAYACAK"

Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı tüm mesajlarını net olarak verdi" dedi. ABD'ye, "YPG'ye karşı angajman kuralları uygularız" mesajı verdiklerini belirten Çavuşoğlu, "YPG'ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak" sözü aldıklarını vurguladı.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

-DAEŞ'e karşı işbirliği için bizim de şartlarımız var. İçinde YPG'lilerin olduğu bir yerde biz olmayız.

-YPG'ye karşı angajman kurallarını uygularız.

-YPG'yi vururuz ifademiz olumsuz karşılanmadı.

-YPG'ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak.

-(ABD'nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett) McGurk'un değişmesinde fayda var.

-Yeni yönetim bir öncekinden daha samimi.

-Arazidekilerin yeni yönetimi zehirlememesi gerekli.

-Brett McGurck Obama yönetimi döneminde ABD'nin DAEŞ özel temsilcisi oldu. ABD'li temsilci McGurck'un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve YPG'ye açıkça destek veriyor.

-Rakka'ya teröristlerle girmenin risklerini anlattık. Operasyon sonrası Rakka'nın yönetimi Araplara bırakılacak. Burası yüzde 90 Sünni Araplardan oluşuyor. Rakka yerel güçlere bırakılacak teminatı verildi.

-PKK'yı YPG'den ayrı görüyorlar. Bize göre YPG eşittir PKK.

-Bu yönetim Gülen konusunda daha samimi. Yeni deliler titizlikle inceleniyor. Geçici tutuklama talebini değerlendiriyorlar.

ALMANYA İLE İNCİRLİK GERİLİMİ

Almanya ile İncirlik gerilimini değerlendiren Çavuşoğlu, "Biz şantaj yapmıyoruz. Bu şantaj ise sizin yaptıklarınız neydi? Artık Türkiye çifte standartlara boyun eğmez. İncirlik'ten çekilirlerse kendileri bilir. Talep gelirse NATO Zirvesi'nde görüşülebilir. Bu konuda henüz Merkel'den bir talep gelmedi."

AB İLE İLİŞKİLER

Türkiye ile AB ilişkilerini de değerlendiren Çavuşoğlu: "Uzmanlar zirvenin hazırlıklarına başladı. Şu anda belirlenmiş bir tarih yok. Sorunların müsebibi Türkiye değil AB'dir."

BRÜKSEL'DEKİ NATO ZİRVESİ

-NATO artık terörle mücadelede etkin olmalı.

-(Almanya Dışişleri Bakanı'na Sigmar Gabriel'e) Bana karşı farklı konuşuyor. Biz şantaj yapmıyoruz. Bu şantaj ise senin yaptığın neydi? Gabriel benim arkadaşım dostum. Kendisine defalarca söyledik, 'Türkiye'ye istediğiniz gibi muamele edemezsiniz'. Artık Türkiye çifte standartlara boyun eğmez.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
Ben 3 yaşındaki çocuğuma söylemedim abd nin ypg pkk ya verdiği silahları bizekarşı kullanmayacaklarmış dedim çocuk gülmekten nerdeyse kiriz geçirecekti bana baba sen çocuk mu kandırıyorsun dedi.
çocuğu öldürecekmisin sen
@reccak 3 YAŞINDA Kİ ÇOCUK HABER Mİ İZLİYO. AÇIK OTURUMLARIDA KAÇIRMIYORDUR:)
@kozmonot_2014 evlilik proglarını izle evlenecem diye tuturur daha sünet etirmedik...)))))
Sn. Bakan keşke senin çizdiğin pembe tablo hakiki olsa inan hiç huzursuz olmayacak bu millet,bugün yine geç değil bu kadar hata yaptınız,aldatıldınız bu işin bedeli ileride çok ağır olacak, lozana benzemez, derhal kamışlıdan,ikinci bir cephe açıp ortada olası bir devlet yada otonom yapıyı imkansız kılacak hale getirmelisiniz, kimin ne dediğinin önemi yok,bunu yapmazsanız ileride hatayı isteyecekler ve alacaklar bak buraya yazıyorum.Hiç yanınızda vizyon sahibi geleceği okuyan danışmanının falan yokmu,bu işi oy kaybına benzemez.Satmayın bu ülkeyi yazıktır,i günahtır.
360+180 derece döndünüz..suleymanşah turbesini de toprağından söküp attınız..kimdi işbirlikçileriniz..o zaman dosttunuz şimdi ne bileyim..sonuçta ne yaparsanız bize giriyor..
Şöyle diplomasi olur mu ? YPG vururuz dememize karşı çıkmadı diyor.Dünyanın en geri ülkesi Katanga nın bile sizden daha iyi diplomasi yürüttüğünü söğleye bilirim.Diplamaside teamülleri ,ve nezaketi bilmezseniz asla başarılı olamazsınız.Sayn Cumhurbaşkanının ABD gezisi fiasko.Yanı başımızda sınırları en uzun kürt devleti kuruldu,incirlik üssünün beş katı büyüklüğünde askri üs kuruldu İsrail burnumuzun dibine geldi.Yazıklar olsun size.Yediğiniz içtiğiniz haram ne konuşsanız yalan.Diplomasiye bakın Zeeabı kurtarmak istiyorlar.Hırsızladığınız ve IŞID dan aldığınız petrolu pazarlayan adam o
Evet kendileri biliyor, umurlarında değiliz, ne biliyorlarsa onu yapıp canımıza okuyorlar. Hiç olmazsa teröre verdiğiniz tepki kadar abdye ypg konusunda tepki veremediniz, kulağınızı çekerler ne de olsa. Bari sert bir tepki vereydiniz.
Aceleye gerek yok hepsi bir araya toplansınlar dağlara kactıklarında uğraşması sorun oluyor düz ovara indiklerinde ellerien verilsin o silahlar biraz kanlı gececek ama hepsini bir daha bir araya toplayamayız imha o zaman başlasın..
YPG ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak sözünü aldık ne demek yaa! Ne zamandan beri elin amerikalısının sözüne itimat eder oldunuz? Acizlikten başka birşey yok. Sorsan dünya lideri ama ilk karşılaşmada arabadan inerken ilk işi önünü iliklemek oldu reisinizin!
itibarsız utanmaz yüzsüzler
BUNLAR HERKESİ KÖR,APTAL MI SANIYORLAR.TANTANAYLA GİDİP KÖS KÖS DÖNDÜNÜZ. BU ÜLKENİN İTİBARINI YERLE BİR ETTİNİZ.BİR KEZ ''BECEREMEDİK''DEYİN.
Dabi dabi ypg ye verilen mermiler işlemiyormuş :)))) söz verdiler se tamam. :)))
sizin derdiniz ypg degil, sizin derdiniz kurtlerin hic bir hakki hicbir ozgurluk kazanimi olmasin.yillarca dinle uyuttugunuz kurtler yemiyor artik bunu.istediginiz kadar kendinizi yirtin kurtlere boyun egdiremiyeceksiniz.
YAHU SAYIN BAKAN İNANMIŞ GİBİ YAPIYORSUN,YOKSA YİNE KANDIRILDIKMI DİYECEKSİNİZ YPG YE VERİLEN SİLAHLAR BİR KISMI PKK GEÇECEK ONLAR KULLANACAK NE FARKI VAR İKİSİNİN BİR BİRİNDEN.
OSMANLI HAYALLERİ KURUP SEVR İ HORTLATTINIZ YENİDEN, BU ÜLKENİN VAHDETTİNİ BİTMİYOR .. ÜLKE YÖNETMEK KİM SİZ KİM, AŞİRET KAFASI BU.
Türkiyeyi itibarsızlaştırdınız.
siz daha böyle geri düşünün yani basimizdaki türkmenleri düşündüğümüz kadar kürtleri de düşünseydik simdi abd yi degil turkiyeyi severlerdi ve terör sorunu kalkardi ama ne oldu siz ordaki halki da terörist ilan ettiniz orda kendi topraklarini savunmak isteyen kürt vatandaslari da terörist ilan ettiniz ve sonra askerimi vuruyorlar felan filan ilk siyaseti degistirin dicem de artik cok gec onlar amerikaya sadik orda bir devlet kurucaklar ve sonra durmadan didisicez bu yillar boyu sürücek ne onlar bizi nede biz onlari sevicez bakin izleyin ve görünnnn....
Ya arkadaş resmen milleti enayi yerine koyuyorlar ne.yani çatışmaya girmeden önce silah kontrolumu yapacaklar lafonten den masalar yersen
Türkiye bilerek ve isteyerek ve hatta destekleyerek nasıl kuzey rak ta barzani önderliğindeki kürt bölgesinin oluşmasında rol aldıysa şimdi de bilerek isteyerek hatta zaman zaman yardım ederrek ama kamu oyu önünde ahkamlar keserek kuzey suriye de ypg oluşumuna izin veriyor. bunu görmek bu kadar mı zor. olayı abd ye batı ya bilmem nereye bağlamaya gerek yok. Türkiye başından beri ypg ye ne yaptı nasl yaklaştı. şimdi ypg mutlak güç olup kuvvetlenince basıyor yaygarayı. bunlar sadece danışıklı dövüş... dikkatli bakan gözler ve akıllar görür. siyasi hamaset le kör olanlar anlamaz tabi bunu...
şimdi diyecekki birileri . ama pkk ile savaşıyoruz ypg yi bombalıyoruz falan fiilan... devletlerin orta ve uzun vadeli planlarnda hele ki gizli ve farklı planlar varsa ölenin kalanın hiç bir önemi yoktur. unutömayın, 11 eylülde abd kendi bilerek terör saldırısı yaptırd ya da yapılmasına izin verdi diyoruz.. anlayn Türkşş ye de maalesef böyle oyunlar çok yapldu ve yapılıyor... bu ülke maalesef ve maalesef bölünmenin parçalanmanın eşiğinde.. bunun tek suçlusu ak parti değil geçmiiş hükümetlerde.. ne hikmetse sağcs solcusu herkes bir tezgahın içinde... bakın araştrn oaşımızdaki ihabjektif olarak
arkadaş bari bıyık bırakmayın birilerine yaranmak için bıyık bırakıyorsunuz ya hele adalet bakanı bozdağ bıyık bırakınca rahatlamış bende diyordum o burnunun altını traşta nasıl alıyor diye adam bıyık bırakıp kurtarmış kendini eziyetten bıyık yakışmayanlar yarışmasına katılsalar ilk bekir bozdağ ikinci çavuşoğlu olur herhalde:) konuya dönersek bizi güldürmeye devam edin yalan efelenmeler hepsi boş ne olduğunuzu herkes biliyor herkes türkiye ile dalga geçiyor sayenizde
süper konuşuyor.abd titredi resmen
orada niye demiyorsunuzda burada bir kesimin yedikleri kurufasulyelerinin gazını almak içinmi söylüyorsun?.
Arazidekilerin ABD yönetimini zehirlediği muhakkak,ABD askeri orada konforu için YPG'yi PYD yi kutsayarak rapor veriyor pkk nın bir parçası olduğu bilindiği halde ABD orayı kürtlere teslim etmek istiyor olay bu bizim daha iyi bir önerimiz oluncaya kadar olay bu,Araplar,Türkmenler ve ÖSO organize,isiplinli ve ikame bir unsur gibi görünmüyor.
"Gabriel benim arkadaşım dostum" sinir oluyorum dost kelimesinin anlamı nedir biliyormu?
KIVIRIP DURMAYIN YPG SINIRDA OLDUĞU SÜRECE TEHDİT DEĞİLMİ ŞİMDİ SALDIRIRSA DİYE KIVIRIYORLAR
Diğer Haberler