Cemil Bayık: Süreç çöküşe gidiyor

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, hükümetin barış sürecinin nasıl ilerleyeceği konusunda bir planı ve programı olmadığını, hatta büyük bir savaşa hazırlandığını söyledi.

Cemil Bayık: Süreç çöküşe gidiyor

Mahmut Hamsici

BBC Türkçe, Kandil

Kandil dağında uzun bir söyleşi yaptığımız Cemil Bayık, sürecin seçimlere ve siyasi kazanımlara kurban edildiğini öne sürdü, "Tabanımızı tutmakta zorlanıyoruz" dedi.

Bayık, silahlı güçlerine yeni katılımlar olduğu iddialarını doğruladı ama çekilmeyi hâlâ sürdürdüklerini de belirtti.

Hükümete, adım atması için 1 Eylül'e kadar süre verdiklerini söyleyen KCK Eş Başkanı, adım atılmazsa bu tarihten itibaren geri çekilmeyi durduracaklarını söyledi.

Bayık'ın tekrar işaret ettiği 1 Eylül tarihi, içinde bulunduğumuz haftanın kritik önemine işaret ediyor.

Bu kritik dönemeçte Bayık ile yaptığımız söyleşinin bugünkü ilk bölümünde, kamuoyu nezdinde hâlâ bilinmezlerle dolu olan barış sürecinin Kandil'den nasıl göründüğünü aktarmaya çalışacağız.

Yarın ve öbür gün ise bölgesel politika ve Türkiye ile ilgili konulara gireceğiz.

'Biz her şeyi açık yürütmek istedik'

Bayık'la ilk olarak, Türkiye kamuoyunun süreçle ilgili bilgi eksikliğini ve kafa karışıklığını konuştuk.

Durumun böyle olduğunu kabul ediyor Bayık. Ama ona göre bu görüntünün sorumlusu kendileri değil:

"Biz her şeyi açık yürütmek istiyoruz çünkü bizim bir açıklık ilkemiz var. Biz hem içimizde hem dışımızda bu ilkeyi esas alıyoruz. Fakat karşımızdaki Türk devleti, hükümeti, açıklık politikasını esas almıyor. Eğer açıklık politikasını esas alsaydı bu karışıklıklar yaşanmazdı."

Buradan sürecin hangi aşamada olduğu konusuna geliyoruz.

Bayık'a göre özetle, sürecin ilk aşamasında PKK verdiği sözleri yerine getirerek kendi atması gereken adımları attı ama hükümet adım atmaya başlamadı.

Bu yüzden de sürecin çöküşe doğru gittiğini düşünüyor.

‘AKP büyük bir savaşa hazırlanıyor '

PKK'nın 1990'lardan bu yana Kürt sorununun savaşla değil, siyasi ve demokratik yollarla çözümünü esas aldığını ancak geliştirdiği ateşkeslerin zayıflık olarak algılandığını, bundan dolayı Türk hükümetlerinin savaşta ısrar ettiğini belirten Bayık, AKP hükümetinin tavrının da aynı olduğunu söylüyor.

"Şimdi onlar (AKP hükümeti) çözüm değil savaş hazırlığı yapıyor, hem de büyük bir savaş hazırlığı, bunu biliyoruz. Büyük bir darbe vurmak istiyor” diyen Bayık, "Savaşa hazırlanıyorlar derken neyi kastediyorsunuz? Sri Lanka örneğindeki gibi büyük bir askeri operasyon mu?" sorumuza, "Evet. Bunun hazırlığı var" cevabını veriyor.

‘Hükümetin süreçle ilgili bir çözüm programı yok'

Bayık'a göre AKP hükümetinin sürecin yol haritasıyla ilgili, hangi aşamada hangi adımların atılacağına dair programı yok: "Kemal Kılıçdaroğlu bile dedi ki, 'Çözüm paketi diye bir şey yok ki ben karşı olayım ya da yandaş olayım.' Gerçeği de budur. AKP bugüne kadar Türkiye toplumuna, uluslararası camiaya çözüm yönünde herhangi bir paket sundu mu?"

"Ama iddia edildiği gibi hükümetin şimdi böyle bir programı yoksa, demek ki başta da yoktu ve PKK bunu bilerek sürece başladı. Yani risk mi aldınız?" sorumuza "Elbette" diye yanıt veren Bayık şöyle devam ediyor:

"Biz her zaman risk üstlendik. Biz, 1993'ten beri, birinci ateşkesten beri risk üstleniyoruz. O kadar tek taraflı ateşkesi bunun için geliştirdik. Bütün bunları sorunu çözmek için yaptık. Sorunun çözümünde ısrarlı olduğumuz için yaptık."

'Süreci seçimlere kurban etmek istiyorlar'

Cemil Bayık, AKP'nin sürece dair tavrıyla ilgili, "Aldatarak zaman kazanmak, bütün bu geliştirdiklerimizi, seçimlere kurban etmek istiyorlar. Belediye seçimlerini kazanıp onun üzerine parlamento seçimini, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak istiyorlar. Gündemlerinde Kürt sorununu çözmek gibi sorun yok. Tamamen zaman kazanmaya oynuyorlar. İşleri çöküşe götürmek, ondan sonra savaşla güya PKK'nin işini bitirmek istiyor. Ya da olmazsa seçimlere kadar böyle idare etmek, ‘işte bak biz savaşı durdurduk, kan akmıyor' propagandasını yapıp, seçimleri kazanmak istiyorlar" yorumunu yapıyor.

‘Sıra Türk devletine gelince adım atmadılar'

Peki ya PKK'nın üzerine düşenler?

Bayık'a göre Abdullah Öcalan ve kendisiyle görüşen heyetin mutabakatı doğrultusunda, sürecin birinci aşamasında silahlar susacak, PKK'lılar Güney'e doğru geri çekilmeye başlayacaktı.

"Biz elimizdeki esirleri karşılıksız bıraktık. Ateşkesi karşılıksız ilan ettik. Savaşı durdurma, gerillayı Kuzey'den Güney'e çekmeyi pratikleştirdik. Birinci aşamayı biz başarıyla tamamladık” diyen Bayık şöyle devam ediyor: "1 Haziran, ikinci aşamanın başlangıcıdır. Bu da Ekim ayının sonuna kadar tamamlanacaktı. Ekim ayının sonunda da üçüncü aşamaya geçilecekti. Sıra Türk devletinin adım atmasına gelince, ikinci aşamada, Türk devleti adım atmadı, gerekçeler yaratmaya başladı. Adım atmak istemiyorlar, gündemlerinde çözüm yok, amaçlarında savaş hazırlığı var."

Bayık'ın "Gerekçeler yaratıyorlar" diye tanımladığı şeylerin başında hükümetin çekilmeye ilişkin eleştirileri geliyor.

‘1 Haziran'da çekilme tamamlanacak sözünü vermedik'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son haftalarda, "Türkiye'yi terk konusunda verilmiş sözler yerine gelmiş değildir. Çok basit anlamda, o da çocuk, yaşlı, kadın gibi yüzde 20 çekilme gibi bir durum var. Bunun dışına çıkma diye bir şey söz konusu değil" açıklamasını yapmıştı.

AKP milletvekili Galip Ensarioğlu da çekilenlerin yaşlılar ve hastalar olduğunu söylemişti.

Bayık, bu eleştirilerin doğru olmadığını söylüyor.

Cemil Bayık öncelikle karşılıklı mutabakat kapsamında, çekilmenin bitişine dair bir tarihin belirlenmediğini belirtiyor: "1 Haziran, AKP'nin dediği gibi işte bütün gerillanın Kuzey'den Güney'e çekilmesinin son tarihi değildir. 1 Haziran, gerillanın savaşı durdurma ve geri çekilmeyi pratikleştirme tarihidir. Hiçbir zaman PKK şunu söylememiştir: 'Biz, geri çekilmeyi Newroz'la başlatıp, 1 Haziran'da tamamlayacağız, Kuzey'de tek bir gerilla kalmayacak, bunun üzerine ikinci aşama başlayacak'. Kesinlikle ne böyle bir anlaşma vardır, ne böyle bir belge vardır.”

‘Çekilme devam ediyor, yüzde 20 açıklaması yanlış'

Hükümetin çekilmenin sadece yüzde 20 oranında gerçekleştiği iddiasının da doğru olmadığını söyleyen Bayık, "Çekilme hâlâ devam ediyor” diyor.

Bununla birlikte hali hazırda çekilmiş olan PKK gücünün yüzdesiyle ilgili sorumuz karşısında Bayık, yüzdelerle konuşmanın 'anlamsız' olduğunu söylüyor ve ekliyor:

"Biz Türk devletiyle görüşmeler yaparken şunun üzerinden yaptık: Gerilla, savaşı durduracak, Güney'e çekilecek. 'Şu kadar tarihte başlayacak şu kadar tarihte geri çekilecek, tamamlanacak' demedik. Sadece 'Bu kararı uygulayacağız' dedik. Zaten kendimiz bu kararı almışız, uyguluyoruz."

Çekilenlerin iddia edildiği gibi sadece çocuklar, yaşlılar ve hastalar olmadığını da belirten Bayık, "Biz, basına vermediğimiz, çekilen grupların görüntülerini, Erdoğan'ın son açıklamalarından ötürü basına verdik. Biz çekilmeyi durdurmadık, sürdürdük" diye ekliyor.

**‘PKK'ya yeni katılımlar olduğu doğru'**

Bayık'a, hükümet tarafının başka bir iddiası olan yeni katılımlar konusunu soruyoruz.

Bayık, PKK'ya yeni katılımlar olduğunu doğruluyor ve ekliyor: "Eğer (hükümet) çözümde ısrarlı olsaydı, topluma çözüm programı sunsaydı, toplumun güveni olurdu ve tutup da insanlar köylerinden, şehirlerinden çıkıp bu süreçte gelip gerillaya katılmazdı. Demek ki toplum çözüm görmüyor, inanmıyor. Pratikte yapılanlar da savaş hazırlığıdır, bunu görüyor, onun için kendisini güvenceye almak istiyor. Onun için gerillaya katılıyor."

Bayık bu sözlerinin ardından yönelttiğimiz, "Peki katılanlar da Güney'e çekiliyor mu?" sorumuza ise "Elbette çekiliyor" yanıtını veriyor.

**‘PKK tabanını tutmakta zorlanıyoruz'**

Süreçle ilgili tartışmalarla yer yer gündeme gelen bir başka iddia da, ‘PKK tabanında sürece inançsızlık olduğu ve örgüt yönetimin tabanı zor tuttuğu' yönünde.

Bu konuda ‘Zorlandığımız açık' diyen Cemil Bayık şunları söylüyor: "Halkımız da inanmıyor, savaşçılar da inanmıyor. Başta inanıyorlardı. Ama şimdi giderek o inanç zayıflıyor. Neden? Çünkü yapılanlara bakıyor, bizim attığımız adımlara bakıyor, karşılığında hiçbir şey yok. Hatta birçok güç bize açıkça diyor ki: 'Siz neyinize güvenerek bu adımları attınız? Ortada ne bir üçüncü taraf var, ne gözlemci ne de imzalanan belgeler var. Siz bu adımları niye attınız? Neyin karşılığı bunu yaptınız? Karşı taraf ne yapıyor size, hangi sözü verdi, hangi sözü yerine getiriyor?"

"Bu sorulara siz ne cevap veriyorsunuz" diye sorduğumuzda Bayık, "Cevap veremiyoruz. Nasıl cevap verelim? Cevap vermek istiyoruz, ikna etmek istiyoruz ama, vereceğimiz cevap maalesef yok. Ne diyeceğiz yani? 'Biz bunları yaptık, karşı taraf da şunları yaptı, yapıyor' diyemiyoruz çünkü ortada bir şey yok. 'En azından karşı tarafın da böyle bir programı var' diyemiyoruz" yanıtını veriyor.

**‘Adım atılmazsa 1 Eylül'de çekilmeyi durduracağız'**

PKK'nın hükümete adım atması için son tarih olarak ilan ettiği 1 Eylül'ün anlamı ne peki bu durumda?

Bayık, 1 Eylül tarihinde ısrar ettiklerini çünkü sürecin çökmesini istemediklerini belirtiyor ve sadece hükümete çağrı yapmıyor, "Uluslararası kamuoyu ve Türkiye'deki demokrasi güçleri de rollerini, sorumluluklarını yerine getirmeliler" diyor.

**Bununla birlikte Bayık, "Biz 1 Eylül'e kadar çabalarımızı sürdüreceğiz. Önder Apo da sürdürüyor, biz de sürdürüyoruz. Eğer 1 Eylül'e kadar ikinci aşamanın gerektirdiği yönde adım atmazlarsa bizim artık yapacağımız bir şey kalmaz. Biz geri çekilmeyi sürdürdük, 1 Eylül'e kadar da sürdüreceğiz, ama 1 Eylül'de bunu görmezsek geri çekilmeyi durdururuz. Ve hatta böyle devam ederlerse geriye gelen güçler nasıl geldilerse öyle de tekrar Kuzey'e giderler. Onun için zamana oynamamaları gerekir, oyun oynamamaları gerekir" diye konuşuyor.**

**Bayık, "Eğer sorumluluklarını yerine getirirlerse umuyorum ki bu süreç çöküntüden çıkartılabilir. Bu da herkesin yararınadır. Aksi takdirde korkunç sorunlar yaşanabilir" yorumunu yapıyor.**

****Demokratikleşme paketiyle ilgili ‘aldatma' yorumu****

**Hükümetin önümüzdeki günlerde bir demokratikleşme paketi açıklaması bekleniyor.**

**Cemil Bayık paketi daha açıklanmadan eleştiriyor.**

**Hükümetin bu paketi tek taraflı oluşturduğunu söylüyor ve "Dünyada demokrasi paketleri tek taraflı hazırlanmaz. Eğer Kürt sorununu çözmek istiyorlarsa bunu Kürt tarafıyla, Önder Apo'yla, BDP'yle, bizimle, Kürtler adına siyaset yapan başka güçlerle, Türkiye'deki demokrasi güçleriyle görüşmeleri, bunların da düşüncelerini almaları gerekiyor. Demokrasi paketini tek taraflı, istediği gibi hazırlayıp, herkesi de bunu kabul etmeye zorlamak anti-demokratik bir tutumdur, aldatmadır" yorumunu yapıyor.**

****‘Anadil müzakere konusu bile yapılamaz'****

**Bayık, demokratikleşme paketiyle ilgili Gezi eylemleri üzerinden de eleştiride bulunuyor:**

**"Gezi'de demokratik siyasetin kanalları açılmak istendi, demokratik bir eylem geliştirilmek istendi. Vahşice üzerine gidildi. İleri demokrasi isteyen, demokratikleşme paketlerini geliştirenler bunu yapabilir mi?"**

**Bayık'a, Başbakan Erdoğan'ın demokratikleşme paketinde anadilde eğitim konusunun bulunmadığı yönündeki açıklamasını nasıl yorumladığını da soruyoruz.**

****Bayık, "Anadil doğal bir haktır. Bunun tartışılması bile abestir. Yani bir halk kendi diliyle eğitim yapmayacak, bu müzakere konusu yapılacak, hatta Türk devleti böyle bir hakkın olmadığını söyleyecek. Burada ne demokrasi var, ne özgürlük var, ne adalet var ne insanlık var. Bu bir insan hakkıdır. En doğal haktır" yorumunu yapıyor.****

**‘Öncelikle komisyonlar kurulmalı'**

****Peki PKK'nın atılmasını beklediği adımlar neler?****

****Öncelikle Bayık, sürecin ikinci aşaması kapsamında Abdullah Öcalan tarafından önerilen komisyonların kurulması için hükümetin adım atması gerektiğini söylüyor.****

****Daha önce Öcalan tarafından yapılan açıklamalarda, Hukuk, Sosyo-ekonomik Gelişme, Misak-ı Milli, Kadın Özgürlüğü, Ekoloji, Sivil Toplum, Güvenlik, Hakikatleri Araştırma ve İzleme komisyonları kurulması istenmişti.****

****Bayık bu komisyonların kendileri için anlamını şöyle özetliyor, "Eğer bu sekiz komisyon kurulur, çalışır, yasalar oluşturulursa bunları parlamentoya getirirse, parlamento tartışır bunları yasalara dönüştürürse, bu hem Kürt sorununu çözecek, hem Türkiye'yi demokratikleştirecek, hem de ikinci aşamada devlet ve hükümet üzerine düşen görevi yerine getirmiş olacak, ikinci aşama tamamlanmış olacak. Bununla normalleşme sürecine geçeceğiz."****

****Bayık ayrıca süreci takip edecek bir komisyonun oluşturulması gerektiğini, bu komisyonun hem devletin hem de PKK'nın attığı adımları denetlemesi gerektiğini de söylüyor.****

**'Görüşmelerde bir tarafta tek kişi, bir tarafta heyet var'**

****Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'ndaki koşullarının değiştirilmesi, bağımsız doktorların adaya gitmesine izin verilmesi gerektiğini de belirten Bayık, süreçteki bir asimetriye de işaret ediyor:****

****"Tamamen eşitsiz şartlarda bir görüşme yapılıyor. Bir taraftan Türk devleti bütün kurumlarıyla süreci değerlendiriyor diğer taraftan Önder Apo tek başına görüşmeler yürütüyor. Önder Apo'nun yoldaşlarıyla görüşmesi gerekiyor, Türk basınından gidenlerin olması gerekiyor, akademisyenlerin gitmesi gerekiyor, sivil toplum kuruluşlarından, siyasetçilerden gidenlerin olması gerekiyor" diyor.****

****Akil İnsanlar grubunun hazırladığı raporların yayınlanması da PKK'nın talepleri arasında.****

****Bayık ayrıca baraj ve kalekol inşaatları ile, PKK'lıların çekildiği bölgelere asker ve korucuların yerleştirilmesinin, cezaevlerinde hâlâ çok sayıda Kürt siyasetçinin bulunmasının sürece aykırı olduğunu belirtiyor.****

**Yarın: Cemil Bayık ile Rojava'daki gelişmeler, KDP ile anlaşmazlıklar ve iki kere ertelendikten sonra Eylül ortasına bırakılan Kürt Ulusal Konferansı üzerine.**

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 90 yorum
AKP BU İŞİ SAVAŞLA HALLETMEK İSTESEYDİ OYLARI %80 Nİ BULURDU EŞKIYA SAVAŞ NAARASI ATIP DURUYOR HADDİNİZİ BİLİN KURBAN OLUN BU TOPRAKLARA BU İNSANLARA BU HÜKÜMETE BU DEVLETE BU MİLLETE İNANDIĞINIZ ALLAHINIZA ŞÜKREDİN SİZLER CANİSİNİZ SİZLER KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYORSUNUZ SİZİN GİBİLER YÜZÜNDEN BU KÜRTLER HEP ZARAR GÖRÜYOR İRAN IRAK SURİYE BAKIN NE HALDELER PERİŞAN DURUMDALAR EN RAHATLARI TÜRKİYEDE BİZLER DEVLETİN HER KADEMESİNDE GÖREV YAPABİLİYORUZ EŞKIYA HER YERDE EŞKIYADIR SİZ EŞKIYASINIZ DİYE TÜM KÜRT HALKI SİZİN GİBİ OLMAK ZORUNDA DEĞİLDİR BİZ GERÇEK KÜRTLER VATANIMIZI MİLLETİMİZİ SEVİYORUZ
helal sana be kürt kardeşim..
DOĞRU SÖYLÜYON GARDAŞIM KURBAN OLSUNLAR BU TORAKLARA YAARIN AMARİKA ORAYA KOYAR HEPSİNİN ANASINI BELLER VALLA
helal olsun..
tşkler..
SÜREÇMİŞ NE SÜRECİ ERMENİ SOYU, BİZ SÜRECİ KÜRTLER VE TÜM TÜRKİYE HALKLARI İÇİN BAŞLATTIK, SENİN GİBİ ERMENİ SOYLARI İÇİN DEĞİL, ERMENİ DAVASINDA KÜRTLERİ KULLANMAK İSTİYORSUNUZ KENDİNİZCE AMA YEMEZLER, BAŞKA KAPIYA,
vatansever kardeşim yüreğinle bin yaşa ağzına sağlık
Bravo kardeş biz de eşkıya olmayan kürt kardeslerimizi seviyoruz.
ÇOK DOĞRU
helal olsun sana yükseltin sesinizi
Sakin ol şampiyon.
başbakanımız da yüzde elliyi zor tutuyor salın karşılıklı.
BİZ BAYRAĞIMIZ TOPRAKLARIMIZ NAMUSUMUZ İÇİN ŞEHİT OLURUZ..SEN NE YAPACAKSIN.AİLENİ BIRAKIP AVRUPAYAMI GİDECEKSİN
yüzde elli dedigin.çarşaflı karılar salsında görelim.kaçtanesi savaşır.
%50NİN HEPSİ KAÇMAYA DELİK ARAR...
SİZDE YÜZDE ELLİYİ ZOR TUTUYORSUNUZ HERALDE ARKADAN TENCERE TAVA ÇALIP AĞAÇ NÖBETİ TUTUN
Hazır hepiniz orda toplanmışken orada hepinizi öldürlersede herkes kurtulsa hem türkler hem de kürtler çünkü siz kürt halkının haklarını savunmuyorsunuz.
bunu istersen bir de Kürtlere sor. BDP ye oy veren 4 milyon insana...
Pkk tabanın da tavanının da gelmişini geçmişini seveyim!!! Sütü bozuk mahluklar ve bunlara çanak tutanları Rabbime havale ediyorum.
onlar da senin gelmişinle geçmişinle yakinen ilgileniyorlar merak etme.
Adamlar tererist ti şinsi özgürlük savaşçısı oldu çıktılar.Sanki memleket bunlarınmışda İşgal edilmiş bunlarda geri almaya çalışıyor.Konumuna getirildiler.Pkk son 5 yılda siyasi olarak ilerlediği kadar hiçbir zaman ilerlemedi.Eskiden Dış güçlerden Destek leniyor PKK denirdi şindi Devlet Kendisi destekliyor.Bir memleketin Rejimi Bu kadarmı değişir.Uyanın Arkadaşlar artık Türk Kürt çerkez herneyseniz Memleket Elden gidiyor Farkında değilmisiniz.İsrailin Kukla Kürt Devletini Kuzay Irak Suriye Kurmak için Bugün yarın suriyeye müdahalede başlıyacak Hala göz Yumuyorsunuz..
doğru demişsin evwt makarnacılar beğenmemiş
evwt,nin YORUMUNU BEĞENMEYENLERE SORUYORUM,BU YORUMDA DEĞİL ASLINDA HEPSİ GÜN GÜN GÖZÜMÜZN ÖNÜNDE GELİŞEN VE HEPSİ HABER BÜLTENLERNDE YAYIMLANAN ŞEYLER,MİT BİLE DOĞRULADI PKK,YA EN BÜYÜK KATILIM BU DÖNEMDE OLDU DİE,AMA BU YALAKA YANDAŞLAR HALA YALANLIYO,ADAMLAR HAFTA DEMİYO BİR TEHDİT YAYIMLIYOLAR VE TV,LERDE VERİLİYO(YANDAŞ KANALLARDA DAHİL)BUNLAR BUNADA YALAN DİYOLAR,SİYASİ OLARAK İLERLEDİ DEMİŞ,EVET İLERLEDİ,YAPILCAK OLAN ANA YASAMIZA KARIŞCAK KADAR HEMDE,EE BUDA BÜTÜN HABER KANALLARINDA YAYIMLANIYOR,NESİ YANLIŞ ŞU SÖLENENLERN,BİZ SAMANYOLU TV.KANAL 7.BEYAZ TV,DE DAHİL MEDYANIN YALANCISIYZ
Ne istediğinizi açıkça söyleseniz de bizde öğrensek?
dekokratik ! kürt özerk bölgesi
Daha ne kadar açık konuşabilir?Cidden anlamadınız mı?
APO'yu istiyorlar, hala anlamadın mı?
Şimdiye kadar her seçim öncesi aynı ateşkes. Sonuç çözümsüzlük.
1 eylül'de tepene binecek çok adam var bu ülkede terörist.
şu onun bunun çocuğuna bak ulan sen kimsinki Türkiyeyi tehdit ediyorsun sen ve senin gibileri bu vatan istese bir saatte kaldırır abd İsrail çocukları ama yapın yapında uyuyan aslanı uyandırın ondan sonrada nerden çıktıysanız bu millet çıktığınız yere sizi yine sokar
Sen kaç defa çıktığın yere geri girdin,onun bunun çocuğu,klavye başında kabadayılık kolay,yiyorsa kandilin yolunu biliyorsunuz sende o çok güvendiğin komandolarında,yıllardır niye bitiremediniz o zaman aslanım,sen aslansın ama sirk'te.Onun için kendini ormanlar kralı falan sanma...
sız kurtlerden nıye korkuyorsunuz bu kadar sıze kurtlerden yakın bı ırk var mı kı.. hiç dusundunuz mu çanakkalede yahudıler araplar mı savastı sızınle bakın kuzey ırakta kurt yapılanması oldu butun tıcaretlerını sızınle yapıyor.. turkıyenın en buyuk 2 cı ıhracat ıthalatı yapılıyor.. ama bı kurt dusmanlıgı sınmıs ıcınıze.. TABI KLAVYE ARTISTLIGINDEN BASKA BSEY DE DEGIL SIZINKI..
Bu klavyede atıp tutanları anlamadım bir türlü.Madem asalım keselim diyorsanız gidin gönüllü asker olun yada uzman çavuş olun yada polis olun ama burda milletin beyninine kendiniz kadar etmeyecek 5 kuruşluk bile olmayan provaktif kelimeler yerleştirmeye çalışmayın.OTURUN DİYİN Kİ GENÇLERİMİZİN ÖLMEMESİ İÇİN NE YAPABİLİRİZ ? Ey gözü kanla doymayan vicdansız, dağdaki adam da insan,askerdeki askerde,emniyetteki poliste.İnsancıl olup insanlık için bir adım atın.Artistlik yapmayın.
yaw hep böle klavye artıstlıgı yaparsınız... da sız nıe o mehmetcıgın yerıne savasa gıtmıyorsunz tabı gıtmessızın ama böle konusursunz bakın 7 aydır kımse olmuyor bu gusel bsey deıl mı.. bu sorun bıttıkten sonra turkıye cok gusel yerlere gelır.
Usta ne düşünüyon bu husUSTA....
Arkadaş Esad ile iş birliği yapan siz değil misiniz ki dönüp barış süreci çıkmaza giriyor diyorsunuz. Elbet savaş başlıyor bu savaşta karşı tarafta olduğunuzu gösterdiniz. Ha diyeceksiniz ki ÖSO dan yana mısın. Elbette değilim Dünya Barışından yanayım ve biliyorum ki Kimyasal Silahı kullan da BMye saldırı düzenleyen de ÖSOdur fakat Savaş olacaksa şayet ülkemden yanayım her zaman. Yanlış olduğunu biliyorum fakat birlik beraberlik zamanı olduğunu biliyorum geri vitesi yok artık bunun.
ahhh arkadaşlar ahhh ülke kolay gelmedi bu durumlara.sen bir ulusun diliyle oyna fransızca 5000 den fazla kelime yerleştir dile.ana babayla evlat anlaşamaz duruma gelsin.yok kürtten şu olmaz yok araptan şöyle olmaz.aslen Türkmenim ben.ama bu Allah tarafından verilmiştir.arap yada kürt yada başka bi ırk kendi mi seçti ırkını.hem dinimiz ırkçılığı yasaklar arkadaşlar.geçenlerde batırşift mi nedir bi abd filmi izledim adamlar beyaz siyah çekik gözlü hepsini benimsemiş havasında film çekiyo birlik beraberlik diyo ulus devlet olmuş oluyo ama biz Osmanlıya sırt dönüyoz.çok yazık.ama hakettik bunları
Teröristler açılım dendiğinden beri azdılar devleti tehdit eder oldu yol kontrolu kımlık sorma ve katılım arttı peki bunları acılım mimarına söyleyınce ne dıyor ama şehit gelmiyor peki bu adamlar katılımı nıye arttı onu soyle guclenıyorlar 9 veya 10 ay sehıt gelmıyecek ama terorıztler 300 500 kısı gelırken 5000 10000 gelıcek Allah ordumuza mılletımıze zeval vermesın
Türkiye, Türk Milleti sizin için sizler için daha ne yapsın şerefsiz.Sizler, kendi içinizdeki töre adetlerini,toprak ağalığını, şeyhliği şıhlığı bıraktırıp, halkın üzerinden ellerinizi neden çekmiyorsunuz? Asıl sorun bunlar.Bunları halledin.
bunları zırvalatanlar utansın bu mendeburun suratını müsnesna kılanlar utansın bırakın suriyeyi mısırıda önce kendi ülkene sahip çık hainler kol gezer oldu
sahip çıkmamak için hergün gündemi değiştiriyor ya suriye mısırla,milleti uyuyor sanıyor
Senin meclisteki ve dışındaki tüm siyasi liderlerinden daha onurlu ve asil duruyor....
Aslında "SÜREÇ" diye bir şey yok hiç olmadı da. Hükümet seçime kadar halkı oyalama taktiğinde. Dağdaki teröristlerin kadın, yaşlı, çocuk olduklarını söylemek basiretsizliğin ilanıdır. Türk Ordusundaki Mehmetçiğe bunca senedir yaşlı, kadın ve çocuklar mı kurşun sıktı? Barış filan yok, olmayacak da. Genelkurmay Başkanını terörist ilan edip hapse atarsanız ne ordunun etkinliği kalır ne Devletin yetkinliği. Sorarlar o zaman: Bu adam teröristti de ne diye Genel Kurmay Başkanı yaptınız? Koskoca bir millet büyük bir kandırmacaya inandırılmak isteniyor. Çözüm sandıktadır; evet, sandık ta yakındır.
Sabredin meclis açılır açılmaz pkk nın istediği açılımları yapacak Başbakanımız.Yeterki bize acıyın ey İsrail ve amerikanın katilleri sizden af diliyorum yüce Türk milletinin evladı olarak...
Bizzat terör olaylarına katılan ve destek veren kürtlere tehcir ŞART OLDU!!!... Atam uyan da kalk bir bak ülkendeki cerahatlere,sen olsaydın şimdi kökten bir çözüm bulur,yedi düvele Türk'ün asaletini gösterirdin!!! Komşu ülkelerdeki terör olaylarına körükle gitmez,asil bir duruş sergilerdin.... Teröristlerin pazarlık masalarına meze olmazdın.....
Akil insanlar dediğiniz, aslında bir kısmı kırpıntı insanrlardan oluşan göz boyama düğün alayı. Kemalist dedikleri TC ye vergi vermeyen vergi kaçıran böylece yıllarca devleti güçsüzleştiren topluluk. Mesala dinci olarak bilinen bir TV de haberlerden sonra her konuda ama her konuda İnşaat işlerinden dini konulara, Ergenekondan bilim ve ilime , afganıstandan ingiltereye kadar her konu ve olay hakkında yorum yapan kel kafa biri F.K. Bu zatı muhterem dinsel bir gazetede BAŞYAZAR. Ama asgari ücretten verği veriyor. Eee bu ne. yalan mı diyorum. Doğru o halde akillere bu gözle bakalım
3 beş bin kişi gitti gidiyo geldi geliyo ne buya türkiye cumhuriyeti için ölcek adam lazım deyin hedefi gösterin bu vatan için ölmeye gideriz bitti ....yeter gari
ne istiyodun bayık efen di , süreç çömülmenize gidiyor ...
sizin sürecinizide sizide bir arada hadi ak ardi hadi canım çökelim şunlera hadi be kurban olduğum zaten mecliste açıkladılar biz bölücüyüz diye dağa biz çıkarız hala komandoyuz hadi canımızı iste verelim
iyide hangi türke sorarsanız sorun hiçbiri kürdü sevmiyor hepsi nefret ediyor çünkü kürtlerle iş yapan türklerin anlattıkları ,bunlar heryerde ve her işte aşağılıklarını göstermede her türlü gayreti gösteriyor diyorlar,sadece siyasiler kendi çıkarları için kardeşlikten söz edebiliyor halk ise her zaman (en iyi kürt ölü kürt) tezini savunuyor, herkez muhakkak başına gelen bir olayı anlatır hemen ,inanmayanda çıkar araştırır mesela ayaraştırma şirketleri halkın düşüncelerini isttistik olarak hazırlasınlar niye böyle bir çalışma yapmıyorlar,gerçekleri herkez bilmeli
hep bi muğlak ifadeler hep bi lafı eveleyip gevelemeler bunların taktık hep aynı şark kurnazları sizi bide kındodaki laflara bak apo yoldaş önder pratikleştirme ba ba ba laflara bak orhan 25595 senin yorumda iimiş vallaa
Bu Türkiye de bütün hainler bir araya gelmiş Türkiye yi yıkmaya çalışıyor ancak unutmayın Mısak-ı millinin sahibi Türklerdir ve Türkiyede sadece Türkler yaşar ,işine gelmeyen buyursun gitsin açılım hainliği ile insanları birarada yaşamaz ne demiş atalarımız bir kotukta iki karpuz olamaz diye ...en sonunda biri patlar....eyyyy saf iktidar ve yediği kaba yapan hainler,Türklerin gücünü unutmayın...!
bayık derken baymışlar , baygın , bayılmış kişi anlamında mı ?
Bayık haklı Hükümet sorumsuzca davranıyor. Eğer gerekeni yapmayacaktın bu işe kalkışmayacaktın, kalkıştıysan gerekeni yapacaksın doğrusu budur.
TAYYİP PKK YA TAVİZ VERİYOR DİYENLERE KAPAK OLSUN..TAYYİBİ KİMSE KANDIRAMAZ...OYUNA GETİREMEZ
PKK + BDP + AKP YİYİ,N BİRBİRNİZİ İTLET ZATEN SİZEDE BU YAKIŞIR AÖACINZIDA BU ZATEN 3 CAMBAZ BİR İPTE OYNARMI HİÇ BİRBİRNE OYUN OYNUYOR BİRBİRNİ DENİYORLAR BU ŞEYTAN ÜÇGENİ İTLER.SİZEDE BU YAKIŞIR ZATEN YİYİN ŞİMDİ BİRBİRNİZİ CHP VE MHP SİZE GÜLÜYOR SİMDİ HALİNİZE KIS KIS
Tabanını tutamıyormuş lafa bak lan sizin tabanınız zincirli ayılarmı hele bir tutmayın bakalım nolacak devlet hoşgörü gösterdikçe sizin canınız sıkılıyor. komşu çocuğuna oğılum onlara uyma dedikçe sizin çocuk kendini bir bok sanıyor galiba şu savaş bir başlarsa arada sizin tabanınızı de hallederiz kafanızı yormayın.
SEN KONUŞANA DEĞİL KONUŞTURANA BAK.NE GÜNLERE KALDIK...ASIL BUNLARI KONUŞTURANLARI ASMALI,PAZARLIK YAPANLARI ASMALI
Eyy AKP'ciler! Eyy kendini AKP'ye adamışlar! Bu manzara size neyi anlatıyor? RTE Esma'dan söz ederken,Mısır'dan,Suriye'den,Myanmar'dan ve bilumum yabancı ülkelerden söz edip gözyaşı dökerken,PKK gemi azıya almış ilerliyor. Gözleri bunları görmeye kapamış her türlü mahlûkat ihvan adını verdikleri ve Suudiler'in bile terörist olarak adlandırdıkları örgütü dillerine dolamışlar,yaptıkları dört parmak işaretiyle kendilerince alemin Mursi'sine sahip çıkıyorlar. Oysa bu gafiller sürüsü Doğu ve Güneydoğu'daki PKK işgalini umursamayarak onaylıyor ve tekbir sesleriyle vatanın bölünmesine hizmet ediyorla
şu bir taraflarına don alamayacak tipleri konusturuyosunuz muhatap alıyosunuz ya yazıklar olsun . Adamlar bayrak dikiyor siz terör bitti barıs geldi diyosunuz adamlara bırakırsanız toprakları terör biter tabi.Saksı toprağı bile vermeyiz bizim dedemiz öldü Çanakkalede sizinkiler manda himayeciydi anlasılan . Yazıklar olsun .
demekki bir pazarlık var
''Hatta birçok güç bize açıkça diyor ki'' KİM BU GÜÇLER SATILMIŞ KÖPEKLER...
seçimden sonra her istediğiniz yapılacak merak etmeyin.bir akp klasiği....
SAVAŞ ÇIKARSA BÜTÜN PKKNIN VE YANDAŞLARININ ÖMRÜ 1 HAFTA SÜRMEZ BİTER...DUA ETSİNLER İNSAN CANI DEYİP BUNLARI KATLETMİYO BU ORDU VE HÜKÜMET...AMA İSTERSE 2 GÜNDE BU VATAN HAİNLERİ HARİTADAN SİLİNİR.
Diğer Haberler