HABER

Cenevre müzakerelerinde son durum: 'Yavru vatan' Kıbrıs için tarihi gün

9 Ocak’tan bu yana Cenevre’deki Kıbrıs görüşmelerinde bugün yeni aşamaya geçiliyor. Kıbrıs için çizilen haritalarda sınırların durumu tartışılıyor;peki 5'li zirveden yavru vatan için ne karar çıkacak?

Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında 3 gün süren İsviçre’nin Cenevre kentindeki tarihi Kıbrıs zirvesinde bugün yeni bir aşamaya geçiliyor; 3'lü zirve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin dışişleri bakanları seviyesinde katılımıyla 5'li zirve haline geliyor. Peki 5'li zirveden beklenen sonuç ne?

Beşli Kıbrıs Konferansı’nda, garantörlerin de katılımıyla güvenlik-garantiler başlığı konuşulacak. İlerleme sağlanırsa liderlerin katılımı gündeme gelebilecek.

ULUSLARARASI AJANSLAR MÜZAKERE GÖRÜŞMELERİ İÇİN BİR ARAYA GELEN LİDERLERİN FOTOĞRAFLARINI YAYINLADI

BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı liderler, konferanstan önce gazetecilere poz verdi.

Uluslararası haber ajansı Reuters, BM Genel Sekreteri ve AB yetkililerinin konferansa gelişini gösteren fotoğrafları servis etti.

JOHNSON: HER İKİ TARAFA DA EŞSİZ BİR FIRSAT

Elinde bir dosya ile BM ofisine gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, "Müzakereler, çözüm bulunması için her iki tarafa da eşsiz bir fırsat sunuyor. Kıbrıs'a kalıcı barışı getirecek çözüme ulaşılabileceğine inanıyorum" dedi.

POZ VERDİLER

BM Cenevre Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, İsviçre saatiyle 11.15’te başlayan konferans öncesi BM Genel Sekreteri Gutteres, Kuzey Kıbrıs lideri Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkarak poz verdi.

SAAT SAAT TOPLANTI PLANI

Konferansa saat 13.00’de ara verildikten sonra, 14.45’te Gutteres, Kıbrıslı liderlerin de eşlik edeceği bir basın toplantısı düzenleyecek. Bütün oturumlarının basına kapalı olacağı konferans için tarafların akşam 18.00’da yeniden bir araya gelecek.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, konferansın ana gündem maddesini, müzakerelerin temel başlıklarından biri olan ‘Güvenlik ve Garantiler’ oluşturacak, harita konusu gündeme gelmeyecek.

YUNANİSTAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ: OLUMLU İLERLEME SAĞLANDI

Öte yandan öğleden sonra Yunanistan'dan konuyla ilgili; "Olumlu ilerleme sağlandı. Kritik konularda hala müzakereler devam ediyor" açıklaması geldi.

Cenevre’deki Kıbrıs görüşmelerini değerlendiren Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos, olumlu gelişmeler olduğunu fakat kritik konuların henüz sonuçlanmadığını söyledi. Canakopulos, “Müzakerelerde olumlu ilerlemeler sağlandı ancak kritik konular hala müzakere ediliyor” dedi.

ÇİPRAS’TAN CENEVRE İÇİN GÜVENLİK BAŞLIĞINDA ANLAŞMA

Bugünkü görüşmelerde ele alınacak ‘güvenlik’ başlığında ilerleme kaydedilmesi halinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da Cenevre’ye gideceğini açıklayan Canakopulos, “Tüm taraflar güvenlik konusuna ilişkin anlaşmaya varırsa Başbakan Cenevre’ye gidecek, bizler de Kıbrıs konusunda tastamam ve sürdürülebilir bir sonuç elde edeceğiz” dedi.

TOPRAK PAYLAŞIMI: TARAFLAR KENDİ HARİTALARINI SUNDU, HARİTALAR BM'NİN ÇELİK KASASINA KİLİTLENDİ

Kıbrıs Türk ve Rum liderlerin Cenevre'de devam eden barış görüşmelerinde dün toprak paylaşımı ile ilgili olarak sundukları kendi haritaları ve önerileri Birleşmiş Milletler tarafından kayda geçirildi.

RUM TARAFININ HARİTASI

Greekreporter'da, Philip Chrysopoulos'un imzalı haberde, Güney Kıbrıs tarafının çizdiği ve kasaya konulan haritadaki topraf dağılımının şöyle olduğu ileri sürüldü:

BU HARİTALAR SINIRLARI BELİRLİYOR

Bu haritaların görüşmelerde Kıbrıs'ı ayıran sınırlara ilişkin tartışmaları geleceğini şekillendirmesi bekleniyor.

'YAVRU VATAN ELDEN GİDİYOR MU?'

Türkiye gündeminde ve özellikle sosyal medyadaki tepkilere bakıldığında, Cenevre müzakerelerinin en tartışmalı yanlarından biri olarak taraflara verilecek toprak oranı ve haritalardaki sınırlar üzerinden 'Yavru vatan elden gidiyor mu?' yorumları ön plana çıkıyor.

GARANTÖRLÜK VE GÜVENLİK

Perşembe günü yani bugün garantör ülkelerin katılacağı uluslararası konferansta uzlaşma sağlaması en zor konular arasında, güvenlik ve garantörlük meseleleri yer alıyor.

Akıncı, Cenevre'deki görüşmelerden beklentilerinin yüksek olduğunu, bunun Kıbrıs'ta barışın sağlanması için son fırsat olabileceğini söylemişti.

Akıncı, "Kıbrıs Türk halkının isteği çok açık ve net. Kıbrıs'ta çözüm istiyor, eşitlik, güvenlik içinde yaşayacağı bir çözüm istiyor. Bu çözümde mümkün olan nedir? İki kesimli federal bir çözümdür" demişti.

PEKİ UZLAŞMA OLMAZSA KKTC NE YAPACAK?

Akıncı ayrıca, "Eğer bu olmazsa KKTC yoluna devam eder. Ama yoluna devam ederken, dünya da bu gelişmeyi değerlendirir, belki çok daha farklı koşullar gerçekleşebilir. Ancak bugün onları konuşup speküle etmenin dönemi değil. Türkiye'nin de bizim de hedefimiz bu müzakereleri başarıya götürmektir" diye sözlerini sürdürmüştü.

Kıbrıs'ın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren ve "Annan Planı" olarak bilinen bir önceki barış planı, 2004 yılında Güney Kıbrıs'ta referandumla reddedilmişti.

Akıncı'nın seçimleri kazanmasının ardından Kıbrıs'ta müzakereler 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

ANNAN PLANI NEDİR? CENEVRE METNİ VE ANNAN PLANI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kıbrıs'ta çözüm için, 2004'te referandumda Türklerin 'Evet' demesine rağmen, Rumların 'Hayır' oyuyla reddedilen Annan Planı'yla, bugün Cenevre'de sürdürülen Kıbrıs müzakerelerinin arasındaki fark nedir?

2004'te Kıbrıs'ta çözüm için dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın hazırladığı ve Ada'daki iki toplumda da referanduma sunulan Annan Planı, Kıbrıslı Türkler "Evet" dese de Rumların yüzde 75 oranında "Hayır" oyu vermesi sebebiyle kabul edilmemişti.

Peki, bugün Cenevre'de kritik bir sürece girmiş olan Kıbrıs müzakerelerinde ortaya çıkan metin, Annan Planı'na göre ne gibi farklılıklar içeriyor?

3 KRİTİK NOKTA: TOPRAK-GÜVENLİK-GARANTİ

Masadaki başlıklardan üzerinde uzlaşması en zor olan, iki tarafın da kırmızı çizgiler öne sürdüğü toprak ve güvenlik-garantiler konusu henüz görüşülmedi. Toprak konusunu liderler, Kasım ayı başında İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında görüşmeye başlamıştı ancak ilerleme sağlanamayınca masadan kalkıldı.

GÜVENLİK VE GARANTİ

Güvenlik-garantiler konusu ise garantör ülkelerden üst düzey katılımın beklendiği Beşli Kıbrıs Konferansı'nda masaya yatırılacak. Rum tarafı garantörlüğünün tamamen kalkmasını isterken Türk tarafı için bu konu kırmızı çizgilerden.

(*Yazılı grafikler Al Jazeera Türk'ten alınmıştır)
KIBRISLI TÜRKLER NE DÜŞÜNÜYOR: 'RUMLARA DAHA FAZLA TAVİZ VERİLİYOR'

Diğer dört başlıkta, yani Avrupa Birliği ile ilişkiler, ekonomi, mülkiyet ve yönetim-güç paylaşımı konularında bazı farklar var. Kıbrıslı Türklerin bazıları, bu kez planı kabul ettirmek için Rumlara daha fazla taviz verildiği görüşünde. Bazıları ise boşlukların doldurulduğunu ve daha sürdürülebilir bir anlaşma ortaya konulduğunu düşünüyor.

UZLAŞILAN NOKTALARIN DA DEĞİŞME İHTİMALİ VAR

Kıbrıs müzakerelerinde ilk günden bu yana anlaşıldığı üzere, tüm metin kabul edilmeden hiçbir madde üzerinde uzlaşma sağlanmış sayılmıyor. İki lider de bugüne kadar uzlaştıkları noktaları kayıt altına alıyor ancak son güne gelinceye kadar bu maddelerin de değişme ihtimâli var. Hiçbir şekilde karara bağlanmayan, müzakerelerin sürdüğü noktalar da mevcut.

Bugüne kadar ortaya çıkan metin henüz imzalanmadığı ve görüşmeler sürdüğü için büyük değişiklikler dahi olması mümkün olmakla birlikte, hem masada olan ihtimaller hem de bugüne kadar uzlaşılan noktalar üzerinden; 2004 tarihli Annan Planı'yla bugün ortaya çıkan müzakere metni arasındaki farklar...

YÖNETİM VE GÜÇ PAYLAŞIMI

ANNAN PLANI NEDİR?

Annan Planı, Türk ve Rum kesimleri halinde bölünmüş Kıbrıs Adası'nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren Birleşmiş Milletler planıdır. Adını, planı ortaya atan BM eski genel sekreteri Kofi Annan'dan alır.

Plan, Kıbrıs adasının İngiliz üsleri bölgesi haricinde kalan kısımlarının bağımsız ve federal nitelikte bir devlet olacak şekilde birleştirilmesini öngörüyordu. Plan gereğince Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki bakanlıkların en az üçte biri Türklerden oluşacaktı. Devlet başkanlığı ve başbakanlık makamları 10 ayda bir Türkler ve Rumlar arasında el değişecekti.

Nisan 2004'de KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yapılan referandumlar ile oylamaya sunulan plan, Türk tarafından % 64,91 oranında kabul gördüğü halde Rum oylarının % 75,38'i red şeklinde olduğundan hayata geçirilememişti.

Bu tarihe kadar Kıbrıslı liderler Akıncı ve Anastasiadis’in diğer maddelerde beklenen ilerlemeyi sağlaması halinde garantör ülkelerden üst düzey katılım olması bekleniyordu. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Çipras’la birlikte, İngiltere Başbakanı Theresa May de Cenevre’ye gidebileceğinin sinyallerini vermişti.

AYRINTILARI AÇIKLAMADILAR: BAĞIMSIZ BİR FEDERAL DEVLET ARASINDAKİ SINIRLAR

Taraflar önerilerindeki ayrıntıları açıklamadılar. İki harita, bağımsız bir federal devleti oluşturacak federe devletler arasındaki sınırın belirlenmesi için yapılacak görüşmelere temel teşkil edecek.

BM Kıbrıs temsilcisi Espen Barth Eide, "Şimdiye kadar heyetlerin kendi hazırladıkları haritaların teati edilmesi ve sunulması gibi bir gelişme hiç yaşanmadı" dedi.

MERKEZİ YÖNETİMİ PAYLAŞAN İKİ FEDERE DEVLETLİ OLUŞUM

Eide, Kıbrıs'ta merkezi yönetimi paylaşan iki federe devletli bir oluşumu hedefleyen müzakereler için "yolunda gidiyor" dedi.

"En zor sorunların bazılarını geride bıraktık. Hemen hemen hepsi tartışıldı, pek çoğu çözümlendi ve diğerlerinin de çözümüne yakınız."

DİPLOMATLAR 'TARİHİ BİR FIRSAT' YAKALANDIĞI GÖRÜŞÜNDE

Diplomatlar, ikisi de ılımlı politikacılar olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in bir uzlaşmaya varmak için tarihi bir fırsat yakaladıklarını söylüyor.

GUTERRES'İN İLK YURTDIŞI ZİYARETİ

Cenevre görüşmeleri aynı zamanda, Birleşmiş Milletler'in (BM) yeni Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ilk yurtdışı ziyareti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 78 yorum
Haberin Başlığına bakınca dedim herhalde sadece başlıkları okuyarak yetinenleri hedef almış bir başlık. Bırakın kendi toprağını şu anda sınır ötesi harekat yapan bir ülkenin nasıl topraklarını verebileceğini düşünüyorsunuz? ima etmek bile gülüç...
@stormc Rumların istediği toprağı ve haritayı gördün mü? Önce ki müzakerede Kuzey Kıbrıs yani biz, rumlara istediğinden daha az toprak verdik. Rum kesmi daha fazla toprak istediği için görüşmeler durmuştu. Google kullanmayı biliyorsan araştır.
@stormc verince görürsün.............vermeyince vermez Yarabbim...Haritaları neden açılamıyorlar.... birisi kaybedecek de ondan şimdi balık hafızana soruyorum, kim kaybedecek?
@stormc haberin başlıgına bide yaptıgın yoruma bakınca cahil oldugunu anladım kuzey kıbrıs türk tarafı bugün bm ye verdigi haritada güzel yurdu rum tarafına resmen verdi yunanistan yetmez türk askeride addan çekilsin dedigi için anlaşma olmuyor ingilizlerin finanse edip başkan yaptıgı bu kır saçlı kuzey kıbrıs cumhur başkanı türkiyeyi ikna etmeye çalışıyor dış işleri bakanıda yanlış yaparsa son sözü tbmm söyler
@stormc teşekkürler
@eyurtlak Haklısın seni görünce daha iyi anladım. Omega iyidir, sana da iyi gelecektir arkadaşım, kullan bence. Haritalar açılsın görelim o zaman. Bir tane Türk yoktur toprak vermeyi kabul etsin, sineye çeksin. Açılmamış haritalar üzerinden spekülasyon yapmak beyhude arkadaşım, yorma kendini...
@maxpyn_2016 demek sen o kadar akıllısın ki o kadar ileri görüşlüsün ki kapalı kasaların bile içini görebiliyorsun, tebrik ediyorum. Bu kabiliyetlerini ülkemiz için de kullanırsan çok faydalı olur...
@stormc Boş boş konuşuyorsun, belli ki konu hakkında en ufak bilgin yok. 2004'te "Yes be annem" diye propaganda yapan ver-kurtulcular kimdi? Tevellüt yetmiyo herhalde senin durumu idrak etmeye...
@adiniunutma kesinlikle google'ı kullanmak güzeldir. Müzakerelerin durması meselesi ise toprakların dağılımından çok daha geniş bir konu. Lütfen artık Millet olarak olayları tek boyutlu düşünmeyelim, bu arada İstediğiniz arama motorunu kullanabilirsiniz...
@stormc @stormc sana iyi uykular kardeş varınca uyandırırız seni
@adiniunutma ULAN MEVCUTUN YARISINI VERMİŞLER. BÖYLE OLACAKSA VARSIN ÇÖZÜM OLMASIN
atatürkün izinden giden bir liderimiz olacaktı ki,baksen o zaman türkler karşısın da nasılda titrerler di..ama yok malesef işte yok
dünya lideri kezey kıbrıs Türk cumhuriyetini tanırsanız sorun çözülür diyememiş mi. Süleyman şah gibi ver kurtul kolayına gidiyor tabiki.
@antofagasta_2014 embesil filanmısın adamım:)
@kozmonot_2014 3 gün sonra Kıbrıs toprakları peşkeş çekildiği zaman, zaten bizim topraklarımız değildi diyeceğinizi çok çok iyi biliyorum. Sonuçda kaypaklık ruhunuza işlemiş...
büyük olasılıkla türkiye toprak vermeyi kabul edecek aşamalı olarak türk askeri adadan çekilecek soru şu ozaman türk milleti on binlerce şehit verilerek alınan kıbrısı masada veren recep tayyip erdoganı inanılmaz yetkilerle donatıp başkan yaparsa ertesi gün güneydoguyu vermeyecegi ne malum neden güvensin başkan yapsın türk milleti zekidir çobanından köylüsüne kadar hepsi durumun farkında hiç biri bu senaryoyu hazmetmez başkanlık referandumunda kıbrıs gider % 30 bile alamaz
@maxpyn_2016 oturduğun yerden sallamışsın. Yaz tahtaya bir daha..
@maxpyn_2016 kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti bugün güzel yurdu vermeyi kabul etti rum kesiminede hala yalvarıyor neolur birleşelim avrupalı olalım diye yunanistan türk askeride adadan çekilirse olabilir diyor türk tarafı türkiyeyi aşamalı olarak çekil diye ikna etmeye çalışıyor tabi son sözü mecliste millet vekilleri verecek
@maxpyn_2016 Alır kardeşim öyle deme şimdi milletimiz bundan da onu haklı çıkarır ya da fetoya atarlar suçu o yüzden bizim konuşmamız fayda etmez.
bu başlığı kim attıysa özürlü iki tarafta sınır çizgileri belli
@cevat_kelle_1990 kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti lideri bugün cenevreye verdigi haritada güzel yurdu güney kıbrısa vermeyi bm gözetiminde garanti etti senin anlayacagın topragı çoktan verdi türk askeride aşamalı oalrak çekilecek
@cevat_kelle_1990 Çizgiler bellimi? Sen sunulan haritaları gördün de bizim mi haberimiz yok? Yoksa Kıbrıs'ı peşkeş çekenler yandaşlarına haritaları dağıtıp bakın bakın hiç yer vermiyoruz yalanlarınımı söyledi? Tabi sizin düşünmeye ve kontrol etmeye ihtiyacınız bulunmadığından olsa gerek ki bunu yediniz.
bu ülke insanın hazmedemeyeceği birinci şey topraktır toprak nasıl alındıysa öyle verilir kanla alındı kanla ancak verilir bunu yapacak olanıda kim olursa olsun affetmez siyasi bir çok hata yapabilirsiniz bir şekilde telafisi vardır ama toprak verme gibi bir gaflete düşeceklerini zannetmiyorum
Demek ki ayşenin tatile çıkma zamanı gelmiş..
habere bakın durduk yerde nasıl kaşıyorlar... bu sitenin yöneticisi yok mu yaaa.? bunca yıldır uğraşan bu adamlar bu kadar mı salak , elden gidiyor başlığını atanı kınıyorum.
Çekoslavakya 2 ye ayrılsın,SSCB,15 e bölünsün,Yugoslavyayı 8 e ayır,sonra bir Türk Cumhuriyetini ortadan kaldırmak için birleşme seneyoları üret.Kıbrıslıları seversiniz sevmezsiniz.En büyük statejik mevki Kıbrıstır.Kıbrıs giderse ülke biter.
TBMM. anayasa değişimi ile oyalanırken KIBRIS'ta altmış yıldır yaamadıklarını yaıyorlar. Rahmetli Ecevit ve Denktaş'ın kemikleri sızılıyordur.
BİR karış dahi toprak vermek vatana ihanettir. yunandan gelen 5 kişiye Türkiyeden 1 kişi her halükarda 3-5 sene sonra kıbrıs kalmaz. birleşmek denen şey kıbrısın Türkiyeden koparılmasıdır. Bu planlar açıkça millete anlatılmalıdır. Öyle oldu bittilerle bu iş kapatılamaz.
işin içinde İngiltere varsa Türklere hayrı olmayacak şekilde vardır vesselam. Bence orada yeni bir İsrail benzeri oluşum gayreti olduğunu seziyorum inşallah haklı çıkmam
Eeeee sonuçta osmanlı torunuyuz savaşta kazan masada ver :)))
Bakan ingiliz bayraklı montu işe bir mesaj vermiş olabilirmi. Ne de olsa kandırıldık demelerine alıştı bu millet.
iş masaya geldiyse kandırılacağımız garantidir nerdenmi biliyorum :) güldürmeyin beni
YUNANLILARIN GAYESİ BARIŞ DEĞİL ALMAK İSTEDİKLERİ TOPRAKLARI ALMAK,GERİYE İŞE YARAMAZ YERLERİ TÜRKLERE BIRAKMAK,SONRADA O İŞE YARAMAZYERLERDEN TÜRKLER TÜRKİYE GÖÇ EDER GİDERLER ZAMANLA ADANIN TÜMÜ BİZE KALIR HİN LİĞİNDELER,UYUYAN TÜRK TARAFI RAUF DENKTAŞIN,ERBAKANIN ,ECEVİTİN RUHLARINI İNCİTECEKSİNİZ,BU HARİTAYA GEÇİT YOK.KIBRISI SATANLARLA SAVAŞACAĞIZ.
TÜRKİYE ELDEN GİTTİ
CANIMI VERIRIM YAVRU VATAN İÇİN VALLA KAN DÖKÜLÜRRRR
yavru vatanada göz diktiler ana vatanada kimsenin umrunda değil herkes koltuk derdinde.
Zamanında osmanlının geçici olarak İngilizlere verdiği Kıbrısı öyle bir kaptırmışızki yazık onca dökülen kana rağmen ve kıbrıs türklerıne yapılan katliamlara rağmen sonuca ulaşılamadı.Ve İngiliz destekçisi ve yalakası Yunanistanda yıllardır uğraşıyorlar.Umarım yavru vatanıda birileri peşkeş çekmemiş,gizli antlaşmalar yapılmamıştır.
YAPILAN SON COĞRAFİ VE UZAYDAN YAPILAN JEOLOJİK SİSMİK ARAŞTIRMALARDA KIBRIS ADASININ ANADOLUNUN ÖZELLİKLE İSKENDERUN KÖRFEZİNİN BİR PARÇASI OLDUĞU VE ZENGİN DOĞAL GAZ YATAKLARININ OLDUĞU BELİRLENMİŞTİR! AMAÇ ADAYI TÜRK VE TÜRK ASKERİNDEN KOPARMAK ÖNCE YÜZDE SEKSEN RUM TÜRK ARDINDAN GÖÇLER VS AB PASAPORTU RÜŞVETİ İLE TÜRKLERİ ADADAN TAMAMEN ATMAKTIR. BÖYLECE AVRUPANIN GAZINI KIBRIS ÜZERİNDEN SAĞLAMAK İÇİN İNGİLİZLER YOĞUN ÇABA HARCIYORLAR. SON DURUM BÜTÜN BU GELİŞMELERDEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ VE DEVLETİ HABERDARDIR. İKİ KESİMLİ AYRI DEVLET MİLLET SABİT SINIRLAR KESİN ÇÖZÜMDÜR.
TARIH AKP YI ULKEYI BOLEN IKTIDAR OLARAK YAZACAK.
GİRİT Adasını masa başında bedevadan verdik. Kıbrıs oyunlarıyla TÜRK+YUNAN Düşmanlığı başlatarak bize ikinci bir cephemi açacaklar ? Bugün Kıbrıs verilirse, yarın istanbulu isterler
Yemin ederim Türk Milletinin sınırlarını zorluyorlar. Allah belamı versin ki bir askerimiz oradan terhis edilsin işte o zaman ipleri koparacağız milletçe.. BURADAN SESLENİYORUM BM (İNSAN BOZUNTULARI) BİZİM TOPRAĞIMIZ HAKKINDA KARAR ALMA YETKİSİNİ KİM VERİİYOR? TÜRK KADINI OLARAK KANIMIN SON DAMLASINA KADAR ÜLKEM İÇİN SAVAŞMAYA HAZIRIM.. BİR KIVILCIM YETER... UNUTMAYIN TÜRK BALASI KURT OLUR BASTIĞI YER YURT OLUR.....
başlık öyleki hükümetin senelerdir boşa uğraştığı kıbrısın bedava verildiğini anlatıyor. bu aydın doğan grubu çok değişik kişiliğe sahipler. bir pire için ülkeyi yakacak tarzdan. çünkü medya uyumaz bunların yastığı yaygın olduğu alan kadardır.vel hasıl kelam adamlar türklerin orda olmasını istemiyorlar yani bizim yani türkiyemin. ancak avuçlarını yalarlar. kan ile aldık kan dökmeden vermeyiz. sanki akıtsalarda bırakacak değiliz ya neyse
Dünya savaşı hazırlıkları desek :)
Şaşırmam
OLAY GAYET KOLAY ORAYA 5 MİLYON SURİYELİ GÖNDERELİM ONLAR GEREKENİ YAPSIN
ZATEN ELDEN GİTMİŞ. aDAMLAR ANNAN PLANINA EVET DEMİŞLER. bİRAZ DAHA VERMEYİ UMURSAMIYORLAR BAKSANIZA. ADAMLARA YÖNETİMDE BİLE DAHA AZ YER VERİYORLAR ONU BİLE KABUL ETMİŞLER. bİZ DİYORUZ GELİN BİR SONRAKİ İLİMİZ OLUN DİYE YOKKKK BİZ KOLTUKTAN VAZGEÇMEYİZ BİZE SU VERİN PARA AKTARIN DİYE YALANIYORLAR. ARKADAŞLAR %36 OLAN TOPRAK ORANI ANNAN PLANINDA %28 OLMUŞ ASKER ONLAR 950 BİZ 650 TUTABİLİRMİŞİZ HERŞEYE EVET DEMİŞLER. KALDIKİ RUMLAR DA CENEVRE'YE İYİ BAKIYORLARDA KESİNLİKLE DOĞALGAZ SAHASI OLAN LİMANLAR VERİLMİŞ VE DAHA ÇOK TOPRAK ALMIŞLARDIR RUMLAR. KKTC'DEKİLER BUNA DA EVET DİYORDUR.
Kandırma masası;))
Ana vatan bile elden gidiyorken, Yavrusu gitmiş çokmu acayip?
" TÜRK VATANI BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR PARÇALANAMAZ" diyen bir liderin ve askerlerinin kanları ile kurulmuş ülkeme sonradan katılmış ancak son gelen hükümetlerin yanlış politikası ile dışlanarak uzaklaştırılmış şu canım vatan toprağımı elin gavuruna bırakmak ne akla neden mantığa sığmaktadır son olarakta ne kadar benim demem doğru olmasada yüce atamın bir güzel lafını Kıbrıstaki kardeşlerime söylemek isterim “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça, terk olunamaz" bu vatanı kanımızla aldık canımızla veririz..
BU HARİTA EGE ADALARI YUNANLILARA BIRAKILDI DİYENLER YAPARSA VATANA VE MİLLETE İHANET İÇİNDEDİRLER,ASLA OLAMAZ,RUM TARAFI BİZE TOPRAK VERMELİ ÇÜNKÜ,OSMANLI ZAMANINDA ADANIN % 48 TÜRK %10 VENEDİKLİ %42 YUNANLIYDI VENEDİKLİLER GÖÇTÜ GİTTİ 0NLARIN TOPRAKLARI İKİYE PAY EDİLİRSE TÜRK TOPRAĞI % 53 OLMALI,YUNANLILAR OSMANLI YIKILIRKEN GELDİLER,DOĞRUSU BU UYUMAYIN TARİHİ İYİ BİLİN,GAFLET İÇİNDEKİ TÜRK TARAFI EĞER KABUL EDERSE TÜRKLER OYLAMADA HAYIR DEMELİ BAŞKA ÇARE YOK,BU LİDERLERE GÜVENMİYORUZ.OYUMUZA SAHİP ÇIKALIM PLANA HAYIR DİYELİM.BEN İKTİDARA GELİRSEM % 53 TOPRAK ALMADIKÇA FEDERE DEVLET OLMAM.
Bu kıbrıs meselesi israil siyonistinin oyunudur bu topraklar onlara sözde vadedilmiş... bunlar bişi değil sivasdan kıbrısa kadar istiyorlar..akepeli mandıra filozoflarına duyurulur
KIBRIS ÜLKEMİN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KALESİDİR HİÇBİR ZALİMİN GÖZÜ OLMASIN KOLAY KAZANILMADI ŞEHİT KANI SÜRÜLMÜŞ TOPRAKLARIMIZ KKTCUMHURİYETİ EN ÖNEMLİSİ ASKERİ ÜSSÜMÜZ KİM KIBRIS İÇİN KONUŞUYORSA DİKKATLİ KONUŞSUN ..ALLAH DEVLETİMİZİ MİLLETİMİZİ DÜŞMANLARDAN YANDAŞ LARINDA BİR AN EVVEL KORUSUN.
devletimiz gereken cevabı verecektir öyle birer saatle kiseyi kandıramassınız herkes aklını başına alsın allah askerimize polisimize tüm güvenlk güçlerimize milletimize güç kuvetversin
kıbrıs-halep-musul-kerkük farketmez. şimdiki sınırların dışında her hangi bir sınır oluşturulursa Türkiye düşer! böylesine hassas bir denge ile temas ederken insanlar olarak aynı hassasiyeti göstermezsek avrupanın abd nin ekmeğine yağ süreriz. saygılar..
Arkadaş yavru vatan elden gidiyor ne demek? Kıbrıs başka bir ülke sonuçta Azerbaycan elden gidiyor demek gibi bişey bu başlık kendi yönetimleri var kendi kararlarını verebilirler.. BU huysuz ev sahibi rolünden çıkması lazım milletimizin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan soydaşlarımız bizim kiracımız değil ev sahibi onlar anlayın artık...
GÜNAYDIIIIIN EGEDEKİ 18 ADA GİTTİ YUNANİSTAN İŞLETİYOR TÜRİZM SEZONUNDA EHH KIBRISDA GİTTİ GİDİYOR İKTİDAR BİNLERCE UYARIYA RAĞMEN İÇ VE DİŞ POLİTİKALARDA TERÖR VE PKK FETO V.B BENZER KONULARDA UYARILMASINA RAĞMEN BİLDİĞİNİ OKUYOR YOK ÖYLE DEĞİL YOK BÖYLE HEP UNUTUYORLAR 20 TMUZ 1974 YILINDA HAMİLE KAdınların KARINLARI DEŞİLİP ÖLDÜRÜLÜYORLARDI RAHMETLİ ECEVİT VE ERBAKAN AYŞE TATİLE ÇIKTI PAROLASI İLE ALDIK BU GÜNE İTHAF O GÜNDE MÜDAHELE ETMEMİZ İÇN ABD İNGİLTERE AMBARGO KOYMŞLARDI İRADELİ BİR İKTİDAR ŞİKAYET ETMEDEN BALYOZU VURDU KIBRIS HALKI REFAHA ERDİ HER ÜLKE BIRBRI ILE UĞRŞIR İRADELİ KZNR
İnşallah dediğiniz gibi umulur ve bir karış toprak verilmez! Zira orası şehit toprağıdır. Erbakan hoca sayesinden alınmıştır. Tamamı alınacakken bazı korkaklar durdurmuşlardır harekatı. Plan tam bir soytarı planıdır. Orta vadede ülkemize açılacak bir savaşın temelini atmaktadırlar. INŞALLAH ANLAŞMA FELAN OLMAZ!
Diğer Haberler