Çin: 'Füze satışını siyasallaştırmayın'

Türkiye'nin hava savunma sistemi için alacağı füze ihalesini Çinli şirketin kazanmasının ardından konuyla ilgili eleştiriler sürüyor.

Türkiye'nin hava savunma sistemi için alacağı füze ihalesini Çinli şirketin kazanmasının ardından konuyla ilgili eleştiriler devam ederken, Çin Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye silah ihracatının siyasileştirilmemesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Hua Chunying, bugün Pekin'deki olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplarken, Çinli savunma şirketi ile Türkiye'nin işbirliğinin, iki ülke arasında normal askeri ticaret işbirliği olduğunu vurguladı. Sözcü Hua ayrıca, ilgili tarafların tarafsız ve mantıklı davranarak, normal ticari rekabeti siyasileştirmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Çinli sözcü konuşmasında, Çin'in silah satışındaki prensibine de değinerek, ‘'Çin hükümeti, öteden beri temkinli ve sorumlu tavırla askeri ticaret işbirliğini yapmaktadır.'' dedi. Çin'in söz konusu ihracatının bölgesel ve küresel barış ve istikrara zarar vermeyeceği gibi, ithalatçı ülkenin içişlerine müdahale etmeme ilkesine de uyduğunu ifade eden Hua, bölgesel ya da küresel barışın etkilenmemesi için silah ihracatında çok katı kurallara sahip olduklarını da belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Kimin füzesi daha iyiyse, kim daha ucuza verirse ondan alınır..
Mesele daha çok, füzelerin bazı parçalarının Türkiyede yapılacak olması. Türkiyenin uzun menzilli füze imalatını öğrenmesi istenmiyor.
zamanında abd ve nato ajanları f16 işletim sistemlerinin türk mühendisler tarafından tekrar yapılacağını duyunca mühendislerin helikopterini düşürüp öldürtmüşlerdi artık o ezik türkiye yok kendi silahını savunma ve işletim sistemini yapan türkiye var chp li olarak başbakan erdoğan eğer geri adım atmazsa helal olsun.
Diğer Haberler