Çin: 'Füze satışını siyasallaştırmayın'

Türkiye'nin hava savunma sistemi için alacağı füze ihalesini Çinli şirketin kazanmasının ardından konuyla ilgili eleştiriler sürüyor.

8 Ekim 2013 19:08
PAYLAŞ
TWITTER

Türkiye'nin hava savunma sistemi i alacağı ihalesini Çinli şirketin kazanmasının ardından konuyla ilgili eleştiriler devam ederken, Çin Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye silah ihracatının siyasileştirilmemesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden , bugün Pekin'deki olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplarken, Çinli savunma şirketi ile Türkiye'nin işbirliğinin, iki ülke arasında normal askeri ticaret işbirliği olduğunu vurguladı. Sözcü Hua ayrıca, ilgili tarafların tarafsız ve mantıklı davranarak, normal ticari rekabeti siyasileştirmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Çinli sözcü konuşmasında, Çin'in silah satışındaki prensibine de değinerek, ‘'Çin hükümeti, öteden beri temkinli ve sorumlu tavırla askeri ticaret işbirliğini yapmaktadır.'' dedi. Çin'in söz konusu ihracatının bölgesel ve küresel barış ve istikrara zarar vermeyeceği gibi, ithalatçı ülkenin içişlerine müdahale etmeme ilkesine de uyduğunu ifade eden Hua, bölgesel ya da küresel barışın etkilenmemesi için silah ihracatında çok katı kurallara sahip olduklarını da belirtti.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir