Çin'den Kuzey Kore ile ABD ve Güney Kore'ye karşılıklı çağrı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kuzey Kore'ye nükleer füze denemelerini askıya alma, ABD ve Güney Kore'ye de yıllık ortak askeri tatbikatlarını durdurma çağrısı yaptı.

Kuzey Kore Pazartesi günü Japon Denizi'ne dört balistik füze göndermiş, ABD bu gelişme sonrası Güney Kore'de füze savunma sistemi kurma kararı almıştı.

Çin, ABD ile Kuzey Kore arasında çatışmaya yol açabilecek bir krizin önlenmesi ve Kore Yarımadası'nda gerginliğin azalması için devreye girdi.

PEKİN ÖNERİLERİNİ İLETTİ

Pekin yönetimi bu amaçla hazırladığı önerileri Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'ye iletti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kuzey Kore'ye nükleer füze denemelerini askıya alma, ABD ve Güney Kore'ye de yıllık ortak askeri tatbikatlarını durdurma çağrısı yaptı.

Pekin'de bir basın toplantızı düzenleyen Çinli bakan, ülkesi ve ABD'nin ortak çıkarlarının arttığını söyledi.

Kuzey Kore Pazartesi günü Japon Denizi'ne dört balistik füze göndermiş, ABD bu gelişme sonrası Güney Kore'de füze savunma sistemi kurma kararı almıştı.

Amerikalı yetkililer, Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) sisteminin Çin için bir tehdit oluşturmadığının altını çiziyor.

Ancak Pekin yönetiminin, güçlü radarı ile Çin topraklarını izleyebilmesinden çekindiği sisteme şiddetle karşı çıktığı biliniyor.

BM'DEN KUZEY KORE'YE KINAMA

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi de son füze denemeleri nedeniyle Kuzey Kore'yi kınadı.

Güvenlik Konseyi'den yapılan ortak açıklamada, Pyongyang yönetiminin istikrarsızlaştırıcı davranışının bölgede ve dünya çapında gerginliği artırdığı belirtildi.

Konsey bugün Kore Yarımadası'ndaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanacak.

Kuzey Kore, son füze denemelerini "Japonya'daki ABD üslerine saldırıya yönelik bir tatbikat" olarak nitelendirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Abd natoda o zaman elindeki fuzeleri nukleer basliklari yok etsin sende varsa digerinde olmali
@oblyss herkes nükleer silah sahibi olmamalı yoksa dünya felakete gider. Sadece demokrasisi ve devlet yapısı güçlü ülkelerin elinde nükleer silahlar olmalı. Tek adam rejimleri nükleer silah sahibi olmamalı. Düşünsenize arap kabile devletlerinin ve afrika ülkelerinin elinde nükleer silah olduğunu! Elbombası atar gibi sağa sola nükleer silah atıp tüm dünyayı çernobile çevirirler.
@ilerigeridemokrasi nasıl bır kafa yapın var...abd de tek adam rejımı
@ilerigeridemokrasi cok aptalca bir yaklasim.Ilk nukleer silahi amerika kullandi...hatirlatirim
@ilerigeridemokrasi kardeş hala kafan kumda çıkar o kafayı etrafa bak. herkesin elinde zaten var bu birr. ikincisi ise son 150 yıldır arap yarım adasını kim karştırıyor bi bak sonra onlar hakkında yorum yap
@ilerigeridemokrasi ne içtin lan sen manyak herif, zaten senin gibiler yüzünden müslüman cografya olarak geri kaldık.Neymiş efendim sağa sola füze atacakmışız.
Kuzey koreyi destekliyorum..amerikanin sonunu getirecegiz..
abd başkası kullanınca kıyameti koparıyor ama kendisinde olunca bir sey yok...
20 yıl içerisinde büyük bir dünya savaşı kapıda olabilir. Tedbirler alınmalı.
@ugrasmaklan hiçbir tedbir alamazsın istedikleri zaman bir füze senin toprağına hooooopp otomatikman savaştasın Dünyayı Cehenneme çevirecekler Kıyamet küçük alametleri sırasıyla çıkıyor zaten
kocaman dünya neyinize yetmiyo kardeşim bu kadar parayı bunlara gömcenize geleceğe yatırım yapın ilerde yeşil diye brişey kalmıcak sizin yüzünüzden..
@mustafa_kaya_i6 Hay Ağzına Sağlık ALLAH razı olsun düşüncelerimı sen söyledin o parayı Dünyaya İklime sağlığa yatırın da İnsanlara Cehennem değil Cennet gibi bir Dünya sunmaya çalışın
abd ye bak dünyanın her köşesinde üs kurup her kıtada söz sahibi ve her coğrafya ya özgü hareket ederken BİZ BURDA KIÇIKIRIK İKİ MESELE İLE UĞRAŞAMIYORUZ VE DÜNYA LİDERİ DİYORUZ
Küçük enişte bir de boyun 1.80 üzeri olaymış):):):
abd ye bak dünyanın her köşesinde üs kurup her kıtada söz sahibi ve her coğrafya ya özgü hareket ederken BİZ BURDA KIÇIKIRIK İKİ MESELE İLE UĞRAŞAMIYORUZ VE DÜNYA LİDERİ DİYORUZ.
Diğer Haberler