Çok tartışılacak Hakan Fidan değerlendirmesi

ABD'nin en önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'da bugün Milli İstihbarat Teşkilatı Hakan Fidan'la ilgili geniş bir portre haber yayınlandı.

Çok tartışılacak Hakan Fidan değerlendirmesi

"Türkiye'nin istihbarat şefi Suriye'de kendi yolunu çizdi" başlıklı haberde Fidan'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla birlikte Türkiye'nin başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki politikasının en önemli mimarlarından olduğu vurgulandı.

İşte Washington'dan Adam Entous ile İstanbul'dan Joe Parkinson'ın imzasını taşıyan haberden öne çıkan ifadeler:

--Yağmurlu bir mayıs günü, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, en yakın iki danışmanıyla birlikte Oval Ofis'te iki tarafın da zor olacağını bildiği bir toplantıya katıldı. Obama, ABD'li yetkililerin her zamankinden daha açık sözlü diye nitelendirdiği bir mesaj verdi: ABD Türkiye'nin Suriye'ye ayrım gözetmeden silah ve savaşçı akışına izin verdiğine inanıyordu ve zaman zaman bunlar aralarında Batı karşıtı cihatçılar da olan yanlış isyancıların ellerine geçiyordu. Erdoğan'ın yanında ABD'nin rahatsızlığının odağındaki kişi yani Türkiye'nin güçlü istihbarat şefi ve Suriye'de isyancılara kaynak sağlama ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirme çabalarının ardındaki itici güç Hakan Fidan oturuyordu.

--Arap Baharı ayaklanmalarının ardından, Ortadoğu'nun dışında pek tanınan bir isim olmayan Fidan, müttefik Türkiye'nin çıkarlarını zaman zaman ABD'nin çıkarlarının aksine yönelmesine neden olan bölgesel güvenlik stratejisinin en önemli mimarlarından biri olarak öne çıktı.

--Geçmişte ABD'nin Türkiye ve Irak Büyükelçisi olarak görev yapan James Jeffrey, "Hakan Fidan yeni Ortadoğu'nun yüzü. Onunla işbirliği yapmalıyız çünkü işleri halledebiliyor. Ancak ABD'nin gözü kapalı dostu olduğunu da düşünmemeliyiz çünkü değil" dedi.

--Fidan'ın gücünü artırması, ABD'nin Türkiye üzerindeki etkisindeki gözle görülür aşınmaya eşlik etti. Washington, NATO'nun en büyük ikinci ordusu olan Türk ordusuyla uzun bir süre samimi ilişkiler yürüttü. Ancak ABD'li eski ve halihazırdaki yetkililere göre, Türkiye'nin generalleri bugün Arap Baharı'nı Türkiye'nin bölgedeki liderliğini genişletmeye odaklanmak için kullanan Erdoğan ile en yakın danışmanları Fidan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na boyun eğiyor.

--Üst düzey ABD'li yetkililer, Fidan'ın üç yıl önce ABD ve İsrail tarafından toplanan hassas bir istihbaratı İran'a verip Türkiye'nin müttefiklerini rahatsız ettiği dönemde kaygıların arttığını ifade ediyor. Daha yakın zamanda ise Türkiye'nin Fidan tarafından yürütülen Suriye yaklaşımı ABD'yle anlaşmazlığa neden oldu. İki ülke de Esad'ın gitmesini istiyor. Ancak Türk yetkililer Amerikalılara uluslararası bir silahlandırma girişimini en iyi yol olarak gördüklerini söylediler. Tedbirli Amerikan yaklaşımının önceliği ise silahların ABD'li yetkililerinin gözünde Amerikan çıkarları için Esad'dan daha tehlikeli olan cihatçıların eline geçmemesini sağlamak.

--ABD istihbarat kurumları Fidan'ın isteğinin ABD'nin önünü kesmek değil Erdoğan'ın çıkarlarını öne sürmek olduğuna inanıyor. ABD'li ve Türk yetkililer, geçtiğimiz aylarda, radikal İslamcılar Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca yayılınca, Türk yetkililerin politikalarına ayar çekmeye başladığını bunun nedeninin ise ABD'nin kaygıları değil Türkiye'nin güvenliğine gelecek tehditler olduğunu ifade ediyor.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 51 yorum
Bu memleketin Hakan Fidan larını cüce Rabbim başımızdan eksik etmesin... Pusuların gölgesinde canını memlekete feda etmekten geri durmayan adam... Oyunları bozan adam.. Bu memleket seni seviyor.. Allah yar ve yardımcın olsun...
haka fidan tam bir vatan haini korunması için özel kanun çıkardılar r.t.e ve pkk işbirlikcisi bir istihbarat cısıdır
al benden de o kadar...
Biz akp den kömür almadığımız gibi bir tek oyumuz da nasip olmadı sizi gidi gezi zekalılar... Bana yalaka diyen i kayıscı! Sana burdan senin seviyene düşüp aynı tarz onlarca hakaret yazsam ne çıkar ki? Klavye başından olmaz bu işler... Ayrıca ben fikrimi açıkladım sana eğil itaat et demedim... Hakan Fidan ı bu memleketin hizmet eden bir adamı olarak görüp seviyorum... Sen sevmeyebilirsin... Kim oluyorsun da bana yalaka diyorsun? Çok merak ediyorum yüz yüze gelsek bu cümleyi bana bu yüreklilikle kurabilirmisin? Yüzüme kuramazsın bunu bil... Ancak böyle klavyeden sallarsın yüreksiz...
ulan yalaka kaç torba kömür aldın
önce yorumunu düzelt yana mynet sen düzelt ne demek cüce
KARDEŞ YORUMUNU DÜZELT YÜCE YAZMAN GEREKİYOR
HELAL OLSUN SAYIN HAKAN FİDANA,SAYIN AHMET DAVUTOĞLUNA BAŞARILARINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM.ABD DEN ÖVGÜ GELDİĞİ İÇİN DEĞİL. TÜRKİYENİN HAYIRLI EVLATLARI.DİĞER HAYIRSIZ EVLATLARDA ELEŞTİRİR VE EYLEM YAPAR ANCAK.
geri zekalısın sen,yorumuna cevap bile yazmaya değmeyen bir geri zekalı,ayrıca belliki kendi küçücük çapında YALAKALIK yaptığını sanan bir zavallı...
hayırlı evlatlar sınıra el kaide yi getirdi ve 100 ün üzerinde vatandaşımızın ölümüne sebep olan silahları veren salaklar ayrıca abd suriyeye girmeyince salak pozisyonumuzu tescileleyen hareketler bunlar...
lan amma korktunuz fidan dan israil amerika içimizdeki ermeniler yahudiler demekki bu adamda iş var :)
Kaç yıl hapis yatacak onu merak ediyorum ben....bunlar tırı vırı
çok beklersin.. chp 2048 de iktidar olunca sor bu soruyu...
düşmanlarımızla aynı fikirde olan yorumcular size ne denilebilir ki? sadece şunu dile getireyim son çırpınışlarınız fayda etmeyecek.
hakan fidan bu ülkenin geleceğinin mihenk taşıdır.Allah doğru yoldan ayırmasın
hakan fidan vatan hainidr pkk işbirilikcisi bir karektersiz insan
ordudan kovulan bı ast subay kapasitesi bellı kukla...
Bu ülkeye milliyetçi kadro ve kurumlar lazım. Gündelik çıkarları vatanın çıkarlarından üstte tutmayacak
akp ve cemaatcışarın gerçek pis yüzleri gün yüzüne çıkıyor olan milyonlarca masum müslüman halka oldu
cemaat ile akp aMERİKANIN şeyini yalamaya devam etsinler. artık cematten değilim. gündüz zaman okuyup akşam şarap içenlerle bir arada yaşayamam.
BUNLAR AMERİKANCI DİYENLERE KAPAK YİNE MADE IN AMERİKA.
Sizi Türkide ilk defa uygulanan bir iş fırsatıyla tanıştırmak istiyorum. •İnsanları ikna etmek zorunda kalmaK •Satış yapmak zorunda kalmak •Pazarlamacı gözü ile bakılmak Bu olumsuzlukların bir tanesinin bile olmadığı,sadece interneti kullanarak inanılmaz rakamlar kazanabileceğiniz bu iş fırsatını lütfen inceleyin http://dersimizzkazanmak.blogspot.com/
o eski hasta adam yok projelere başkanlık eden bir ülke var artık
ÇOK ÖNEMLİ BİR ADAMDIR,UÇAN KUŞU 1KM DEN GÖZÜNDEN VURUR,ADAMIN YÜZÜNE BAKTIMI YEDİ GÖBEK SÜLALESİNİ OKUR,SULTAN RECEP,İNDE SIR KÜPÜDÜR
hain ibneler sizi..
Hazm edemedinmi cicim
bu hakan fidan nasıl bır adam . hıc tekın tegıller davutogluyla beraber . dıkkat edılmesı gereken kontrol altında olması gereken adamlar bunlar . basbakanı aaldatan bunlar. ajanlarda bunlar olabılır........
Dış politikada AKP Hükümeti Erdoğan çırpındıkça batıyor.
Başçavuşluktan ikinci adamlığa yükselmesinin tek gerçegi Cumhuriyete düşmanlığı.
senin zihniyetin ancak çakallarda vardır insanı aklıyla bilgisiyle değil mesleğiyle nitelendiren aşşağılık bir yaratıksın senin baban ne iş yapıyordu acaba o başçavuşa esas duruşa geçtğin günler çok gücüne gitti galiba ki o küçümsediğin insan birçok üiüversite bitirmiş master yapmış kendini yetiştirmiş birisi ama toz konduramadığın paşaların hapishanelerde vatan hainliğinden yargılandığını onların eşlerinin ve çocuklarının bu vatanın parasını nasıl yediğini hiç bahsetmiyorsun bu vatanı kıran parasını yiyen başçavuşlar değil onlara emir veren subaylardır
Hakan fidan öz ve öz bu toprağın uşağıdır.. Onu Allah Korusun ..Aslan parçası..
Bize ne idi Suriyenin karışmasına karışmak. her taraf Suriyelilerle dolu. Böyle bir devlet yönetimi olur mu?
Daha kükeke ile mücadele edemeyen Fidan oyala arkadan vur antin kuntin iş yap mevki kap elin kanlı.
ne o ermenı kardeş zorunamı gitti
Kandırılmak istenen çocuklara sunulan şeker misali :) sadece gülerim ben açıklamalara. korkarım gösterilmeyen yarınlarımızın kimin elinde olduğundan.
ABD de iki üniversitenin rektörü ,ABD nin dış politikası hakkında bir analiz raporu yayınlamak istiyorlar bir tarihte.Hiç bir medya bunu yayınlamak istemiyor.Gerekçeside ABD nin dış politikasının tamamen İsrailin güdümüne girdiği ve bununABD ye zararı olduğunu delilleriyle yazdığı için,yahudi elindeki basın zaten yazmıyor,diğerleride korktuğu için yazmıyor.Sonra İngilterde bir dergi yazıyorda insanların öyle haberi oluyor.Bu durumda Sn.Hakan Fidanla ilgili yazıyı siz düşünün
bu haberler hikaye,göz boyama,kasıtlı çıkartılan haberler abd herkesi kullanır sonra atar,şekilde görüldüğü gibi, attığı şahıs sonra abd taraftarı değildi diyemezsiniz
nerede yahudi ermeni varsa hakan fidana karşı çünkü işlerine gelmiyor
HAKAN FİDAN,TÜRK İSTİHBARATI İÇİN BİR ŞANSTIR.ADAM 2 YILDAMİT ,İN İÇİNE SIZMIŞ VE MİT,İ ONA BUNA PEŞKEŞ ÇEKEN İNSANLARDAN KURTARDI.ABD EGER SAYIN FİDANI HEDEF ALMIŞ İSE BİLİNEKİ GÖREVİNDE BAŞARILI BİR İNSAN OLDUĞUNDANDIR.BİR ÜLKENİN İSTİHBARATI YATAK ODASIDIR.DOLAYISI İLE EĞER HERŞEYİN HESABINI SAYIN BAŞBAKANIMIZDAN SORUYORSANIZ,TABİKİDE BAŞBAKANINDA ÜLKE ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA KENDİ MÜSTEŞARINI ATAMASI EN TABİİ HAKKIDIR.HAKAN FİDAN ADAMDIR HERŞEYDEN ÖNCE.ASKERİ EĞİTİMİDE VARDIR VEDE İSTİHBARAT KONUSUNDA AKADEMİSYENDİR AYNIZAMANDA.BAŞARILAR DİLİYORUM.
Hatırlayın! Basın Hakan Fidanı kast edilerek "israil istemiyor" gibi haberler yapılmıştı. İsrail bizim basında bir haber yayınlattığı zaman milleti bilmem ama ben onların (israilin) ağzını tanırım.
mynet daha benim bir tek yorumumu dahi yayınlamadı. ilginçtir. ama ben yene de yazacam dayanamıyorum. türkiye eli kanlı el nusra ve el kaide teröristlerine destek vereceğine bölgede yaşayan kürdleri güçlendirse daha iyi olur. türkiye de 15 milyon kürd yaşıyor. suriyedeki kürdlere yapılacak bir müdahaleyi, en şereflisi de en şerefsizi de kabul etmeyecektir.
adamın hası
dünya politikasında bir hic olan bir hükümetimiz var. yakında obamada gittimi erdoğanı artık kargalar korur!
hakan fidan bu vatanın menfeatleri için herşeyini veren adam bu vatana kim hizmet ederse tam destek
Helal olsun Hakan fidan helal olsun Davutoğlu bravo Başbakan masumların kanlarına girdiniz durmak yok yola devam,siz varya siz ağlıyosunuz ama rabia ya falan değil kendi totonuzun korkusuna vicdanınıza allaha nasıl hesap vereceğinizin korkusuna ağlıyorsunuz.Tabi gerçekten korkunuz varsa
Amerika başınızın altına silikon yastığı boşuna koymaz.
ammada gaz vermişler bizde yedik ABD!!! tavşana kaç tazıya tut KAYIKÇI KAVGASI!!!! iki sene öncede Ahmet Davutoğlu na gaz vermişlerdi dikkat edin tehlikeli diye!!!! demokrasi falan hikaye oldu ABD ülkemizde kimi isterse onu tek adam yapıyor sonrada senin biraz susman lazım kenarda bekle diyor!!!! bizim makarnacı kömürcülerde uykularında şakşak yapıyorlar!!!!ABD ÇEVİR GAZI YANMASIN AMAN DEMOKRASİ UYANMASIN MAKARNA KÖMÜRE DEVAM!!!!! TÜRKLER UZAYLI TÜRK FALAN YOKYA!!!! ATIN HEPSİNİ İÇERİ!!!! TÜRKÜM DOĞRUYUM FALAN NOLUYO KARDEŞİM!!!!!! 36 MİLLET VAR BURDA AMAN SAM AMCAYI KIZDIRMAYIN!TC DE NEYMİŞ
Türk başbakanı? ilginç.
HALKIN BİLDİKLERİNİN DAHA DOĞRU VE RADİKAL AÇIKLAMASI. FİDAN İÇİN ÖZEL DOKUNULMAZLIK YASASI BU YÜZDEN ÇIKTI AMA 12 EYLÜL PAŞALARI DA BU TÜR YASALAR ÇIKARMIŞTI!... TARİH TEKERÜRDEN İBARETTİR.
Amerika bizim adamları kendi istekleri doğrultusunda basın aracılığıyla nasılda ustalıkla kullanıyor.Nsılda yağ yapıyor gözüküyorlar.Kül yutmamak deyimi sadece Türkçede vardır.Fakat Amerikaya karşı uygulayan Hiç Türk yoktur.
Anıl Çeçen Hocayı koyun MİT in başına,5 yıl sonra bakın,Türkiye nasıl uıçuşa geçiyor.
Diğer Haberler