Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi ziyaret!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Franciscus'un davetlisi olarak Vatikan'da gerçekleştireceği resmi ziyaret için Roma'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Franciscus'un davetlisi olarak Vatikan'da gerçekleştireceği resmi ziyaret için Roma'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Roma Ciampino Havaalanı'nda TC Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, TC Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı, Vatikan Protokol Müdürü Jose Bettancourt ve İtalya'yı temsilen Protokol Müdürü Riccardo Guariglia karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AB Bakanı Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve eşi Emine Erdoğan eşlik ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Excelsior Oteli'ne geçti.

roma14

Cumhurbaşkanı Erdoğan sabah Papa Franciscus ile TSİ 11.30'da ikili görüşmede bulunacak. Türkiye-Vatikan ilişkileri, Kudüs ile ilgili gelişmeler, Suriye ve bölgesel sorunların yanı sıra yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı ile mücadelenin ele alınacağı belirtilen görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin'i kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan ziyaretinin ardından İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de bir ikili görüşmede bulunacak. Burada gerçekleştirilecek heyetlerarası çalışma yemeği ardında Erdoğan İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni'yi kabul edecek. Görüşmede Türkiye ve İtalya arasında siyasi, ekonomik, savunma sanayi alanlarında ikili işbirliği; Suriye, Irak ve Libya’daki son gelişmeler, Kudüs, terörle ve düzensiz göçle mücadele konularında işbirliği, AB ve Türkiye-AB ilişkileri gibi her iki ülkenin ortak gündeminde yer alan hususlar hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

Gentiloni görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önde gelen İtalyan firmaları yöneticilerini kabul edecek.

Öte yandan Erdoğan'ın ziyareti, 59 yıl aradan sonra Vatikan'da Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olacak.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
gelmiş geçmiş en tehlikeli iktidar.
baba oğul kutsal ruh ve kutsal hırsız amen
@enteresan_adam tanrın senin belanı versin.
@sezgin6173 tanrımız Allah dinimiz şükür islam.olmadığı halde oluyormuş gibi görünenler düşünsün.gelelim papaya.Papa islamiyetin en büyük düşmanıdır baş şeytanlardandır.onu ziyaret etmek git herhangi bir alime bir islam otoritesine fakihine danış asla kabul edilemez denir.papa milyonlarca müslümanın katledilmesine sebep olan haçlı orudusu başıdır.ne ona gidilirne giden desteklenir.Allaha hamdolsun biz de böylelerin peşinden asla gitmedik.
Vatikan deyince aklıma hiçbir şey gelmiyor, nedense!...
demekki tarsusta çıkan birşeyler varmış ta oraya ayağına gittiğine göre
@serkanaltinmakas haberi nerenizle okuyorsunuz.davet karşı taraftan geliyor.
vatikan ve papa ziyaretini Chp yapmış olsaydı..kıyametler kopmuştu..Hıristiyan bunlar diye..
@demokrat74_63 CHP DE HRİSTİYAN OLDUĞUNU SÖYLEYEN VAR KİMSENİN DE BİŞEY DEDİĞİ YOK
ben olsam ermenistan,israil,vatikan,yunsanistanla görüşme asla yapmam...tabi siyasetçi değiliz bir bildikleri vardır.kurtla değil ,aslanla yola çıkarım ...
bir ülkenin reisi neden vatikana gitme gereksinimi duyar anlmadim
bunu muhalefetden herhangi bir parti yapmış olsaydı neler söylüyor ne gibi çamur atacaklardı tahmin etmek zor değil
Diğer Haberler