Die Welt muhabiri Deniz Yücel gözaltında

Alman gazetesi Die Welt'in Türkiye muhabiri Deniz Yücel, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alındı. Yücel'in 72 saati aşkın süredir gözaltında tutulduğu belirtiliyor.

Die Welt muhabiri Deniz Yücel gözaltında

Alman gazetesi Die Welt'in Türkiye muhabiri Deniz Yücel, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alındı. Yücel'in 72 saati aşkın süredir gözaltında tutulduğu belirtiliyor.

Deniz Yücel'in avukatı Veysel Ok, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada dosyada gizlilik kararı olduğu için müvekkilinin neyle suçlandığını henüz bilmediklerini söyledi. Ok, Yücel hakkında terör örgütü üyeliği suçlaması yöneltileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

"YAKALAMA KARARINI AVUKATLARIM ARACILIĞIYLA ÖĞRENDİM"

Gözaltına alınması öncesinde BBC Türkçe'ye konuşan Deniz Yücel, hakkındaki yakalama kararını avukatları aracılığıyla öğrendiğini, kendisine iletilen bir mektup ya da çağrı olmadığını, evine polisin gelmediğini ifade etmişti.

Avukatı Veysel Ok, gözaltına alınması sonrasında emniyet yetkililerinin Yücel'in evinde arama yaptığını, bu konuda da kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi.

Sabah gazetesi, 25 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Redhack ile bağlantılı olmakla suçlanan ve "grubun algı ekibi" olarak nitelenen dokuz gazeteci hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldığını yazmıştı.

Bu isimlerden Diken'in eski editörü Tunca Öğreten, kapatılan DİHA'nın haber müdürü Ömer Çelik ve BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat 24 günlük gözaltı sürecinin ardından "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanmışlardı.

DİHA muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan ise serbest bırakılmıştı.

Haberde adı geçen dokuz kişiden Deniz Yücel, Fatih Yağmur ve Hünkar Alican Duman'ın ise yurtdışında oldukları öne sürülmüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Bütün mulif gazeteciler Ülkemizde tutsak hele hele birde başkanlık o zaman gürün.
Şutlayın gitsin almanyaya geri ..
VATAN HAİNLERİNE GÜNEŞ YÜZÜ GÖSTERMEYİN..ALMANYANIN VE FETÖNÜN KÖPEĞİ BUNLAR
Ajan bunlar ajan
almanya bu ermeni döllerini kanalalrına çıakrtıp devleti kötülettiriyor almanlarda zannediyorki türkler çok kötü insan bunalrın hepsini tutuklamak lazım
@maxpyn_2016 Senin Y-DNA da kesin Bedevi Arap soyundan olabilir;))) Tam ber bedevi Arap yorumu;))
Bu ülkede aykırı ses olmayacak, hele bir başkan olsun aykırı konuşan ülkeye bile savaş açar, nasılsa kendi oğulları çürük
yan bakanı atın hapse,çatlak sesler hapse atılsın
KİŞİNİN ALMAN VATANDAŞLIĞI VARSA EN YAKIN ZAMANDA SERBEST BIRAKILIR ELLERİ MAHKÜM AYAKLARI GARDİYAN
Diğer Haberler