Dışişleri'nden son dakika Irak referandumu açıklaması: Bedeli olur!

Dışişleri bakanlığı'ndan son dakika Irak referandumu açıklaması... Dışişleri'nden yapılan açıklamada "Irak Temsilciler Meclisi'nin referandumun yasa dışı olduğu yönündeki kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Barzani referandumda ısrar ederse bunun bedeli olur" denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Irak Temsilciler Meclisi’nin, “IKBY tarafından yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun yasadışı olduğu ve bu girişimin reddedildiği” yönünde 12 Eylül 2017 tarihinde aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz, denildi.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada "IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyoruz" ifadesi kullanıldı.

İşte o açıklama:

IKBY tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde yapılması planlanan referandumun IKBY başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkı ile bölgemiz açısından arzettiği risklere müteaddit açıklamalarımızla dikkat çekmiş ve bu girişim aleyhindeki görüşlerimizi şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayda geçirmiştik.

Irak Temsilciler Meclisi’nin 12 Eylül tarihli kararını da Irak’ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi olarak görüyor ve kuvvetle destekliyoruz.

Ülkemizin ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumunu ve giderek duygusal bir hal alan açıklamalarını endişe verici buluyoruz.

IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY’yi biran önce aklıselim ile davranmaya ve sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY’nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir. Bu yaklaşımla, Merkezi Hükümet ile IKBY arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve karşılıklı fayda temelinde kuvvetlendirilmesi için Türkiye elinden gelen desteği vermeye hazırdır.

Öte yandan, Arap Birliği de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı bağımsızlık referandumunu reddettiklerini ve bunun yasal olmadığını belirtti.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Cemal, yaptığı yazılı açıklamada, "Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi'nin isteği üzerine toplanan Arap Birliği Bakanlar Kurulu, Kürdistan Bölgesi'nin referandumunu reddederek, bunun Irak anayasasına aykırı olduğu kararı aldı" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cemal, kararda, Irak'ın bölgenin güvenliği ve istikrarı için temel olan birliğinin önemine vurgu yapılarak, bu birliğin bozulmasının terörle mücadelede bölge ülkeleri ve halklarının gücüne karşı risk oluşturacağının aktarıldığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 80 yorum
sana ne tırrek tırko referandum olacak o kadarrrr
Ülkeninin partili başkanı yok mu ? Bu konuda neden sesi hiç çıkmıyor ? Dünya lideri istemeden ortadoğu da yaprak kıpırdar mı ? Tüm bu sürecin, Erdoğan'ın bilgisi ve onayı dahilinde yapılıp/yapılmadığından ne kadar eminsiniz ?
yuh ya göz göre göre kürt devleti kurulmasına izin veriyoruz. daha önce hiçbir hükümet en zayıfları bile buna müsaade etmemişti.
:)) tc mi bedel ödetecek :))))) tmm :)))))
Bedeli ne olur abd höt dese arkası gelmez
yav he he...
lütfen sözde kalmasın icraat olarakta görelim bu barzaniler çok azdılar
@emre835 Kendinden başka bir toplumun hak araması niye batıyor...
evet abd nin sözünü dinlemedi barzani yapma dedi refarondumu ama yaptı şimdi abd yeni bir saddam kırızı olmaması için onu yok eder sonrda pyd denilen terör örgütünden bir lider çıkarıp gel sen başa geç der sonrada istedği kürt devleti sözde piyonunu kullanmaya başlar askeri üstler birlikleri yığar sonrada türkiyenin açılan diğer kapısınıda kapatır batıyla düşmanız nasılsa araplarda belli ne oldukları e rusya ve diğer doğu ülkeriylede aramıza ser kuracak türkiye hep yanlızdı gene yanlız kalacak bunları başa getirenler utansın benim vicdanım rahat cumhuriyet için herşeyi yaptım yaparım
yeni komşumuz hayırlı uğurlu olsun
düne kadar kırmızı halı ile karşıladınız sıze bedelı olacak ona degıl
açıklama açıklama . hep bişeyler açıklıyor söylüyorsunuz. ama herkez bildiğini yapıyor. herkez bildiğini yapınca sizin açıklamanız ne oluyor . yada siz hangi vasıftasınız
Kalmış 10 gün referandumla ilgili açıklama yapılıyor.
birileri çatliyacak ama kürtlere hayırlı olsun
Akp kongresine katılan kişi barzani değilmiydi. Türkiye seninle gurur duyuyor diye slogan atanlar ak partili üyeler değil miydi. şimdi hükümet neyin raconunu kesiyor barzaniye karşı. Baştan aşağı yalanla dolanla bu milleti kandırıyorlar... Doyduk artık bu samimiyetsiz siyasi oyunlara.
Bir siyasi parti genel kurulunda "Türkiye seninle gurur duyuyor" diye bağıranlar. Şimdi hep beraber bağırın bakalım birdaha duyalım.
213 tl para cezası varmiş t.c. kanunlarına göre hahahaaaa.
Daha gecen gune kadar beraber halay cekiyordunuz ne oldu hayirdir?
içimizde hainler var ülkesini başka ülkeye şikayet eden devlet sırlarını açığa vuran abd hikaye silah zaten ypg değil kürt devleti amaçlı arkanızdayız msj barzaniye siz devam edin ama burası Türkiye öyle kolay olmaz kendi kendine seçim yap ben devlet kurdum demekle devlet kurulmaz burdan yazan çizen arkadaşlarda tarafı belli olanlar veya çoluk çocuk okumamış kişiler bu ülke tarih yazmaya alışık yine yazarız 1 avuç çapulcuya 1 haftada siler haritadan değil devlet onlar kendi başına çadır kuramaz iran istemiyor Türkiye istemiyor yazmakla çizmekle veya ben devlet kuracağım demekle olmaz bu işler
tabi canım yani aynen öyle...
Düne kadar kankaydınız ne değişti acaba?
resmen muz cumhuriyeti olduk.akepe kongresinde bu adamı baş köşeye oturtup türkiye seninle gurur diyerek alkışlattırmadılarmı.refereandumda akepe ye çalışsın diye
çok pis kınarlar!!!
bedel mi? zuhahahhaa
MEGRİ MEGRİ...BİZ ZATEN ADAMI O PAÇAVRA ALTINDA AHAVALNINDA KARŞILAYIP BİDE O PAÇAVRAY ALTINDA SARAYDA RESMİ GÖRÜŞMEDİKMİ..BU KABUL ETTĞİMİZİ GÖZTERMEZMİ...ŞİMDİ MASAL ANLATMAYA GEREK YOK.. SİZLER BAŞKA DAVRANIŞLAR BAŞKA..
ırakın kendi içinde olan bi durum bu hiç bir ülkenin buna karışamya hakı yoktur .
Bedeli ne olacak, ağzınızın içinden konuşmayın, muhaliflerinize yaptığınız gibi kükresenize...
@jokersevgisi sende askere gıdıp hz.recep için onun tesıs ettıgı cennet için öleceksın.....:)
yaw arkadaş insanın okadar zoruna gidiyor ki gece uyku uyuyamıyorum benim anlamadığım nokta size ne oluyor kim nerde devlet kurmuş sizin topraklarınız dışındaysa ne karışabilirsiniz ki bu kadarı da gerçekten fazla kürtler kutuplarda devlet kurmaya kalksa yine karşı çıkacak bi zihniyete sahipsiniz
@agt_c_a_n_a_n ÜLEN SALAK KÜRDİSTAN ORADA DURACAKMI .HERİF SANA SALDIRMAYACAK MI ?
ankara da kürdistanın bayrağı ile türk bayrağımızı göklerde şanlandır, bunları şişir sonra da rest çek. Yalandan danışıklı dövüş yapıp milleti kandır. Sonra perde arkasından film çevir .mİLLET YER Mİ ARTIK YEMEZ.
devletlerin açıklamalarına bakmayın ,israil ben destekliyorm dedi.adım adım bop projesi yapılıyor.ortadoğu bop eş başkanları düşünsün artık...hala oy verenler var hayret ediyorum.karadeniz hala oy verecek misin mesela fındık ne hale geldi?
ulan ırakada dost kardes ülke dediniz sizi musula bile sokmadı
Gelecek nesillerimize çok ağır ve veballi bir yük yükleyen bugünkü AKP iktidarının hatalarını ağır bir bedel olarak ödeyecek olan torunlarımız...bugünkü iktidara ve yandaşlarına rahmet yerine lanet okuyacak, 16 senedir mahvettiniz bu ülkeyi, yazıklar olsun...!...arap kavmiyetçiliğini ön planda tuttunuz, demokrasiyi üniter yapıyı yıkmak için adeta and içmişsiniz, cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı ruhunuza işlemiş, ama Rabbim her firavuna bir Musa'yı mutlaka verir, ta ki toplum ne zaman düzelir ve kendine gelirse.....çok ah ve beddua alan bu iktidar eninde sonunda yıkılacak..!,
NE BAHÇELİYE NEDE SİZE KİMSE İNANMIYOR GÜVENMİYOR
Ben bir Türk olarak Referandumu destekliyorum! çünkü arkasından olacaklara bakmak lazım! Araplar topyekün kürtleri baskılayıp saldıracaklar!kürtler belki başarılı olabilir ama İran da boş durmayıp vekalet savaşlarına girişecek kürtler buna dayanamaz!!hele hele Türkiye desteğini alamazlarsa Araplarla başbaşa hiçbir halt yiyemezler üstüne İranı ekle yanına Türkiyeyi koy!!Gerçi bir hiçbir zaman kötü olmayacağız çünkü PLEBİSİT yoluyla bize bağlanacaklar!!gidecekleri başka kapı yok çünkü Abd bugün var yarın yok!!
abd pyd yi silahlandırdı, savaşa hazır hale getirdi...şimdi bir kıvılcım lazım...barzani yi kullanıyor çatışmayı başlatmak için...hdp ve chp zaten içerden çalışan abd uşağı... dışardan da çalışacak biri lazımdı...o da barzani oldu..topunuzla, tüfeğinizle, pkk nızla, dhkpc nizle, pyd nizle gelmezseniz namertsiniz..
@akdenizli.2 15 senede bir ülkede neler değişir.. artık şunun bunun üzerine atmayıp aynaya bakın
eyy barzani:)))
Ne oldu ondan aldınız boruyu oda aldattı sizi ulan koca T.C. Devleti bir avuç ABD -İsrail maşası olan haine sus diyemiyor neden verdiğiniz sözün altında kaldınız yaptığınız anlaşma gereği sonucuna katlanacaksınız, durup dururken kimse devlet kurmaya kalmaz
bu işin sonu hiç hayır değil , olası bir iç savaştan 1 milyon kişide ıraktan türkiye kaçar artık
Bu ülkede direklere kürdistan bayrağı çekerek onlara en büyük cesareti veren kim, mesaj veriyormuş, Allahım sen büyüksün.
akdenizli2 ulan sipastik kırmızı kar yağsa chp den bileceksiniz münafık
yahudi bunu şişirmiş patlatacak allah verede bir kafirin başına patlasın
NE GİBİ BEDELİ AĞIR OLUR MESELA SAVAŞ MI AÇARSINIZ. BARZANİ İLE SAVAŞIN ABD VE İSRAİL İLE SAVAŞMAK OLDUĞUNU DA BİLRİSİNİZ HERHALDE YOKSA HER ZAMANKİ GİBİ BLÖF MÜ
Turkiye halen inadindan vazgecmiyor ve hatasina devam ediyor.turkiyenin anlamadigi su turkiye kurtleri ayrilmak bolunmek istemiyor.ama bu politika zaten bu ayrismayi beraberinde getiriyor.kurt dusmanligi turkiyeye bisey vermez cok sey alir.kurdistan kurulur ama turkiyeye degil israile abd rusya gibi ulkelerin muttefigi olur turkite bu zemini kendisi hazirliyor.dusmanlik ancak dusmanlik getirir.
Diğer Haberler