Doğu Çin Denizi’nde gerginlik

Çin'in 4 gemisi, ihtilaflı adaların bulunduğu Japonya karasularına girdi.

Doğu Çin Denizi’nde gerginlik

Çin'e ait 4 gemi, ihtilaflı adaların bulunduğu Japonya karasularına girdi. Japon sahil güvenliğinden yapılan açıklamada, gemilerden suları terk etmesinin istendi.

Çin'e ait 4 gemi çarşamba günü Japon karasularına girmişti. Gemilerin Japonya karasularındaki 1 günden fazla süren mevcudiyetini, "Çin'in şimdiye kadarki en uzun süreli tecavüzü" olarak niteleyen Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida, Çin'e konudan duyulan rahatsızlığın iletildiğini söylemişti. Japonya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de Tokyo yönetiminin itirazlarının önce telefonla Çin'e iletildiğini, ardından da Tokyo'daki Çin Büyükelçisi Vekili Han Zhigiang'a şahsen tebliğ ediliğini belirtmişti.

Bunun ardından yine bugün Çin'e ait 4 gemi daha Japonya karasularına girdi.Doğu Çin Denizi'nde iki ülke arasında soruna neden olan adalar Çin'de ''Diaoyü'', Japonya'da ise "Senkaku" olarak biliniyor. Adalar üzerinde Çin ve Japonya ile Tayvan da hak iddia ediyor. Gerginlik Japonya'nın Eylülde adalardan bazılarını ''kamulaştırma'' kararı almasının ardından daha da artmıştı. Çin ise Japonya'nın bu çıkışına adaların bulunduğu bölgeye ardı ardına gözetleme gemileri göndererek yanıt vermişti.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
çinde türk kardeşlerimiz geçtiğimiz günlerde katledildi..onlar öz türk mü türk kişilerdi..ve japonya buna karşılık, mavi türk mayrakları açtılar ve desteklerini gösterdiler..şimdi bir de bu haberi okuyup da yorum yapanların düşüncelerine bakınız..
Japonya Müslüman olsaymış dünya başka olurmuş ....Allah onlara Müslümanlık hariç tüm güzel huyları nasip etmiş ,islam aleminde istisnalar hariç müslümanlıgı nasip edip fitne fesat tembellik her türlü kötü huyu nasip etmiş
TÜRKÜN TÜRKTEN VE JAPONDAN BAŞKA DOSTU YOKTUR ! RAHMETLİ BARIŞMANÇO BU KONUDA ÇOK ÇALIŞTI AMMA AMARİKAN GAVURU ADAMI YOK ETTİ
Çin ve Japonya'nın olası bir savaşı dünya ekonomisinin ve dolayısıyla Türkiye ekonomisinin yerle bir olması demek. Birde Allah korusun ölecek insan sayısı milyonlarla ifade edilir. Bu gerginliğin bitirilmesi için tüm dünyanın seferber olması gerekir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan hariç(!)
gider japon tarafında gönüllü savaşırım
Japonlar Turanı bır kavımdır.Doguturkıstan olaylarında Turkun yanında olduklarını gostermıslerdır.Her daım sızınleyız Japonya.
Yemin ederim Japonlar bizden daha Türk. Adamlar savaş çıkma pahasına Doğu Türkistan için Çine kafa tuttu. Hüloğların başbakanıda Rabia Kadiri memlekete sokmuyor.
Çin nasıl Suriye'ye müdahil ise,biz de bu adalara müdahil olmalıyız.Güçlenmesin bu eşşoğlu Çin.
çin istediğini alır
başbakan git oraya da bi el at onlarıda bize düşman et durmak yok düşman kazanmaya devam
(İNANANLARIN İNANCI İNANMAYAN YOLUNA IŞIKTIR)..GÜZEL SÖZLERİM............BİZLER MÜSLÜMAN OLARAK JAPONLARA NE VEREBİLDİKKİ ONLARDAN İMAN BEKLİYORUZ.DİNİMİZİ TANITIRSAK ONLARIDA AYDINLATABİLİRİZ.ÖNCELİKLE KENDİMİZİ PARLATMALI VE TEBLİĞ YAPMALIYIZ.BİR ATEİSTE ALLAH DEDİRTMENİN SEVABINI BİLİRSİNİZ SİZ?SEVABI KAÇ NAMAZA BEDELDİR.NAMAZI KENDİN İÇİN KILARSIN AMA TEBLİĞİ ALLAH İÇİN YAPARSIN.BİR CANI CEHENNEM ATEŞİNDEN KURTARIRSIN..
Müslüman olmasada sevdiğim tek devlettir Japonya. Adamlar şerefli adamlar belki bu yüzden kanımız ısınıyor. II.Abdülhamid boşuna ülke bağlarını güçlendirmemiş.
Birleşmiş Milletler ne işe yarar.Olayın adil bir şekilde çözse ya.
1. dünya savasi bir pezevengin öldürülmesiyle, 2. dünya savasi pezevenklerin öldürülmesiyle basladi budünya 3. bir pezevengi kaldiramaz dünya yasanmaz hale gelir sanirim.
Kalbim Japonlarla.
japonya hava,karada ve denizde her ne şartta olursa olsun çin ordusunu yer :) nüfus demek güçlü olmak demek değildir :) Japonlar korkak bir millet değildir
bu sefer japonyanın çini yenebiliceğini hiç sanmıyorum
Onurlu bir millet denince aklıma ilk gelen ülke diyebilirim. . .
Sevdiğim devletler İsviçre yasası hoş.Suudi Arabistan mübarek ülke, İtalya malları hoş lüx ülke, ve Japonya insanları çalışkan...
Dünyada çocuk yapın fırtınası kopuyor.Savaşlarla nufusun azalacağını düşünüyor ondan yaygarayı basıyorlar.Savaş ve savaşla ölüm yok.Savaşmak kelimesi bütün dillerin lügatlarından silinmiştir.
Kalbim JAPONLARLA beraberdir allah yar ve yardımcıları olur inşallah rabbim onlara hidayet nasip ederde KURANI KERİMİ beraber korur ve yüceltiriz.
Diğer Haberler