Dünyanın en sessiz odası!

ABD'nin Minneapolis şehrinde bulunan "Dünyanın en sessiz odası” bir süre sonra dayanılmaz bir hal alıyor.

Dünyanın en sessiz odası!

Dünyanın en sessiz odası olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Yankısız Oda'da en uzun süre kalan kişinin sadece 45 dakika durabildiği ifade edilirken, odanın yüzde 99.99 oranında ses geçirmez yapıya sahip olduğu belirtiliyor.

Kalın cam elyaf, 2 kat yalıtılmış çelik duvar ve 30 santim kalınlığında betonla çevrili olan odaya giren kişilerin sessizlikten rahatsız olduğu ve bir süre sonra halusinasyonlar görmeye başladığı da ifade ediliyor.

Odanın bulunduğu laboratuvar yetkilisi Steven Orfield, “Bu odada en çok vakit geçiren kişi sadece 45 dakika oturabildi. Sessiz bir ortamda insanın kulakları ortama uyum sağlar. Oda sessizleştikçe siz de daha fazla şey duymaya başlarsınız: kalp atışınızı, akciğerlerinizi, midenizden gelen sesleri. Yürürken yaydığınız sesler sayesinde bulunduğunuz ortama uyum sağlarsınız. Bu odada takip edeceğiniz bir işaret yok. Denge kurmanızı sağlayan algılamanız zorlaştığı için de yarım saatten fazla kalmayı düşünüyorsanız odada mutlaka sandalyeye oturmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Amerika genelinde birçok şirketin testler yapmak için odaya geldiğine de dikkat çeken Orfield, özellikle NASA’nın astronotlarına uyguladığı “halüsinasyon testleri”nin bu odada gerçekleştiğini kaydetti. (Daily Mail)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
46 dakika dururum.1 kilo baklavasına iddaaya girerim.
REKOR KIRACAKSAN EĞER NEDEN SADECE 1 KİLO BALKAVA
REKORU KUTLAMAK LAZIM TABİKİ SÖYLE GÜZEL BİR ANTEP BAKLAVASI HOŞ OLUR BAŞARILAR
aslında tam belik gece calışıyorum gündüzde böyle sessiz kalabilecek bir yer arıyorum 6 yıldır. adam akılı uyumadım ...
gölerini kapat halisünasyon mu kalır sessizlik içerisinde girecegin en gusel uyku olur :D
tam benlik bir yermiş ses yok gürültü yok ugultu bile yok sadece sessizlik
eminim mükemmel bir tecrübe olur gidip yarım saat kalmak gerekir :)
başlarda huzur verici olabiliri ama ilerleyen saatlerde çin işkencesi gibi gelir insana...kalp atışlarınızı duymak ne demek ya kafana damlayan damla kadar rahatsız edici olabilir...
Huzurun tek adresi desenize.
benim cok ihtiyacım var öyle bir odaya:)
dünyanın en sessiz yerinden bahsedioruz insan kalp atışlarını bile duyabilir.bu rahatsızlığa yolaçabilir bir süre sonra.
arçelik'in gebze klima fabrikasında var aynısı :D
ben daha fazla kalabilirim ama uyuyarak :))
aynısı gebzede var zaten elektronik cihazların testleri için.
bunu türkiyede yapsınlar. 3. kulemiz vardı anam kuş uçmaz kervan geçmez bir çıtırtı yok zaten olunca direk anon çünkü ayda yılda bir ses çıkıyor rüzgar bile esmiyordu anasını satayım
finaller öncesi tam da gereken bişey...
gitmek istiyorum oraya hemen götürün beni ya da aynısını burda yapın
Diğer Haberler