Emine Erdoğan, Bangladeş'te Rohingyalı sığınmacılara yardım dağıttı

Myanmar'da Arakanlı Müslümanların ölüm-kalım mücadelesi sürüyor. Ordunun şiddetinden kaçan 150 bine yakın kişi komşu Bangladeş'e sığındı. Yüzlercesi de yollarda. Onlara yardım eli uzatansa Türkiye oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, sığınmacılara yardım için Bangladeş’te. Heyet, Myanmar sınırına yakın kampı ziyaret etti. Emine Erdoğan, "Bu çağda bu vahşet inanılır gibi değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Myanmar’ın Kuzey Rakhayn eyaletinde yaşananlara dikkat çekmek ve Bangladeş’e sığınan Rohingyalı Müslümanlara yardım çalışmalarını yerinde incelemek üzere Bangladeşe gitti.

Bilal Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı, TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın ve KADEM Başkanı Sare Aydının da yer aldığı heyetin kendisine refakat ettiği Emine Erdoğan, Bangladeş'te Rohingyalı Müslümanların sığındığı kamplara en yakın şehir olan Cox Bazar’a gelişinde yetkililer tarafından çiçeklerle karşılandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile eşi Hülya Çavuşoğlunun da eşlik ettiği Emine Erdoğan daha sonra Coxs Bazar kenti yakınlarında yer alan Kutupalong Kampını ziyaret etti.

Kampı ziyaretinde, mağdurlarla görüşerek yaşanan olaylar hakkında bilgi alan Emine Erdoğan yaptığı açıklamada, İnsan olarak etkilenmemek mümkün değil. Allah yardımcıları olsun. İnşallah bütün dünya bu konuya eğilir, dikkate alırlar hem yardım olarak, hem de siyasi çözüm olarak şeklinde konuştu.

"BU ÇAĞDA BÖYLE BİR VAHŞETİN YAŞANMASI İNANILIR GİBİ DEĞİL"

"Bu çağda bütün dünyanın gözü önünde böyle bir vahşetin yaşanması inanılır gibi değil" ifadelerini kullanan Emine Erdoğan, eğer bir suçlu varsa suçlunun cezalandırılması gerektiğini; ancak masum halka bunların yapılamayacağını vurguladı.

Uluslararası topluma çağrıda bulunarak, Hepimizin çoluk çocuğu var. Bizim çocuğumuz değil diye görmezden gelemeyiz. Hepimiz sorumluyuz bunda. Buraya bunun için geldik. Dünya kamuoyuna duyurmak ve yardım için geldik. Lütfen herkes elinden gelen her şeyi yapsın diyen Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da konuyu Birleşmiş Milletlere taşıyarak yaşananları orada anlatacağını kaydetti.

Beraberindeki heyetle birlikte ziyaret ettiği Kutupalong Kampı yetkililerinden sığınmacılar ve yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Emine Erdoğan, Kızılay ve AFAD'ın ulaştırdığı yardımların dağıtımını başlattı. Kampta sığınmacıların yaşadığı deneyimleri dinleyen Emine Erdoğan, çocuklarla da sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. (DHA)

Okuyucu Yorumları 19 yorum
şov şov şov. en iyi yaptıkları şey
yıllardır arakanlı lar katlediliyor. seçim yaklaştı galiba.
noldu şimdi, neyi çözdün? sonuç!! onlarıda getirin
@bora0739 Güzel bir şov dışın da be yapıldı , Suriye ye , Irak a silah ve asker göndereceğine Arakan a Asker ve silah göndeelim ki Samimiyetinizi anlayalım , Ama arakan da Batı nın çıkarı olmadığı için sadece bir iki şov yapar halkın gazını almak yeterli oluyor galiba.
din düşmanı kop*ekler neden konuşmuyorsunuz. bak kemik atmışlar önünüze hadi siyaset yapın. hadi erdoğan böyledir şöyledir deyin. Allah Türk devletini kafirlerin ve vatan hainlerin başında eksik etmesin. amin
ya tamam herşeyi anlıyorum. müslüman olsun olmasın ihtiyacı olan her millete yardım farz da??? diğer müslüman ülkeler neresinde bu yardımın???
aq gitsen şov. gitmezsen korkak.. ulan yıllardır bu bölge haberleri için tek sesini çıkartan ülke türkiye.. Şuan oraya gidip dünyan ın dikkatini oraya çekmeye çalışmak bir çabadır. şu batı hayarnlığını bi bırakın..
Şov yapıyor yada seçim yaklaşıyor diyen arkadaşlar! Türk Devleti her zaman zulüm gören insanların yanında olmuştur, hangi Hükümet gelirse gelsin Türkiye diğer islam ülkelerinden daha insalcıldır bunu unutmayalım...
HAİN SURİYELİYİ PEŞMERGEYİ YAHUDİYİ HRİSTİYANI ERMENİYİ koruyacağınıza takiyyeci değilseniz TÜRKMEN ve ARAKAN lı müslümanları yerleştirin bu topraklara..ama olmaz...bop çalışmanız sekteye uğrar sizi gidi yahudiler sizi
2019 a az kaldı çalışmalar başlamış :)
çakma osmanlıcı müslamancıklar sırf gösteriş olsun diye gidip ağlamışlar yine bundanda tayyip film yapar şimdi mitingler falan
İslam birliği kurulmalı ama karar mekanizması ve müdahil olabilen bir birlik olmalı bu. Kınayan bir İslam birliği olmamalı. BirLEŞmiş Milletler gibi bir güce sahip olunmalı.Neden hala bekleniyor, neden hala uykuda bu İslam alemi anlamıyorum. Uyanın artık ey müslümanlanlar!!
türkiyeye getirip vatandaşlık verilmeli
@samuel466 onların geldiği yerede seni ve aileni göndermeliyiz, yani takas
@ozcan_kurtoglu bakacak evin tarlan arsan varsa al bak samuel doğru söylemiş neden gıdıklanıyorsun ddamcik
57 müslüman ülke var. imkanı iyi olan 10 müslüman ülke 1 er savaş gemisi gönderse ne olur acaba ?
Bir insanın imanı ne kadar zayıflarsa o kadar cani ve acımasız olur..kimi vahşi hayvanlar gibi olur, kimi lisanen kimi kalben destek verir..
fotolarda neden Emine erdoğan var. başka devlet yetkilisi gitmadi mi. yada AKP genel başkan yardımcısı mı oldu.
türkiye cennet buyrun buraya getirin zaten nefes alamıyoruz bari tam doldurunda bir şey benzesin
Diğer Haberler