Erdoğan Papa ile görüşmek için bağışta bulundu mu? Vatikan'dan açıklama geldi

CHP Trabzon Milletvekili Pekşen'in "Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa ile görüşmek için bağışta bulundu" iddiasını Vatikan'dan yalanlama geldi: Kesinlikle doğru değil. Olabilecek en güçlü şekilde yalanlıyoruz.

Erdoğan Papa ile görüşmek için bağışta bulundu mu? Vatikan'dan açıklama geldi

Hafta başında Vatikan'a gelerek Papa Francesco ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu görüşmenin gerçekleşebilmesi için "Vatikan'a yüklü miktarda bağışta bulunduğu" iddiasına Vatikan'dan yalanlama geldi.

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, TBMM'ye sunduğu soru önergesinde "Vatikan'a Papa'yı ziyarete giden Erdoğan'ın bu ülkeye yüklü miktarda bağış yapmış ve bu sayede Papa ile görüşebilmiştir" iddiasında bulundu.

Bu iddia ile ilgili olarak BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Vatikan Basın Ofisi, bağış karşılığı görüşme iddiasını kesin bir dille yalanladı.

Vatikan Sözcü Yardımcısı Paloma Garcia Ovejero, bu iddia için "Kesinlikle doğru değil. Olabilecek en güçlü şekilde yalanlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Vatikan Sözcüsü Greg Burke de iddiayı yalanlayarak "Bir devlet lideri Papa ile görüşmek isterse Papa kendisiyle görüşür" dedi.

'SÖZ KONUSU OLAMAZ'

Sözcü Yardımcısı Ovejero, "Ne Erdoğan'ın ne de herhangi bir devlet liderinin bağış yaparak karşılığında Papa ile görüşmesi diye bir uygulama söz konusu olamaz" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen Aralık'ta Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı sonrası Vatikan ve Türkiye yönetimlerinden benzer tepkiler gelmiş, Papa Francesco Kudüs'ün statüsünün korunması çağrısı yapmıştı.

Bunun üzerine Erdoğan Aralık ayı içinde iki kez Papa'yı arayarak Kudüs meselesini görüşmüş ve bu konuda konuşmak üzere Vatikan'a gelme niyetini bildirmişti.

Erdoğan'ın talebi üzerine organize edilen ziyaret 5 Şubat Pazartesi günü gerçekleşmişti.

Papa-Erdoğan görüşmesinin ardından Vatikan'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Vatikan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler ele alındı ve ülkenin (Türkiye) durumu, Katolik cemaatinin içinde bulunduğu koşullar, çok sayıdaki mültecinin ağırlanıyor olması ve bununla bağlantılı güçlükler hakkında konuşuldu.

"Kudüs'ün statüsü başta olmak üzere Ortadoğu'daki duruma değinilerek, insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı içinde diyalog ve müzakareler aracılığıyla bölgede barış ve istikrarın teşvik edilmesinin gerekliliği vurgulandı."

Papa bu görüşmede Erdoğan'a, üzerinde "barış meleğinin savaş şeytanını boğarken görüldüğü" bir madalyon hediye etmiş ve "Bu madalyon, barış ve adalete dayalı bir dünyayı temsil ediyor" demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Aynı görüşmeyi Kemal Kılıçtaroğlu yapsaydı Bu Müslüman gecinen sakallılar bu cuma...... cuma namazından hem sonra cami önlerinde, CHP parti binalarının önünde eylem yapıp Kemal Kılıçtaroğluna ver yansın yapıyorlardı...Şimdi papanın ayağına giden biat ettikleri kişiye ses yok seda yok koyunlar ya...
Sayın Kılıçdaroğlu papa ile görüşseydi tüm bilbordlara meydanlara MAİDE SURESİ 51.Ayeti asardınız. Camilerde aylarca cuma hutbelerinde papa ziyareti işlenirdi. Ama şimdi ne hikmetse kimseden ses çıkmıyor. Aksarayın açılışını da papa yapmıştı yine ses çıkmamıştı. Oysa meydanlarda papayı fetö ziyaret etti diye kıyametleri koparıyordunuz. İnsanları dinden soğuttunuz...
VATİKAN NE DİYOR !! OLABİLECEK EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE YALANLIYORUZ.!! EYYYY ! CHP ! SEN'Kİ VATİKANLA İLGİLİ TRUMP ZİYARETİNDE BU NEYİN İŞ BİRLİĞİ DEYİP !? ONA KIZDIĞIM İÇİN BENDE GİDİYORSAM.!!? SAKIN AMA BANA ELEŞTİRİ YAPMA. ÜLKEM İÇİN GİDİYORUM . BAĞIŞ MAĞIŞLARDA BAHANE YALAN İNANMAYIN ! BENDE İNANMADIM ZATEN, ve DEDİM'Kİ VER MEHTERİİİİİİ !!
Yapılan icraatları eleştirirken çamur atma yerine ülke menfaatini gözeterek eleştirelim. Aksi takdirde haklı olduğumuz bazı konularda haksız durumuna düşebiliriz. Bu ülkenin saygınlığı ve büyümesi hepimizin menfaatine.
Ey CHP başkanı,sözcüleri, CHP adına konuşan vekilleri at çamuru hiç bir şey olmasa bile izi kalır mantığı ile ileri sürdüğünüz iddialarınız bir tanesi demi gerçek çıkmaz be kardeşim. Bu tip iddialar ayık kafa ile yapılamaz. Bu çağda neyin kafasını yaşıyorsunuz siz. İktidarın hiçbir icraatından haberi olmayan HDP ve FETÖ ayakçılığına soyunan ana muhalefet partisi.. yazık.
chp nin soyleminin yuzde 90 yalan iftira bunlar hepsi kanitlandi bizat sahid oldugum var. yok elimizde var aciklariz dedi. elinde olan hicbirsey yoktu cunku ortada bu durum yoktu. hep ayni sen bunlari gec belgeyi eline al oyle gel
Yalanlamaya bile gerek yok çünkü artık bunları kimse ciddiye almıyor. Yalanı hayat biçimi haline getirmişler. Sosyal medya çalışanları için malzeme üretmek adına yalan söylüyorlar. Burada da var o yalanların üzerinden boş laflar edenler. Kendi yalanınıza kendinizden başka inanan bulamazsınız...
Ortaya da papayı alınca tam bir aile fotoğrafı olmuş
Nurettin Canikli, “Papa'nın ve Papalığın faaliyetlerinde haçlı zihniyetinin bütün izlerini ve yansımalarını görmenin mümkün olduğunu” söylemişti. madem haçlı zihniyetini yansıtyor orada ne işiniz var. Erdoğan Papa'dan dua beklediğini ifade etti. islam dini ve kutsalları yeterli olmadı da tayyip erdoğan papadan dua istemiş . Sofuluk satıyorsun, elinde boy boy tesbih Çevrende dalkavuklar; tapınır gibi,la-teşbih! Sarık cübbe ve şalvar; hepsi istismar ,riya Şekil yönünden sanki; Ömer’in devri ,güya! Herkes namaz oruçta; hepsi sözünü dinler Zikir kur’an sesinden, yerler ve gökler inler
canım bunda bir şey yok..heyecan yapmaya da gerek yok..ABD, Fransa ve Rusya ile oralardan bir şeyler satın almak için anlaşmalar yapılmıştı ya..hep kötüye yoruyorlar..hepsi bu..
Boşuna eleştirmeyin, aslında zaten olması gerektiği yerde. "gel diyince gel, git diyince git" olay bu.
reıs adamsın.....
papanın sözüne mi güveneceğiz her ülke en azından 5 milyon dollar bağış yapıyormuş türkiyenin özelliği nedir
Sayın Cumhurbaşkanımız ne yapsa CHP liler Kızkanmaktan ne yapaçaklarını nasıl bir yalan haber yapaçaklarını şaşırmışlar şimdi derlerki elimizde kanıt var.CHP den bu ülkeye bir b.. olmaz
@gonlugencbey senin gibi koyunlar da inanmazlar!!!
5 milyon dolar para ödenmiş. ben demiyorum komşular diyor
eyiyimiş ozaman bunu neden resmi olarak ziyarete gidenler yalanlamadılar acep ! yoksam onudamı aman allahım inanmıyorum inşallah dogru degildir resmi açıklama bekliyorus
Kapalı kapılar ardında yapılan bir eylemi hiç kimse doğrulayamaz ve yalanlayamaz! Ancak; konuya ilişkin analitik inceleme yaparsanız, gerçekle yüzleşirsiniz. Papa ile görüşmenin bir bağış sonucunda gerçekleştiği konusunda genel kabul görmüş bir görüş bulunmakta mıdır? YANIT: EVET TÜM GÖRÜŞLER BU YÖNDEDİR! O halde bizim (yani ilgili kişinin) bir özelliği mi vardır? Hiç kimse, kimseyi kandırmaya çalışmasın, bizim VERGİ adıyla ödediğimiz paraların akibeti bellidir!
Diğer Haberler