'Erdoğan, Rusya üzerinden Esad'la işbirliği mi yapıyor?'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretini değerlendiren Hürriyet yazarı Murat Yetkin, Suriye'de yaşanan iç savaşın çözümünde askeri müdahalenin olması gerektiğini savunan Erdoğan'ın, Rusya ziyareti sonrası görüşlerinin aksi yönünde söylediği "Biz en iyi çözümün siyasi çözüm olduğuna inanıyoruz" sözünü hatırlatarak, Erdoğan'ın Moskova yönetimi üzerinden Esad'la işbirliği yapıyor olabileceği iddiasını öne sürdü.

Yetkin, "Esad’la işbirliği mi yapıyoruz ne?" başlığıyla yayımlanan (15 Kasım 2017) yazısında "Orta Doğu coğrafyasında nehirler, akışın şiddetine göre hızla yatak değiştirebilir" diyerek, Erdoğan'ın Rusya temasını "Ankara ve Şam arasında –en azından kamuya açık- hiçbir temas bulunmadığı halde Moskova üzerinden fiili bir işbirliğinin sürmekte olduğu sonucunu çıkarmak mantığa aykırı olmaz" ifadesiyle yorumladı.

Murat Yetkin'in "Esad’la işbirliği mi yapıyoruz ne?" başlığıyla yayımlanan (15 Kasım 2017) yazısı şöyle:

"SDG’nin belkemiğini malum PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı örgütü YPG oluşturuyor; YPG 2014 Kobani’den bu yana kendi askerini Orta Doğu savaşlarında artık öldürtmek istemeyen ABD’nin kara gücü olarak görev almış bulunuyor.

Bu durum Türkiye’nin NATO müttefiki ABD ile arasının açılmasına, NATO üyesi olarak hasmı Rusya ile yakınlaşmasına yol açıyor. Öyle ki, Türk Silahlı Kuvvetleri hem 2016 Fırat Kalkanı harekatıyla Cerablus-Mare-El Bab bölgesindeki varlığını, hem de Astana sürecinde ortaya çıkan İdlib’deki ateşkes gözetim varlığını Rusya’nın hava korumasına borçlu. Ve tabii Rusya’nın (İran ile birlikte) Beşar Esad’ın arkasında olmasına. Yoksa örneğin bir Suriye jetinin Türk birliklerine saldırması halinde ortaya çıkacak vahim sonuçlar olabilirdi. Öte yandan Rusya bir yandan YPG ile de dirsek temasından geri durmuyor.

Bu çetrefil durum Türkiye’nin Suriye siyasetinde gelgitlere neden olmuyor değil.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 13 Kasım’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 2017 içindeki 5’inci ikili görüşmesini yapmaya gitmeden önce ABD ile birlikte Rusya’ya da çatan sözler söyledi.

Putin hafta sonu ABD Başkanı Donald Trump ile buluşmuş, Suriye’de “askeri çözümün söz konusu olmadığı”, siyasi çözüm bulunması gerektiği konusunda anlaştıklarını açıklamışlardı.

Erdoğan “Merkezi yönetimin şu ana kadar askeri yöntemlerle öldürdüğü insan sayısı 1 milyona ulaştı” diye tepki gösteriyordu Esad yönetimini kast ederek; “Askeri çözüm söz konusu değilse, o zaman çeksinler askerlerini, siyasi yönteme başvurulsun.”

Aradan altı saat kadar geçip Erdoğan Soçi’de Putin ile iki küsur saat görüştükten sonra yaptığı açıklamada ise “Siyasi çözüm için zemin olduğunu” gördüğünü söylüyordu: “Biz en iyi çözümün siyasi çözüm olduğuna inanıyoruz.” (Yazının devamı için tıklayınız)

"ERDOĞAN ESAD İÇİN ÇALIŞIYOR"

Öte yandan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye açıklamalarını eleştirdi. Abdulkadir Selvi'ye konuşan Kılıçdaroğlu "Şu anda Erdoğan, Esad için çalışıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu söyleşinin ilgili bölümünde şu ifadeleri kullandı:

"- Cumhurbaşkanı’nın Putin’le görüşmesi vardı. Oradan yeni bir sürecin başladığının altı çizildi. ‘Artık siyasi sürece geçildi’ denildi.

Giderken askeri çözümden söz ediyordu. ‘Eğer askeri çözüm olmayacaksa o zaman bütün askerlerini çeksinler’ dedi. Putin ile görüştükten sonra siyasi çözümden yana tavrını koydu. Dilerim ileride ‘Putin beni kandırdı’ demez. 24 saat içinde bir kişinin bu kadar, 180 derecelik bir dönüşüm yapması herkesin yapabileceği bir kıvraklık değil.

- Siz siyasi çözüme nasıl bakıyorsunuz?

Biz öteden beri siyasi çözümü savunuyoruz.

- Şam’la ilişki nasıl yürümeli?

Bütün Suriye ve Irak ile ilişkilerimizin düzelmesinden yanayız.

- PYD’nin Cenevre Konferansı’na çağrılmasına ne diyorsunuz?

PYD’nin Cenevre Konferansı’na çağrılmasını doğru bulmuyoruz.

- Sayın Cumhurbaşkanı’nın Suriye konusundan söz ederken ‘merkezi yönetimden’ söz etmesini nasıl karşıladınız?

Şu anda Erdoğan, Esad için çalışıyor. Esad’ın arzularını, bütün taleplerini üç aşağı beş yukarı yerine getiriyor. Bu talepleri Rusya üzerinden yerine getiriyor." (Röportajın devamı için tıklayınız)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
bunların dönme hızına müritleri bile yetişmiyor o yüzden her an herşey olur kankam esad bile olur
@sadikaliyuceer ben pazarlık olarak görüyorum.
@classuscat sen bişe göremiyorsun.
erdoğan suriyede siyasi çözüm olması gerekir diyen abd ve rusyaya o zaman askerlerinizin orada ne işi var diyor. Haberde ise erdoğan siyasi çözüme karşı deniyor. At gözlükleriyle habercilik yapılmaz birazcık tarafsız olmayı becerebilsek birbirimizi daha iyi anlayacağız.!!
Allaha nasil hesap verecekler acaba.
@orhin27 allahı varmıki bunların olsaydı böyle olurlarmıydı
@sadikaliyuceer SEN MERAK ETME HER DÜNYANIN VE KAHİNATIMIZ VE EVRENİMİZDEKİ BÜTÜN CANLILARI YARATAN ALLAH,I VARDIR UNUTMA BURDA ALLAH,IDA KATMA SENİDE VAR ONUNDA VAR BENİMDE VAR HER CANLILINDA VARDIR SEN MERAK ETME OLDUMU KARDEŞİM.
esat la iş birliği yapılıyor yapılmalıdır bunu ksşıyan zihniyet vatan hayini dir. burdan devlet çıkarını değilde akp ye nasıl zarar veririm düşüncesi içerisindedir.
@alikaya197267 bunca insana zulüm yaşattıktan sonramı eyyyyyyyyyyy cahil gözü kör
tayyıp bu herseyı yapar
yahu sınırlarımızı duvarlarla ördük...yapın bir de aydınlatma...her 150 metreye bir kule 2 mehmetçik...geçeni vurun indirin..ne işimiz var elin topraklarında...bize ne el alemin yönetiminden, rejiminden..ne bok yerlerse yesinler..
olumsuz yorum yapanların hepsi haince konuşuyor.günümüzde siyaset yapmak esnek olmayı gerektiriyor.acaba bu eleştirilerinizi yanlış yere yapıyorsunuz.abd nin teröristlerle olan gizli, birlikteliğini eleştirmeniz gerekirken kafayı takmışsınız sayın erdoğana TÜRKİYENİN ÇIKARLARI NEYİ GEREKTİRİYORSA dönek abd ve diğer devletlerin oyununu bozmak için gerekirse her devletle ilişki de kurulabilir.bu demek değildir ki o yönetime değer veriliyor.susun hükümet ne zaman ne yi yapacağını çok iyi bilir.saçmalıklarınızı kendinize saklayın
@nejmitut türkiyenin çıkarları dansöz gibi kıvırmayı gerektirmez çomar.
zaten belliydi esat esed olmuştu şimdi esat oldu kandırıldık aldatıldık paramız bitti lütfen dolar
putine helal olsun. bizimkinin burnuna takmış halkayı, istediğini söyletiyor. dış politikada devlet adamlığı bu işte.
Esed yoksa Esad mı oldu tekrar birilerinde kime hangi iftirayı attılarsa onları yaşıyorlar kılıçtarogluna carkcı diyordu kendisi pervane oldu fırıl fırl dönüyor durmaksız her yöne
İNSANLARIN ÖLMEMESİ İÇİN NE FIRILDAK YAPILIRSA YAPILSIN NASIL DÖNERLERSE DÖNSÜN YETERKİ ALLAH,IN BİR KULUNUN BİR KULU TARAFINDAN CANI ALINMASIN ÖLMESİN DİN DİL İRK SİYAH BEYAZ DİYE ÖLDÜRÜLMESİN İNSANLIĞIN ADINA NE YAPILIRSA O EN GÜZELİDİR BUNLAR BİR İNSANIN İNSANLIĞA OLAN SAYGISI SEVGİSİ DÜNYA NİMETLERİNDEN FAYDALANMASI HER İNSANIN VE CANLININ EŞİT ŞARTLARDA İNANCINA GÖRE YAŞAMASI HÖR GÖRÜLMEMESİ VE YADIRGAMAMASI CIKARLARINA ÖRF VE ANANELERİNE KARIŞMAMASI EN GÜZEL BİR YAŞAM SAĞLAMASI İNSANLIĞIN GÖREVİDİR. BÜTÜN CANLILARA SEVGİYLE SAYGIYLA ŞEFKATLA BAKMAK VE KORUMAK İNSANLIĞIN ASLI GÖREVİDİR.
esed diyenler şimdi yeniden kardeşim esad derse şaşırmayın.Kendi dediklerini bu kadar çabuk yutan yzüzü kızarmadan hareket eden bir dedikleri diğerini tutmayan yönetici topluluğu görülmedi.ampül patladığı için akp liler karanlıkta göremiyor anlaşılan
Polita politika olmaktan çıktı..resmen ufak tefek cinayetleri izliyoruz.
Zamanında ABD üzerinden esed e Şamda namaz kılacagını söyleyenler şimdi tersini yapıyorlar hepsiyle düşman olduk vesselam. Bu 36 danışman neye yarıyor anlamadım.
Nerden nereye çark etti bizim diplomasız Medrese hocası sayın Cumhurreyisi Tayyip ....Buna siyaset buna diploması denilirse pes doğrusu...Çarşı pazar yanıyor mahalle marketleri ,Bakkala döndü geçen yıla göre her şey yüz
TRİBÜN SHOWU BİTTİYSE ŞİMDİ LOCAYA YÖNELMİŞTİR.
Kuresel guclerin PIYONLUGUNU YAP SURIYEYI karistir şimdi esad KANDIRDI de Şamda cuma filan BOP taşeronlarına devam et
Putin büyük adam. Almış ipleri eline oynatıyor herkesi.
putin bizi harcıyacak zamanı gelince sırt dönecek müslüman düşmanı
canınız öyle istiyor değil mi, sürecek leke bulamadınız son çırpınışlarınızı yapıyorsunuz
BİZİM GİZLİMİZ GAYRİMİZ YOK... ESATLA İŞ BİRLİĞİ DİYENLER VARYA ŞUAN DUA EDİYORDUR Kİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN İŞ BİRLİĞİ YAPSINDA İLERDE BAŞI AĞIRSIN DİYE DUA EDİYORLARDIR... AMA SİZ ESKİ KAFASINIZ.... BİZ İŞİMİZİ BİLİRİXZ... KENARA ÇEKİLİN BİZİ SEYREDİN EYYYYYYY GEZİZEKALILARR...
@fthkrkmz_2016 kendi itiraf etti bir konuşmasında suriye ile dolaylı olarak görüşüyoruz dedi. Sen ahaber izleyip makarna yemekten ambole olmuşsun.
Yaaw herkes esat zülüm esat zülüm yaptı diye bağırıyor! Amerika sizleri esat karşıtı mı yaptı? Adam kendi ülkesini koruyor fesatçılara karşı ve İNŞALLAH galip gelecektir! Son nokta: Esatla işbirliği yapılmalıdır! Aksi takdirde Amerika PYD'yi suriyede yeni IKBY yapar! Vesellem
rusya kürtleri amerikaya kaptırmak istemiyor türkiye kürtlere düşmanca yaklaşıyor.putin türkiye ile ilişkileri geliştirme çabasında türkiye de buna razı ortada iki sorun var esad ve kürtler ruusya ne kürtlerde nede esaddan vaz geçer .türkiye nin afrine bir operasyonu rusyanın kürtleri kaybetmesine neden olur .türkiye nin afrine operasyonu kürtlerin türkiye ye bakış açısını çok değiştirir ve içinden çıkılmaz bir hale döner .kısaca kimin ne yapmak istediği nerelerin olacağını görecez.
Diğer Haberler