Erdoğan'ın 'ezan' çıkışına İsrail'den sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistinlilere karşı ırkçılık yapmakla suçladığı İsrail'den sert yanıt geldi. AFP'nin haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, "Kendi ülkesinde insan haklarını sistematik şekilde ihlal eden biri, bölgedeki tek gerçek demokrasiye ahlak vaazı vermemeli" dedi. Nahşon, "İsrail; Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların tüm ibadet özgürlüğünü sürekli korumaktadır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Erdoğan'ı sistematik hak ihlalleriyle suçladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, işgal altındaki Doğu Kudüs dahil birçok bölgedeki minarelerden hoparlörle ezan okunmasını yasaklamaya hazırlanan İsrail'e yönelik eleştirisine Tel Aviv'den sert tepki geldi.

Nahşon, "İsrail; Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların tüm ibadet özgürlüğünü sürekli korumaktadır. Yöneltilen temelsiz iftiralara rağmen bu şekilde hareket etmeyi de sürdürecek" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN'IN TEPKİ GÖSTERDİĞİ YASA TASARISI ONAYLANDI ANCAK PARLAMENTODAN HENÜZ GEÇMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepki gösterdiği yasa tasarısı, İsrail'de Şubat ayında Yasama İşleri Bakanlık Komisyonu'nda onaylandı, ancak henüz parlamentodan geçmedi. Söz konusu tasarı, İsrail ve bu ülkenin işgal altında tuttuğu bazı bölgelerde gece 23.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında hoparlörle ezan okunmasını yasaklıyor.

ERDOĞAN ABD VE GÜNEY AFRİKA'DAKİ IRKÇILIĞA BENZETMİŞTİ

Erdoğan, dün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen bir forumda yaptığı açıklamada, "Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz" demişti.

Erdoğan, "Aleyhine alınan onca karara rağmen işgale, zulme, şiddete ve Kudüs'ü Müslümansız yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. İsrail yönetiminin mevcut uygulamalarının, eskiden Amerika'daki, yakın zamana kadar Güney Afrika'daki siyahilere uygulanan ırkçı ve ayrımcı politikalardan ne farkı var? Batı Şeria'nın dört bir tarafını zehirli bir sarmaşık gibi saran, Filistinli kardeşlerimizin hayatını zindana çeviren, ne yazık ki oradaki anlayış hangi hukukta yer bulabilir?" ifadelerini kullanmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW,AFP/CÖ,BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 48 yorum
gelen geçen kapak atıyor en son hindistandan ondan önce rusyadan daha öncesinde avusturyadan kapaklar almıştı. tabi ab ve abd den yediği kapakları kim unutabilir ki? islammış din miş hepsi boş işler.
@citroturk Sen bi sus yaa her boka sinek oluyorsun.
@citroturk sen ve boş kelimesi uyumlu gerçekten.......
Tüm dünya bu adamı konuşuyor senin gibilerde. Çünkü BÜYÜKLER konuşulur küçükler konuşur.
Ey arap ülkeleri bir danayı yatırıp kesip 5 kişi elinle danayı yemek değil müslümanlık. Türkiyeden başka müslüman mazlum devletlere sahip çıkan yok. Lafa gelince bizden daha müslümansınız ama Allah biliyor Allah görüyor.
MAVI MARMARA GEMISI ILE GIDERKEN BANAMI SORDUNUZ? DIYENLERIN ALAYI BOP YANI BÜYÜK ISRAIL IÇIN ÇALIŞIYOR HEPSI TIYATRO KAZANAN BARZANI ABD ISRAIL KAYBEDEN SURIYE IRAK LIBYA ORTADOGU
Bosuna demogojiye girmeyin, eğer ezan yasaklanırsa , sizde burda sinegogları kapatın bukadar basit.
SONUÇ?.
@sibel35ist tıs
@sibel35ist SONUÇ POZİTİF
@sibel35ist 0 elde var sıfır,
suriyede abdyi vurduk, yine vuracağız.. buseferki öyle şiddetli olacak ki, gayrımeşru çocuğu israil kendisi ezan okuyacak... israil soğanın cücüğü...
@nehrm haha sazan;) Amarika uçma dese senin uçağın uçmaz amale yorum olsun diye yorum yapmış uçak yazılımı ABD nin istese havalandirmaz bile koyun
sadece sabah namazı okunması yasak dini İslam olmayan bir ülke de normal dünya da bir çok yerde cami bile yok bu da biz Müslümanların günahı adamlar her yere gidip dinlerini yayıyorlar. o kadar varlıklı Müslüman her yıl cami olmayan bir ülkeye cami yaptırmaya çalışsın şehir şehir
israil bile konuyu biliyor :)
İsrail asla müslümanların ve hristiyanların ibadet özgürlüğüne izin vermez vermeyecektir Kudüs rahat bırakılmalı artık müslümanları rahat bırakmalı artık israil
BAKINIZ İŞ NEREYE VARDI. YAHU 1969 YILINDA İSRAİL HÜKÜMET YETKİLİSİ 1 MİLYON DOLAR RÜŞVET TEKLİF EDİYOR ZAMANIN KUDÜS MÜFTÜSÜNE BİZEDE MESCİDİ AKSADA İBADET YERİ AYIRN DİYE. ŞİMDİKİ HALE BAKINIZ KUDÜSTE EZAN HOPERLE YASAKLANIYOR. MÜSLÜMANLAR ÇOK ŞEY KAYBETMİŞLER BU BÖLGEDE ŞU AN.İSRAİL ASLINDA BİR KORSAN DEVLETTİR BÖLGEDE. DÜNYADA 1.7 MİLYAR MÜSLÜMAN VAR ASLA BÖYLE BİR UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ BÖLGEDE.TÜRKİYEDE 1.5 MİLYON KRİPTO YAHUDİ VAR EN KISA SÜREDE İSRAİLE ÇEKİ DÜZEN VERMELİ BUNLAR.KRİPTO YAHUDİLERDEN TÜRK MİLLETİNİN HABERİ YOK HENÜZ TÜRKİYEDE.İSRAİLE YAPILAN UYARIDA ERDOĞAN HAKLI ŞU AN.
Reis yine türbüne oynuyor akkoyunlar çoştu.. eheheheheh
@zugotan zaten dünyada sadece koyunlar inanıyor diğer 5 milyar takmıyor bile resisi artık
bölgenin tek demokratik ülkesi mi ?! bölgenin ve dünyanın tek katil ve terörist devleti diyecekti herhalde !
AKEPE OY GELECEK YERE YATIRIM YAPIYOR .EZAN DAN İYİ OY GELİR. YOKSA OLMUŞ OLMAMIŞ ESAS MEVZU O DEĞİL TABİKİ.
Adamlar işte bu konuda sonuna kadar haklı.. Başkalarına demokrasi , hak, hukuk, özgürlük dersi vermen için önce sen kendi ülkende demokrasiye hukuka uyacaksın.. yoksa kimseye bir şey anlatamazsın..
@r.etkar Erdogan size ne yaptı bu kin niye sizde hiçmi ahlak yok erdogan düşmanlıgı sizi yahudi ermeni hatta .... neyse şimdi yazarsam mynet yayınlamaz sende ne oldugunu anlayamazsın .
@r.etkar ne yaptı !mayoyla sokakta gezıyonuz kılısenızın canınımı susuturdu kapattımı.ototbusler haremlık selamlıkmı.kadınlara basortusu takdırmadınız o sıze zorlamı gıydırdı.ne yaptı bu adam sıze hıc bısey.sızın derdınız o degıl.sızler musluman bır basbakan ıstemıyorsunuz.namaz kılan oruc tutan ama soyleyemıyorsunuz.bu sızın zorunuza gıden Ataturk'u senelerce sılah olarak bu mıllete karsı kullandınız Ata dan kusturdunuz.sucuda bu adamlara yukluyosunuz sız.sızın amacınız bu ama soyleyemıyosunuz.cunku korkuyosunuz mılletten delıkanlı ısen gercegı soyle
begenmediginiz israil halkı hem vatanlarına hemde millet olarak kendilerine baglı bir toplumdur birde bize baksanıza bir yandan pkk biryandan fetocular bir yandan vatan düşmanı hükümet diger yandan hergün tecavüz adam vurma dolandırıcılık olan bir millet takdiri sizlere bırakıyorum arkadaşlar ezan olayına gelince kardeşim filistinin derdi bizimi gerdi dünyada bir müslüman ülke bizmiyiz her yemege maydonoz olsuyorsunuz anlamadımki
@huysuz_2017 islamin sancagi maddi manrvi asirlardir Turklerdedir..bu cevap yeterlimi..
@huysuz_2017 onlar ırkcıdır.sen gıdıp bır yahudı kızıyla evlenemezsın.cunku yahudı degılsın.onlar sadece kendı mılletınden olana hos gorulu.ama araplara degıl.
RTE ve AKP içerideki problemleri dışa karşı sözler sarfederek gözden ırak etme derdinde.MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİNİ SİYONİST KATİLLERE SATAN AKP nin bu çıkışları ROL İCABIDIR.HAK-HAKİKAT ile asla alakası yoktuuur. ALDANMAYALIM,ALDATILMAYALIM.
Çok ağır bir kapak olmuş..
EVET çi gençliği israil e salacaksın 1 saatte feth ederler israili :D
İKİ AY ÖNCEKİ BİR OLAYI ŞİMDİ GÜNDEME TAŞIMAKTAKİ AMAÇ NE OLABİLİR Kİ?? YOKSA DİĞER İŞLERDEN ANCA MI SIRA GELDİ? DOLAR GENE UÇMUŞ.KONUŞTUKÇA DOLAR UÇUYOR.. NE HİKMETSE..
Ayasofya yı ibadete açın gitsin. Kudursunlar
Dinime küfreden müslüman olsa.
Bence de bir insan birini eleştirirken önce kendi yaptıklarına baksın.İnsan olan ırktan ve inanca bakmaz insan olmayı ve insanları evrensel hukuk normlarına göre yönetmeliyiz.Güç bende zavalılığının havasına kapılanların geleceği olmaz,sadece günü birlik egolarını tatmin ederler.
yalan mı ? Başka ülkelerde demokrasi ara ama kendi ülkende işine geldiği gibi davran hukuku ayaklar altına al.
AH REİS AH VAN MİNÜTLERDEN SONRA EKÜZKÜZMİ OLURSA OLAN BU OLUR SİZ SADECE ÜLKEDE BAĞIRIR ÇAĞIRIR MİLLETE GAZ VERİRSİNİZ SONRA SAYIN ARMATÜR BİLAL İSRAİL ARMATÜRLERİYLE GEMİ TAŞIMACILIĞI DEVAM
1 MİLYAR,dan fazla araptan ses çıkmazken, Neden bizden arap korumalığı çıkıyor ? Bedel olarak 4 milyon suriyeliyi BELA aldık başımıza, milyarlarca dolarlar araplara giderken, MAVİMARMARA,dan hisseler almadıkmı
@citrotürk fazla zırvalıyorsun.Öte yandan hükümet de başka ülkelerin iç işlerine karışmamayı bir türlü bırakamıyor israile filistinliler 1949 da sattıkları sorulmalı evet israil çok kahpelikler yapıyor fakat israil ile normaleşme diyorsun öbür gün başka gün günü tutmuyor..
@vehbi1974 ısraıl fılıstıne satılmöadı ıngılızler zorla aldı ınsanların ellerınden toprakları ve sıze nasıl ogrenmenız gerekıyorsa oyle ogrettıler
yaw yapmayın böyle, etmeyin böyle..sonra ilişkilerimiz zarar görüyor...
bölgedeki tek gerçek demokrasiye ,vay be israile bak sen
Bu ülkenin vatandaşlarının hepsi benim kardeşimdir ama benim Filistin li hiç bir kardeşim yoktur. Kimse kusura bakmasın ve saçma politikaları da bana dayatmaya kalkmasın.
Dış ülkelerle ilişkiler ayaklar altında seve seve mavi marmaradan sonra israille dost oldular sonrada laf söylüyorlar tamam söylesinler israilin yaptıgı dogru deyilde niye dost oluyosun ki tekrardan adamların ne mal oldugu ortada artık hükümetimizin yaptıgını anlayamıyorum.
Ama meclis kanun çıkarırsa, milli irade, nasıl karşı çıkalım milli iradeye!?
Nahşon, "İsrail; Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların tüm ibadet özgürlüğünü sürekli korumaktadır" dedi. madem öyle neden ezan yasaklama peşindesiniz lanetlenmiş kavmin bozguncu uşakları
HER KEZ GÖREVİNİ TAMAMLAYIP ORTADAN KAYBOLUYOR
Dunya sayg ve sevginin percinlestigi guvene dayali sistem uzerine kurulu insanlar cikari icin asindirir
Merhametimizden Allah Peygamber ve yetim sevgisinden böyle oluyor ..
Diğer Haberler