Erdoğan'ın Haşdi Şabi açıklamasının ardından Irak'tan büyükelçi hamlesi

Irak Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın El Cezire’ye verdiği röportajda Irak ordusuna destek veren ve çoğunluğu Şii milislerden oluşan paramiliter güç Haşdi Şabi için ‘terör örgütü’ nitelemesini kullanmasının ardından, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı bakanlığa çağırdı. Erdoğan, röportajda “Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, ‘Terör örgütü değildir’ demişti.

Irak Dışişleri Sözcüsü Ahmet Cemal, “Dışişleri Bakanlığı, Türk Cumhurbaşkanı’nın Haşdi Şabi’ye ilişkin son açıklamaları nedeniyle resmi bir protestoyu iletmek için Bağdat’taki Türk büyükelçisini çağırmaya karar verdi” dedi.

Erdoğan, röportajda “Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, ‘Terör örgütü değildir’ diye Irak Parlamentosu’ndan çıkıyor, halbuki bir terör örgütü ama arkasında kimlerin olduğu önemli” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Merkezli El-Cezire Televizyonu'na verdiği mülakatta pazar günü yapılan halk oylaması, bundan sonra atılacak adımlar, Avrupa'nın Türkiye'ye yönelik baskıları ve ABD Başkanı Donald Trump'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"TÜRKİYE REJİM TERCİHİNİ 1923'TE CUMHURİYETLE YAPMIŞTIR"

Halk oylamasından evet sonucu çıkmasının ardından acilen atılacak adımların neler olacağıyla ilgili soruya Erdoğan, "Öncelikle, dezenformasyon ya da olumsuz kampanya yürütmek suretiyle bu işi bir diktatörlük vesaire gibi nitelendirme gayreti içinde olanlar ya da rejim değişikliği gibi yaklaşım gösterenlere karşı şöyle bir ifadem olacak; Türkiye rejim tercihini 1923'te cumhuriyetle yapmıştır. Ondan sonra Türkiye'nin böyle bir tercihi yoktur. Şu anda atılan adım, sadece bir yeni yönetim sistemidir, pazar günü yaşadığımız budur. Çünkü sistem içinde çok ciddi tıkanıklıklar var, bu tıkanıklıklar Türkiye'nin çok daha süratle büyümesini engelleyen tıkanıklıklardır. 14-15 yıllık iktidarımız döneminde bunları biz yaşadık. Üç kat büyüme sağlamış olmamıza rağmen biz diyoruz ki, daha fazla büyüme imkanımız varken niye üç kat büyümeyle bunu geçiştirelim. Ayaklarımızda prangalar var, tabii bu prangaları kesip atmadıktan sonra bunu sağlayamazsınız" cevabını verdi.

"SANDIKTAN DESPOT ÇIKMAZ"

Yeni sistemin halkın seçtiği kişinin despot olmayacağını garanti edip etmediğiyle ilgili soruyu da Erdoğan, "Bakın sandıktan diktatör çıkmaz. Diktatör çok daha değişik yollarla gelir. Bu malum, birçok yerde silahlı darbeyle gelir. 15 Temmuz örneğin, bu ülkede başarıya ulaşsaydı, başarılı olabilseydiler o zaman işte bu ülkeyi bir diktatör tehdidi kapsayabilirdi ama bu millet iradesini ortaya koydu, kendini ortaya koydu, gövdesini siper etti ve dedi ki, sandıkla getirdiğim Cumhurbaşkanını siz kalkıp da indiremezsiniz. 249 şehit verdik, 2 bin 193 gazimiz var. Şimdi bana öyle bir diktatör gösterin ki, şu anda mesela sadece vatana ihanetten yargılanabilirim, Yüce Divan'a gönderilebilirim fakat yeni düzenlemede sadece vatana ihanet değil kişisel suçlar da dahil olmak üzere işlediğim her suçtan dolayı beni Yüce Divan'a gönderebilirler veya o zamanki kimse Yüce Divan'a gönderilebilir. Yeni başkanla beraber onun başkan yardımcısı-yardımcıları, bakanları, onlar da yine aynı şekilde Yüce Divan'a gönderilebilirler. Bu neyi gösteriyor? Meclisin çok ciddi bir denetim gücünün olduğunu gösterir. Bir de burada tabii bu kararları alabilmek için bir uzlaşma gerekmektedir. Bu uzlaşmanın da yollarını bu düzenleme açmış oluyor, getirmiş oluyor." şeklinde yanıtladı.

TRUMP İLE GERÇEKLEŞEN TELEFON GÖRÜŞMESİ

ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde konuştuklarına da değinen Erdoğan, "Birincisi, tabii Sayın Trump'ın bizim bu referandumla ilgili aldığımız neticeyi tebriği var. Bir diğer adım, tabii benim şu anda Paskalya Bayramları sebebiyle kendilerini tebriğim oldu. Tabii önemli olan asıl boyut, Suriye ve Irak'taki gelişmeler, bunu birlikte ele aldık ama dedik, bunların detayını, teferruatını özellikle şöyle çok kısa zamanda yüz yüze yapacağımız görüşmede ele alalım, orada bunun değerlendirmelerini yapalım. Şunu yalnız dedim peşinen tekrar ben sizlere söyleyeyim, PYD-YPG, bunlar PKK terör örgütünün adeta yan kuruluşları gibidir. Dolayısıyla bunu biz yaşadık, bunları biz iyi tanırız. Dolayısıyla artık bunları bitirelim. Yani bir terör örgütünü bir başka terör örgütüyle yok etme anlayışını doğru bulmuyorum dedim. DEAŞ bir terör örgütüdür ama bunlar da terör örgütü, bunlar benim ülkem için tehdit oluşturuyor. Biz sizlerle NATO'da beraberiz, müttefikiz, iki önemli stratejik ortağız. Bu ortaklığımızın çok daha güçlenerek ilerlemesi lazım. Biz Amerika, koalisyon ortakları, Türkiye ve Körfez'deki bazı ülkeler birlikte burada DEAŞ'la ilgili problemleri çözeriz. Kaldı ki ben bu konuyu dedim, Sayın (Vladimir) Putin'le de görüştüm. Sayın Putin'in de buraya bakışı bu noktada olumsuz değil. Arkadaşlar çalışsınlar dediler, ona göre adımları atarız. Nitekim bu arada üç ülkenin genelkurmay başkanları da bir araya geldi, Antalya'da toplandılar, çalışmalar başladı. Tabii kendisi de sağ olsun, bundan sonra özellikle Amerika-Türkiye arasındaki ilişkilerimizi çok daha güçlenerek devam ettirmemiz, artırmamız gerekir dediler." ifadelerini kullandı.

"OBAMA MAALESEF PYD VE YPG KONUSUNDA BİZLERİ ALDATMIŞTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın telefon görüşmesinde ABD'nin PKK, YPG ve PYD'ye yönelik politikasını değiştireceği yönünde bir söz verip vermediğiyle ilgili soruya, "Zaten daha önce bu konuda yani terör örgütlerine karşı bizim ortak dayanışma içerisinde bir çalışmamızın olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi yapacağımız görüşme, artık bunun tamamen yüz-yüze görüşmede detaylandırılması olacaktır ve orada tabii biz birçok belgeleri de kendilerine sunacağız. Daha önceleri de PKK'yla ilgili konuda mutabakatımız var idi. Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum" cevabını verdi.

"TÜRKİYE ARTIK İNANDIĞI YOLDA BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜYOR"

Halk oylamasının ardından Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi dünyanın çok farklı ülkelerinden liderlerin aradığı hatırlatılarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'in henüz aramamasına ilişkin soru üzerine Erdoğan, "Tabii şimdi bunu bir suçluluk psikolojisi olarak değerlendirebiliriz; bu bir. İki; bunu fırsat bulursanız kendilerine sorun." yanıtını verdi.

Erdoğan'a, Avrupa'nın Türkiye'ye karşı takındığı düşmanca tutumun nedenleri de soruldu.

Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği başarılara değinen Erdoğan, "Tabii Türkiye çok farklı bir sürecin içerisine girdi. Türkiye artık böyle bir yanağına tokat vurulduğu zaman öbür yanağını çeviren bir ülke değil. Türkiye artık inandığı yolda başarılı bir şekilde yürüyor. Yani Türkiye eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide, gıda-tarımda, bütün altyapı-üstyapı yatırımlarında çok ciddi bir medeniyet yarışında performans yakaladı. Tabii bunu hazmedemiyorlar, sıkıntı burada. Şimdi bu yeni sistemle çok daha hızlı yürüyecek bir sürecin içindeyiz." diye konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ 54 YIL AB KAPISINDA BEKLETENLERİN DEMOKRATLIĞI OLAMAZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin halk oylaması sürecinde adeta Türkiye'ye savaş açtığını vurguladı. Buna ilişkin bazı olaylardan örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Düşünün, İsviçre Parlamentosunun önünde Erdoğan'ın pankartı, şakağına silahı dayamışlar, 'Erdoğan'ı öldürün.' Bunu bir ülkenin cumhurbaşkanına karşı bir ülkenin parlamentosunun önünde polis koruması altında yapmak mümkün mü? Hangi ülkeye karşı böyle bir şey yapılabilir? Aynı şey Almanya'da, Avusturya'da, Belçika'da, İsveç'te oldu, hepsinde de bunları yaptılar. Tahammülleri yok. Şu anda çılgına dönmüş vaziyetteler, onlar başka şey bekliyorlardı. Almanya'da 'evet' oylarının bu denli yüksek çıkışı bunları çıldırttı. Aynı şey Avusturya'da, Hollanda'da yaşandı. 'Evet' oylarının yüksek çıkması bunları rahatsız ediyor. Çünkü bizzat milletvekilleriyle beraber 'hayır' kampanyaları yaptılar.

Bu yaptıklarına 'faşist bir baskı' veya 'Nazizm' denmesinden çok rahatsız oluyorlar. Bittiğini zannediyordum ancak hala uygulamaları var. Neden rahatsız oluyorlar? Yapmayın bu uygulamaları. Bizde bir söz var; 'Yarası olan gocunur.' Yani gerçekten eğer böyle bir baskı yoksa faşist veya Nazi böyle bir baskı yoksa hiç rahatsız olmayın. Gerçekten böyle bir baskı yoksa rahatsız olunmaması gerekir. Bizim bir sözümüz daha var bilirsiniz; 'Abdestinden şüphen yoksa namazından şüphen olmasın.' Şimdi biz onlara diyoruz ki demokrat olun, demokrat olduğunuz sürece bir sorun yok ama Türkiye'yi 54 yıl Avrupa Birliğinin (AB) kapısında bekletenlerin demokrat olma diye bir şeyi olamaz ve bize bunlar çok yalan söylediler, hala da yalan söylemeye devam ediyorlar. İşte 3 milyon mülteciyi Türkiye'de kim besliyor? Biz besliyoruz. Bunlar Avrupa ülkelerine gidebilirdi."

AB'NİN VAATLERİ VE MÜLTECİLER KONUSU

Erdoğan, bir soru üzerine mültecilere Avrupa kapılarının açılması ihtimalini de değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ile ilişkilerin düzelme yoluna girmesini temenni ettiklerini ancak onların, kapılarını kapattığı sürece böyle bir düzelme olmayacağını dile getirdi.

Avrupa'nın bu noktada kendi durumlarını gözden geçirmesi, "Biz burada yanlış yaptık." demesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Demiyorlarsa biz tabii ne yapacağız? 54 sene bekledik, bir 54 daha mı bekleyeceğiz? Kendimize başka çıkış yolları arayacağız." açıklamasını yaptı.

Türkiye ile Avrupa ülkelerinin çoğunun NATO çatısı altında bir arada olduğunu anımsatan Erdoğan, bu birlikteliğin AB'de de olabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çok basit bir örnek; Vatikan, AB üyesi mi? Değil. Peki AB üyesi ülkelerin Vatikan'a giderek Papa'nın vaaz ve nasihatini dinlemesini siz nasıl değerlendirirsiniz? Yani 28 tane ülkenin orada ne işi var? Bunların içinde Ortodoks, Protestan, ateist var, ne işi var bunların orada? Vaaz ve nasihat dinliyorlar. Çünkü bakıyorum hepsi tek millet." değerlendirmesinde bulundu.

İRAN'IN "PERS YAYILMACILIĞI" ANLAYIŞI

Programda Erdoğan'a, Sykes-Picot Antlaşması'nın üzerinden 100 yıl geçmesinin ardından Batı medyasında bölgenin tekrar dizayn edildiği ve Türkiye'nin özellikle Suriye ve Irak karşısında seyirci kalıp kalmayacağına ilişkin bir soru da yöneltildi.

Sykes-Picot olayına ne denli karşı olduklarını hep ifade ettiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tabii onlarla görüştüğümüz zaman, 'Biz Irak'ta, Suriye'de toprak bütünlüğünün yanındayız' diyorlar fakat uygulamaya geldiği zaman sanki bir paylaşım havası esiyor, sıkıntı burada. Bakıyorsunuz İran'ın Pers yayılmacılığı anlayışı son zamanlarda bayağı baş ağrıtmaya başladı. Örneğin Irak'ta DEAŞ'la mücadelede göze çarpan şey bu. Mesela Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, 'Terör örgütü değildir' diye Irak Parlamentosundan çıkıyor, halbuki bir terör örgütü ama arkasında kimlerin olduğu önemli. Şimdi bakın orada onlar ne yazık ki bir taraftan Sincar'a yönelik çalışmaları diğer taraftan da Telafer'e yönelik bunların saldırıları var. Telafer'de kim var? Telafer'de yaklaşık 400 bin Türkmen var; bunların bir kısmı Şii'dir, bir kısmı Sünni'dir ama şimdi onlar dağıldı, orada az miktarda insan kaldı. Şimdi Haşdi Şabi oraya yürüyor, böyle bir durum söz konusu; aynı şeyi merkezde de görüyoruz. Bunlar bizi üzüyor, bunların olmaması lazım."

"KAVMİYETÇİLİK BİZİM İÇİN BİR DİN OLAMAZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslümanlar arasındaki bağlayıcı unsurun kavmiyetçilik değil din olduğuna dikkati çekti.

"Kavmiyetçilik bizim için bir din olamaz, mezhepler bizim için bir din olamaz, onlar birer yorumdur." diyen Erdoğan, birilerini bunu adeta bir din haline getirdiği zaman kendilerinin de üzüntüsünü söylemek durumunda olduğunu belirtti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
TURK MILLETININ YENI LIDERI AKŞENER OLACAK FASON SAHTE KABADAYI KILIKLI HIRSIZLIK CD IFTIRA YALANCILIK MESLEKLI OLANLAR GIDECEK TURK MILLETI RAHATA KAVUŞACAK
@serdar_1981_alcym he he aç tavuk kendisini darı ambarında zannedermiş.
@serdar_1981_alcym Bayandan medet ummak. Benim dinimde aile reisi erkektir. Senin inancın ne onu söylede öğrenelim...
@marasal66 TOMRIS HATUNU iki kadar atma ayşe vadiyi iki senin dinin HIRSIZLIK olabilir ben müslümanım
@serdar_1981_alcym FETOCUDAN LİDER OLMAZ UYANNN
@marasal66 bizde akp ye oyveren ak salak kadınlara bunu söylüyoruzda anlayacak zeka nerede...
TÜRKİYE GÜNDEN GÜNE KÖTÜYE GİDECEK.YÜZDE 51 LE .
@okantanbek kına yakarsın artık
@okantanbek Yemin et. Valla mı? tüh yazık oldu demi ya? Çok beklersiniz ama bu dediğin asla olmayacakkk
@adem_cetin_1980 kalanıda sana göndersin mi ?
OBAMA BİZİ PKK PYD YPG KUNUSUNDA ALDATTI DİYEN R.T.E BİR HAFTA ÖNCE SYASİ HAYATTA NE ALDANDIM NE ALDATTIM DEMEMİŞMİYDİ BİRZAMANLAR PKK BİZİ ALRDATTI CEMAAT BİZİ ALDATTI DEMEMİŞMİYDİ R.T.E ALDATMAYAN TEK KİŞİ SANIRIM SAYGI DEĞER EŞ İ HANIM EFENDİ OLMUŞTUR
@ceyhun_karaca_1980 kedidir kediiii
@ceyhun_karaca_1980 bence yakında bırakılan benden değil diyebilir
BU İŞLER İNCE İŞLER ..SANA GÖRE TERÖR ÖRGÜTÜ ONA GÖRE DEĞİL.BİZDEDE ÖYLE OLMADI MI
bir ülkenin ordu haricinde ülkede bulunan tüm silahlı unsurlar bencede teröristtir ordu niye kurdun kardeşim o zaman
yatıyor kalkıyor din ya. ekonomi ile ilgili konuş! ne yapacağını anlat.
@citroturk aynı chp gibi demi? çünkü onlar hergün projelerini anlatıp bu millete nasıl faydalı olabiliriz diye çırpınıp duruyorlar.
@mehmet_demirkazik_1990 sen iktidar ile muhalefeti karıştırıyorsun. Tekrar hatırlatayın akepe 15 yıldır iktidarda RTE ile birlikte.. ihtidar demek muktedir olmak demek. İcra sahibi olmak demek, icraat yapan demek, azıcık o betnini yoklasan bunu anlayabilirs in :))))
Görevini yap ta,ip Türkiyeyi mezhep savaşına getir seni bu yüzden seçti herzl. sen büyük israel projesnn es başkanısın
@oktay51512009 yalan ve iftira sizin damarınıza işlemiş. Küçük at civcivlerde yesin.
@mehmet_demirkazik_1990 sen nerde yaşıyon hacı türkiyede yaşamdıgın belli ta.ipin kendi söledi esbaşkan oldugunu abdullah gül kendi söledi BOP.un amerikan projesidi oldugunu
BU SAPKIN ADAMIN KAFASINA UYMAYAN HERKES TERÖRİST. AYNI HİTLER GİBİ, AYNI SADDAM GİBİ AYNI ESAD GİBİ.... UMARUM SONU AYNI OLMAZ. ALLAH KORUSUN...
Allah aşkına bozulan şu ekonomi ile ilgili konuş,zor durumda perişanlık içinde olan esnaf için konuş,800 lira kira ödeyip 1400 lira alan asgari ücretli ile ilgili konuş ne yapacaksın haşdi şabiye of of...
"Haşdi Şabi" arapçadaki karşılığı "Halk birliği"dir. Anlamı ise "Kuva-i milliye"dir.
Senin atadığın HSYK mı seni Yüce Divana gönderecek????????
IRAK HAŞDİ ŞABİ İLE İSE NORMAL GÖRMEK GEREKİR.AKP HÜKUMETİ IŞİD KATİLLERİYLE BERABER HAREKET ETMEDİ Mİ?
AKP'nin, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'le arasından su sızmıyor. Oysa El Beşir, katliam, soykırım ve savaş gibi suçlardan tüm dünyada kırmızı bültenle aranan eli kanlı bir diktatör.
Obama da kandırmış bizimkini :(
AKP, 190 ülkede 'terörist' diye kırmızı bültenle aranan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi'ye kol kanat gerdi. Haşimi İstanbul Başakşehir'de bir eve yerleştirildi. "Başına bir şey gelmesin" diye kapısına polis dikildi.
Eeee nerden baksan Irak la 2-3 aydır dalaşmıyoruz. Vakti geldi de geçiyor bile.
herkezin teröristi ayrı mesela el nusra müslüman kardeşler dünyada teörö bizde melekler
YENİ ANAYASAYI OKUYUP ANLAYANIN %90 HAYIR DEDİ,FANATİK ERDOĞNCILAR VE YAPILAN İŞLERLE ANAYASAYI AYIRAMAYAN KESİM KÖRÜ KÖRÜNE EVET DEDİ BUNUN FATURASI ONLARA DA ÇIKACAK BUNU 2019 VE SONRASIN DA ÇOK RAHAT GÖRECEKLER
SAYIN CUMHURBAŞKANI "SANDIKTAN DESPOT ÇIKMAZ" DEMİŞ. OYSA SON.YÜZYIL DESPOTLARI HEP SANDIKTAN ÇIKMIŞTIR. SONLARI VAHİM OLSA DA... HİLELİ SANDIK, HİLELİ YÖNETİM ŞEKLİ DEMEKTİR.
bu referandum sırasında yaşanan rezillikler diktatörün başında olduğu venezuellada yaşanmamıştır...
kandırma sırası trump ta...
rusyaya buğday atarı yaptılar.ilişkilerin az da olsa düzelme ihtimali vardı onuda bitirdiler..domatesçiler yakında bayrağı çekerler...
rusyaya buğday atarı yaptı...rusyada resti gördü..türkiyeden artık hiç bir şey almayacaklar..tek koşul özür dileyip buğdaydaki vergiyi kaldırmamız..yakında tayyip bizi gümrük bakanı kandırdı meğer fetöcüymüş demesse adam değilim...
despotun kralı hitler sandıktan çıktı...hatta bütün despotlar sandıktan çıkar...evren sandıktan çıkmadımı sonunda...
akp ye ve tayyibe oyverenlere tavsiyem hitlerin nasıl iktidara geldiğini yöntemlerini okuyun.benzerlikten dilinizi yutacaksınız...
Diğer Haberler