Erdoğan’ın Nazi benzetmesine İsrail’den tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yönelik “Nazi” benzetmesine İsrail de tepki gösterdi.

Erdoğan’ın Nazi benzetmesine İsrail’den tepki

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi de Erdoğan'ın sözlerini eleştirmişti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk bakanların Almanya ve Hollanda'da planlanan referandum etkinliklerinin iptal edilmesini "Nazi uygulamasına” benzetmesine bir tepki de İsrail'den geldi.

"SOYKIRIMI BASİTLEŞTİREBİLECEK HER ŞEYE İSRAİL KARŞI"

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nachschon, Almanya'ya yönelik Nazi benzetmesini kınadıklarını belirterek, Türkiye'nin adını vermeden "bu tür karşılaştırmaların son derece yersiz” olduğunu söyledi. Sözcü Nachschon, Alman Haber Ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada, "Yahudi soykırımını anmayı değersizleştirebilecek ve basitleştirebilecek her şeye İsrail'in karşı olduğunu” vurguladı. Nachschon, "bu tür bir karşılaştırmanın yapılmaması için” Yahudi soykırımı konusunda erken eğitimin önemine dikkat çekti.

ALMANYA YAHUDİLER MERKEZ KONSEYİ DE TEPKİLİ

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi de Erdoğan'ın sözlerine tepki göstermişti. Konsey Başkanı Josef Schuster Pazartesi günü Berlin'de yaptığı açıklamada, "geçen günlerde Türk siyasetçilerin Almanya Federal Cumhuriyeti ile Nasyonal Sosyalizm dönemi arasında yaptığı karşılaştırmalar, kırıcı ve kesinlikle yanlış olmasının yanı sıra Nazilerin terörünü sıradanlaştırıyor” şeklinde konuşmuştu.

Schuster, Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'i "Nazi uygulaması” yapmakla suçlamasını ve "utanmasalar yeniden gaz odalarını, toplama kamplarını gündeme getirecekler” şeklindeki sözlerini eleştirmişti. Schuster, bu sözleri "korkunç ve soykırım kurbanlarının acılarını aşağılamak” olarak değerlendirmişti.

© Deutsche Welle Türkçe

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
YA NELER OLUYOR YA SELAM VERECEK ÜLKE KALMADI.
Yahudi köpekleri sizi Osmanlı sizleri soykırım dan korudu siz şimdi Müslümanları olduruyorsunuz nankör pislikler sizii
DÜNYA LİDERİMİZ...MAŞALLAHI VAR DÜNYAYI AYAĞA KALDIRDI..HER TARAFTAN TEPKİ SESLERİ YÜKSELİYOR...BÜYÜK DEVLETİZ VESSELAM..
allah sonumuzu hayır etsin 5 ulkeye kafa tutuyoruz karisiliginda 55 ulke tepki veriyo
Belliki Türkiyenin bağımsızlığı için bütün küfür birleşmiş
dogru söylemiş reis nedemişsse dogrudur adam gibi adam
ERDOĞAN VARSA KRİZ BİTMEZ.ÇATMADIĞI KURUM KİŞİ ÜLKE TOPLULUK YOK.
reissin son kozu referandum öncesi israile sataşacak
Deveye diken İnsanı öpen yararmış.Yahudiler Almanlar tarafından soykırıma uğrdıtlarını unutmuşlar.Tüm oyunlar Türkiyenin üzerinde.
İsrail günaydın,gündemi 2-3 hafta geriden takip ediyorsun herhalde,geçti,kapandı be ya...
İsrail sen hele sen hiç konuşma,,,dk.başı filistinde insan öldürüyon işgalci israil,Türkiye ye laf söz söyleyecekler önce dönüp kendi tarihine ve bugün yaptıklarına bir baksın ondan sonra konuşsunlar.Hiç bir ülkenin Türkiye ye tek kelime söz söylemeye yüzü yoktur.
YAHUDİ HİZMET MADALYASNI BOYNUNDAN ÇIKART ERDOĞAN.
Görgüsüz, terbiyesiz, agzi bozuk, kalbi bozuk, hatta ruhu bozuk bir adam. Ve bu adam Baskan olmak istiyor, 20 yil sonra öldügünde ülkesinin ne hale gelebilecegini hic önemsemeden..
Durduk yere üç kuruş oy almak için. Kulağa hoş gelsin millet gaza gelsin evet desin diye Ülkenin başına düşmanımız yok gibi hergün yeni bir düşman ülke eklenmesini hoş gören bunu takdir eden neresini takdir ediyor. Piyasada yaprak kımıldamıyor ya yaprak. Kirasını ödeyemeyen binlerce esnafı işsizi lafta düşünülüyor hep.
Yahudiler soylarını kıranları bize tercih ediyorlar. O kadar islam düşmanı bunlar.
İsrail sus ve almanyayı yalamaya devam et
Alın YAHUDİ CESARET ÖDÜLÜ nüzü o zaman.
Seçimde sonra özür dileyecek işte merkel niye büyütüyorsunuz vann munittt
bu gidişle dünya savaşı çıkartacak bu adam... ülkenin başına zaten bela dünyanında başına bela... bunun sonuda saddam gibi olur...
Bu Ülkede ne kadar çok Avrupalı Yalakası varmış...........!
türk vatandaşlarına polisin köpeklerle saldırması basitleştirilecek bir şey değil. israil devlet olarak filistinlilere yaptıklarıyla nazi davranışlarını sergiliyorlar. gerçek ise bu güne kadar reis ne yaptıysa doğru ve güzel yaptı. her gün çığ gibi büyüdü. %60 üzerinde vatanseverle ülkemi hak ettiği yere getirdi ve yukarı çıkarmaya devam ediyor. yaptıkları yapacaklarının ispatı olarak açıkça gözüküyor.
Rte one minute hatırladın mı bunlar böyle.
1957 almanya;Kaçan Nazilerin Toplandığı yıl
baltayı tasa vurdu gene yahudi asıllı
almanyaya yalakalık yapacaklar diye konuyu nereden almışlar nereye vurmuşlar.birde soykırımı basitleştirecek herşeye karşılarmış.filistinli kadınları çocukları yoldan geçerken zevkine katlediyorsunuz sonrada soykırımdan bahsediyorsunuz
ne olacak haçlı ittifakı herzaman vardır karşılarında müslüman bir ülke olsun yeterki tüm düşmanlar dost olur malesef bu kadar islam ülkesi var bir tanesi çıkıpta birlik olalım beraber hareket edelim demiyorlar hepsini almışlar kucağa ne derlerse o oluyor
Diğer Haberler