Filistin'de yüz binlerce kişi, İsrail'in tüm engellemelerine rağmen namaz kıldı

Filistinliler, İsrail'in engellemelerine rağmen ramazan ayının ilk cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa'ya akın etti. On binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ve Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Aksa'nın yolunu tuttu. Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail askerleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi.

Saatler süren yolculuğun ardından yürüyerek Mescid-i Aksa'ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının ilk cuma namazı için Aksa'nın avlusunu hıncahınç doldurdu.

İslami Vakıflar Dairesi Başkanı Azzam el-Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 250 bin Filistinlinin cuma namazını Aksa'da kıldığını söyledi.

NAMAZIN ARDINDAN İZDİHAM YAŞANDI

Batı Şeria ve Gazze'de yaşadıkları için İsrail'in olağan günlerde Kudüs'e geçişlerine izin vermediği Filistinliler, Aksa ve Kubbetu's Sahra önünde hatıra fotoğrafları çektirdi. Filistin Kızılayı'nın görevlendirdiği bazı gönüllü Filistinliler, kalabalığın üzerine seyyar fıskiyelerle su serperek sıcağın etkisini azaltmaya çalıştı.

Namazın ardından Aksa'nın kapılarında bir saatten uzun süre izdiham yaşanırken, şehrin dar sokaklarında kalabalık ve sıcaktan dolayı bazı Filistinliler fenalık geçirdi.

Bu sırada Mescid-i Aksa'nın kapılarında ve Eski Şehir olarak bilinen Kudüs'ün sur içi bölgesinde yüzlerce İsrail polisi hazır bekledi. Polis helikopterleri ve balonlara yerleştirilen kameralarla da şehrin üzerinden sürekli görüntü alındı.

DUVAR ENGEL OLDU

İsrail, Ayrım Duvarı'yla (Utanç Duvarı) çevrili Batı Şeria'dan 40 yaş altı erkeklerin Kudüs'e girişini engellerken abluka altındaki yaklaşık 2 milyon nüfuslu Gazze'den ise sadece 93 kişiye izin verdi.

İsrail askeri kontrol noktalarından geri çevrilen on binlerce Filistinli erkek, ramazan ayında da Batı Şeria'nın dışına çıkamamış oldu. İsrail'in geçişine izin verdiği Filistinliler ise şafakla birlikte Kudüs'e geçebilmek için askeri kontrol noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003'te inşa edilen 5 metre yüksekliğindeki beton duvar boyunca çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor. İsrail olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şeria'daki Filistinlilerin Kudüs'e geçişine izin vermiyor. İsrail ablukası altındaki Gazze'de yaşayanların ise ne Kudüs'e ne de başka bir yere seyahat etme hürriyeti bulunuyor.

Batı Şeria ve Mescid-i Aksa'nın da içerisinde bulunduğu Doğu Kudüs 1967'den beri İsrail işgali altında bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
LEN ESRAEL DOĞRU DUR REYİSİMİ KIZDIRMA RAMAZAN RAMAZAN SONRA REYİSİM SANA GEREKLİ İŞLEMİ YAPAR
Allah inşallah yaptıkları o duvarlar içinde helak etsin israillileri
ALLAHUEKBER..
Allah yar ve yardımcınız olsun Ey filistinliler
bu videoda görünen cami kubbet-üs sahra dır. her defasında bunu ön plana çıkartarak mescidi aksayı perdelemeye çalışıyorlar malum altını oydukları için yıkılınca gözlerden perdelensin diye..
dünya müslümanların ilk kıplesi batı şeriya ve mescidi aksa kudüs ,un ne kadar çok dostu varsa o kadarda düşmanı oldu günümüze kadarda devam ediyor biri cıkıp yıkıyor biri yeniden yapıyor o kadar entrikalar yaptılar yok etmek için ama başaramadılar gelelim israile oğullarına ey israil oğlu yahudisi bu dünyada en çok azınlık irk olarak acımasızca allah cc..tarafından gönderilen ve secilen bütün peygamberleri öldüren bir gavimin torunlarısınız en çokda allaha tövbe edip bağışlanan gavimsiniz ama unutmayın dünyadan ilk yok olaçak da kavim seçildiniz sonunuz yakındır debelenmeyin artık yeter dur
Diğer Haberler