Financial Times: Türk çatlağı Almanya'yı karıştırıyor

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, Türkiye'de 16 Nisan'da gerçekleştirilecek anayasa değişikliği referandumunun Almanya'daki yansımalarına bugün tam sayfa ayırdı. "Türk çatlağı Almanya'yı karıştırıyor" başlığıyla yayınlanan makalede Türkiye toplumunda yaşanan gerilimin Almanya'daki Türkiye kökenlilere de yansıdığı aktırıldı.

Financial Times: Türk çatlağı Almanya'yı karıştırıyor

Gazete Almanya'daki Türkiye kökenlilerin yüzde 65'inin herhangi bir mesleki yeterliliğe sahip olmadığını, en kalabalık azınlık grubu olmasına rağmen diğer azınlıklara göre daha az entegre olduğunu ve son genel seçimde Türkiye'de yüzde 49 oy alan AKP'ye Almanya genelinde yüzde 60 oy verdiğini öne çıkarttı.

Guy Chazan imzalı makalede şu ifadeler yer aldı:

"Hessen'de parlamento üyesi olan Mürvet Öztürk, anayasa değişikliğinin Türkiye'yi sultanlığa çevireceğini düşünüyor. Bu yüzden 'hayır' kampanyası yürütüyor.

"Fakat bu tutumu kendisini Türk milliyetçileri arasında öfke duyulan bir figür haline getirdi. Sosyal medyada 'orospu' veya 'Siyonist uşağı' gibi hakaretlere maruz kalıyor.

'"Bildiri dağıttığı bir restoranda Ayten adındaki bir garson 'Ben kesinlikle evet vereceğim' diyerek kendisini uzaklaştırıyor. Bir başka garson ise 'Benim oyum hiçbir işe yaramaz, nasılsa oy çalacaklar' diyor.

"Bir diğer restoranda konuştuğum Kürt bir işadamı ise Almanya'da Erdoğan'ı destekleyen Türklerin 1930'larda Hitler'i destekleyen Almanlar kadar suçlu olduğunu düşünüyor: 'Nasıl bir canavar yarattıklarının farkında değiller.'

"Referandum kampanyaları Almanya'daki Türkiye kökenli topluluk içinde de onarılamayacak kadar derin olma ihtimali bulunan bir çatlak oluşturdu. Özellikle geçen yılki darbe girişiminden sonra Almanya'daki Gülen sempatizanları kendilerini dışlanmış ve hakarete uğrar bir halde buldu, araçlarının lastikleri bıçaklandı, iş yerleri boykot edildi.

'GERÇEK BİR TÜRK KADINI OLAMAYACAĞIMI SÖYLÜYOR'

"Düsseldorf Konsolosluğu'ndan çıkan Elif Kıskan 'Yakın arkadaşlarım bile Erdoğan'ı desteklemediğim için bana hain diyor, benim gerçek Türk kadını olamayacağımı söylüyor.

"Erdoğan'a sadık olanlar ise bu anlatıyı reddediyor ve Almanya'daki Türk toplumunun tam bir bütünlük içinde olduğunu söylüyor.

"Gerilim Alman - Türk vatandaşı gazeteci Deniz Yücel'in tutuklanması nedeniyle zaten yüksekti.

"Bir Türk - Alman milletvekili olan Cemile Giousouf, Erdoğan'ın Angela Merkel'den özür dilemesini talep ettikten sonra, bazıları polis tarafından incelenmekte olan ölüm tehditleri aldı.

"Ama kendisi buna alışkın, geçen yıl Osmanlı'nın Ermenilere karşı işlediği katliamları soykırım olarak tanıyan yasa tasarısına destek verdikten sonra polis koruması altında yaşaması gerekmişti.

"Erdoğan ise bu yasaya destek veren Türk kökenli vekillerin kan testi yaptırması gerektiğini söylemişti.

"CHP'li sandık müşahidi Kadriye, hayır oyu verecek insanları harekete geçirmekte zorlanıyor. 'Hiçbir şeyi değiştiremeyeceğiz' dediklerini aktarıyor.

"Buna tezat olarak 'evet' oyu verenler ateşli. 'Pek çoğu neye oy verdiklerini bile bilmiyor ama Erdoğan'a gözü kapalı güveniyor' diyor Kadriye, 'Kendilerini neyin içine attıklarından haberleri bile yok'."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Evet çıkınca türkiye çağ atlayacakmış herşey cok guzel olacakmış evet çıkarsa durmayın valizinizi toplayıp gelebilirsiniz oradakileri rahat bıraķın bari alman tv kanalları şimdiden başladı yayinlarina Türkiye'ye ve mısır'a gitmeyin diye alternatif olarak yunanistan ve ispanya reklamı yapiyorlar turizmin başı sağolsun.
Karıştırmadığı yer kalmayacak bu alil kafanın.Lakin 16 NİSAN şamar gibi patlayacak o ifsat haline.
Gavur Almanya'yı bırakın bu memlekette herşey güllük gülüstanlık! Gelin beraber yaşayalım! Oradan EVET vermeyle olmuyor delikanlıysanız yurdunuza dönün hep birlikte mutlu mesut yaşayalım! Oradan öyle benim kaderime etki etmekle olmuyor tuzu kurular! Ülkeniz sizi bekliyor!!!
Yargı Yetkisi, Bağımsız ve Tarafsız Mahkemelerde -Milletvekili Sayısı 600 Oluyor -Seçimler 5 Yılda Bir Yapılacak -Seçimlerin Ertelenmesine Meclis Karar Verebilecek -Cumhurbaşkanının Partiyle İlişiği Kesilmeyecek -Bir Kişi En Fazla İki Defa Cumhurbaşkanı Seçilebilecek -Cumhurbaşkanının Görev Süresi 5 Yıl Olacak -Askeri Mahkemeler Kurulamayacak -HSYK'nın Yapısı Değişecek -Seçimler 3 Kasım 2019'da Yapılacak -Meclis En Fazla 3 Ay Tatil Yapabilecek -Genelkurmay Başkanını Cumhurbaşkanı Atayacak
Diğer Haberler