Fransa’da adaylar Türkiye’yi istemiyor

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçim kampanyaları resmi olarak başladı. İlk turu 23 Nisan'da yapılacak seçime katılan adayların hiçbiri Türkiye'nin AB üyelik perspektifine destek vermiyor. Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 23 Nisan’da yapılıyor. İlk turda hiçbir aday tek başına yüzde 50 barajını aşamazsa, en fazla oy alan ilk iki aday 7 Mayıs’taki ikinci turda yarışacak. Seçime 11 aday katılıyor.

Fransa’da adaylar Türkiye’yi istemiyor

Anketler bu adaylardan sadece 4’ünün (Marine Le Pen, Emmanuel Macron, François Fillon ve Jean-Luc Mélenchon) ikinci tura kalma şansına sahip olduğunu gösteriyor. Son anketlere göre, kendisini “vatanseverlerin adayı” olarak tanımlayan milliyetçi eğilimli Marine Le Pen yüzde 25, hiçbir siyasi partiye bağlı olmayan ve merkezde konumlanmış görünen Emmanuel Macron yüzde 24, sağ partilerin adayı François Fillon yüzde 19, Fransız Komünist Partisi tarafından da desteklenen “solun solu”nun adayı Jean-Luc Mélenchon ise yüzde 18 oy oranına sahipler. Seçime iki haftadan az bir süre kala seçmenin 3’te 1’inin henüz kararını vermediği, bir o kadarının da sandık başına gitmeyi düşünmediği söyleniyor.

ADAYLAR AB’Yİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR

Avrupa teması 2012 yılındaki son cumhurbaşkanı seçimi kampanyasına oranla bu yıl daha fazla gündeme geliyor. Ancak tartışma geçmişte olduğu gibi AB entegrasyonu temelinde değil, “AB’nin değiştirilmesi” veya “AB’den çıkış” perspektifinde gerçekleşmekte. Fransa’da merkezde konumlanmış küçük çaplı partiler dışında bugün hiçbir siyasi hareket açık ifadelerle mevcut AB’yi desteklemiyor. Federal Avrupa fikrini savunan ise yok denecek kadar az.

LE PEN AB’DEN ÇIKACAK

Buna rağmen seçilme şansı yüksek dört adayın AB vizyonları arasında nüanslar mevcut. Marine Le Pen, örneğin, iktidara gelmesi halinde AB’nin ulusal egemenlik temelinde yeniden dizayn edilmesi için diğer AB devletleriyle müzakere edeceğini, bu müzakereler başarısızlıkla sonuçlanırsa Fransa’da AB’den çıkış için (Frexit) referandum düzenleyeceğini söylüyor.

Le Pen AB’nin genişleme sürecine de karşı çıkıyor. Dini, kültürel ve tarihi gerekçelerle Türkiye’nin olası AB üyeliğine karşı olduğunu ifade ediyor. Genişleme sürecindeki Türkiye’ye AB bütçesinden “aşırı para akıtıldığını” söylüyor. İktidara gelmesi halinde Türkiye ile zaten pratikte durmuş olan müzakereleri derhal bitireceği sözü veriyor.

Marine Le Pen, Türkiye ile AB arasında sığınmacılar konusunda varılan anlaşmaya da karşı çıkıyor. Bu anlaşmaya karşı çıkmayan Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel’e “boyun eğdiği” görüşünü savunuyor. Fransa’da belli başlı siyasi partilerin çoğu da bu çizgide.

MACRON "ÇOK VİTESLİ” AVRUPA İSTİYOR

Seçimin ikinci turunda Le Pen’in rakibi olma ihtimali yüksek görünen Emmanuel Macron çok vitesli Avrupa fikrine destek veriyor. Macron sadece 39 yaşında ve bu yıl katıldığı cumhurbaşkanı seçiminden önce herhangi bir seçime katılıp vekil seçilmiş değil. Asıl mesleği bankacılık. Devlet tecrübesi ise 2012-2014 arası Cumhurbaşkanı Hollande’ın kabinesinde danışmanlık ve 2014-2016 yılları arasında 2 yıl 4 gün Ekonomi bakanlığından ibaret. Buna rağmen “kurum olarak AB’nin desteklediği aday” olarak tanımlanıyor. AB genelinde savunma, güvenlik, enerji ve dijital ekonomi alanlarına öncelik verilmesini savunuyor. Euro kullanan ülkeler arasında gönüllü olanların daha fazla entegrasyona gidebileceklerini söylüyor.

Macron, AB’nin “genişleme sürecini yönetemediğini” ve bu sürecin AB’yi “felce uğrattığı” görüşünü de savunmakta. Bu bağlamda Macaristan ve Polonya ile bugün yaşananları örnek gösteriyor. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu ifade etmekle birlikte, tam olarak ne anlama geldiğini açıklamadan “Türkiye’ye kapıların kapatılmaması gerektiğini” söylüyor.

Macron, programını açıklarken yaptığı konuşmalarda Türkiye’yi Avrupa formatı dışında gördüğü mesajı da veriyor. Türkiye’yi Rusya, İran ve Suudi Arabistan ile birlikte “yeni güçler” olarak niteliyor. “Uluslararası planda istikrar ve Fransa’nın da çıkarları öyle gerektirdiği için, otoriter rejimlerden oluşan bu ülkelerle diyaloğun şart olduğunu” savunuyor.

FİLLON “STRATEJİK ORTAKLIK” ÖNERİYOR

Sağ partilerin adayı François Fillon AB’nin genişleme sürecinin durdurulması ve AB içindeki mevcut sorunlara odaklanılmasını savunanlardan. Türkiye ile “stratejik ortaklık” oluşturulmasını istiyor. Fillon 2015 yılında Fransız Millet Meclisi’nde yaptığı bir konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğinin “mümkün olmadığını, arzu da edilmediğini” söylemiş, gündeme gelmesi halinde Fransa’nın bu üyeliği halk oylaması yoluyla veto edeceği öngörüsünde bulunmuştu. Fillon, Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanı olduğu 2007-2012 yılları arasında başbakanlık yapmıştı.

MÉLENCHON "ÖNCE DEMOKRASİ” DİYOR

Son haftalarda gerçekleştirilen kamuoyu yoklamalarının sürpriz ismi Jean-Luc Mélenchon da mevcut koşullarda Fransa’nın AB üyeliğini sorgulayan adaylar arasında. AB’nin “aşırı liberal” politikalarını sert ifadelerle eleştiren ve bu eleştirileri toplumda geniş yankı bulan Mélenchon, Marine Le Pen ile aynı gerekçelerle olmasa da, AB antlaşmalarının sosyal boyut ön plana çıkarılarak yeniden müzakere edilmesini istiyor. Bu yapılmadığı takdirde Fransa’nın AB üyeliğinin halk oylamasına sunulmasını öneriyor.

Mélenchon, mevcut şartlarda Türkiye’nin AB üyeliğinin mümkün olmadığını düşünüyor. Tüm Avrupa solu gibi Avrupa standartlarında demokrasiye sahip olmayan bir Türkiye’nin AB perspektifine tamamen karşı çıkıyor. PKK’nın AB terör örgütleri listesinden çıkarılması için Avrupa çapında başlatılan imza kampanyasının da destekçilerinden.

Cumhurbaşkanı seçimi yarışındaki diğer 7 aday arasında da Türkiye’nin AB üyelik sürecini açıkça destekleyen tek bir isim bulunmuyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Kayhan Karaca / Strasbourg

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
avrupa TÜRKİYE'yi değil,tayyibi istemiyor.bütün bu olanlar,tayyibin şahsına yapılıyor.onun yüzünden olan güzelim ülkeye oluyor.tayyibi atalım başımızdan bak her şey nasıl düzeliyor görürsünüz.
@bulentburak he ondan seni 50 yıldır bekletiyor kapıda ya sizde beyin yerine ne var çok merak ediyorum
@erdoganpolat34 Ark.doğru söylüyor niye kabullenmiyorsunuz.Tüm birliğin kabul ettiği maddeleri aşamıyoruzki.İsterseniz o maddelere bir bakın.Siz istemediğiniz şeyi bayıra sürebilirsiniz.
@bulentburak önce niye giremedin?uganda seviyesi milli gelirinle
Tayyip senin babanın oğlu mu?
@bulentburak 50 sene en çok Tayyip Erdoğan döneminde yaklaşıldı üyelik için sonra ne oldu yok kaşınız var yok gözünüz var deyip beklettiler yeter artık ingiltere çıktı diğer ülkeler de fransa italya ispanya çıkmayak için fırsat kolluyor boşverin ab yı alsınlar gözlerine soksunlar.
@gonensadi Sen hangi dünyada yaşıyorsun yada ne kullanıyorsun. Avrupa birliğine girmek iiçin vatan toprakların feragat etmen şart. Ezelden beri sana düşman olanlar seni hiç kendi içlerine alırmı yada alsada kendi istediği şekle sokmadan almaz. Müslümansın birkere Nüfusunun %98 müslüman bir ülkeden bahsediyoruz avrupa tarihine bak. Hep Müslümanları ve Türkleri katletmişlerdir savaş alanında savaşan askerleri söylemiyorum sivil halktan bahsediyorum. Bunların zihniyetleri hep aynı.
@bulentburak Seninki at kafası işte.
bizde çok meraklıydık ap ye bizde o iki yüzlü avrupayı istemiyoruz......
50 yıldır Tayyip vardı dimi başımızda kıt zekalı
biz ölüyorduk ya sizin için!!!..sizden bir kurtulduk kurtuluş savaşında bir daha yüzünüzü görmeyiz İnşallah...
bir tüm Dünyaya bedeldir. umarım dha iyi olur ama Türkiyenin iç işlerinden ve ajanlık hilelik yapmaktanda uzak durun bari çirkefler. biz sizin bizi istememenizden daha çok sizi istemiyoruz
bülentburak sen ve senin gibiler yüzünden dış düşmanlar iyice Erdoğan düşmanı oldu, çünkü sen ve senin gibi içimizdeki düşmanlar böyle zırladıkça dış düşmanların havlamaları daha çok arttı
Sanki daha önce istiyorlardıda ab hıristiyan birliği Türkiyeyi ab ye alacaklarını zanneden varsa zaten ahmaktır. Ki zaten girmek isteyen yok. Kaç yıl geçti Sürekli oyalama şunu yaparsan almayız şunu yaparsan alırız.
Adamlar hayıra destek vererek Türkiyede evet çıkmasını istiyorlar. Çünkü bizim millet neyin doru olduğuna başkalarının ne dediğine bakarak karar verir.
aynen kardeşim
Bizde ab yi istemiyoruz.
Bu da bi şey mi.. Bizim içimizde Türkiye'yi istemeyen çok zındık var..
türkiyeyi, türkleri neden avrupalı istesin. adamların düzeni kuralları ahlak yapıları inançları farklı. bunu herkes biliyo neden böyle haber oluyo anlamadım. aşırı dinci 3. sınıf dünya ülkesini kim ne yapsın.
@casid sanki A.B nin içi hep birinçi sınıf ülke dolu casid sen bu kafayı hangi kombinada taktırdın bi de bakiyim garantisi bitmeden değişsinler.
avrupa sevdası yalan avrupalıların tek derdi kürt devleti kurabilmek
Sanki Tayyip den başka iyi adam buldunuz da Biz yok dedik bulun iyi adam seçelim Ab de Tayyip sevmiyor sa bizin içimizdeki sevmeyenlerde Avrupa dakik aynı kafa Türkiye yi büyümesini istemiyorlar siz demi aynı düşüncedemisiniz
dünya ve avrupa yeniden şekilleniyor türkiyede öyle kürdistan haritasını kurmak için bütün dinamitleri oynatmaya başladılar padişahımız efendimiz ve uçkur düşkünü sempatizanları başkanlık derdinde
Bir eve misafirliğe gittiğinde istenmediğin açık açık ifade edilse yüzün kızarır utanır bir daha mevzusunu dahi yapmazsın... Adamlar istemiyor halkımızda istemiyor ama siyasetçilerimiz yüzsüzlük hat safhada olduğu için ... Faşist nazi barbar dediğin insanların birliğinde ne işimiz var ve nasıl bir izahı olabilir??
ORDAN EY AVRUPA DIYE BAGIRIRSAN BIZIDE AVRUPA BIRLIGINE ALMAZLAR BOSUNA BAHANE ARAMIYALIM
Tam alıcaklardı bizi ab ye adam ey avrupa deyince vazgeçtiler. Çok komiksın yaaa Bu kadar sığ ve dar bir beyin görmemiştim Dünyanın 8. harikası sen sin cehalet abidesi olarak.
@sonyolcu_54 Sanki Aalacaklardıda ne kullanıyorsunuz . Ne kadar hayalperestsiniz vatanı kimliğini satarsan sen girersin ab ye o farklı birşey
HELE ŞÜKÜR ANLADILAR AVRUPANIN DOSTU OLMADIĞINA AFERİM.BUNCA AY YIRTINMANIZ BOŞUNA GİTTİ YİNE OYUM EVET
Diğer Haberler