G7'de Suriye açıklaması: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, "G7 ülkeleri Esad'ın Suriye'nin geleceğinin bir parçası olamayacağı konusunda hemfikir" dedi. Fransız Bakan, Suriye’de uluslararası toplum tarafından izlenen ateşkesin sürdürülmesinin ilk adım olarak hayati önemde olduğunu ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, "Rusya biz ve müttefiklerle mi ya da Esad, İran ve Hizbullah'la mı birlikte olacağını seçmek zorunda" dedi.

Rusya’ya da çağrıda bulunan Ayrault, “G7, Rusya’ya bu iki yüzlülüğün sona ermesini söyleyecek. Kendimizi içinde bulduğumuz bu durumdan çıkmak için sahici ve içten bir şekilde siyasi sürecin yürütülmesine ihtiyaç var” dedi.

G7 ülkeleri İngiltere'nin Rusya ve Suriye'ye yaptırım önerisini reddetti. G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano’nun çağrısı üzerine Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün ve Katarlı mevkidaşları ile Suriye meselesinin ele alındığı özel oturumda bir araya gelmişti.

Dünya ekonomisinin en büyük 7 ülkesinin oluşturduğu birlikte Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada bulunuyor. Avrupa Birliği de G7 içinde temsil ediliyor.

ÇAVUŞOĞLU: REJİM KİMYASAL SİLAHLARA SAHİP

Lucca şehrinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye rejiminin ateşkesin başından beri sık sık ateşkesi ihlal ettiğini ve bunların engellenmesi gerektiğini belirtti.

“Rejimin oyalama stratejilerini artık sonlandırmamız gerekiyor, gerçek anlamda bir geçiş hükümeti kurulmalı” diyen Çavuşoğlu, “Elimizdeki bilgilere göre Suriye rejiminin elinde hâlâ kimyasal silah kullanma kapasitesi var. Suriye rejiminin kimyasal silahları tekrar kullanmasının engellenmesi gerekiyor. Esad rejimi gitmedikçe bu riskler sürer, bu da sağlıklı değil” dedi.

ULUSLARARASI TOPLUM, HAN ŞEYHUN'A DÜZENLENEN KİMYASAL SALDIRI ÜZERİNE HAREKETE GEÇTİ

Suriye’nin İdlib kentinde bağlı Han Şeyhun kasabasında sinir gazıyla düzenlenen saldırıda en az 82 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından uluslararası toplum alarma geçmişti.

Akabinde ABD, Han Şeyhun’u bombaladığı öne sürülen rejim uçaklarının kalktığı El Şayrat Hava Üssü’nü Tomhawk’larla vurdu.

Esad rejimine destek veren Rusya, İran ve Kuzey Kore dışında hemen hemen tüm ülkeler, kimyasal saldırının sorumlusu olarak Esad’ı gördüklerini açıkladı ve ABD’nin bu operasyonuna destek çıktı.

Öte yandan, İtalya'nın Toskana bölgesinde bulunan Lucca kentinde düzenlenen zirve esnasında, güvenlik güçleri tarafından önlem olarak drone uçuruldu

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
esad diktatör diyorlar. ama suudi krali da dikdatör, esad insanları öldürüyor diyorlar, ama suudi kralida yemende katliamlar yaptı ve dünyadaki terörizmi finanse ediyor. esadın bir farkı olmalı emperyalistlerin hoşuna gitmeyen ne olabilir acaba? laik olması alevi olması olabilir mi? seküler eğitime inanması olabilir mi? eeeeyyy cemaat suudi haçlı ittifakını hangi mantıkla açıklıyorsunuz. suudilerin yemende yaptıkları katliamı nasıl açıklıyorsunuz!
Ne yaparsanız yapın sayın beşar Esad halkının desteği olduğu sürece Suriye'nin başında kalacaktır şuan BM denetiminde Suriye'de bir seçim yapılsa tüm Suriye dışındakiler de Suriye'ye dönerek oy kullansa Beşar Esad tekrar yüzde 70 ile tekrar seçilir o kirli ellerinizi Suriye'den çekerseniz Suriye normale dönecektir el nusra ve işidin tezgahladığı kimyasal silah saldırısı yalanıyla bu tür dayatmaları yapmak istiyorlar ancak boş bir gayret bu
Tek çare suriyenin bölünmesi. Esad'ı düşürürsen bu sefer sunniler Nusayrileri ve yandaşlarını kesecek. Esat durursa savaş devam edecek. En mantıklısı Suriye'yi üçe bölmek. Yoksa bu savaş bitmediği gibi. Bize sıçrayacak. Kürt devletide kurulacaksa kurulsun. Türkiye ile ilişki kurmayan devlet ortadoğuda çok sıkıntı çeker.
2013 YILINDA BAŞTA AMERİKA VE RUSYA'NIN KATKISIYLA SURİYE KİMYASAL SİLAHLARDAN TEMİZLENMİŞTİR! IDLİB ŞEHRİ UZUN SÜREDİR IŞİDİN BİR KOLU OLAN EL-NUSRA'NIN İŞGALİNDEYDİ! SURİYE HÜKÜMETİ İSE ELLERİNDE HERHANGİ BİR KİMYASAL SİLAH BULUNMADIĞINI SÖYLEYİP,TERÖRİSTLERİN ELLERİNDEKİ KİMYASAL SİLAH DEPOLARINI VURDUKLARINI SÖYLÜYOR!BİZİMKİLER HEMEN ARAŞTIRIP BULUVERDİ!KANITLARI HEMENCECİK BULUP DÜNYAYA SERVİS EDİVERDİK!EĞER GERÇEKTEN SURİYE DEVLETİ SUÇLUYSA,O ZAMAN ARKASINDAKİ RUSYA'YA DA NİYE "EYYY RUSYA" DİYEMİYORUZ ACABA?
dünyada nerede pis bir iş varsa altında amerika vardır özellikle cumhuriyetçilerin iktidarında bilgisiz kapitalist cahil adamları başkan yapıyorlar sonrada ortadoğudan bir ülke seçip birsürü bahane üretip işgal ediyorlar..sonrada ona buna suç atıyorlar tüm bunları gelecek kuşakları daha rahat etsin diye yapıyorlar..
Diğer Haberler