Gazze sınırında gerginlik

Gazze'nin sınır bölgelerinde, Batı Şeria ve Kudüs'teki ihlalleri protesto eden Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan olaylarda 18 kişinin yaralandığı bildirildi.

Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesi ile El-Beric Mülteci Kampı'nın doğusunda İsrail sınırındaki tel örgüler yakınında beşinci gününde yeniden başlayan gösterilere İsrail askerleri göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerle müdahale etti. Filistinli gençlerin İsrail askerlerine taş atarak karşılık verdiği olaylarda, 18 Filistinli İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu gerçek veya plastik mermilerle yaralandı.

İsrail askeri buldozerlerinin El-Beric Mülteci Kampı'nın doğusunda toprak siperler oluşturduğu ve bölgedeki askeri varlığın artırıldığı görüldü.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, El-Beric Mülteci Kampı'nın doğusundaki gösterilerde 12 Filistinli gencin gerçek mermilerle, Beyt Hanun beldesindeki gösterilerde ise 3'ü gerçek 3'ü de plastik mermilerle olmak üzere 6 Filistinlinin yaralandığını söyledi.

Olaylarda 11 kişinin de göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini aktaran Kudra, yaralıların tümünün bölgelere gönderilen ambulanslarla hastanelere taşındığını, gazdan etkilenenlere ise olay yerinde müdahale edildiğini ifade etti.

Kudra, daha önce yaptığı açıklamada, öğle saatlerinde Gazze'nin kuzey sınırında İsrail askerleri ile Filistinli göstericiler arasında yaşanan olaylarda, 2 Filistinlinin gerçek, 3'ünün ise plastik mermilerle yaralandığını, 20 kişinin de atılan gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiğini aktarmıştı.

Yahudi yerleşimcilerin, ağustosun başlarında Nablus'ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamasıyla fitili ateşlenen, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla tırmanan gerginlik, son günlerde İsrail'de ağırlıklı olarak Filistinlilerin yaşadığı şehirlerle Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaştı. Ay başından bu yana İsrail'in Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi'nde düzenlediği saldırılarda 7'si çocuk 29 Filistinli hayatını kaybetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler