Göçmen teknesi faciası: Ölü ve yaralılar var!

Yaz mevsiminin gelişiyle artan Libya'dan Avrupa'ya göçmen geçişinde, yeni bir trajedi yaşandı. Akdeniz'e açılan göçmenleri taşıyan dört lastik bot, kıyıdan 24 kilometre açıkta alabora oldu. Yaklaşık 500 kadar göçmen bir yük gemisi tarafından kurtarıldı, sekiz kişi ise boğuldu. Şanslı olan 500 kadar göçmen ise bir yük gemisi tarafından kıyıya çıkarıldı. Kurtarılan göçmenler arasında bebekler de bulunuyor.

2 Ağustos 2017 12:20
PAYLAŞ
TWITTER

Salı günü lastik botlarla Akdeniz'e açılan göçmenlerden sekizi öldü. Bir bota alınan cansız bedenlerin fotoğrafını Associated Press (AP) geçti.

YÜZLERCE GÖÇMEN, BUGÜN İTALYA'YA ULAŞACAK

Kıyıdan yaklaşık 24 kilometre açıkta çırpınırken bulunan yüzlerce göçmen, bugün İtalya'ya ulaşacak.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında geçen yıl imzalanan anlaşmayla Ege Denizi'ndeki trafik durduruldu. Bunun üzerine, göçmenlerin rotası Libya-İtalya'ya döndü.

2016, EN ÖLÜMCÜL YIL OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

5 binden fazla göçmenin Akdeniz'de boğulduğu 2016, en ölümcül yıl olarak kayıtlara geçti. Bu yılın ilk altı ayında da can kaybı 2 binden fazla.

Kendi kıyılarına yığılan sığınmacılara çare arayan İtalya, krize Libya'da müdahale etmek için adım atıyor. Bugün parlamentoda oylanacak tasarıya göre, Libya sahil güvenliğiyle ortak operasyonlar yapılacak.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir