Guardian: AB liderlerine göre Erdoğan'ın gündemi üyelik sürecini bitirir

Guardian gazetesi, Avrupa Birliği'nde (AB) referandumdan 'Evet'in geçtiğinin ilan edilmesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminin 'üyelik sürecini toprağa gömeceği' yönünde yorumlar yapıldığını yazdı. Gazetenin Brüksel muhabiri Danil Boffey'in haberinde, Brüksel, Paris ve Berlin'den Erdoğan'ın "güçleri elinde toplamasının" anayasa değişikliğinin uygulanmasına ilişkin kaygıları yükselttiği belirtildi.

Guardian: AB liderlerine göre Erdoğan'ın gündemi üyelik sürecini bitirir

İngiliz Guardian gazetesi referandumda 'Evet' sonucunun ilan edilmesi sonrası Avrupa Birliği'nde (AB) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminin 'üyelik sürecini bitireceği' yönünde yorumlar yapıldığını yazdı.

Avusturya Başbakanı Christian Kern'in en doğrudan mesajı verdiği belirtilen yazıda, Kern'in referendum sonrası "AB üyelik sürecinin pratikte toprağın altına gömüldüğü" yönündeki açıklaması yinelendi.

"TÜRKİYE REFERANDUMU SONRASI ESKİ GÜNLÜK RUTİNİMİZE DÖNEMEYİZ"

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz de, "Türkiye referandumu sonrası eski günlük rutinimize dönemeyiz. AB Türkiye ilişkilerini artık dürüst bir çizgiye oturtmalıyız" demişti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça mühürsüz oyların da geçerli sayılacağını açıklamasının kanunla çeliştiği yönündeki raporu hatırlatılan haberde şu ifadelere yer verildi:

"Öte yandan, AB başkentlerinden referendum sonucuna getirilen dikkatli yanıtlar, Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşmasının başarılı bir şekilde sürdürülmesi için birliğin önemine de dikkat çekiyor."

"İDAM CEZASI" YORUMU

Guardian'dan Kareem Shaheen'in görüş notunda da, Erdoğan'ın idam cezasının geri getirilmesi yönünde referendum sonrası ve öncesinde yaptığı açıklamalar vurgulandı.

Shaheen'in yazısında, "İdam cezası Türkiye'nin AB üyeliği hedefini bitirir ve Ankara'nın NATO mütteffiklerinden yabancılaşmasına neden olur" denildi.

Almanya'da bazı partilerin Türkiye'deki kutuplaşma ortamının derinleşeceği kaygılarını paylaştığına yer verilen yazıda, referendum sonucunun tanınması ve ilişkilerin iki dost komşu ülke gibi yeni bir yaklaşımla yeniden ele alınması gerektiği yönündeki çağrılara da dikkat çekildi.

Yazıda yer verilen, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

"AB'ye üyelikle ilgili herhangi bir karar gündemde olmayacak. Ne olursa olsun, Türkiye'nin AB'ye girmesi şu anda iyi sonuç vermez."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Herkes işine baksın Erdoğan Türkiye yeter Dünya yeter
AB ile Süreç mi varki bitsin 50 yıldır süreç ten bahsediyorlar başkalarına gelince 3 yıl tamam
sıcayım sizin üyeliğinize uyelık dıye dıye toplumun yasayıs duzenının bozdunuz kanunlarımız yasalrımız degıstı.
ab kapisinda beklemeye devam baska sansi yok
lozanda güçleri ayırıp gücümüzü ellerine alanların son uluyuşları bunlar!! tüm güç odaklarına adamlarını yerleştirenlerin 60 larda, 80 lerde, 28 şubatta bu millete yapılan zulümler demokratikti değil mi? o kadar insan canlısı devletlerken buna sebep ses çıkartmamıştınız öyle mi? hadi oradan! birliğinizde boğulun...
54 YILDIR KEDİNİN FAREYLE OYNADIĞI GİBİ OYNUYORLAR YETER ARTIK . OYUN BİTTİ THE END.
Avrupadan oy verip diktatörlüğe evet diyenler, Türkiye de bu sistemde yaşamaya gelsinler ,gelin beğendiğiniz sistemde yaşayın...
idam gelirse nato üyeliği bitermiş biterse bitsin zaten nato diye bir birlik kalmadı insan haklarından bahsediyor zaten dünyadainsan hakları diye bir örgüt hiç yok olsaydı suriyede milyonlarca insan ölmezdi avrupa birliğinden bahsediyor zaten yakında avrupa birliği diye birşey kalmayacak şimdiden çatırdıyor ha yıkıldı ha yıkılacak neresinden bakarsanız bakın dedikleri işlerin hepsi sakat işler
Eeee. Boşuna dememişler bükümediğin eli öpeceksin. Haticeye değil neticeye bakmak lazım. Halkın özgür iradesine saygı göstermek lazım. Seni Başkan yaptırmayacağız diyen çapulcular evetçileri İzmirden denize dökeceğiz diyenler, hayır çıkarsa izmirden denize dökmüş kadar sevineceğiz diyenlere yazıklar olsun. 7 düvel bir oldu ama Türkiye kazandı. HEPİMİZ BU VATANDA YAŞIYORUZ. BU VATAN HEPİMİZİN. KAYBEDEN YOK. EMPERYALİST GÜÇLERE KARŞI TÜRKİYE KAZANDI. HEPİMİZİN ZAFERİ MÜBAREK OLSUN.
@cengizsavan ülkücüler milliyetciliğini kaybetti daha ne kaybetsin.bahçeli ruhuna fatiha
62 yıl oldu 10 sene önce demirpereye üye ülkeleri aldınız. Ab nin hirıstiyan kulübü olmadığını savunan. Ya aptaldır. Yada satılıktır.
Bu CHP %48 oy kendisinin mi sanıyor, sağda kı blok %65 ve üstüdür,2019 da ki seçimlerde boyunuzun ölçüsünü aldığınızda o zaman anlayacaksınız son neticeyi....
AB DAĞILACAK ZATEN NERESİNE GİRECEN,GİRECEĞİN YERİN KAPISI KIRILDI,İNGİLTERE KIRDI,ÇATISINIDA İTALYA VE DANİMARKA AB DEN ÇIKIP YIKACAKLAR,GERİYE NAZİZMİN KALBİ ALMANYA VE AVENELERİ AVUSTURYA,İSVİÇRE,HOLLANDA,BELÇİKA KALACAK,FRANSADA ÇEKİLECEK,YÜRO BİTECEK YÜROYU SÖYLEDİĞİM NAZİ ÜLKELERİNE KALACAK YADA MARKA DÖNECEKLER.HERKES KENDİ PARASINI YEİDEN BASACAK,AVRUPADA FAŞİST PARTİLER GELECEK SEÇİMLERDE İKTİDARLARA GELECEK,MERKEL BİTECEK.BİZ BUNUN NERESİNE GİRELİM,ARTIK KENDİ ROTAMIZI ÇİZME ZAMANI GELDİ,HEDEF ASYA VE AFRİKA BİRLİĞİ OLMALI VE DÜNYAYA ÇOK YÖNLÜ AYAKLA BASMALIYIZ HER YERDE OLMALIYIZ.
idam konusu tayyip erdoğan tarafın dan bilinçli olarak gündeme getirilen bir konu . halkın gerçek anlamda böyle bir talebi yok . orta vadede ülkeyi çağdaş dünyadan koparıp tamamıyla içine kapatmak . bu sayede ülkeyi istediği gibi yöneteceği faşist bir yönetim modeli oluşturmak .
HANGİ ÜYELİKTEN BAHSEDİYORSUNUZ.HİÇ BİR ZAMAN GELMEYEN Mİ? 50 YILI AŞKIN KAPIDA BEKLETİLEN ÜYELİK Mİ? HAİYİN ORADAN.BİZ NE SİZE ÜYE OLURUZ. NE DE? SİZ BİZLERİ ÜYELİĞE ALIRSINIZ.BU OLAY BİTMİŞTİR.TÜRK MİLLETİNİN HEDEFİ TÜRK BİRLİĞİDİR.TEK KURTUŞUMUZ BU.
ab üyeliğini halka soracağız halkımız biz beklemeye alışığız bir 54 yıl daha olsa y,ne bekleriz derse devam yok artık bizim sizede haçlı zihniyetiniede ihtiyacımız yok,dayatmalarınızdan bıktık,müslüman bir toplum olduğumuz için sittinsene alınmayacağımızı biliyoruz bu karşılıksız aşk bitsin dersede biter,hans ne der,corc ne der çokta tın.
BİZİM NE İŞİMİZ VAR AB .DE ORDA BİŞEY OLSAYDI İNGİLİZ ORDAN ÇIKMAZDI?
KİM TAKAR AVRUPA BİRLİĞİNİ SİZ YALVARANA KADAR GİRMEYECEĞİZ GİRDİĞİMİZDE SİZ ÇIKMAK İSTEYECEKSİNİZ AMA O KADAR KOLAY OLMAYACAK
Niye ittifakın en güçlü üyesi ABD de idam cezası var. İttifak ile ne alaka .
türkiyede kutuplaşma var diyen ülkelere bakıyorsunuz, ırçılık ad safada, dini inaçlar had safada, yeşiller liberaller, cumhuriyetçiler hergün bi yerde çatışıyor gösteriler yapıyor, her yere demokrasi götüren amerikada sen benim başkanım değilsin diye sokaklar yakılıyor, biz kavga ederiz sonra kucaklaşmayı biliriz kendi işinize bakın, ingiltere çıktı, italya çıkmaya hazırlanıyo, biriğiniz dağılıyor birliğinize sahip çıkın
Dışa bağımlı bir ülke için ne kadar rahat konuşuyorsunuz. en cok ihracat avrupaya yapılıyor. Bir petrol ambargosunda türkiye durur. Yabana atmamak lazım.
ey AB olurya erdoğan başkan olur natodan çıkmayı ülkeye teklif eder o zaman ne halt yiyeceksiniz. yıllık alınan milyarlarca doların gitmesinemi üzülürsünüz avrupanın en büyük kara ordsunun natodan çıkmasınamı ?
peki ülkemin kaybettiklerinin vebalini kim ödeyecek
Ülkemizin Avrupayla ihracat ve ithalatına bakın araştırın ve aldığımız yardımlara bakın sonra yorum yazın. heyyy heyyy diyerek ülke yönetmek bir yere kadar.Demokrasi geliştikçe Ekonomi gelişir, bu iki şey çok önemli.DEMOKRASİ VE EKONOMİ.şimdi bizi gerçekten zor yıllar bekliyor, olan çocuklarımıza olacak ! evetçi veya hayırcı fark etmez, hepimiz ezilecez...
ev sahibinin şımarık çocuklarının , eve gelen misafirin tepesinden inmemesine ve çok gereksiz sesler ! çıkararak rahatsız etmesine... ev sabibi hiçbir şekilde uyarmıyor... şımarık çocuklarına uyarıcı bakış bile atmıyorsa ! o eve birdaha gitmemek veya tekrar gitmekte isteksiz olmak kadar doğal ne olabilir ?
Diğer Haberler