Gülen, Erdoğan'ın ABD'ye gittiği gün Washington Post'a yazdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek üzere ABD'ye gittiği gün, FETÖ lideri Fethullah Gülen, Washington Post’a Türkiye'ye ilişkin çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. Erdoğan, TSİ 19.40'ta ABD Başkanı Donald Trump’la Beyaz Saray’da bir araya geliyor. ABD’nin YPG’ye silah yardımı kararının gölgesinde gerçekleşmesi beklenen görüşme öncesi, Gülen’in yazısının tam da Erdoğan’ın görüşme için ABD’ye gittiği gün yayımlanması, sosyal medyada oldukça tepki topladı.

Gülen, Erdoğan'ın ABD'ye gittiği gün Washington Post'a yazdı

ABD'nin YPG'ye silah yardımı kararı alması konusunun ana gündem maddesi olacağı görüşmede, Gülen'in iadesine ilişkin tartışmaların da masaya yatırılması bekleniyor. Dikkat çeken bir zamanlamayla Türkiye'deki yönetime ve demokrasiye ilişkin eleştirilerini, ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post'ta kaleme alan FETÖ lideri Fethullah Gülen, ‘Artık tanımadığım Türkiye’ başlıklı yazısında ”15 Temmuzdaki üzücü darbe teşebbüsünden bu yana, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan sistematik bir şekilde masum insanlara zulmediyor, onları tutuklatıyor, gözaltına aldırıyor, işten kovduruyor. Şu ana değin sadece benimle ilişkilendirilen dünya barışından başka gayesi olmayan Hizmet hareketi gönüllüleri değil, Alevilerden, Kürtlerden, laik ve sol kesimden, gazeteciler, akademisyenlerden 300 bini aşkın insanın hayatını alt üst etti” ifadelerini kullandı.

GÜLEN İÇİN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Washington Post, yazının hemen girişinde, Gülen'in imzasının altındaki yazar tanımı kısmında, Gülen için '‘İslam bilgini, hatip ve toplum savunucusu (gönüllüsü)" tabirlerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA TEPKİYLE KARŞILANDI

Twitter, Facebook ve Ekşi Sözlük gibi sosyal medya platformlarında, Gülen'e, ABD medyasının saygın gazetelerinden Washington Post gibi bir gazetenin yer vermesi, 'geçmişten bu yana Türkiye üzerinde oyunlar oynandığı, ancak artık bu oyunların gizli değil açıkça yapıldığı' yönünde yorumlandı.

Öte yandan, Gülen'in yazısında batının ve NATO'nun Türkiye'ye müdahale etmesi yönündeki çağrısı da, yazının en çok tepki toplayan kısımlarından biri oldu.

‘NATO TÜRKİYE’YE BASKI YAPMALI"

Gülen, NATO’dan Türkiye’nin birliğin gerektirdiği demokratik normlara uymasını istemesi gerektiğini belirterek, yeni anayasa hazırlanmasını istedi.

Bunun yanında Gülen’in talepleri arasında yeni okul müfredatının hazırlanması da bulunuyor: “Okul müfredatları demokratik ve çoğulcu değerlere göre şekillenmeli, eleştirel düşünme yeteneğini teşvik edici olmalıdır.”

'ERDOĞAN'IN ELİNDE HİÇBİR DELİL YOK'

darbe girişiminin ardından açılan pek çok davada bir numaralı şüpheli olarak gösterilen Gülen, darbe girişiminin ardından yaşananları en şiddetli biçimde olayı kınadığını ve olayla ilişkili olduğunu reddettiğini söyleyerek, Erdoğan’ın elinde hiçbir delil olmadığını iddia etti.

"TÜRKİYE’NİN ÇOK DAHA YOĞUN BİR OTORİTERLİK SÜRECİNE GİRMİŞ OLMASINDAN KORKUYORUM"

Gülen, referandumla kabule dilen başkanlık sistemine ilişkin de eleştirilerde bulunarak "Erdoğan zaten demokratik bir ülkede emsali görülmeyecek şekilde bir devlet gücünü elinde tutuyordu. Referandum sonrası Türkiye’nin çok daha yoğun bir otoriterlik sürecine girmiş olmasından korkuyorum” ifadelerini kullandı.

‘AK PARTİ BAŞTA DEMOKRATTI’

AK Parti'nin 2002’de iktidara geldiğinde demokratik olduğunu ancak sonradan muhalif görüşlere yönelik baskıyı artırdığını ileri süren Gülen, şöyle devam etti:

“Erdoğan’ın masum insanlara bu ölçüde zulüm etmesi, sadece Türkiye’yi ilgilendiren basit bir iç mesele değildir. Sivil topluma, gazetecilere, akademisyenlere, Kürtlere yönelik bu olağanüstü baskı ülkenin uzun dönemdeki istikrarini da tehdit etmektedir. Türk toplumu zaten AKP rejimi süresinde görülmemiş şekilde kutuplaştı. Bir diktatörlük rejimi altında yönetilen Türkiye, şiddet taraftarı radikal gruplar için adeta bir cennet halini alır, Kürt vatandaşlarımızı çaresizliğe iter, ortadoğunun güvenliği açısından bir kabusa dönüşür” dedi.

‘NATO TÜRKİYE’YE BASKI YAPMALI"

Gülen, NATO’dan Türkiye’nin birliğin gerektirdiği demokratik normlara uymasını istemesi gerektiğini belirterek, yeni anayasa hazırlanmasını istedi.

Bunun yanında Gülen’in talepleri arasında yeni okul müfredatının hazırlanması da bulunuyor: “Okul müfredatları demokratik ve çoğulcu değerlere göre şekillenmeli, eleştirel düşünme yeteneğini teşvik edici olmalıdır.”

‘DUA ETMEYE DEVAM EDİYORUM’

Yazı, şu ifadelerle son buldu:

“Ancak, öncelikli olarak Erdoğan halkına baskı ve zulüm yapmayı kesmeli, herhangi bir soruşturma bile yürütmeksizin haklarını gasp ettiği ve kısıtladığı insanlara haklarını iade etmelidir. Ben muhtemelen Türkiye’nin örnek bir demokrasi oluşunu görecek kadar uzun yaşamayacağım ancak otoriterleşmeye giden bu eğilimin çok geç olmadan tersine dönmesi yönünde dua etmeye devam ediyorum.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
paralar sıfırlanmış.sıtkı rüşvet için kucağa oturtulmuş.bacanak liman ihalesinde rüşveti götürmüş.deniz feneri hırsızları sevgililerine yat kat almış.meclis kürsüsünde tarafsızlık üzerine namus yemini eden meclis kapısında namussuz olmuş.basın susturulmuş.gazete ve televizyonlar kapatılmış.gazeteciler hapsedilmiş.hırsız rüşvet paraları ile kendi basın ordusunu kurmuş.devletin parasına para yatıran,sendikasına üye olan 150 bin kişi yargısız,mahkemesiz işten atılmış.hırsızlar savcı ve hakimleri hapsetmiş.ülkede demokrasi ve insan haklarını istemek suç olmuş.ZULÜM ALMIŞ YÜRÜMÜŞ.
@nardab Ulan nankör!Bu dediklerini senin gibi fetöcüler yaptı.Ülkenin kaynaklarını ve genç nesillerini heba ettiniz.Hain savcılarınız ve hakimleriniz uydurma kanıtlarla başta askerler olmak üzere bir çok insanı hapishanelerde kanser ettiniz.Sen hala ötüyorsan ve kimse bir şey demiyorsa daha nasıl bir özgürlük istiyorsun?Senin gibilerin derdi başka.Neleri kaybettiniz,bu neyin kuyruk acısı onu söyle.Münafıkça çıkıpta demokrasi,insan hakkı deyip durmayın.Yediklerinizin hesabını verin,saklanmayın bazı kavramların arkasına...
@salih_sucu_1975 dediklerin olurken ülkeyi baban mı idare ediyordu.
@nardab tamam idare edenler suçlu sen de şunu kabul et bir şeref yoksununa biat ettim de. Haksız yere hak etmediğim yerlere geldim de. Balyoz diye bir şey uydurduk bir sürü insanın günahına girdik de.
@nardab ALÇAK VATAN HAİNİ KÖPEKLER HALAMI AKILLNMADINIZ.HABİRE FETO FETO DERSİNİZ.NARDAB DENEN ALÇAK NANKÖR VATANDAŞI SOYUP SOĞANA ÇAVİREN SİZLERSİNİZ H.MMET DİYE DİYE MİLLETİN KANINI EMDINIZ NAMUSSUZLAR.
Yılan deveye boynun eğri demiş. Evet biz de görüyoruz boynu eğri ama senin neren doğru ki?
Bir şeyi kimin söylediğine değil , ne söylediğine bakın demiş bir düşünür. Ulkenin bu hale gelmesinde Erdoğan'in bu kadar güçlenmesinde en buyuk rolü olan aktör olsa da, Turkiye de yasanan durumla ilgili tespitleri maalesef dogru.. Hangisi yok denilebilir ki ! Hangisi yaşanmiyor denilebilir ki !
Gülen efendi artık o peçeni çikarda alem görsün yüzünü insanları kandırmayı nasılsa beceriyon hemen, senin mesleğin bu günahsız insanları kullanıp nasilda bir suç makinasına donderiyon peki sana yakın kişiler tutuklanıyor hapse atılıyor da 15 temmuz gecesini ne yapacağız emirler vererek ülkenin cumhurbaşkanını ,basbakanini, siyasileri öldürmeye teşebbüs ve milletin meclisini ve hatta halki üzerine tankla savaş uçaklarıyla tuttuğun sözde askerlerle ates açtım bombaladin şehit ettin sen nediyosun ya birde masum numarası çekiyorsun sen ne çirkef bir adam olduğunun farkında mısın
Ulan kahpe sen kimsin ki Türkiye'ye neyi nasıl yapması gerektiğinin direktifini veriyorsun! Türkiye'ye geldiğinde senin yüzüne tükürmek istiyorum.Hiçbirşey olmadığı halde kendini adamdan sanan ikiyüzlü,yanardöner,sinsi yaratık
asıl siz kim oluyorsunuz da istediğiniz gibi buradan insanlara küfürler savuruyorsunuz. Editör ben sana Lan kahpe diye başlayan bir yazı yazsam yayınlar mısın bunu. beğenseniz de beğenmeseniz de Abd dünyaya hükmediyor ve Güleni kale alıyor.. sizin basınınızın hergün 15 temmuz darbe yalanlarınızı iplemiyor.
Washington post gazetesi CİA+FBI ile ortak gazete, anlaşılan o ki FETO,nun son kullanma tarihi dolmamış. FETOcular ve pkk,lılar işten kovulmuşlar FETO+ABD+AB+israil çok üzgün. Bunlar iyi günleriniz yarın İDAM yasası çıkarsa kötü günlerinizi görecekler. Devletin askerini devletin polisine vur emrini veren komutanlarınız nerde? Askerlerimize sivil halkı vurun öldürün emri verenler kimler ? Döktüğünüz kanda boğulma hakkınız var
türkiye hiç olmadığı kadar demokrat ve özgürdür terörist feto yandaşlarının duymak istediğini söylüyor
Cumhuriyet Gazetesinin GYY nin tutuklandığı gün çok yerinde bir tesbit yapmışsın.
@sarp_asar_1977 bir soruşturmada özellikle görev yapan bir savcıya geçirdiği kazanın ardından kamyon biçti demek ne kadar doğru. Biraz da öteki taraftan bakmak lazım.
Allah ın gazabını bekleyin. Gençleri maffettiniz . Yıllarını umutlarını mutluluklarını emeklerini daha nelerini çaldınız.
fetöcü hainlere diyorsun heralde
O savunan kafire sormak lazım bu kadar dürüst bilgin bir adama neden tabi olupta müslüman olmuyor.Aslında tamamen ideolojik bir konuşma kafir müslümanı desteklemez....... dost edinmeyiniz ayetini hatırlatmak isterim.
YAVŞAK ŞİMDİ GÜNAHMI ÇIKARTIYOR. ALLAH BELANI VERSİN DÜNYADA YATACAK YER BULAMA İNŞALLAH. ZATEN PENSİLVANYADAN BİR ÇIKSAN O ZAMAN GÖRÜRSÜN HOP PAKET.
Burda istediğinizi söyleyin adama, oralarda işi götürüyor.
Hadi oradan dürzü 250 şehidin kanları vampir dişlerinin arasından sızıyor. Adalet insan hakları kim siz kimsiniz. Uzaktan borazan çalmak güzel gel yüreğiniz yiyorsa bu utanmaz sözlerinizi Türkiyede söyleyiniz.
Adi sapık! sapıktan İslam bilginimi olur, bu Millet bir kere yer.
SEN BİR CEMAATIN LİDERİ OLARAK SENİN PEŞİNDEN GİDENLERİ ATEŞE ATTIN..BENİM HABERİM YOK DARBEDEN FİLAN DİYORSUN...DESENE BENİM EMRİMLE YAPTILAR..DARBE YAPANLAR HARİÇ KİMSENİN BENİM NİYETLERİMDEN HABERİ YOKTU...ONLAR BANA İNANARAK BU İŞE GİRDİLER DİYE...KURTARSA ADAMLARINI..KENDİNİ FEDA ET GEL TÜRKİYEYE TESLİM OL.
Senin yapacağın tek şey bu milletten özür dilemek Yüce Türk Milletinin Adaletine sığınmaktır. Senin yüzünden ne masumlar yandı ajan........... o kadar yalanları nasıl becerdinde bu milleti kandırdın aldattın Allah seni bildiği gibi yapsın senin cezan bu dünyada vermekle bitmez senin cezan ebedi cehennem var git sana söylecek laf bulamıyorum............. Benim ve coçuğumunda seninle görülecek bir hesabı var ama bu dünyada karşılaşmamız mümkün değil mahşer günü iki elim yakanda o güne kadar seni Yüce Allaha havale ediyorum ey zillet içinde yaşayan mahluk.
TÜRKİYE yi, düşmanımız abd, ab, bağlı olarak natoya şikayet eden şeytandır. çok vatansever biri isen gel Türkiyede mücadele ver bizde arkandan gelelim. ama vatan haini satılmış birisin. senin Müslümanlığında tartışılır. lunaparkın soytarısı.
Fettoş örgütü satmış. Resmen darbeden benim de haberim yoktu. Vallaha masumum der gibi...
kahpenin çocuğu hala konuşuyor. yaptıklarını hala masum ve iyi rolü oynuyor. 15 temmuz masum ve suçsuzsa masum olmayanı acaba nasıl olurdu? kendisinden olmayan her kezi öldürttürür. türkiyeyide batıya teslim ederdi.
TAMAM..GEL OZAMAN..OKYANUSLARI AŞIP DEKİ ONLARI BIRAKIN BENİ ALIN..LAN VARYA..HEM WAŞİNKTIN (OKUNDUĞU GİBİ)POSTA YAZ HEM NATOYA TALİMAT VER SONRADA BEN MASUMUM DE.DELİL YAOKMUŞ..SANAN İNANSA İNANSA KADİR İNANIR
"Beddua etmeye devam ediyorum" deseydin daha doğru olurdu. Pis papaz
nardab seni heryere şikayet edeceğiz bulunacaksın
Türkiye'nin en büyük düşmanı abd.Fetö kimin kucağında abd'nin;pyd'ye kim silah veriyor abd.Ve daha neler neler...Bazı gerçekleri görmek için herhalde akli dengenin olmaması gerekiyor.
@salih_sucu_1975 haklısın ylnız bir şeyi eksik yazmışsın ODA TÜRKİYE'DE KİMLERİN SAYESİNDE BU KADAR GÜÇLÜ OLDU?
tamam fetö köpek onu anladık ta, köpeğin tesbitlerinin de bir çoğu doğru yani....
bu fetö o kadar insanın kanına girip, anne baba, aile kavramınıp insanların kalbinden silip, kendine nasıl köle yapmış,onu merak ediyorum, bu haini türkiyeye getirip sokaklarda süründürmek lazım.
gerçekten din adamı olsaydın ve suçsuz olsaydın ağzından dediğin gibi t.c de 300 bin insan sana atılan iftira yüzünden sıkıntıya düştüise kendi ayağınla t.c ye gelirdin. burda mahkemede kendini savunur sana komplo kurulmuş ve cezalandırılsaidin .sen kendine şunu derdin ben yanlış yapmadım bana komplo kurdular ben din adamıyım allah bunun için onlara ceza banada mukafat verecek der ve başkalarının o dediğin 300 bin kişinin sıkıntısını kaldırırdın.. burda senin din adamı olmadığın net ortaya çıkmıştır sen a.b.d nin kuklasısın
oda gelsin öcalanla aynı koğuşta yatsın
ULAN KAHPE KAFİR ŞEREFSİZ ONCA İNSANIN KANINA GİRDİN ŞİMDİ O APTALLARI SOKAĞA SÜRDÜN HALKIMIZI İNSANLIĞI KATLETTİN ŞİMDİ HAVLIYORSUN
fetoyuda gelirken getirin uçağın kargo bölümüne alın.. bizde kurtulalım. öcalan geldi ne güzel oldu yatıyor
Hani deccal hocaydi altin nesil yetistirip milletin basina bomba atan TBMM ini bombalayan nesil asil isin ozu ozeti Nato plani uygular imkani verir Fetoyude ayakci gosteris icin kullanir bati verdigi tavizde halife yapacagiz demesi millette asla kabul etmez
ulan şerefsiz masum insanlar içeri alınıyormuş işlerinden oluyormuş siz insanları göz göre göre öldürdünüz halkın üstüne mermi yağdırdınız bunun hesabını nasıl vereceksiniz eyy münafık vatan hainleri o günü hatırladıkça sizlere kan kusuyorum
olanlar sadece kalkışmayı yapan ve ondan haberi olup da destek yapanlar,bunun dışında kimse cezalandırmamalı vesselam
Diğer Haberler