Günün en çok konuşulan iddiasına ABD'den flaş cevap

ABD, DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonların azalması üzerine Irak'taki kuvvet bileşiminde çatışma gücünden asayiş gücüne doğru bir değişim yapacağını açıkladı.

Günün en çok konuşulan iddiasına ABD'den flaş cevap

Başta Associated Press (AP) olmak üzere birçok medya kuruluşunun ABD'nin Irak'tan bir kısım kuvvetlerini çekeceği yönünde haber geçmesi üzerine, Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu (CJTF-OIR) kurumundan açıklama yapıldı.

Yazılı açıklamada, "Musul'un alınmasına müteakip elde edilen başarılardan dolayı Koalisyon, Irak'taki odağını çatışma operasyonlarından, DEAŞ'a karşı askeri kazanımlarını korumaya çeviriyor" ifadesi kullanıldı.

"KUVVETLERİMİZİ DEĞİŞTİRECEĞİZ"

DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de elinde bulundurduğu toprakların yüzde 98’ini kaybettiği hatırlatılan açıklamada, Koalisyon komutanlarının, DEAŞ’ın tekrar terör saldırıları eksenli çatışma yöntemlerine döneceğini değerlendirdikleri belirtildi. 2018'de Koalisyon kuvvetlerinin bileşiminin tekrar ayarlanması
açısından kritik bir yıl olacağı belirtilen açıklamada, "Koalisyonun Irak'taki varlığı şartlara bağlı, ihtiyaca orantılı ve Irak hükümeti ile koordinasyonla devam edecek." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada sözlerine yer verilen Koalisyonun Harekat Direktörü Tuğgeneral Jonathan Braga, "DEAŞ'a kalıcı bir mağlubiyet vermek üzere Koalisyon olarak Iraklı ortaklarımızla danışarak kuvvetlerimizi değiştireceğiz. Düşmanın halen saldırı faaliyetleri yapabileceği ve dünya çapında saldırı planlama ve bu konuda azmettirme kabiliyetine sahip olduğu konusunda açığız. OIR'ın (koalisyon) kuvvet bileşimini zamanla göreve en uygun şekilde değiştirmesine rağmen Irak hükümetinin de onayı ile burada DEAŞ'a karşı ortaklarımızın yürüttüğü operasyonlara eğitim, destek ve donatma konusunda yeterli miktarda kuvvet bırakıyor olacağız." ifadesine yer verildi.

"ODAKLANMASI GEREKEN NOKTA SAYILAR DEĞİL"

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon ise konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, operasyonların azalması ile zaman içerisinde ABD'nin Irak'taki asker sayısında tedrici bir düşüş olacağını ancak burada bahsedilen noktanın sadece kuvvet değişimi olduğunu vurguladı.

Çatışmaların azalması ile Irak kuvvetlerine çatışmadan ziyade asayişe yönelik ihtiyaçlarına karşılık destek verilmeye devam edileceğinin altını çizen Pahon, şunları kaydetti:

"Burada odaklanması gereken nokta sayılar değil, burada söz konusu olan Irak'taki askeri varlıklar ve odak konusunda bir değişimdir. Burada önemli bir kuvvet azaltılmasından bahsetmiyoruz, genel olarak zaman içerisinde aşağı yönlü bir trend olacak ancak bu AP haberinin olduğunu iddia ettiği büyük bir çekilme değil."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
ABD, Işid'i biz kurduk, Bop projesi için Işid'i bahane edip Irak ve Suriye'ye girdik diye açıklama yapsanıza. Nasılsa herkes biliyor.
HABERLERDEN İZLİYORUZ HALE UTANMADAN YPG PYD PKK YA TIRLAR DOLUSU SİLAH GÖNDERİYORSUN BU NASIL MÜTTEFİKLİK ???? TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ALTINI OYMAYA KALKAN NE OLUR BİLİYOR MUSUN ? ÇANAKKALEDE Kİ GİBİ QUEEN GEMİSİNİ BATIRDIĞIMIZ GİBİ SENİDE ORTADOĞUYA GÖMERİZ ABD TERÖR DESTEKÇİSİ KALLEŞ ORDUSU SENİ ALT EDECEK GÜÇTE KABİLİYETTE BU MİLLET ÖNÜMÜZE KİM ÇIKARSA EZER GEÇERİZ... ÇÜNKÜ BU MİLLETİ TANIMAMIŞSIN BU MİLLET TÜRK MİLLETİDİR.
@deniz079 HELAL OLSUN KARDEŞİM VATAN TOPRAĞININ ÜZERİNDE ŞEREFSİZCE YAŞAMAKTANSA ŞEREFİMİZ İLE VATAN TOPRAĞIMIZIN ALTINDA YATARIZ.BİZ TÜRKÜZ ŞANLI ONURLU ASİL BAYRAĞIMIZ ŞEHİTLERİMİZİN GAZİLERİMİZİN KANI İLE BOYANMIŞTIR.BENİM CANIMIN O ASİL ŞEHİTLERİN CANINDAN ZERRE KADAR FAZLA DEĞERİ YOKTUR KANIM ŞU MAZLUM ŞEREFLİ MİLLETE HELAL OLSUN
sanane ırakın asayişinden? sınırın mı var ? aranda koskoca okyanus var ! sen git kendi içinde ki uyuşturucu tacirlerine ve ırkçılara operasyon yap
bundan sonra herkes sizden terör faaliyetleri vur-kaç bombalama intihar saldırıları beklesin..yani sizden zayiat olmasın kaç müslüman ölürse kardan biz petrolü emelim..nereyi aldınız kerkük-musul ne war orlarda PETROL sizin ne işiniz var elin ırak suriyesinde. sizi hin oğlu hinler yüzssüz teröristler..ADAMLARI ÖLDÜRÜN.. PETROLLERİNİ YERALTI ZENGİNLİKLERİNİ AL TOPRAKLARINA TERÖRİST DOLDUR..YAAA DEFOLUN GİDİN NEFRETSİNİZ..
rusyada da doğal gaz var neden karışıklık çıkmıyor..çünkü uygun ortam yok..Mezopotamya halkı tarihi boyunca saygıdan ve anlayıştan yoksun ayrışma ve çatışma ile..savasmislardir..meshep savaşları bile olmuştur..sorumlusu kim olursa olsun gerçek sorumlu halktır..saygı ve anlayışın olmadığı ortamda bu sonuçtan kacinamazsiniz..meshep savaşlarında amerika kurulmamışti bile..1.dunya savaşında ingilizlerle arkamızdan vurunca amerika mi yardım etti..halk sorumlu halk
ey abd israil ab ALLAHIN laneti gazabı üzerinize olsun
deniz079 akadirsm bunun sonu şu olmalı abdye hadi lan incirlikten malatyadan türkiyeden defolun diyenin samimiyetine inanırım yoksa sabah akşam güneş gazetelerinden buradan sözde abd düşmanlığına değil
@garipuyar 9.AY NASIL SABRETTİN BİRAZ DAHA BEKLE ORTALIK ŞUAN PUSLU KALLEŞLERİN HEPSİ ORTAYA ÇIKTI ZATEN BUNDAN SONRADA MÜSLÜMAN TÜRK ULUSU KENDİ YOLUNU ZATEN CİZMEYE BAŞLADI AMA BİRAZ DAHA SABIRLI DİKKATLİ HARAKAT ETMEKTEN BAŞKA YOLUMUZ YOK ŞUAN YANNIZCA SABIRLIN OLMAK VE SABIRLA BEKLEMEKDEN BAŞKA YAPAÇAK BİŞEY YOK ALLAH MÜSLÜMAN TÜRK ULUSUNUN GÜCÜNE GÜÇ KATSIN BİRLİK BERABERLİKLER NASIP EYLESİN MÜSLÜMANIN ŞUAN TEK YAPACAĞI ŞEY BUDUR. SABIRLI OLMAK UYANIK OLMAK DÜŞMANLARI TAM TEMİZLEMEK İÇİN BEKLEMEK EN GÜZEL YAPACAĞI ŞEY BUDUR ALLAH DAİM EYLESİN
ABD yi tiye almayın bir halt yapamaz ancak maşa kullanır kendilerinde o cesaret yok
Diğer Haberler