Halep'te ateşkes sağlandı

Halep'te Rusya ile muhalifler arasında ateşkes sağlandı. Muhalifler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında varılan ateşkes ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti.

Halep'te ateşkes sağlandı

Suriye’nin Halep kentinin doğusundaki silahlı muhalif gruplar ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı. Ateşkesle ilk etapta kuşatmadaki sivillerin güvenli şekilde tahliyesi öngörüldüğü açıklansa da, Rusya'dan yapılan açıklamada, sivillerin tahliye edilmesinin gerekmediği ifade edildi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin yaptığı açıklamada, sivillerin ordunun himayesi altında olduğunu, sadece muhalif grupların tahliye edileceğini söyledi.

AA’nın Halep’in doğusundaki silahlı muhalif gruplardan aldığı bilgiye göre, Rusya ile öğleden sonra başlayan ve 19.00 sularında sonuçlanan görüşmelerde, kuşatma altındaki bölgede bulunanların güvenli şekilde tahliye edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Ateşkes ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti. Halep’in doğusundaki sivilleri güvenli şekilde tahliye edecek otobüsler de bölgeye ulaştı.

İLK ETAPTA SİVİLLERİN TAHLİYE EDİLECEĞİ AÇIKLANMIŞTI

Rusya'dan yapılan açıklamadan önce, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verileceği belirtilmişti.

Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

El Cezire'nin haberine göre ise Suriyeli muhalifler, Türkiye aracılığıyla Rusya ile yapılan görüşmeler sonucunda ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı.

AFP ise bir muhalif yetkiliye dayandırdığı haberinde, Halep'ten sivillerin ve muhalif savaşçıların tahliyesi için anlaşıldığını duyurdu.

BAN: ŞOKE EDİCİ GÖRÜNTÜLER GÖRDÜK

Öte yandan konu hakkında Birleşmiş Milletler de bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "BM, Halep'te çok sayıda sivilin hükümet yanlısı güçler tarafından hava saldırıları ya da infaz yöntemiyle öldürüldüğüne ilişkin güvenilir raporlar aldı. Hava saldırılarının ardından caddelerde yanan insan bedenlerinin yer aldığı şok edici görüntüler gördük" dedi.

Geçtiğimiz günlerde eski Halep kentinin viraneye dönen son hali Drone kamerasıyla havadan çekilmiş görüntülerle ortaya çıkmıştı.

Rusya'dan açıklama: Siviller, ordunun himayesi altında

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Suriye'nin Halep kentinde muhalif güçler ve rejim arasında ateşkes sağlandığını teyit ederek, muhaliflerin birkaç saat içinde Halep'ten ayrılacağını, sivillerin rejimin koruması altında olduğunu ve kentten ayrılmalarına gerek olmadığını söyledi.

Churkin, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Halep toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandığını teyit eden Churkin, "Muhalifler, birkaç saat içinde Halep'ten ayrılacak, siviller hükümet kontrolü altında ve kentten ayrılmalarına gerek yok." dedi.

Öte yandan, BMGK da Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılar nedeniyle acil toplandı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Bu ne dünya düzeni 1 ayda enaz 1000 sivil öldürdüler ki gerçek rakam daha fazladir.Şimdi de anlaşmışlar bizim aklımızla oynuyorlar.Niçin peki herkes ölümü tadacak bu ne hırs bune kin.Allah ne Beşiktaşta ölen şehit polisimizin kızı Durunun ne sahile vuran Aylan bebeğin nede Halepte Musulda Filistinde oyuncaklarıyla ölen ve ağlayan çocukların kanının hesabını sormadan kimseyi bu dünyadan almasın.İnsanligimdan ve birşey yapamamaktan okadar utaniyorum ki içim hergun kan ağlıyor.Umarım bizler göremesek te gelecekte dünya daha güzel olacaktır.
Benim bildiğim Putin ne kadar isyankar vatan haini Suriyeli varsa hepsini avrupaya götürür ve ab yi parçalayarak sovyetler birliğinin intikamını alır.
TÜRKİYENİN GÜCÜ...
TAHLİYE DERKEN İŞALLAH BURAYA GELİRLER BURDA AKRABALARI ÇOK ORALAR YENİDEN İNŞA EDİLENE KADAR SONRADA ONLAR GİTMEZLERSE BİZLERE EV VERİRLERSE BİZLER GİDERİZ VALLAHİ
Insallah dogrudurrrr aminnn
Yani suriye kurtuldu mu? Tam tersine suriyenin ikiden fazla bolunecegi belli oldu.
Emniyet vatandaşlardan sosyal medya üzerinden terör faaliyetlerini destekleyen ve suç unsurları içeren profil ve sayfaları siber.onleme.arastirma@egm.gov.tr, siber@egm.gov.tr, siber.ankara@egm.gov.tr, siber.istanbul@egm.gov.tr adreslerine bağlantı adresi ve ekran görüntüsüyle bildirmelerini istendi. Buradakileri şikayet edin acilen hepsini alsınlar içeri
İnşaallah bu katliam durur.
Siviller için yeni bir Srebrenisna olmasin INSAALLAH
yarım saattir yabancı haber sitelerine bakıyorum çoğu site bu haberi son dakka olarak geçmiş ama sadece bitanesi türkiyenin arabuluculuğuna dikkat çekmiş diğerlerinde tek bi türkiye kelimesi bile yok özellikle bi kaçtanesi ingiltere ve fransanın çağrısısıyla oldu diyo , bm genel sekreteri bile:halepte tahliye için türkiye ve rusya arabuluculuğunda tarafların müzakerelerinin sürdüğünü anlıyoruz ,biz bunu destekliyoruz. demiş yani bu gelişmelerden bmnin bile haberi yok,welcome to europe. sivillerin tahliye edilmesini destekliyoruz dedi
Yeter artık.. aklıselim galip gelsin ve bu anlamsız savaş bitsin. İnsanlar ölmesin.
NE DİYEYİM BÜYÜK DEVLET OLMAK İŞTE BÖYLE BİR ŞEY İNŞAALLAH DEVAMI GELİR TÜRK ORDUSU YOLA DEVAM BİZLER ALLAH KALBLERİ BİLİR ŞU ANDA ŞAHSEN BEN HAZIRIM GÖREV ALMAYA YOLA DEVAM TÜRK ORDUSU GİTTİĞİ HER YERE ESENLİK GÖTÜRÜR
çok doğru
Esad Tayyibin ösosunu bitirdi,Türkiyede arabuluculuk yaptı.Nasıl bir ülkede nasıl insanlarla yaşıyoruz.Bunu siyasi bir anlamda birilerine destek için söylemiyorum.Chp'li mhp veya hdp'li değilim.Bu nasıl bir zihniyettir aklım ermedi.Gözümün içine baka baka aptal insaların beni aptal yerine koyması zoruma gidiyor.
ne saçma.dünyayı yönetenler savaşırken türkiyr arabulucuk yapacak atelkes imzalanacak.cem yılmaz bile böyle bir espri yapamaz.nedirki türkiye rusya ve amerika karşısında.nedirki türkiye nato ve ab karşısında.neyin gazı bu.ve neyin salaklığı sıranın türkiyeye geldiğinin idrakına varamamakta.neden soytarılar kürt kozu yanında şimdi alevilere saldırmaya başlıyor.buyurun yeni ortadoğudaki türkiyeye.
Allah'ım (c.c.), insanlıktan çıkmış bu esad ve ona destek veren kafirleri kahret! Zalimin zülmüne maruz kalmış olan kardeşlerimize yardım et.
@erol877 amin.
@erol877 Amin
Esad halep te kontrolu sağlaık açıklaması yapıyor sonrasıda ateşkes
Peki şimdi ne olacak çok merak ediyorum savaş bittimi yoksa devammi edecek
Diğer Haberler