Halep'te ateşkes sağlandı

Halep'te Rusya ile muhalifler arasında ateşkes sağlandı. Muhalifler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında varılan ateşkes ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti.

13 Aralık 2016 19:45
PAYLAŞ
TWITTER
Halep'te ateşkes sağlandı

Suriye’nin Halep kentinin doğusundaki silahlı muhalif gruplar ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı. Ateşkesle ilk etapta kuşatmadaki sivillerin güvenli şekilde tahliyesi öngörüldüğü açıklansa da, Rusya'dan yapılan açıklamada, sivillerin tahliye edilmesinin gerekmediği ifade edildi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin yaptığı açıklamada, sivillerin ordunun himayesi altında olduğunu, sadece muhalif grupların tahliye edileceğini söyledi.

AA’nın Halep’in doğusundaki silahlı muhalif gruplardan aldığı bilgiye göre, Rusya ile öğleden sonra başlayan ve 19.00 sularında sonuçlanan görüşmelerde, kuşatma altındaki bölgede bulunanların güvenli şekilde tahliye edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Ateşkes ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti. Halep’in doğusundaki sivilleri güvenli şekilde tahliye edecek otobüsler de bölgeye ulaştı.

İLK ETAPTA SİVİLLERİN TAHLİYE EDİLECEĞİ AÇIKLANMIŞTI

Rusya'dan yapılan açıklamadan önce, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verileceği belirtilmişti.

Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

El Cezire'nin haberine göre ise Suriyeli muhalifler, Türkiye aracılığıyla Rusya ile yapılan görüşmeler sonucunda ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı.

AFP ise bir muhalif yetkiliye dayandırdığı haberinde, Halep'ten sivillerin ve muhalif savaşçıların tahliyesi için anlaşıldığını duyurdu.

BAN: ŞOKE EDİCİ GÖRÜNTÜLER GÖRDÜK

Öte yandan konu hakkında Birleşmiş Milletler de bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "BM, Halep'te çok sayıda sivilin hükümet yanlısı güçler tarafından hava saldırıları ya da infaz yöntemiyle öldürüldüğüne ilişkin güvenilir raporlar aldı. Hava saldırılarının ardından caddelerde yanan insan bedenlerinin yer aldığı şok edici görüntüler gördük" dedi.

Geçtiğimiz günlerde eski Halep kentinin viraneye dönen son hali Drone kamerasıyla havadan çekilmiş görüntülerle ortaya çıkmıştı.

Rusya'dan açıklama: Siviller, ordunun himayesi altında

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Suriye'nin Halep kentinde muhalif güçler ve rejim arasında ateşkes sağlandığını teyit ederek, muhaliflerin birkaç saat içinde Halep'ten ayrılacağını, sivillerin rejimin koruması altında olduğunu ve kentten ayrılmalarına gerek olmadığını söyledi.

Churkin, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Halep toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandığını teyit eden Churkin, "Muhalifler, birkaç saat içinde Halep'ten ayrılacak, siviller hükümet kontrolü altında ve kentten ayrılmalarına gerek yok." dedi.

Öte yandan, BMGK da Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılar nedeniyle acil toplandı.

AA

Anahtar Kelimeler: