Hollanda Başbakanı'ndan son dakika yaptırım açıklaması

Türkiye'nin Hollanda'ya karşı yaptırım açıklamasına Hollanda Başbakanı Rutte'den ilk açıklama geldi: "Türkiye'nin yeni yaptırımları çok da kötü değil."

Hollanda Başbakanı'ndan son dakika yaptırım açıklaması

Rutte, 'Hollanda'nın kızması için daha fazla neden varken Türkiye'nin yaptırım uygulaması tuhaf. Türkiye'nin yeni yaptırımları çok da kötü değil' dedi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye ile yaşanan diplomatik gerilimin ardından Türk hükümetinin uyguladığı yaptırımların çok kötü olmadığını" fakat Hollandalıların öfkelenecek daha çok nedeni olmasından dolayı tuhaf olduğunu belirtti.

Ankara, Türk bakanların iç siyasi propagandayla ilgili toplantılarını engelleyen Hollanda'ya bir dizi siyasi yaptırım kararı alırken; bu kararlar arasında izinde bulunan Hollanda'nın Ankara büyükelçisinin Türkiye'ye girişinin yasaklanması ve iki ülke arasında üst düzey temasların durdurulması da bulunuyor.

EKONOMİK YAPTIRIM YOK

Yaptırımlar bütün diplomatik iletişimin dondurulmasını içerirken, herhangi bir ekonomik önlem içermiyor.

Hollanda'da Çarşamba günü genel seçimler gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE'NİN ALDIĞI YAPTIRIM KARARLARI

Türkiye'nin aldığı yaptırım kararlarını dün Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş açıklamıştı. Bakanlar Kurulu’nun ardından konuşan Kurtulmuş şunları söylemişti:

“Yapılanlar hiçbir ölçüye uymayan, hadsizlik ve terbiyesizlik içeren davranışlardır. Bunların kabul edilmesi, hiçbir ölçü bakımından mümkün değildir. Türkiye biliyorsunuz şimdi Dışişleri Bakanlığımızdan nota verildi. Hollanda’nın özür dilemesi gerektiğini ifade ettik. Öncelikli olarak, şu anda izinli olarak yurt dışında bulunan Hollanda Büyükelçisi’nin bizim söylediğimiz hususlar yerine getirilinceye kadar Türkiye’ye dönmesinin yasaklanması, yani Türkiye’ye dönüşüne izin verilmemesi kararlaştırılmıştır. İkinci olarak Hollanda bu yaptıklarını bir şekilde telafi edene kadar üst düzey ilişkilerin ve planlanmış toplantıların, bakan ve üstündeki toplantıların, üst düzey resmi görüşmelerin askıya alınması, bunların bir müddet tehir edilmesi kararlaştırılmıştır. 27 Aralık 2016’da diplomatik uçuşlara toptan verilmiş olan yani Hollandalı resmi zevatı Türkiye’ye getirecek olan uçuşlara verilmiş olan izinler, bugün itibarıyla iptal edilmiştir. Bu yanlış anlaşılmasın, Hollandalı vatandaşları ilgilendiren bir husus değildir, resmi ziyaretler için Türkiye’ye gelecek ya da Türkiye hava sahasını kullanacak diplomatlarla ilgili bir kısıtlamadır. Hollanda, bu yaptıklarından vazgeçip yaptıklarını tamir edene kadar Türkiye, diplomatik uçuşlara izin vermeyecektir. TBMM ile Hollanda Parlamentosu arasındaki Dostluk Grubu’nun Türkiye kısmının lağvedilmesi, iptal edilmesi konusunda TBMM’ye tavsiye edilmesi yolunda bir karar alınmıştır.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 57 yorum
ADAM DALGA GEÇİYOR.YANİ DİYOR Kİ SİZİN HER YERİNİZ YAPTIRIM OLSA NE YAZAR...
@keynes28 netekim doğru söylüyor
@enverozyilmaz960 MAALESEF......
bakın hala adamlara sinek vızıltısı gibi geliyorsunuz,sizi takmıyorlar.hah hah hah
Kibarca çok da tınnnn diyor.
Adamların umurunda bile değil. Küçücük devlet. Yıllık gayri safi milli hasılatları ile bizim ülkeyi üçe katlıyorlar. Kim kime yaptırım uyguluyor ya.
Adamlar haklı. Bizim onlara yaptırım uygulatacak neyimiz var ki? Tarım desen bitik, hayvancılık desen ölü. Siyasi güç desen daha 3-5 çapulcuya söz geçiremiyoruz. Onları etkileyecek hiçbir durum yok. Üstelik bizim bakanımız da açıkça 'Yaptırımlar ekonomik sahada olmayacak' dedikten sonra, iyice yüz buldular.
BIR ANDA BUTUN ILISKILERI KESSSEYDI HERKESLE KAVGA ETTTIGI YETMEDI BIDE HOLLANDA ILE BAGLARI KOPARDI DERDINIZ DEGIL MI :):):) 2035 YILINDA AVRUPANIN EN GUCLU ULKESI OLACAGIZ BUNU UNUTMAYIN...
İŞTE AKP SAYESİNDE NE SAĞDA NE SOLDA NE KUZEY NE GÜNEY DOST KALMADI
Bi shell türkiyeyi satin alicak gücte
@mkorkmaz_a7 bunlar sadece senin hayallerin..ama sadece hayal olarak kalacak..bu memleketin asıl evlatları (senin gibiler değil) buna müsade etmeyecek ve etmez de sen rahat ol...alayınıza yeteriz...
@candan_28 o zman petrol ofisini geçen hafta hollandalılara neden sattırdınız
Yaptırımlar koyar mı Hollanda'ya ? Adamlar her şeyini kendi üretiyor elverişli toprakları var tarım ihracatında dünya üçüncüsü. Vız gelir tırıs gider onlara. Dışa bağımlı olan biziz Rusya olayındaki gibi tükürdüğümüzü yalayacağız.
Komedisiniz ya. Adamlar sizi takmıyor bile. Çok güçlü Türkiyeyiz ne demezsin.
HEP KORKU.TÜRKİYENİN YÜKSELİŞİ VE AYAK SESİ KORKUSU BUNLAR.SAHTEKAR BATI.İKİ YÜZLÜ BATI.BİR GÜN BAT İNŞALLAH
İhracatımızın yarısından fazla Avrupaya yarın Ekonomik Ambargo uygulanırsa Türkiye batar.Oy uğruna geldiğimiz noktaya bakın!
16 nisandan sonra elçi ve aile bakanı hatta dış işleri bakanı kesin fetocü cıkacaktır. aynı rusya ve israil ilişkileri gibi olacak. kandırılacaklar yine. hiç bir zaman hatalarını kabul etmediler çünkü. hep bir suçlu buldular.
Başbakjanın oğlunun Hollanda da 2 ortak şirketi var.Nasıl ekonomik yaptırım uygulayacak? SHELL' in Türkiye faaliyetlerini durdur, Bende EVET diyeyim. Carrrrt kaba kağıt,kuru teneke gürültüsü.....!
İsrail de böyle demişti, bugün gelinen nokta nasıl, özür diledi. Rabbim her zaman Türkiyemin yanında. Bu milletin kalbi temiz, inancı tam. Bazı gereksizler yalakalık yapmasa, Türkiye karşıtlığı yapmasa inanın hiç bir güç yenemez. Bu ülkenin vatandaşı olup da ne hikmetse elin gavurunu savunacak kadar alçalmayın. Sonra bak nasılda bizimle dalga geçiyor bu ülkeler demeyin. Adamlar birlik olmadığımızı görüyor en çok da buna güveniyor. İnamcınızı kaybetmeyin derim. Zamanın neyi göstereceğini kimse bilemez.
@petros kim kimden özğr diledi 12 türk vatandaşını katleden israil askerleri 20 milyon dolar bağış karşılığında türk mahkemelerinde aklandı israile yalakalık olsun diye ne zamna yangın çıksa uçak gönderiyor çıktı mitingde israil e ihtiyacımız var dedi
TAMAMEN İÇ SİYASET İÇİN KONUŞUYOR.KAZANIRSA 2 GÜN SONRA ÖZÜR DİLER MASAYA OTURUR
Uygulayabileceğimiz yaptırımlar; 1-Hollandanın ülkemize yapacağı siyasi ve bürokratik ziyaretlerin askıya alınması, 2-Şey hımmm, kem küm, ühü ühü, 3-Hükümetimiz tarafında yeni bir düşman yaratılarak suçu ona yıkmak. 4-En üst makam tarafından özür ve derin üzüntülerini bildirmek, 5-Hollandanın gönlünü alabilmek için tırlarla lale alıp barış kutlamasında karanfil niyetine halka kafasına atmak...
Hollandanın Tutumunu haklı gören zihniyet,1. ve 2. Haçlı seferlerini de haklı görmüşlerdir. Bizans kalıntısı kripto dolu memleket.
@alparslan.koprulu_2011 bırak şimdi haçlı seferlerini ozamanlar kılıç kalkan vardı şimdi uzaktan güm adam bi düğmeye basıyoo arabayı kitlilo sen ne haçlısından bahsediyonn
@alparslan.koprulu_2011 he anam he, he canım he, en büyük bizans kalıntısı senin gibi vahdettinin torunu olan soysuzlardır ülkeyi ingilize yunana bırakıp kaçanlardır
Şimdi Avrupa'da git gide artan Türkiye düşmanlığının en büyük sebeplerinden bir tanesi içlerine, siyasete , iş çevresine kadar kısacası her yere girmiş olan PKK' lı teröristlerin yakın zamanda bunların başına ciddi bela olacağı kanaatidir. Avrupa şimdiye kadar Türkiye'nin doğusunu bölmüş kendi içindeki bahsettiğim PKK' lı teröristleri buraya yerleştirmiş olacaktı. Çünkü bu söz bunlara Avrupa ve Amerika tarafından verildi. 16 Nisan'dan sonra da asla olmayacak olan bu emellerinin gerçekleşmesi için hayır için ellerinden geleni yapıyorlar. Erdoğan' dan nefretleri bu yüzdendir. Oyunları bozuldu.
Tutturduk 4 cocuk diye simdi nufusumuz 60 milyon egitimli nufus olaydi siyasi, ekonomi ve sanayide iyi olaydik boyle konusabilecekmiydi.
Bu avurupa yalakarina bir tavsiyem var dna testi yaptirsinlar kimbilir belkide babalari dedeleri belkide buyuk babalari batilidir bir millet bukadarmi hayin uretir ulkemizde arac yerine hayin uretiliyor bu nedir anlamis degilim
@irfural Mesela mavi marmara olayında olduğu gibi değilmi akkoyunum
@sulusarayli BENCE KOYUN ÜRETMEKTEN HAİN ÜRETMEYE SIRA GELMİYOR..
@sulusarayli Sana tek bir cümle yazacağım bunca yorumu okuduktan sonra.."Allah razı olsun!"
@sulusarayli haklısın,sırf akp ye düşmanlık olsun diye bu yalakalar hollandaya herşeyini verirler
ESKİ HÜKUMETLER VARKEN BATI BİZİ ÇOK SEVİYORDU.ÇÜNKÜ O ZAMAN Kİ BAŞBAKANLARIMIZ MALUM.ŞİMDİ ODÖNEMLER BİTTİ .O BAŞBAKANLAR YOK.SATIN ALACAKLARI BAŞKAN YOK.TABİKİ SEVMEZLER TAYYİBİ.AMA OYUNLAR 16 NİSANDA BİTİYOR. KORKU VAR KORKU.
@fatih_byik_1966 eline sağlık bu yazını umarım batı ve hollanda yalakalarıda okur,gerçekten bu sayfada sayısız dönme ve devşirme var
@fatih_byik_1966 Eline sağlık, eski hükümetleri hatırlattın, erkeksen eski hükümetlerin saygınlığını, ülkenin itibarını güvenirliliğini, komşu ülkelerle dostluğumuzu da konuşsakmı? Gerçi son yıllarda kin moda oldu, önümüze gelene kin kusuyoruz, İsrailin bir madalya ve 22milyon dolara aldığı liderin fiyatını arttırıp alacak enayi olmadığından satın almayıp yerinde kullanıyorlar, C.Zapsu'nun da dediği gibi süpürmeyin, kullanın, kendini adam zannettirirseniz yapmayacağı hiç bişey yok
Kayseri kadar bir ülke bizimle kafa buluyor..Hollanda'ya derhal vize koyulması gerekir.. Holandalı istemiyoruz..
@burhan_duru_2016 Turizmde çalışanların çocuklarının rızkını sen vericekmisin.
@burhan_duru_2016 istesende artik gelmezler.
@beskazali06 RIZIK İÇİN HAYSİYET ŞEREF ONURUNDAN VAZ MI GEÇECEKSİN
miting yapmak isteyen kendi ülkesinde yapsın diyor. zaten hergün türkiyede miting yapıyorsun. tv lerin hepsi sana bağlı sabah akşam evet deyin diye millete akıl veriyorsun. sen seçmeninde akıl yokmu her güm konuşuyorsun . insanın babası her gün konuşsa oğlu ben salakmıyım bana her gün konuşuyorsun der. diyor... parti çıkarın için benim ülkemi kullanamazsın diyor.. ülke ilişkilerimizi parti ilişkiler yüzünden uluslar arası ilişkilerimizi bozmak istiyorsan keyfin bilir diyor..mesela diğer partilerden birisi miting yapmak istesydi izin vermeseydik, yine aynı biçimde tavır alırmıydın diye soruyor
Dış ticarette fazla veren TEK ÜLKE Hollandadır. Yani sattıklarımız aldıklarımızdan azcık fazla olan tek ülke. Nüfusuna oranla en yüksek turist girdisi sağlayan tek ülke. %2 EVet daha kapabilmek için attıkları taklalar yüzünden ülkeye verdikleri zararı 50 yılda karşılamak mümkün değil. Başkanlık geçsin de vatanın milletin istikbali umursayan yok zaten
ÜLKEMİZDE NE KADAR KIÇ YALAYICI BATI HAYRANI OLANLAR VAR.HOLLANDAYA .ALMANYAYA LAF SÖYLETTİRMİYO
@fatih_byik_1966 Kardeşimmm aynen öyle bize dışarıdan düşmana lüzüm yok içeridekiler yeter...
@fatih_byik_1966 Allah insanlara akıl fikir dağıtırken sizler nerdeydiniz acaba. Bu işler karşılıklı siyasi beklentiler. Hollandada, Almanyada ve Türkiyede seçimler var. Bu senaryolarla Almanya, Hollanda aşırı milliyetcilerin oylarını alacak. Türkiyede mağdur edebiyatıyla Türk milletinin milli ve manevi duygularını sömürüp evet oyu alacak. Seçimlerden sonra bunların hiçbiri kalmaz gülüm balım olurlar. Olan yine garibana olur.
Vivident, Mentos, Chupa Chups, Big Babol, Center Fresh, AXE, Becel, Cif, Domestos, Dove, Knorr, Lipton, Vaseline, Yumoş, Algida, Calve, Carte Dor, Clear, Fruttare, Max, NN Sigorta ING Bank Credit Europe Bank KLM Royal Dutch Airlines Martinair, C&A, DAF Kamyon Uzel (Massey Ferguson traktör Philips, Tamoil SHELL TomTom navigasyon cihazı, ARKADAŞLAR BU HOLLANDA ÜRÜNLERİNDEN UZAK DURUN, BOYKOTLUYORUZ!
adamlar asıl bize yaptırım uygularsa batarız
ticari yaptırım olursa petrol ofisini hallandaya satamazlar binali yıldırım beyin haollandada bulunan şirketleri sıkıntı yaşar melih gökçek beyin ucuza alıp türkiyeye faiş fiyatlarla sattığı fidanlar boşa gider akp hükümeti seçim propagandasının yurt dışında yasakladığı kanun varken hiç kimsenin bunu yayınlamaması garip tabiki milleti gaza getirip oy artırma oyunu işliyor
türkiyenin ne yaptırımı olabilirki ülkemizin en güzel üretimi suç bundan ötesi yok 15 yılda ülkedeki suç oranı % 500 arttı millet ceza evi kapatır biz açtığımız ceaevlerini hizmet diye gözümüze sokarızz
kısacası işin özeti kim takar tc yi diyorlar dalga dahi geçiyorlar tc nin karizma sı yerle bir edildi akp sayesinde tüm avrupa da herkes mi kötü ya
@x045 daha önce karizması var mıydı türkiye'nin ! sen herhalde başka bir dünyada yaşıyorsun.
Hükümet hala rusyanın bize yaptığı yaptırımları unutamamış ve etkisinden kurtulamamış olacak ki kendini rusya zannedip her ülkeye yaptırımla korku salacağını zannediyor!!
İKİ YÜZLÜ ALÇAK MEDENİYET
Tarafsız konuşacak olursak.Bizim bakanımız Almanya'da iken gelmeyin demiş.Beni zorda bırakırsınız demiş,seçimler var demiş.Fakat biz ısrarla gitmek istemişiz.Gitmişiz. Yani seçimlerin sonucu beklenseydi olmaz mıydı?Ya hiç gidemezdik ya da Rutte tekrar seçilirse eminim gelin konuşun diyecekti.Bu işi artık bu kadar büyütmenin bir anlamı yok.Hele bu şekilde gündemde tutmanın ciddi zararları var. Fakat gündemde tutulması kasıtlı da olabilir.Mevcut hollanda hükümetinin işine yarıyor.Türk düşmanlından oy devşirmeye çalışıyor.Her avrupa ülkesi bunu yapıyor. Seçimlerde Türk düşmanlığı oy kazandırıyor.
Neden ekonomik yaptırım uygulamıyorlar. çünkü bunlar tıssss. Sadece laf ebeliği
eveti 2-3 puan öne geçiren bu durum; akp dik durmazsa eğer ve gerçekci yaptırımlara başvurmazsa eğer; ters teper ve +2-3 puan eksi 8-10 puana döner ve evet çıkması da hayal olur... Akp şuan sırat köprüsünde bir sınav veriyor... dengeyi kaçırmamasını temenni etmekten başka çaremiz yok.. ha şu ayrı bir konu; evet te çıksa hayırda çıksa bu durum ab yi ırgalamaz...aile içi kavgada dışardan müdahaleyi kabul edemeyizz. eyyy ab biliyoruz güçlüsün biliyoruz ki bizi ekonomik olarak yıpratabilir kötü yollara sevk edebilirsin.. lakin her nolursa olsun ülke içindeki sorun seni alakadar etmez
yenibir kırizi başaruyla gerçekleştirdik,mağduruz mağdur,,mağdurlara hayır
AMAN HOLLANDANIN TIKIRINDAYDI ONLAR HİRİSTİYAN ÜLKELERİ BİRBİRLERİNE YARDIM EDERLER OLAN TÜRKİYEYE OLUR AMA BİZDE KAYSERİ PASTIRMASI GÖNDERMEYİZ OLUR BİTER
Diğer Haberler