Hollanda seçim sonuçlarına ilişkin Türkiye'den ilk yorum

Hollanda seçimlerinin ardından Türkiye'den ilk yorum Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Çavuşoğlu "Yakında Avrupa'da din savaşları da başlar, başlayacak" dedi.

16 Mart 2017 11:19
PAYLAŞ
TWITTER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İşte Hollanda'da seçim bitti. Aldıkları oylar birbirine yakın, yüzde 17'ler, yüzde 20'ler, böyle birçok parti ama bir bakıyorsun sosyal demokrat ile faşist Wilders arasında da hiçbir fark yok, hepsi aynı kafa. Nereye varacaksınız, Avrupa'yı nereye götürüyorsunuz? Avrupa'yı çökertmeye başladınız, Avrupa'yı uçuruma götürüyorsunuz. Yakında Avrupa'da din savaşları da başlar, başlayacak. Bu gidişle öyle. Eskiden bundan 100 sene önce savaştılar. Avrupa'nın tarihini aç önlerine koy. Bir gram utanma varsa, birbirlerinin yüzlerine bakamazlar Avrupalılar" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Bakan Çavuşoğlu memleketi Antalya'da seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa’da ‘hayır’ kampanyası yürüten ülkelere sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Hollanda’daki seçimleri de değerlendirerek, "Bunlar Avrupa’yı çökertmeye başladı, din savaşlarına doğru götürüyorlar" dedi.

"YA MEVLÜT SİZİN POLİTİKADA ZEMİN KAYMASI MI VAR?"

Türkiye’den rahatsız olanların çoğaldığını söyleyen Çavuşoğlu, Avrupa’nın Türkiye’nin büyüyen politikası karşısında rahatsız olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye’nin politikasından özellikle bizim Avrupalılar ‘Ya Mevlüt sizin politikada zemin kayması mı var? Bize sırtınızı mı dönüyorsunuz’ diyor. Ne oldu, niye soruyorsunuz bunu? Bak her yerde ilişkileriniz iyi. Sen gidiyor musun oraya? Gidiyorum. Sen orada iş adamların var mı? Var. Yatırımların var mı? Var. Sizi oralar da ben de görüyorum, peki sen oraya gidince ben seni sorguluyor muyum? Sen de ne kayması var diye. Sen gideceksin iyi, ben gidince benim dış politikamda zemin kayması var. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Benim kontrolümden çıkmayacaksınız demek. O Türkiye geçti. Türkiye artık senin eskiden rüyalarında hayal ettiğin Türkiye olabilir ama bitti o uyan uyan. Türkiye kimsenin kontrolünde olan bir ülke değil. Türkiye, kararlarını kendisi verir, yanlışa yanlış der, hem de yüzüne der, arkasından konuşmaz. Artık Türkiye’yle nasıl konuşacağınızı öğreneceksiniz. Hükmedici konuşmalardan vazgeçeceksiniz. Türkiye hükmeder, Türkiye çünkü 2 milyar ümmetinde temsilcisidir. O yüzden siz Türkiye'ye hükmedici konuşamazsınız. Adam gibi konuşurusunuz, ricacı olursunuz, otururuz, konuşuruz, anlaşırız iş de yaparız, siyaset de yaparız, iş birliği de yaparız, biz her şeye varız. Yalnız bize nasıl davranacağınızı öğreneceksiniz, siz öğrenmezseniz biz size öğreteceğiz. İtinayla öğreteceğiz" diye konuştu.

'AVRUPA'YI ÇÖKERTEMEYİ BAŞARDILAR'

Hollanda’daki seçimleri de değerlendiren Çavuşoğlu, ""İşte Hollanda'da seçim bitti. Aldıkları oylar birbirine yakın, yüzde 17'ler, yüzde 20'ler, böyle birçok parti ama bir bakıyorsun sosyal demokrat ile faşist Wilders arasında da hiçbir fark yok, hepsi aynı kafa. Nereye varacaksınız, Avrupa'yı nereye götürüyorsunuz, Avrupa'yı çökertmeye başladınız. Avrupa'yı uçuruma götürüyorsunuz. Yakında Avrupa'da din savaşları da başlar, başlayacak. Bu gidişle öyle. Eskiden, bundan 100 sene savaştılar. Avrupa'nın tarihini aç, önlerine koy. Bir gram utanma varsa, birbirlerinin yüzlerine bakamazlar Avrupalılar. Farklı dinlerden oldukları için 100 yıl birbirlerini kestiler ama sonra bundan ders alındı, Avrupa Birliği kuruldu, Avrupa Konseyi. Şimdi tüm bunlar yok edilmeye başladı, Avrupa o eski günlere gidiyor" ifadelerini kullandı.

'ATLARIYLA İTLERİYLE SALDIRDILAR'

Bugün Hollanda'daki uygulamayı Nazi döneminden ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görmediklerini dile getiren Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunu ben mi uyguladım, ben mi yaptım? İşte vatandaşlarımıza atlarıyla itleriyle saldırdılar ısırttılar. Nerede görülmüş bu? Dünyanın başka bir yerinde olsa ahkam kesmeye başlarlar. İnsanlık, demokrasi, özgürlük dersi veriyorlar. Bu mu senin insanlığın, özgürlük anlayışın? Ama Türkiye bunun altında kalmaz, adımlarımızı attık ve göreceksiniz önümüzdeki süreçte sabredin adımlarımızı daha da atacağız. Biz sığıntı gibi bunlarla uğraşamayız. Türk hiçbir yerde sığıntı olmaz. Eşit ve onurlu bir şekilde oluruz biz olacaksak. Bu kadar basit. Peki bu referandumdan niye rahatsız oluyorsun? Çünkü referandum Türkiye'yi istikrara götürecek. Türkiye'de ikili sistemi değil, güçlü sistemi getirecek."

Okuyucu Yorumları22 yorum
 • 209 Oy
  Bunların ağzından çıkanı kulakları duymuyor galiba.Şu yukarıdaki sözleri bırakın bir dışişleri bakanını mahallenin kasabı bile söğlemez.Bunlar aklını yemiş ,İşleri güçleri hayelleri fikirleri svaş ve kan.Yazıklar olsun Yediğiniz içtiğiniz haram ne konuşsanız yalan...Haram zadesiniz haramla kalkıp haramla yatoyorsunuz.#Hayırrrrrrrr
 • 110 Oy
  bizim operasyoncu kedilerimiz var hey avrupa sen senin demokrasin yerin dibine batsın kediniz bile yok şalter indirecek
 • 138 Oy
  AVRUPA DA HAYIR KAMPANYASI MI VARMIŞ. GÜLDÜRDÜNÜZ BENİ YİNE. ÇOK TA İPİNDEYDİ AVRUPA NIN.SİZ BU SÖYLEMLERLE ANCAK KENDİ TABANINIZI GAZA GETİRİRSİNİZ. AMA AVRUPALI ŞUNU İYİ BİLİYOR RTE Yİ NASIL BAŞA GETİRDİLERSE SONUNA KADAR ONUNLA KALACAKLAR. BİLİYORLAR Kİ BU KADRO TAMDA ONLARIN İSTEDİĞİ KADRO. BİZ TC HALKI OLARAK BİZE NE GÖSTERİYORLARSA BİZ O NU GÖRÜYORUZ. AMA GERÇEKLER HİÇ TE BİZE GÖSTERİLEN GİBİ DEĞİL.SANIYORUZ Kİ YOLLAR KÖPRÜLER HAVAALANLARI SADECE BİZE MAHSUS. SADECE BİZİMKİLER BU İŞİ YAPIYOR ADAMLAR AŞMIŞ.. UZAY DA CİRİT ATIYORLAR. BİZ HALA KISKANILDIĞIMIZI SANIYORUZ.
 • 50 Oy
  Hollanda da seçim bitti.. Ancak bizim referanduma daha 1 ay var. Avrupa ile olan gerginliği ve Avrupa düşmanlığını sıcak tutmak lazım öyle değil mi ?
 • 20 Oy
  kışkırtıcılık yapma, bizim huzurumuz yok bari avrupadaki insanların huzurunu bozma...
 • 14 Oy
  @ersan.tuncer biz 3. havaalanına başlayınca leopar tankları üretmeye başlayınca yollar hızlı trenler helikopterler iha.lar yapmaya başlayınca zaten onlarda huzur kalmadı. senin gibi fransızların zaten huzuru yok. bir avuç kaldınız.
 • 14 Oy
  Suriyedeki sorunları çözdük bütün dünya ile barış içindeyiz şimdi avrupayıda düzelteceğiz.
 • 5 Oy
  BUNLAR BAŞKA BİR ÜLKEDE YAŞIYOR GALİBA
 • 42 Oy
  Türkiye her zaman geriden gelecek. Boşa yormayın kendinizi.
 • 3 Oy
  YAHU BUNLAR HEM BÖYLE KONUŞURLAR ;KENDİ ÇOCUKLARINI AVRAPA OKULLARINA YOLLARLAR ,MİLLETİN ÇOCUKLARINIDA İMAM HATİBE ZORLARLAR !!ÖNCE KENDİ KAPININ ÖNÜNÜ SÜPÜR DERLER ADAMA !!
 • 3 Oy
  bire tarih blmez sena ve seni bakan yapana bakmak lazım. avrupa din savaşları biteli tam 367 yıl oldu uyanda okuyup öğren...kimler bizi yönetiyor yarabbim cahillerin elinde kalmışız...din savaşları biz müslümanlarda var islam alemini zehirleyen ANKEBUT SUİDİ TAĞLUT'U DEĞİLMİ?!!!!!.....
 • 13 Oy
  ben dogma büyüme almanyadayım 35 yaşındayım köln şehrindeyim burada nerede hayır kampanyası var gösterin bana birtane hayır kampanyası olan bir yer söyleyin kimsenin umrunda degil bu konu.sadece türkiyede öyle.benim anlamadıgım şey ben yaşam sıtandatlarını bilmedigim bir ülke için oy kulannmam sacma.türklerin alman başbakanı için oy kullanması ne kadar sacma ise bu da aynı hayat yaşantısı maddi durumu ikiside bilemez.birdaha diyorum köln şehrinde yada civarında hayır kampanyası yapan bir yer söyleyin.işte görmediginiz yer hakkında yorum yaparsanır kaybedersiniz.hayırada evete de saygılı olalım
 • 3 Oy
  AKEPLİLERİN ELİNE VER MİKROPONU DÜNYAYI YERİNDEN OYNATIRLAR LAFLA TABİİ.
 • 19 Oy
  Yav arkadaş bırakın avrupayı fln, hikaye yazmayın millete yok hayırcılarmışta bilmemneymişte, çok ta umurundaydı hollandanın Türkiye'deki referandum. Hadi uluslararası arenada rezilsiniz, bari başa geldiğinizden beri bu halkın refahı yaşam kalitesi için ne yaptınız onu söyleyin, geldiğinizden beri yok mağduruz yok yeni Türkiye yok güçlü Türkiye hep uyutun milleti, anca cebinizi doldurun, carşı pazar ateş pahası, 20-30 yıl öncede millet ay sonunu getiremiyodu şimdide getiremiyo yeni Türkiyeymiş, yalancının pişkinin din tüccarının önde gidenisiniz
 • 8 Oy
  @leodante Valla bizi şehirde araba park yeri yok..Herkesin iyi kötü bir arabası ve iyi kötü bir evi var..Soruyorum hiçbiri Avrupalı değil hepsi yurdum insanı..Ençok şikayet edende durumu en iyi olan ilginç..
 • 1 Oy
  @hercul3367 TÜRKİYENİN BORCUNUN 500 MİLYARSZ DOLARI BULDUĞUNU BİLMİYORSUN HERHALDE ?BİRDE ÖZELLEŞTİRME ADI ALTINDA YABANCILARA SATILAN DEVLET MALLARINI DÜŞÜNÜRSEN SENİN NEREDE YAŞADIĞINI BİLMEK LAZIM ??
 • 0 Oy
  ne kadar çok hollandalı varmış ülkemde
 • 12 Oy
  bunlar kendini kıyametin kopacağına iyiden iyiye inandırmış? avrupa ve din savaşları falan derken hadislere göre hareket ediyorlar sanırım.. peki mehdi kim? şaka gibi günlerden geçiyoruz.. hakkımızda hayırlısı..
 • 5 Oy
  @izmirlierol sen mi karar veriyorsun inancım olup olmadığına? sizin aklınız bu kadar işte.. başkası hakkında atıp tutmayı çok iyi biliyorsunuz.. onun bunun inancı ilgilendiriyor sizi.. bu kafadan kurtulun bence..
 • 7 Oy
  @synche olmayan inancında din ulemalığı yapmaya kalkma.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir