Hollanda seçimleri sonrası Türkiye'ye ilk mesaj

Hollanda'da seçimleri sonrası Türkiye'ye ilk mesaj... Seçimi kazanan Başbakan Mark Rutte'nin Halk Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD), Türkiye ile tansiyonun düşürülmesini istediklerini belirtti.

Hollanda seçimleri sonrası Türkiye'ye ilk mesaj

Hollanda'daki parlamento seçimlerinin galibi Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), Başbakan Mark Rutte'ye Türkiye'ye karşı daha uzlaşmacı bir ton kullanılmasını önerdi.

Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Lahey'de yaptığı açıklamada Türkiye ile yaşanan gerginliğin azaltılmasını istediklerini dile getirdi.

Son günlerde yaşandığı gibi devam etmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Hennis-Plasschaert, ancak Rutte'nin aşırı sağcı Geert Wilders'e oylarını kaptırmamak için Türkiye ile gerginliği tırmandırdığı suçlamasını ise geri çevirdi. Bunun doğru olmadığını belirten Hennis-Plasschaert, "Kırmızı çizgiyi göstermek zorundaydık" diye konuştu. Hennis-Plasschaert, bunun seçimlerle ilgisi olmadığını söyledi.

PVV SANDALYE SAYISINI 15'TEN 19'A ÇIKARDI

Hollanda'da dün yapılan seçimlerde Rutte'nin partisi VVD, 150 sandalyeli meclise 31 milletvekili gönderererek birinci parti oldu. Ancak VVD, 2012 yılındaki seçimlere oranla 10 sandalye kaybederek oy oranlarında düşüş yaşadı. Geert Wilders'in lideri olduğu aşırı sağcı PVV partisi ise yükseliş kaydederek sandalye sayısını 15'ten 19'a çıkardı.

Hollanda ve Türkiye arasında yaşanan kriz öncesi anketler, Rutte ve Wilders'in partilerinin başa baş olduğunu gösteriyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
Balkon konuşmasına dönmüş. Oyu alana kadar her türlü hava vardı sonra biliyor ki türkiye kaybetmeyi göze alacağı ülke diil yelkenler inmiş hemen. Size kızıp ülkemizin yönetim şekli için evet diyenler var. Ne alaka güzel kardeşim. Erdoğan ı gene destekle ama o gidince yerine fetöcü gelirde ülkeyi satarsa 15 temmuzda şehit olanlara ne diyeceksiniz??? İyi düşünelim sevgili kardeşlerim iyi düşünelim. Bu parti seçimi değil. Hakkimizda hayırlısı olsun inşallah.
@rwvip 15 YILDIR IKTIDARDA OLUP CEMAAT ILE KOL KOLA OLAN BI HUKEMET SIMDIDE CEMATT GELIR KORKUSUYLA BUNLARA OYMU ISTIYOSUN YURU LAN ISINE
@rwvip o gidince yerine gelecek adamı halk seçmeyecekmi? kurayla mı gelecek. ne saçma bi düşünce yapısı bu. o zaman kapatalım ülkeyi bütün dertten kurtulalım. sorumluluktan kaçmayın kendimizi yönetecek adamı seçebilecek kadar kabiliyetimiz var
Aynen danışıklı dövüş kayıkçı kavgasıydı.Biri oyları aşırı sağcı partiye kaptırmamk amacındaydı biz ise milliyetçi duyguları kaşıyarak içte dışta kararsız oyları EVET' e çevirmek derdindeydik.Eğer bir toplumun çoğunluğu ilkel beyniyle kararlar veriyor ülke geleceğinin derdinde değil,midenin derdindeyse 2 belki 3 puan etkilemiş olabilir. Ne demokrasi ama ??? !!!!!
Hollanda ile yaşanan suni kriz , önceden planlanmış bir tribün siyaseti yada cambaza bak oyunu. Referandum hele bir bitsin .. bakın ne Almanya ne Hollanda ile en ufak bir sorunumuz kalmaz.. Peki buradan zarar gören kim olacak. .Tabiki gurbetçiler , turizmciler. .ve Avrupa ile ticaret yapanlar.. 1.250 odalı sarayında oturanlara ucu dokunmaz bile..
@r.etkar Bak Yen anayasa Değişiklik Taslağına Göre 100 bin İmza Topla Sende CB adayı ol Seçilirsen 1250 odalı Sarayda Sen oturursun.Ama Zannediyorum sen ancak Burda Yorum Yzarsın Muhtemelen Karın bile Sana oy vermez Bu Zekayla.
bu olayın ilk başına baktığınızda bu gerginliğin SEBEBİ TÜRKİYE olmadığını eşeğe sorsan o da bilir ama bilmek istemeyenler eşekten daha aşağıdadır özür dilemeyle başlayın önce sonra düşünürüz
@alicosman ozur dilemeyi siz iyi bilirsiniz .
Holanda üzerinden ülkemi eleştiren gafiller.Hepsini toplasan 1 RTE etmezler.
@bahattinsopaci bravo
@bahattinsopaci cek bayaragi goklere aynen kardesim
@bahattinsopaci mumkun mu ? biz fakiriz, o dolar milyarderi .
ÖNCE HESAP VERİN
kafir hollandalılar 2023 e 6 senemiz kaldı hepiniz işci olark türkiyeye girmek için yalvuracakınız
@serdar_akdeniz_1983 OZAMAN ERKEKLER BİLE TŞÖRTLE GEZEMİCEK HALE GELECEK YA SİZE NE VAADEDİYORLAR ANLAMADIM BEN....
@dersimlii_2016 erkekler niye tişörtle gezsin şalvarla gezmeliyiz kort pantol bile yasak olmalı 2023 te çağ atlayacağız ve hepimiz çok zengin olacağız uçağımız olacak mlli arabamız olacak tüm dünyayı hatta amarikayı bile biz yöneteceğiz
@serdar_akdeniz_1983 onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine, herkes sonsuza dek çok mutlu yaşamış... güzel masaldı teşekkürler şimdi uyuyalım
@allantois10 masal olur mu 2023 te hepimiz çok zengin olacağız çok mutlu günler bizleri bekliyo, dişinizi sıkın 6 sene kaldı
Beni ne ilgilendirir hollanda veya akp nin mitingleri,,,gitmek istemişse evet oyu içiin gitmiştir,,,resmi bir ziyaret içinmi??? Ülke meseleleri kaş ile göz arası rafa kaldırılmak isteniyor..miilet kandırılıyor...!!! İşsizlik %20 lere dayanmışken bu ne patavatsılık,,,sanki tüm gençlerin hepsine miletvekili kadrosu açılacakmış gibi gaz veriliyor,,bizim mahlenin gençleri 600 den fazla..al sana kadro doldu..
hollanda krizin primini topladı tansiyon düşsün diyor ama burada primler 16 nisanda dağıtılıyor. az daha sabredin tansiyon normale döner...
HOLLLANDA İLE OLAN KRİZ YA TEZGAH YADA TAMAMEN YETENEKSİZ YETERSİZ İNSANLARIN BAKAN VEKİL VS YAPILMASINDAN KAYNAKLANIYOR. 1. AKP TARAFINDAN ÇIKARILŞAN YASA İLE YURT DIŞINDA PROPAGANDA YASAK.2.HOLLANDA BİZE ŞU ANDA BİZDE SEÇİM VAR SEÇİMDEN SONRA GELİN DEMİŞ. 3. SAYIN BAŞBAKAN HOLLANDADAKİ SEÇİMLER DOLAYISIYLA ŞU ANDA BİR ŞEY YAPAMAYIZ. SEÇİMDEN SONRA GİDİLECEK DEMİŞ. BUNA RAĞMEN ÜÇ KAĞITLA HOLLANDAYA GİRMEYE ÇALIŞANLAR SUÇLU DEĞİLMİ. BUNLAR VTANHAİNİ FETÖCÜ. BUNU ÜLKEMİZİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEK İÇİN YAPMIŞLARDIR. YOKSA AKILLI BİR İNSANIN YAPACAĞI İŞ DEĞİL.
tansiyon düşerde yaptıklarınızın hesabını bir verin karşınızdaki insandı BİZİM MEMLEKETTE AKKOYUN OLABİLİR.
referandumun hemen ardından normale dönecekler zaten, oy için film oynandı bitti, sonrasında ufak bir özür ile işler halledilir merak etmeyin. tarihli sabittir.
AYNEN HOLLANDANIN DEDİĞİ GİBİ OLUR
Bu aklı bizden biri vermiş sanırım
Hollanda ile danışıklı dövüş şimdi sırada Almanya var. Bu milleti artık salak yerine koymayın yemiyorlar çünkü sizin oy için yaptığınız oyunları. Bu millet sonunun ne olacağını bilmediği birşey için siz istiyorsunuz diye Evet demez.
Demekki siyasetçi dünyanın neresinde olursa olsun aynıymış.
adamlar seçim var gelmeyin dedi seçim bitti gidersiniz artık kendi çıkardığınız yurtdışı propoganda yasağını çiğneyerek
seçimden önce satış, seçimden sonra Barış..
ADAMLAR POLİTİKA YAPARKEN ÇOK AKKILICA YAPARLAR BİRDEN BİRE PARLAMAZLAR YÖNRTMRYİ ÇOK İYİ BİLİRLER ŞİMDİ KİM KAYBEDECEK YİNE BİZİM TARF KAYBEDECEK TA BAŞTA BÜTÜN BUNLARIN OLACAĞIINI AKLİ SELİM İNSANLAR BİLMİŞTİ GEREKSİZ OY ALACAĞIM DİYE BURADAN NEMALANACAĞIM DİYE YAYGARLARLA ORTALIĞI VELVELEYE VERMENİN GEREĞİ VARMIYDI.
ANLIK REAKSİYON gösteriyorlar siyaset böyle helal olsun bize AB kendimize benzettik onlar da göçmen kozu kartını gayet güzel biliyorlar UNUTMAYALIM AB nin Öz kaynak damarı bu coğrafya dan besleniyor sömürgelerinin ileride başlarına bela olmasını istemiyorlar onun için tansiyon düşer düşürmek zorundalar karşılıklı tiçari iş birliği var yatırımlar var UNUTMAYALIM AB İNGİLİZ EKOL VE ALMAN VESAYETİNİ gayet güzel benimsedi ULUSLAR ARALARINDA EDEBİ DÜŞMANLIK KAZANÇ GETİRMİYOR MENFAATLER ÖN PLANDA OLUR
Yorgan gitti, kavga bitti.
ATAŞLI OLANLARI ATAŞI DÜŞTÜ ELLAM
Her iki siyasi taraf ;efelenme ve diklenme karşılığını aldı..normale dönüp..lale devrine geri dönecekler
diyelimki erdoğan gitti yerine başkası geldi, her türlü yetkide var elinde. türkiye ne olur ? geleceğimiz ne olur sizce ? öncelikle kendini yargılayacak hakimleri seçmesine izin verilmemeli..
Resmen uyutuluyoz sonumuz hoc iyi degil kardeslerim.
ARKADASLAR BÖYLE HABERLER IYI GÜZEL DE BENCE ÖNCE YABANCI BASINI DA TAKIP EDIN NE KADAR DOGRUDUR BIRBIRIMIZI YEMEDEN ÖNCE DOGRULUGUNA EMIN OLALIM :)
YENİ BİR ÖZÜR DİYALOĞU İLE KARŞI KARŞIYAYIZ HABERİNİZ OLA :D
sizin tansiyonunuz sıfıra kadar düşecek merak etmeyin..
sımdı gıdın
Diğer Haberler