Hollanda'da asıl zafer DENK'in: Kimliğimde Türkiye'nin payı büyük

Hollanda seçimlerinden kazançlı çıkan partilerden biri olan DENK'in lideri Tunahan Kuzu, 'ırka ve dine dayalı siyaset' eleştirilerine yanıt verdi. Kuzu, koalisyon ortaklığına ise sıcak bakıyor.

Hollanda'da geçen Çarşamba günü yapılan genel seçimden en kazançlı çıkan partilerden biri, Türkiye kökenli iki politikacı Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk'ün kurduğu DENK (Düşün) oldu.

İlk kez katıldığı seçimlerde 3 milletvekili elde eden parti, Hollanda siyasetinde göçmenler tarafından kurulan ve mecliste temsil hakkı elde edilen ilk parti oldu. DENK, koalisyona girmeye olumlu bakıyor.

"DENK HOLLANDA'DA TARİH YAZDI"

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan partinin lideri Tunahan Kuzu'ya göre, DENK Hollanda'da tarih yazdı.

Parti, kuruluşundan itibaren Hollanda siyasetinde tartışmaların odağında oldu.

İşçi Partisi (PvdA) listelerinden 2012 seçimlerinde meclise giren Kuzu ve Öztürk, hükümetin Türkiye'ye bakışı konusunda zaman zaman partileriyle karşı karşıya kaldılar.

Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher'in Türkiye kökenli dini oluşumların finans kaynaklarının incelenmesi önerisine karşı çıkan iki isim, parti ilkelerine uymadıkları gerekçesiyle 2014 yılında PvdA'dan ihraç edildiler.

"HOLLANDA VATANDAŞIYIM, TÜRKLÜĞÜMLE GURUR DUYUYORUM"

Partisinin en büyük gücünün "bağımsızlığı" olduğunu söyleyen Kuzu, "Ama şunu da söyleyeyim, Hollanda vatandaşıyım ve Türklüğümle de gurur duyuyorum" diye konuştu.Bugüne kadar Türkiye'ye karşı bir tavır izlemediklerini vurgulayan Kuzu, bundan sonra da böyle bir davranış sergilemeyeceklerinin altını çizdi. Kuzu, "Kimliğimin oluşmasında dedemin ülkesi Türkiye'nin payı büyük. Kimse Türkiye'ye karşı bir hareket beklemesin" görüşünü dile getirdi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER ELEŞTİRİYE Y**OL AÇTI**

Politikaya, kurdukları DENK ile devam eden Kuzu ve Öztürk, "Irka ve dine dayalı siyaset yaptıkları" gerekçesiyle eleştirilere hedef oldu.

Amsterdam'daki bir camide oy kullanan bir seçmen

Türkiye, Fas, Surinam ve diğer Müslüman ülkelerden gelen göçmenlerin oylarını hedefleyen DENK, özellikle camilerde yoğun bir çalışma yürüttü.

Zaman zaman, "Erdoğan'ın Hollanda'daki uzun kolu" suçlamalarına da hedef olan iki milletvekili, Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan ziyaret krizinde Ankara'dan yana tavır almakla eleştirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuşma yapacağı salonun iptal edilmesi üzerine, DENK milletvekili adaylarından Yunus Kayış'ın sahibi olduğu döner salonunu Türk bakana tahsis edeceği açıklaması, bu tartışmayı alevlendirdi.

Ancak Çarşamba günü yapılan seçimlerde DENK, özellikle göçmenlerin yoğun olduğu büyük kentlerde kimi zaman İşçi Partisi'ni geride bıraktı. "PvdA'nın kalesi" sayılan Amsterdam'ın Yeni Batı semtinde yaklaşık yüzde 20 oranında oy aldı.

TÜRKİYE KRİZİ OYLARI ARTIRDI MI?

Medyada, Türkiye ile yaşanan krizin, Başbakan Mark Rutte'ye olduğu kadar DENK'e de önemli bir kazanım sağladığı yorumları yer aldı. Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik tavrı üzerine, özellikle İşçi Partisi seçmeni olan birçok Türkiye kökenli seçmenin DENK'e yöneldiği belirtildi.

DENK lideri Tunahan Kuzu'ya bütün bu iddia ve eleştirileri sorduk. Kuzu'ya göre, Türkiye ile yaşanan kriz, Hollanda seçimlerinde "kısmen etkili" oldu.

Hollanda, son yılların en heyecanla beklenen seçimleri için Çarşamba sandık başına gitti.

Kriz nedeniyle bir kısım seçmenin kendilerine yönelmiş olabileceğini belirten Kuzu, "Ama biz zaten 3-5 arası milletvekili hedefliyorduk. Bizi çok fazla etkilemedi" dedi.

Kuzu'ya göre, kriz asıl Başbakan Rutte'nin işine yaradı. Hollanda Başbakanı, Türk bakanlara yönelik set tutumu nedeniyle prim yaptı.

İlk kez girdikleri seçimden 3 milletvekili ile çıkmanın "büyük bir başarı olduğunu" söyleyen Kuzu, "ırka ve dine dayalı siyaset" eleştirilerini kabul etmiyor.

'17 MİLYON'UN PARTİSİYİZ'

"17 milyon Hollandalı'nın partisiyiz, herkesin hakkını sahipleniyoruz" diyen Kuzu'ya göre, DENK, ırkçı söylemler, İslamafobi ve ayrımcılık konularında verdikleri mücadele nedeniyle farklı etnik kökenlerden seçmenin oyunu aldı.

Kuzu, partisinin tabanı ağırlıklı olarak göçmenlerden oluşsa da, ayrımcılık karşıtı kimi Hollandalı seçmenin de kendilerine oy verdiğini söyledi.

Tunahan Kuzu, "Ankara'nın uzun kolu" suçlamasını da, "sadece spekülasyon" diye değerlendirdi.

Tunahan Kuzu

DENK lideri, "2 yıldır bu tür suçlamalar yapıyorlar ama ispat edemediler. Bu zihniyete en iyi cevabı sandıkta seçmen verdi" dedi.

Partisinin en büyük gücünün "bağımsızlığı" olduğunu söyleyen Kuzu, "Ama şunu da söyleyeyim, Hollanda vatandaşıyım ve Türklüğümle de gurur duyuyorum" diye konuştu.

Bugüne kadar Türkiye'ye karşı bir tavır izlemediklerini vurgulayan Kuzu, bundan sonra da böyle bir davranış sergilemeyeceklerinin altını çizdi. Kuzu, "Kimliğimin oluşmasında dedemin ülkesi Türkiye'nin payı büyük. Kimse Türkiye'ye karşı bir hareket beklemesin" görüşünü dile getirdi.

'KOALİSYON TEKLİFİNİ GERİ ÇEVİRMEYİZ'

Koalisyon çalışmaları için arabuluculuk yapacak olan Sağlık Bakanı Edith Schippers, Pazartesi günü liderler turu kapsamında Kuzu ile de görüşecek.

Kuzu koalisyon konusunda, "Teklif gelirse geri çevirmeyiz" dedi.

Parlamentoda ayrımcı politikalara karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirten Kuzu, aşırı sağcı lider Geert Wilders dışında herkesle çalışabileceklerini vurguladı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin partisi Halkların Özgürlük ve Demokrasi Partisi seçimlerden birinci olarak çıktı.

Ancak Kuzu'ya göre, sadece Wilders değil Başbakan Rutte'nin söylemleri de tehlikeli.

Son 15 yılda merkezin giderek sağa ya da ırkçılığa doğru kaydığını savunan Kuzu, Rutte'nin Türkiye kökenli göçmenlere yönelik, "Bizim değerlerimize uymayanlar defolup gitsin" sözlerinihatırlattı.

Kuzu, "Aşırı sağın çizgisi belli ama asıl tehlikeli olan merkezin tavrı" dedi.

Kuzu, Türkiye ile Hollanda arasındaki krizin, Türkiye'de yaşayan Hollandalılar ve Hollanda'da yaşayan Türkiyeli göçmenleri daha fazla huzursuz etmeden bir an önce çözülmesini istediklerini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
avrupayı demokrasi yok diye eleştirenler utansın... her avrupa ülkesinde TÜRKLER vekil olabiliyor seçiliyor sadece almanyada TÜRKLER 750 cami yapmış aynısı bizde olsa hadi 4 milyon süriyeli parti kursun vekil seçilsin bakalım ne olacak
@ayhanx08 ,,,,sen ne saçmalıyosun,ülkesinde savaş olan suriyeliler burda sığınmacı mülteci durumunda,avrupa ülkelerinde Türk ler çalışıyor vergi veriyor askerlik yapıyor,ekonomisine katkı sağlıyır.Türkler orada mülteci değil,oranın vatandaşı olarak doğanlar var,suriyelilerin ne gibi bir hakkı var Türkiye üzerinde parti kuracak bu nasıl bir düşünce kafa yapısı şaşırıyorum ,,,konuşmak için konuşuyonuz .
@ayhanx08 ,,,,sen ne saçmalıyosun,ülkesinde savaş olan suriyeliler burda sığınmacı mülteci durumunda,avrupa ülkelerinde Türk ler çalışıyor vergi veriyor askerlik yapıyor,ekonomisine katkı sağlıyır.Türkler orada mülteci değil,oranın vatandaşı olarak doğanlar var,suriyelilerin ne gibi bir hakkı var Türkiye üzerinde parti kuracak bu nasıl bir düşünce kafa yapısı şaşırıyorum ,,,konuşmak için konuşuyonuz,yazmak olsun diye yazıyonuz.
@ayhanx08 Almanyadaki TÜRKLER, ALMAN VATANDAŞI!!! Yani o ülkede parti kurma, oy verme gibi haklara zaten sahipler. Bunu Türkiyede sığınmacı konumundaki vatandaşlığı olmayan suriyelere bağlaman inanılmaz komik :D Avrupa yaşam standardı gibi konularda Türkiyeden ileri olasa da şu bir gerçek ki bizim yararımıza olan her türlü olayın karşısında yre alıyorlar ve demokrasi, insan hakları felan umurlarında olmuyor. Karşılaştırma yaparken azıcık beynini kullanırsan senin için daha iyi olur
@ayhanx08 Burada bir kademe duracaksın. Ancak o ülke vatandaşı olan kişiler o ülke seçiminde oy kullanabiliyor. Türkiyedeki suriyelilerin vatandaşlık hakkı varmıki.
HOLLANDA'SEÇİM BARAJI % YÜZDE DEĞİL %0,6 BİNDE ALTIDIR HOLLANDA'DA ÜLKEMİZDE OLDUĞU GİBİ %10 SEÇİM BARAJI UYGULANSA İDİ BU KARDEŞLERİMİZ VEKİL SEÇİLEMEYECEKLERDİ HOLLANDA GİBİ DÜŞÜK SEÇİM BARAJIMIZ OLMALIDIR ABRUPA/DÜNYA'DA EN YÜKSEK SEÇİM BARAJI ÜLKEMİZDE UYGULANIYOR SEÇİM BARAJIMIZ ONLARA GÖRE ÇOK YÜKSEK OLDUĞUNDAN ÜLKEMİZİ DEMOKRASİ İLE YÖNETİLDİĞİNE İNANMIYORLAR ÜLKEMİZİN SİYASETÇİLERİNİ DEMOKRAT GÖRMÜYORLAR
@erol863 16 nisandan sonra seçim barajı kalkıyor tabi evet çıkarsa sandıktan
@birtutamavi Baraj değil meclis kapanıyor ey akıllı.
işte bu oyun güzeldı belkıde planlıydı hollandada turkler artık dahada guclu:9
Merak etme Erdoğan'ın sayasinde hepinizi oradan sürerler azkaldı Bakalım ozamanda Aynı şeyleri diye bilecekmisin
@kaya_hasan_m4 Sizleri alırlar yerlerine merak etmiyoruz:)
tebrikler . Allah yolunuzu açık etsin
Hollanda Bilck gazetesi türkçe referandumda HAYIR deyin diye başlık atmış.Ülkemiz düşmanları ve teröristler HAYIR diyorsa bizim EVET dememiz şarttır.
Pkk EVET çıkarsa Tayyip ve Bahçeli bizi bitirecek diyecek.Avrupa da TBB başkanı Feyzioğlu nun ve pkk lıların HAYIR demesi serbest olacak EVET diyenlere yasak olacak.birde utanmadan gelin HAYIR deyin diyeceksiniz.hadi oradan oturun yerinize..sıfır..!!
@s.hazir Allah akıl fikir versin sen ve senin giibi düşünenlere..
Müslümanın olduğu yerde dini kullanan kazanır, maliyeti sıfır, getirisi paha biçilmez, bizde de olduğu gibi
Turk olman onemli degil Turklerin lehinde Hollandada ne kadar politika uretiyorsun onemli olan o,Turklerin desteginke gitip Hollanda lehine calisirsan partiden ihrac ederler seni..
Diğer Haberler