Independent yazarı: Türkiye düşmanlarının avı haline gelecek

Independent gazetesinden Patrick Cockburn, referandum sonrası yaşanan 'derin bölünmeler' nedeniyle Türkiye'nin 'potansiyel düşmanlarının avı' haline geleceğini belirtti ve "seçim adil yapılmış olsaydı, hayır oyları çoğunlukta olurdu" dedi. İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn, referandum sonrası yaşanan 'derin bölünmeler' nedeniyle Türkiye'nin 'potansiyel düşmanlarının avı' haline geleceğini belirtti.

Independent yazarı: Türkiye düşmanlarının avı haline gelecek

Analizinde, Türkiye'nin etrafının "düşmanları - ya da olası düşmanları- olan Suriye, İran, Rusya ve de Kürtler" tarafından çevrildiğini belirten Cockburn, bu "düşmanların" Türkiye'deki bölünmeleri istismar etmenin kolaylığının farkında olduğunu yazdı.

Referanduma yapılan itirazlara, mühürsüz oy pusulası ve zarflara ve belediyelerine kayyum atanan bölgelerde AKP lehine artan oylara dikkat çeken Cockburn'un analizi şöyle devam ediyor:

"AKP'NİN GÖZ GÖRE GÖRE OYLARI DÜZELTMEYİ GEREKLİ GÖRMESİ..."

"Eleştirenler, Türkiye'de açıkça hileli olarak yapılan referandumun parlamenter demokrasiyi bitirdiği ve Erdoğan'a diktatörce güçler verdiğini iddia ediyor. Pazar günü yapılan oylamanın asıl beklenmedik boyutu ise, iddia edildiği üzere iktidardaki AKP'nin göz göre göre oyları düzeltmeyi gerekli görmesiydi. Evet-hayır oylarının birbirine yakınlığı şunu gösteriyor: Seçim adil olsaydı hayır oyları çoğunlukta olurdu."

"TÜM MUHALİFLERE TERÖRİST SUÇLAMASI"

Cockburn yazısında, hile iddialarına ilişkin sinyallerin yanında gazeteciler, milletvekilleri ve aktivistlere yönelik gözaltı ve tutuklamaları da hatırlatıyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'de yaklaşık 145 bin kişinin tutuklandığını, 134 bin kişnin açığa alındığını ve 150'ye medya kuruluşunun kapatıldığını belirten Cockburn, muhalif olan herkese terörist suçlamasında bulunulduğunu ifade ediyor.

Cockburn'un analizi şu ifadelerle devam ediyor:

"Erdoğan, yeni başkanlık sistemi ile, zaten bir süredir OHAL ile keyfi şekilde elinde tuttuğu meclis, yargı ve diğer güç odaklarını tam kontrolü altına alacak.

"Tüm bunlar dünyada tek partili ya da monarşik ülkelerin zehirli politikalarına aşina kişilere tanıdık gelecektir."

Cockburn ardından Suriye'de bugüne kadar ve Irak'ta 2003'te kadar yapılan ve iktidara büyük destek verildiği sonucu çıkan seçimleri örnek gösteriyor. Cockburn'e göre bu seçimler sadece otokrat liderlerin "aşırı gururlarının dipsizliğini" gösteriyor.

"TÜRKİYE ARTIK ORTA DOĞU OTOKRASİLERİ KULÜBÜNÜN BİR ÜYESİ"

Cockburn'ün analizi şöyle devam ediyor:

"Geçmişte uluslararası gözlemciler Türkiye'nin Orta Doğu ülkelerine benzediği yanılgısına düşmüştü. Gerçekte siyasi geçmişiyle Türkiye güney Avrupa ülkelerine benzeyen modern bir ülkeydi. Askeri darbe ve yönetimler oluyor ancak diğer taraftan gerçek seçimler yapılıyordu ve güçlü bir parlamentosu bulunuyordu.

"Sofistike ve etkili bir medyası ve birçok Avrupa ülkesinden üstün bir entelektüel enerjisi vardı.

"Ancak artık Türkiye bunları eledi ve Orta Doğu'nun yoz ve ucuz otokrasileri kulübünün bir üyesi oldu."

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde hayır oyunun çoğunlukta olduğunu hatırlatan Cockburn, bunun "seçmenlerin yetkililerden gelen tüm amansız 'evet' baskılarına rağmen sergilediği, cesaret verici bir bağımsızlık gösterisi" olduğunu yazıyor.

"MUHALEFET LİDERLERİ YETERSİZ**"**

Erdoğan karşıtlarının "çalınmış bir oylama"nın mahkeme salonlarında geri alınabileceği düşüncesiyle avunduğunu belirten Cockburn, bunun otoriter bir rejim kurmaya çalışanları durdurmayacağı yorumunu yapıyor.

Cockburn tüm bunlara ek olarak muhalefet liderlerinin yetersiz olduğunu, HDP liderlerinin de cezaevinde olduğunu hatırlatıyor.

"GERÇEK TEHLİKE DIŞARIDAN GELECEK"

Erdoğan'ın kıl payı referandum zaferinin ardından giderek daha da agresifleceği öngörüsünde bulunan Cockburn'ün analizi şöyle devam ediyor:

"Erdoğan için ülkede istikrarı sağlamak zor olacak... Otoriter liderler genellikle, kontrollerindeki medyayı kullanarak tekel güçlerini meşrulaştırıyor. Ülke içindeki muhaliflerle de güvenlik güçlerini ve devleti üzerlerine salarak baş edebilir.

"Ama hükümndarlıklarına yönelik gerçek tehlike, iç ve dış düşmanları kendilerine karşı birleştiğinde oluşur.

"Erdoğan referandum kampanyasında, Hollanda ve Almanya ile dikkatli bir şekilde sahneye konmuş temsili gerginliklerle, milliyetçi duyguları kamçılamaya çalıştı.

"Ancak Türkiye'nin etrafı birçok düşman ve potansiyel düşman -Suriye, Kürtler, İran, Rusya- ile çevrili, ve bunlar ülkenin derin bölünmelerini istismar etmenin ne kadar kolay olduğunu görüyor".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 51 yorum
her müslümanın söylediği doğru olmadığı gibi, her gavurun söylediği de yalan değildir, seçimlerin şaibeli olduğu çok net ve kesindir, ister iptal etsinler ister iptal etmesinler, bu ülkede ekonomik yatırım yapılmaz, devlet kredisiyle yol köprüde para suyunu çekene kadar yapılır, malesef bizi iyi günler beklemiyor, bunu ekonominin içinde ki birisi olarak çok net söylüyorum, küfredecekler, hakaret edecekler buyursunlar etsinler, ama bankaya gidip kredi alamayınca, ya da faizlerin durumuna bakınca hep dış güçler saçmalığını siz bırakana kadar bu iş bitmez,en dandik araba 70 bin olmuş, gerisi boş
@adyobatik01 sen önce ismini müslüman ismi yap ondan sonra gavuru översin.Hani bir laf vardır dinime söven müslüman olsa bari
@adyobatik01 sizin gibi saflar oldukça bu hiristiyan kulüpleri daha çok çalıp oynarlar.
@audurukan senin isminde pek müslüman ismine benzemiyor :))
@adyobatik01 Bunların amacı bellidir. Bunlar yahudi lobisinin Türkiye temsilcileridir. Büyük paralar karşılığı trol yapıp Ülkemizde kaos için çalışırlar. Bunlar tefeci milletidir. Bunun gibi tipler k.MAAL'leri getirip uşak yaptıracak tiplerdir. Yani diyorki bizim uşağımız K..MAAL gelsin . O nasıl olsa oy kullanmasını dahi beceremeyen, yürüyen merdivene tersten binen, girdiği 8 seçimi kaybeden bir embesildir ne dersek yapar . Haa işte çarkçı k.MAAL'i başa getirelimki ülkemiz kurtulsun ayağına yatan vatansever görüntülü yahudi kırmalaladır bunlar.
NEDİYESEN..KİMİN MÜSLÜMAN KİMİN GACUR DÖLÜ OLDUĞU BELLİ ERDOĞANI ADDULHAMİDE BENZETİYORLAR ULAN ADDULHAMİDİ ÖLDÜRENLER TAHTTAN İNDİRENLER SİNİSTLERİN KURUCUSU DEĞİLMİYDİ EERDOĞAN GİDİP MEZARINA S....KIM GİDİP ÇELENK BIRAKMADIMI İLK MÜSLÜMAN YAHUDİ NİŞANI ALMADIMI TÜRKİYEDE %80 İSRAİL MALI SATILMIYORMU İSRAİL BUNLARLAN KÜDÜSÜ YIKMIYORMU HANGİ DİNDEN BAHSEDİYORSUN HAİNLER
TÜRKİYE İÇİNDE NE KADAR KAVGA ETSEDE DIŞARIDAN GELECEK DÜŞMANLARINA KARŞI HER ZAMAN BİRLİK OLMA RUHUNU TAŞIR.BUNU ANLAMAK İÇİN TARİHİ İYİ ANALİZ EDİNİZ SAYGILARIMLA...
TÜRK uyan ve yobazlardan kurtul. Hadi bismillah AKŞENER......
@nedimiyim hahahaha DYP ANAP AK PARTİ MHP diye dolaşıp en son partiden kovulan, eşi eski azılı kominist , oğlu gezi olaylarında baş rol oynayan fetöcü Meralin tek numarası var oda ayakabı numarası. Eğer bir b...kum olsaydı millet refarandurma EVET demezdi. Bu parti kursa % kaç alır yahuu . Topuklu maroll hahahaha :)))
Camilere siyaset soktu, diyanet , yargı hepsi, emniyet, ordu ... ekonomi üretimle değil tüketim ve satmayla gidiyor. binlerce cumhuriyet tesisi sattı. dış borç 150 den 500 milyar dolar oldu. devlet yol köprü yapmıyor, yabancılara 25-49 yıllık kapitülasyon karşılığı yaptırıyor. Soyduruyor milleti. vergilerimiz nereye gidiyor o zaman. Akp li yandaşlara veya akp nin kampanyalarına, örtülü ödeneklere, suriyelilere. Allahtan korkmak kuldan utanmak kalmadı. Muhtar kendini kaymakamdan üstün görüyor. Devlet sistemi çöktü. sınavlar da, seçimde, kredilerde, ihalelerde sahtekarlık kol geziyor.
dışarıdan geleceklere karşı birlik sağlama zorlanabiliriz. artık eskisi gibi değil başı şeyler. 80 öncesi gibi düşmanlık hat safhaya çıkmış vaziyette. hayırcıların hepsini terörist ilanı pek doğru olmadı. Bu açıklama evetçilerin daha kinli bakmasını sağladı. Artık nefret tohumu halkın içine ekildi...
adyobatik01 kardeş ben şuna çok şaşırıyorum bu okumuş elit kültürlü kesim(sizler)de hiçmi muhakeme kabiliyeti yok hiçmi fikir yürütme yok sev sevme bu adam 15 yıldır ülkeyi yönetiyormu yönetiyor ilk geldiği günden bu yana ülkeyi batırdı bitirdi sattı diyorsunuz şeriat geliyor diyorsunuz insanların yaşam alanlarına karışılıyor diyorsunuz ama ne hikmetse 15 yıldır sata sata bu ülkeyi bitiremediler bitmedi şeriat bir türlü gelmedi mini etekle taytla geziyor (hakkıdır)hala meyhaneler açık isteyen içiyor (hakkıdır)da siz niye hala 15 yıldır aynı yalanları söyleyip birde inanıyorsunuz
haçlılar kazanamadı
UYAN EY HALKIM ELİN GAVURU AÇIK AÇIK TÜRKİYE YE SALDIRIN İNSANLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRÜN DİYOR..ONUN İÇİN EVETÇİ HAYIRCI HERKES BİR OLMALI SEÇİM BİTTİ DÜŞMANLIĞA GEREK YOK.BİRBİRİMİZİ KIRMANIN ANLAMI YOK
Ata sözümüz şöyle der; İT ürür, kervan yürür.
EVLAT ACISI GİBİ GİRMİŞ AVRUPAYA SOKTUM ÜLKEM İNSANI YIRTAR DARALDOIMI AVRUPEAA
mandacı chpkklı ingiliz döllerini irlandalı ve iskoçlara bedelsiz ikram ediceğiz
@samar1970 kardeş sen Manukyan'ın varisi misin ???
Çanakkale ruhumuzu kaybetmeyelim, hiç bir zaman dostumuz olmadı zaten
Artık ordu komutanları kemalizm düşmanı,Anayasa mahkemesi üyeleri şeriatı islamiyeden emniyet mit ve yeni ordumuz SADAT nakşibendi tarikatımızdan valiler kaymakamlar süleyman efendi cemaatinden bürokrasi menzil semerkant tarikatımızdan ve tüm ordularımızın başkomutanı ve yeni devletimizin kurucusu mücahit ulu önderimiz RECEP TAYYİP ERDOĞAN artık hilafetimizinde islam alemininde ruhani liderimizdir 16 nisanda kemalist rejimin cacığını çıkardık 16 nisanda kemalist ordunun pacavrasını çıkardık cacığını çıkardık kemalizm gebermiştir yaşasın yeni anadolu islam cumhuriyeti yaşasın ŞERİATI İSLAMİYE,.
@abcdefg64 cumhuriyet ile şeriat nasıl bir arada oluyor ki ? Tiner mi kullanıyorsun bali mi ?
durup dururken nerden çıktı bu refarandum 3 dönem çıkmadıda çünkü cevabı tayyip ib sözleride tulumbada su bitti parayı yediler bitirdiler makarna alacak para kalmadı makarna demek oy demek bakıcı maaşı demek oy demek
dışardan düşmana gerek yokki ama kime anlatacan referandum sonuçuna bakarsa insanlar bunu çok iyi anlarlar istanbul ankara ege ve akdeniz oldugu gibi bilinçli insanlarımızına dolu ama iç anadolu karadeniz bölgeleri tarikatların cemaatlerin kumpasında kalmış cahil kişilerle dolu akıllarını bir kişiye teslim etmişler o ne derse onu yapıyorlar yazık şu güzelim ülkeme kendilerinin çıkardıkları kanunları kendileri uymuyor ırakta saddam yargılanırken hakime adaletli ol lan deyince hakim gayet adaletli davranıyorum senin çıkardığın kanunlarla seni yargılıyorum demişti bu birilerine lazım olacak
Esas olan şu ki türkiyenin iç bölgeleri ve güneydoğu tehlikeyi göremiyor ve uyandıklarında çok geç olacak.
@ykaya1983 hala uyuyormusun
Eyyy indipendent Eyyy Patrick cockburun seni duymayız görmeyiz haddini bil haddini
yalancıların ve yabancıların istediği oluyor artık, kavga etmeye başladık.
evet çıkmasına ne kadar üzülmüşler. Yoksa dışarıdaki tehlike gerçek ABD, Almanya vs olmasın
Anayasa değişiklik paketinin tuzak olduğunu dünya alem biliyordu.
ARTIK TÜRKİYENİN YENİ SAHİBİ İSRAİL SİYONİZİM BAŞKANLIĞA EVET DİYENLER ÖYLE BİR AH ÖYLE BİR VAH ÖYLEBİR FERYAD EDECEKLERKİ AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK DİLERİM BU SAATTEN SONRA DİLERİM MİLLETİMNİN AYAĞI BİR TAŞ DAHİ AYAĞINI AÇITMASIN
desene sizin sonunuz geldi
@5112870 ne manyak yorum
Türk gibi düşünmesi mümkün olmayan ecnebi, açlıktan ölmek üzere olan horoza benzer...Kendini darı anbarında görüyor....
Sayın Cumhurbaşkanının yüz ifadelerinden anlaşılıyor kayıp ettiği ve suç işlediği...Bunu beden dili uzmanları çok iyi biri.Şimdi gelelim Refaranduma: Bu oylama eşit şartlarda yapılmamıştır zira Türkiyenin birliğini temsil eden ve namusu şerefi üzerine tarafsızlığı ve kanunlara sadakatı üzerine yemin etmiş Cumhurbaşkanı seçim yasaklarını da gale almadan son kerteye kadar suç işlemiştir.Uygar dünya ve Türkiye şaşkın.2.Anayasa mahkemesinin bağlayıcı kararına rağmen mühürsüz zarf ve pusulaların geçerli sayılması korkunçtur.suçtur..ayıptır günahtır.Bu Türkiyeye ve ülkenin prestijie darbedir ...
Avrupa yı içeri atsanıza,doğruları söylüyorlar...
Doğruya doğru bundan sonra ülkemizi lakabunı bile daha once bulmediğimiz otkrasot mı nerdir tipi ile yüneteciz.
KADERİMİZ GİTTİKÇE SURİYE NİNKİNE BENZİYOR.ESAD DA MUHALİFLERE TERÖRİST DİYOR.
Bu korkunuz niye,,,neden bu kadar korkuyonuz,bu apacık ortada Sizin isteklerinize boyun eğmeyecek Türkiye olacak,onun için bu korkunuz.artık her istediğinizi yaptıramayacağınız Türkiye nin olması sizi rahatsız ediyor.
bu gavurlar nede çok bizi düşünüyorlarmış.
Bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok..
Bu korkunuz niye,,,neden bu kadar korkuyonuz,bu apacık ortada Sizin isteklerinize boyun eğmeyecek Türkiye olacak,onun için bu korkunuz.artık her istediğinizi yaptıramayacağınız Türkiye nin olması sizi rahatsız ediyor.
Hukuk öce var mıydı? Sadece fetöye çalışan hakimler savcılar ülkenin durumumu umurlarındaydı.. cia ya çalışan hakimler savcılar ordusu oluşmuştu
Bütün ( ığrıpçılar) ortak ağ çekmeye başladılar. avrupa ve içerdekiler,hayatınız spekülasyon,manüpülasyon üretmek başka bişey deil
8 Haziran seçimlerinde İngilizlerin katılım oranını ve demokratlığını göreceğiz. Adamlar kraliçeye sormadan tuvalete gidemezler, demokratlıktan dem vururlar.
Erdoğan ülkeyi düşünmüyor ki kendini düşünüyor.Takmış peşine cahil ve çıkarçı bir kitleyi gidiyor
Bu ülkeyi bölmek sizin gibi leş yiyicilerin hayali tarih boyunca aldığınız yenilgiler okadar çok acıtmışki bir türlü dinmiyor ve asla da dinmeyecek bu ülke ıslamın.ayyıldızlı bayrağın korumasında bu ülke üzerinde yaşayan dini.ırkı.ne olursa olsun yaşayanların kalplerinde ve asla bunu yıkamassınız.
hadi len onun bunun köpekleri..elinizden gelen bu kadar mı?? 7 düvel yıkamamış iki tane yehudimi yıkacak bu memleketi.işinize bakın.. Türkün Türkten başka dostu yoktur unutmayın
Türkiye en iyi dostlarını ve en büyük düşmanlarını yine kendi içinde barındırıyor. İşin kötüsü iyi dostların sayısı her geçen zamanan azalıyor.
asıl hayır çıksaydı düşmanlarımızın istediği olmuştu,birde bu derin ayrışma lafı özellikle seçiliyor,bu ülkede ayrışma yok dünyanın her yerinde olduğu bir seçim var ve özellikle referandum gibi iki tarafın olduğu bir seçimde elbette bir kazanan ve birde kaybeden var,bu ikisini derin ayrışma diyen atnımlamak ancak bu ülkede derin ayrışma peşinde olanların isteğidirki bu millet buna izin vermez,biz evette desek,hayırda desek aynı gemideyiz,başka türkiye yok.
Siz yabancı ülke olarak türkiye nin iç işlerine ne karışıyorsunuz sizene
Diğer Haberler