İngiltere'den uyarı: İnterneti kesme riski var, NATO tedbir almalı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peach, dünya üzerinde denizaltına döşenen internet kablolarının Moskova tarafından koparılması halinde yeryüzünün felaketle karşılaşacağı uyarısını yaptı.

İngiltere'den uyarı: İnterneti kesme riski var, NATO tedbir almalı

İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Stuart Peach, Rusya'nın küresel iletişim hatlarına ve denizaltından geçen internet kablolarına yönelik tehdit oluşturabileceğini söyledi. Peach'e göre iletişim hatlarının korunması, İngiltere ve NATO'nun önceliği olmalı.

Orgeneral Stuart Peach, Londra'da Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, su altı kablolarının kesilmesi veya zarar görmesi durumunda, ekonominin derhal ve potansiyel olarak felakete yol açacak şekilde darbe alacağını vurguladı.

Stuart Peach, Rus donanmasının hem konvansiyonel hem de nükleer denizaltılarını ve gemilerini modernleştirdiğine dikkat çekti.

Peach, deniz altındaki iletişim hatlarını koruma misyonunun NATO için ne kadar önemli olduğunu anlamanın 'çok çok önemli olduğunu' vurguladı.

Su altındaki internet kabloları, ülkeleri ve kıtaları birbirine bağlıyor.

Policy Exchange adlı düşünce kuruluşunun geçtiğimiz günlerde yayımladığı rapora göre, su altı kablo şebekesi 213 bağımsız kablo sisteminden oluşuyor. Kabloların uzunluğu 877 bin 121 kilometreyi buluyor.

Ancak rapora göre, kablolar resmen herhangi bir ülkeye ait olmadığı için, uluslararası hukukta güçlü bir koruması yok.

Buna karşın, küresel iletişimin yüzde 97'yi ve günlük 10 trilyon doları bulan mali işlemler, su altındaki kablolar üzerinden yapılıyor.

KABLOLAR NEREDE?

Policy Exchange'e göre, çok sayıda kablo sistemi potansiyel olarak risk altında.

Düşünce kuruluşunun raporun sonuç bölümünde, "Deniz altındaki kaplolar, günümüzün altyapı sisteminin vazgeçilemez bir parçası, çağdaş yaşamımız ve dijital ekonomi için hayati önemde. Ancak buna karşın, korunmaları çok yetersiz ve hem karadan hem de karadan düşman devletler ve teröristlerin saldırısına karşı çok korunmasız" deniliyor.

Raporun yazarı olan İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin milletvekillerinden Rishi Sunak, ülkenin deniz altındaki iletişim kablolarına yönelik başarılı bir saldırının güvenliklerine ve ekonomilerine çok büyük bir darbe vurabileceğini söyledi.

Eski NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Emekli Amiral James Stavridis de rapora yazdığı önsözde, "Dünya ekonomisinin belkemiğini oluşturan gökyüzündeki uydular değil, okyanus tabanından geçen kablolar ve borular" dedi.

Stavridis, Çin, İran ve Rusya'dan gelebilecek tehditlere karşı uyarırken, yedekte tutulacak daha fazla "karanlık kablolar" olması gerektiğini söyledi ve NATO'nun gerektiği takdirde denizaltındaki kablo sistemini savunmaya hazır olması gerektiğini vurguladı.

Geçen yıl. çapasını sürükleyen bir gemi yıl Manş Adaları ve İngiltere'yi birbirine bağlayan kabloları kopartmıştı.

Kabloların kopması sonucu adalarda internet bağlantısı yavaşlamış, telefonla iletişimde sorunlar yaşanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Ne yani Rusya koparabilir de İngiltere abd ve NATO koparmaz mı
yapmayı düşündüklerini nasılda ruslar yapar diye anlatıyor kafir oğlu kafir
savaş halinde telekomu göreve çağırın,o hattı 5 dk da bir koparır natoyu da borçlu çıkarır.peşine öyle bir taahhütlü sözleşme dayar ki onlara lozanın bağlayıcılığı yanında halt eder.vatanperverlik bunu gerektirir,çok seviyoruz
şeytanlık ingilizlerin sanatı ruslar daha düz insanlar
100 yıl önce internetmi vardı , akıllarınca dünyayı tehdit ediyor kefereler.......
İNG BİR ŞEY SÖYLEYİP NATOYU DEVREYE SOKMAK İSTİYORSA YA ÜLKELERİN DİKKATİNİ DAĞITMAYI AMAÇLIYOR BİR HALT YİYECEKTİR, YADA RUSYANIN ORADA BİR PROJESİ VARDIR İNTERNET KABLOSU KİSVESİ ALTINDA ONA MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞIYORDUR.
yapacak olanın kulağına su kaçırmışlar sanki benim şahsen haberim bile yoktu. hoca kablo mu kaldı Wireless var uydulardan kablo ağı kurun
Asıl korkulacak onlarmı sizler mi? Dünyayı kim koruyacak sizden
kendilerinide nasıl belli ediyorlar hemen hadi bakalım hayırlısı
Korkunun ecele faydası olmaz, bunlar alışmışlar dünyaya korku salmaya, ulusları tedirgin etmeye, yıllarca abd nin yedeğine takılan ülkemizde öğrencilik yıllarında bize öğütlenen ''Ruslar anadoluyu istila edecek, kominizim gelecek, hürriyetimiz olmayacak diye, peki faşizmin kucağında 70 senedir oturmaktayız, o korkuyla bizi 70 sene oyaladılar, şimdi sıra teknolojinin nimetlerinin saldırıya uğrayacağı, bu kablo muhabbeti yapıldı ya, yarın radikal gruplar, abd ve ingiltere bunu yapmazlarsa şaşarım. adamlar önce alt yapıyı hazırlıyor, sonrada eylemi gerçekleştirmektedir. canlı örneklerini gördük.
inceldiği yerden kopsun. sanki dünyanın düzeni değişecek
Galiba şimdi uluslararası terörist örgütler, bunu cidden düşünecekler.
yakinda ingiltere kopartir.
bir anda aklıma düz dünya teoremi geldi ;) hani iletişimi uydulardan yapıyorduk
İnsanlık kendi ürettiği bilgisayar ve iletişim sisteminin esiridir. Bu varsayım gerçekten çok korkunç..
o zaman zaman gecmeden kopartın ..
delinin aklına taş düşürün emi!!!
ula hani kabloo .))
ABD SİZ YAPMAYINDA
kedidir kedi
koparsınlar internet den kurtulalım özgürlük için
niyetleri belli
Hadi tehdit var diyelim ,nasıl koruyacaksın o kadar uzun bir hattı merak ettim
Diğer Haberler