Irak ordusundan tarihi zafer: Bağdadi'nin sözde halifeliğini ilan ettiği cami geri alındı!

Irak'ın en büyük ikinci kentinde 255 gündür devam eden operasyonda tarihi bir adım atıldı... Irak ordusuna bağlı güçler, Musul'da bulunan El Nuri Camisi'nin IŞİD'in (DEAŞ) elinden alındığını duyurdu. IŞİD elebaşı Ebubekir el Bağdadi, 3 yıl önce El Nuri Camisi'nde sözde halifelik ilan etmişti. Tarihi camiyi kaybedeceğini anlayan terör örgütü geçtiğimiz günlerde caminin 800 yıllık minaresini havaya uçurmuştu.

Terör örgütü IŞİD, Irak'ta elinde tuttuğu en büyük kent Musul'u artık tamamen yitirmek üzere. Reuters haber ajansı, Irak ordu birliklerinin terör elebaşı Ebubekir El Bağdadi'nin halifelik ilan ettiği El Nuri Camii'ni IŞİD'den kurtardığını son dakika olarak duyurdu.

Şimdiye kadar yüzünü yalnızca bir kez gösteren IŞİD lideri Bağdadi, 2014 yazında El Nuri Camii'nde halka açık vaaz vermişti.

GEÇEN HAFTA TERÖRİSTLER TARAFINDAN HAVAYA UÇURULMUŞTU

Söz konusu tarihi camii, geçen hafta teröristler tarafından havaya uçurulmuştu.

17 Ekim 2016'da başlayan operasyonda aylar sonra atılan tarihi adım, IŞİD'in yenilgisinin sembolü niteliğinde. 255 gündür sürekli alan kaybeden ve yalnızca iki mahalleye sıkışan terör örgütünün, birkaç gün içinde Musul'dan tamamen temizlenmesi bekleniyor.

Eski Şehir bölgesinde dar sokakların yer aldığı iki mahallede teröristler ve askerler yüz yüze çarpışıyor. Labirente benzeyen sokakları avantaja çeviren IŞİD, haftalardır söz konusu bölgede direniş gösteriyordu.

GÜN GÜN OPERASYON

- Büyük operasyon, ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyonun desteğiyle 17 Ekim'de başladı.

- 1 Kasım'da IŞİD mevzilerinde ilk gedik açıldı, ordu birlikleri Musul'un doğusuna girdi. Terör örgütü lideri Ebubekir El Bağdadi, "Ölene kadar savaşın" çağrısını yaptı.

- Musul'un batısından ilerleyen güçler kuzeydeki Peşmergelerle 23 Kasım'da birleşti, tamamen kuşatılan kentin Rakka ile bağlantısı kesildi.

- 8 Ocak'ta ordu birlikleri kenti ikiye bölen Dicle Nehri'ne kadar ilerledi.

- Dicle Nehri'nin doğusunda kalan tüm mahalleler 18 Ocak'ta IŞİD'den temizlendi, terör örgütüne büyük bir darbe vuruldu.

- 19 Şubat'ta kentin batı yakasını IŞİD'den kurtarmak için ikinci operasyon başladı.

BİNLERCE TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Musul'daki operasyona ordu birliklerinin yanı sıra Peşmerge, Şii milisler Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçlerinin de dahil olduğu 100 bin silahlı unsur katılıyor. ABD'nin hava saldırılarıyla destek verdiği ordu birliklerinin artık kısa sürede Musul'un kurtuluşunu ilan etmesi bekleniyor.

Bugüne kadar Irak güçleri 800'den fazla kayıp verdi, 4 bin 600 asker ise yaralandı. Öldürülen teröristlerin sayısı 16 bin 400'ü geçti. Bu rakam, başlangıçtaki tahminleri aşıyor. Zira, operasyondan önce Musul'da 6 bin kadar IŞİD'linin bulunduğu tahmin ediliyordu.

Kenti ikiye bölen Dicle Nehri'nin batısındaki mahalleler Ocak 2017'de tamamen kurtarıldı. 19 Şubat'ta başlayan batı yakası operasyonunun ilk günlerinde hızlı bir şekilde güney ve güneybatı cephelerinden ilerleyen ordu birlikleri, hayati önemdeki Musul Uluslararası Havalimanı ve El Gizlani Askeri Üssü'nü IŞİD'den geri aldı. Peşinden Musul-Telafer yolu kesildi, Mart'ın ikinci haftasında hükümet binalarının bulunduğu bölge kurtarıldı. Bu bölgede, artık tamamen enkaza dönmüş Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu binası da yer alıyordu.

Eski Şehir'in kapısına dayanıldığında ise, ilerleme neredeyse durdu. Bunun üzerine Mayıs ayının ilk haftasında kuzeybatı cephesi açıldı. Haziran ayına gelindiğinde ise IŞİD'lilerin kontrolünde yalnızca birkaç mahalle kalmış oldu.

TOPRAKLARININ DÖRTTE BİRİNİ YİTİRDİ

IŞİD, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. 2014'ten bu yana Irak'ta kaybettiği alan ise yüzde 65'in üstünde. Kanlı örgüt, geçen yıl Irak Felluce ve Libya Sirte gibi çok önemli kalelerini yitirdi. Örgütün Ortadoğu'nun batısındaki en büyük merkezi El Bab ise, Fırat Kalkanı Harekâtı'yla 23 Şubat tarihinde geri alındı.

5 KITA, 30'U AŞKIN ÜLKE

IŞİD, Mayıs ayından bu yana İngiltere Manchester ve Londra, Filipinler Mindanao, Endonezya Cakarta, Fransa Paris ve İran Tahran'da saldırı düzenledi. Bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200'e yaklaşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
yedi düvel ışid'le uğraşıyor daha topraklarının dörtte birini kaybetmiş, bu ışid'i bulutlardaki melekler ya da askerler koruyor herhalde !...sevmesem de takdir edesim geliyor valla...
yav bu bağdadide fetöcü olmasın
haşdi şabhi ,iranın pislik yayılmacı devrim muhafızları,ıraklı pislik şii savaşçıları Irağı komple ele geçirince,keşke IŞID kalsaydı diyeceksiniz
Ne Zaferi :) Hiç gülesim yoktu iran diye bir ülke kaldım ıki?
Diğer Haberler