Irak referandumu öncesi son dakika karar: Kerkük Valisi görevden alınacak

25 Eylül Pazartesi günü Kuzey Irak'ta yapılacak 'bağımsızlık' referandumu öncesinde, Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevden alınması kararını imzalayarak, oylama için parlamentoya gönderdi ve meclis kararı onayladı. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Türkmenlerin referanduma karşı olduğunu söyleyerek, Kerkük valisine tepki göstermiş; referandum öncesi Kerkük Valisinin 200 PKK'lı teröristi kente soktuğunu ileri sürmüştü.

'Bağımsızlık' referandumu ile Irak'ta savaş rüzgarları estiren Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) yarın için flaş bir karar aldı. 2015 Ağustos'undan beri toplanamayan Kürt parlamentosunun yarın 'olağanüstü' toplanması kararı alındı.

YARIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Mesud Barzani, 2 yıldır kapalı olan parlamentoyu 'bağımsızlık referandumunu' oylatmak için topluyor. İlk gelen haberler parlamentonun bugün toplanacağı yönündeydi. Ancak bu gerçekleşmedi ve toplantı yarına kaldı. Kürt sitesi Rudaw'ın duyurduğuna göre parlamento yarın saat 19.00'da 'olağanüstü' toplanacak.

BARZANİ REFERANDUMU OYLATACAK

Kuzey Irak Kürt yönetiminin aldığı referandum kararı parlamentodan onay almış değildi. 2 yıldır toplanamayan parlamento yarın bu sebeple toplanıyor. Mesud Barzani 'bağımsızlık' referandumunu parlamentoya onaylatarak yasal zemine oturma amacında.

Rudaw'ın duyurduğuna göre Kürt Parlamentosu’nun 60’tan fazla üyesi yarın yapılacak oturumda 25 Eylül’ün referandum tarihi olarak kabul edilmesinin oylanmasını isteyecek.

Bunun için parlamento başkanlığına başvuruda bulunuldu. Daha önce de Parlamento Başkan Yardımcısı Cafer Eminki, parlementonun, referandum gündemiyle olağanüstü toplanacağını açıklamıştı.

PARLAMENTO 2015'TEN BERİ KAPALI

Daha önceki toplantı girişimleri 'yeterli sayı yok' denilerek hep iptal edilmişti.

Parlamento'nun yarınki oturumunun gerçekleşmesi için salt çoğunluğun sağlanması gerekiyor.

Gelen haberler gerekli imzaların toplandığı yönünde.

20 Ağustos 2015’te gerçekleştirilen Kürt Parlamentosu’nun son toplantısında salt çoğunluk sağlanamamıştı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Barzani ile halay çekenler onun paçavrasını Ankara da asıp saraylarda karşılayalar kongrelerinde onur konuğu yapıp Türklüğü ayaklar altına alan Bopun taşeronları haindir !!....
@serdar_1981_alcym DAHA GEÇEN HAFTA CHP Lİ HEYETLE BARZANİNİN EKİBİ GELİP GÖRÜŞTÜ..BASINA KAPALI HEMDE..CHP NE GÖRÜŞTÜ ÖĞREN ONDAN SONRA ÖT..GALİBA BARZANİNİN OYLAMA KARARINI DESTEKLEDİKLERİNİ AÇIKLADILAR..AMA BEN SENİN GİBİ SIPITMIYAYIM..ARAŞTIR..VE SAYGILI OL...ÖZELLİKLE REİSE..
@yilmaz_1972_teoyi BEN CHP Lİ DEGİİM GARDAŞ SAPINA KADAR ÜLKÜCÜYÜM AMA BAHCIVANCI DEGİLİM KILCDAROGLU O BU FARK ETMEZ FETOŞA HOCAM KIM DEDIYSE BARZANİ PKK PYD İLE KİM HALAY CEKTIYSE ALAYINA GİDER DİYOM SEN KOCUNUYON ANLAŞILDIII
@yilmaz_1972_teoyi BİR KERE tÜRK OLUN ADAM OLUN AYNEN KATILIYORUM DE BARZANININ COCUGUYSN BARZANİ COCUGUYUM DE GEÇÇÇ REİS TÜRK TÖRESİNDE VARDIR BARZANI DOSTU BOPCU ERMENİ BİRİNDEN REİS OLMAZ OLSA OLSA KURESL GÜCLERE TAŞERON OLURRR
@yilmaz_1972_teoyi Biraz insaflı ol, adam yukarıda CHP'yi kayıran bir ifademi kullanmış, doğrusunu söylemiş, Türkiye seninle gurur duyuyor diye slogan attıranlara sormak lazım neden gurur duyuyor Türkiye, Barzaninin hainlik edeceğini 5 yaşındaki çöcuk dahi tahmin ederken basiretli yöneticilerimiz yinemi yanıldılar.
@serdar_1981_alcym sen ablacılardansın etek altı ülkücülerden. hani fetoşun köpeği emre uslunun başkan yapacağız dediği akşenercilerdensin . senden ne beklenirki.
@yilmaz_1972_teoyi gocunan chp'ye saldırıyor. Sadece chp üzerinden mazlumluk, kendini haklı gösterme arayışından öteye gidemiyorsunuz akp ve aktroll fetöcüler sizi.
Ibadi kicindan kirkuyor be. Kurtler olmadaydi irakin sahibi simdi Isid olacakti birde kinysyor.
ECELİ GELEN KÖPEK CAMİ DUVARINA İŞER. AKILLI OL İSRAİL KÖPEĞİ BARZANİ YOKSA AKLINI BAŞINDAN ALIRLAR
BOPUN TAŞERONLARI KURESEL GÜÇLERİN PİYONLARI YAHUDİ ODULLU HAINLER TURKLUGU AYAKLAR ALTINA ALAN SOYSUZLARR BARZANİ İLE HALAY CEKEN KANSIZLAR YARGILANMADIKCA TÜRK MİLLETİNER İHANET BİTMEZ
barzani ile elele gezip meğrı megri diye türkü söyleyen karısı sırıtarak kürt bayrağı sallayan dünya lideri nerde...diplomasıda yok gerçi...
kerkük bizimdir tekrardan al bayrağı dikme zamanı gelmiştir...
iyide ülkücüler alperenler şefleriniz kızmasın bu sözlere malum onlar saray görevlisi oldu
Diğer Haberler