İran’dan 15 yıl sonra bir ilk: Bu mesajın alıcıları arasında Suudiler de var

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, İran’ın, Tahran saldırına karşılık Suriye’deki IŞİD’in hedeflerine yönelik füze saldırısı hakkında konuştu. Şerif, saldırının sadece Suriye ve Irak’taki radikal gruplara bir mesaj niteliği taşımadığını belirtti. İran Devrim Muhafızları, İran’ın en az 18 kişinin öldüğü Tahran saldırısını üstlenen IŞİD’in Suriye’deki hedeflerine düzenlediği saldırının Suudi Arabistan’a da bir mesaj niteliğinde olduğunu açıkladı.

Şerif, son 15 yıldaki ilk füze saldırısını Deyr ez Zor’daki IŞİD hedeflerine düzenleyen İran’ın, operasyonu Suriye hükümetiyle koordineli şekilde gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Füzenin Irak hava sahasını geçerek hedefine ulaştığını kaydeden Şerif, saldırının sadece Suriye ve Irak’taki radikal gruplara bir mesaj niteliği taşımadığını belirtti.

“Bu mesajın alıcıları özellikle de Suudiler ve Amerikalılar” diyen Şerif, şöyle devam etti: “Açık seçik görülüyor ki bölgedeki bazı ülkelerin tepkileri, özellikle de Suudi Arabistan’ın, İran’a güvensizlik getirmeye çalıştığını gösteriyor.”

Bu, İran’ın çatışmaların başladığı Mart 2011’den bu yana Suriye’deki radikal İslamcı hedeflerine yönelik ilk füze saldırısı.

FÜZELER ABD'NİN ORTADOĞU'DAKİ ÜSLERİNİ HEDEF ALABİLİR

Öte yandan saldırıda kullanılan ve ilk kez Eylül 2016’da tanıtılan Zülfikar füzeleri 700 kilometre menzile sahip. Bu da ABD’nin Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki üsleri ile Bahreyn’deki donanma üssünün bu füze ile vurulabileceği anlamına geliyor.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI, SURİYE'NİN DEYRU'Z ZUR KENTİNE FÜZE SALDIRISINDA BULUNMUŞTU

İran Devrim Muhafızları'na ait internet sitesi sepahnews'ten yapılan yazılı açıklamada, Tahran'daki terör saldırılarına misilleme olarak Suriye'nin kuzeydoğusundaki Deyru'z Zur kentine Kermanşah ve Kürdistan eyaletlerinden yerden yere füze atışı yapıldığı duyuruldu.

Açıklamada, "tekfirci teröristlere" yönelik yapıldığı iddia edilen saldırı sonucu bazı terör unsurlarının etkisiz hale getirildiği öne sürüldü.

Başkent Tahran'da 7 Haziran günü İran Meclisi ve devrim önderi Ayetullah Humeyni'nin türbesine silahlı saldırı düzenlenmiş, 5 saldırganla birlikte 23 kişinin öldüğü saldırıları terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
iŞİD yani yabancı dilde İSİS. bunu açılımı, İsrael Secret İnttelligence Service...
İran bile kendi kaynakları ile böyle bir füze sistemi geliştirebilmişken, bizde hala olmaması çok üzücü.
Diğer Haberler